DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


18.5.2022, 18:59, Lukáš švajčak

Zajimamě proč na f.s. Tůmy 1212 jsou čtyři invalidní místa tolik invalidů jsem neviděl na celé páté etapě a my máme hned na kousku čtyři místa jste normální kdo to schvaloval který idiot hlavně že bude víc parkovacích míst jejich míň a samý krypl zřejmě to projektoval asi taky krypl ale na hlavu žádám odstranění těch značek kdysi tam taky nebyly !!!!!!!!

Dobrý den,

přestože se Vám nový počet parkovišť pro imobilní nelíbí, odpovídá platné legislativě. Byl navržen projektantem s autorizací v oboru dopravní stavby, povolen Policií ČR a stavebním úřadem. Při rekonstrukci musíme vždy vycházet z platných předpisů a argument, že tam dříve tato místa nebyla, je irelevantní. Vaší žádosti o odstranění těchto míst nemůžeme vyhovět.
Děkujeme za pochopení.

odbor rozvoje a investic17.5.2022, 22:35, Josef

Dobrý den, mám dotaz ohledně parkování pod náměstím. Je už nějaký pořadník na parkovací místa? Kolik bude parkovacích míst a kolik bude měsíční poplatek za parkování? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, na Váš dotaz ohledně parkovacích míst pod Náměstím 28. října v Orlové-Lutyni sdělujeme následující:

Smlouva o nájmu parkovacího stání bude uzavřena na základě licitace výše nájemného za měsíc.
K vylicitované částce bude vítěznému zájemci vždy připočteno DPH platné v daném období.
Každoročně bude cena nájemného za parkovací stání navýšena o míru inflace předchozího kalendářního roku zveřejněnou příslušným státním orgánem. Vyvolávací cena za parkovací stání je stanovena RM na 1.300,- Kč bez DPH za měsíc.
Licitačního řízení se mohou zúčastnit občané Evropské unie a dlouhodobě pobývající rezidenti na území Evropské unie starší 18 let, způsobilí k právním úkonům, který splňuje níže uvedené podmínky:
a) dosáhl věku 18 let,
b) má trvalé bydliště ve městě Orlová, část Lutyně,
c) je vlastníkem nebo provozovatelem zapsaným v technickém průkazu (na základě leasingové smlouvy) osobního motorového vozidla, které neslouží k podnikání
d) nemá žádné nesplněné finanční závazky vůči městu Orlová.
Parkovací stání určená k licitaci se budou zveřejňovat způsobem v místě obvyklým na internetových stránkách města
a úřední desce po dobu minimálně 15 dnů s těmito údaji:
• číslo parkovacího stání
• místo a termín licitačního řízení
Celkem bude k licitaci připraveno 35 parkovacích stání.16.5.2022, 8:50, Martina

Dobrý den, chci se zeptat jak to je se sekáním trávy v Orlové, konkrétně mě zajímá Orlová 3. Tráva roste jak splašena, jak často se bude tento rok seklat. Dále mě zajímá, jak to je se setkáním trávy před bytovými domy. Seká to taky město? (plocha není nijak zastavěná věcmi od nájemníků).

Dobrý den,

k Vašemu dotazu Vám sdělujeme, že Orlová 3 je celkem velká. Pro řešení konkrétního problému je nutné uvést lokalitu (ulici, číslo popisné, parcelní číslo pozemku, nebo jiný orientační bod).

Dále sdělujeme, že kosení trávy je vždy závislé na klimatických podmínkách, v případě, že je vyšší úhrn srážek, tak tráva roste rychleji.

S pozdravem
odbor správy majetku a hospodářské správy13.5.2022, 16:39, Marie

Dobrý den, ráda bych se vrátila k některým vašim odpovědím ohledně odpadové situace v Orlové. "Bohužel nepořádek u nádob na odpad je opravdu vizitkou občanů dané lokality." - K tomuto bodu, opravdu tomu tak je, pokud je ovšem město schopné zajistit DOSTATEČNOU KAPACITU ODPADOVÝCH NÁDOB. Pokud je kapacita nedostatečná a odpadové nádoby jsou krátce po odvezení naprosto plné (tedy očividně kapacita není dostatečná), občané jaksi nemají jinou možnost, než případně odpad uložit vedle popelnice. Nebo dle vašeho názoru by měli lidé skladovat odpad doma a čekat s jeho vyhozením na odvezení odpadových nádob? "Město Orlová má v současnosti na tyto práce pouze několik pracovníků veřejné služby (max. 5 osob), kteří mají na starosti úklid veřejného prostranství na území celého města. Takže úklid okolí Vašeho domu bude proveden tehdy, až na něj dojde řada, jinak to prostě nejde." - Proč má město Orlová současně jen 5 osob pracovníků veřejné služby? Proč na tyto práce nenajme osoby z pracovního úřadu případně za minimální mzdu jakéhokoliv zájemce? A ještě poslední odpověď: "Dle našeho názoru tenhle systém funguje nejen v Orlové, ale i v jiných obcích po celé ČR dostatečně dlouho na to, aby si všichni obyvatelé města mohli zvyknout. Pokud to ještě doposud stále někdo nedokázal pochopit, pak je to velmi smutné, ale nemůžete za to dávat vinu městu Orlová." - To myslíte jako vtip, doufám. MĚSTO a VEDENÍ MĚSTA je zodpovědné za dění ve městě. Pokud by tomu tak nebylo, nemuselo by tam toto vedení vůbec být a ušetřené peníze by se mohly využít jiným (možná smysluplnějším?) stylem, například pro vyřešení právě věcí, které obyvatele města trápí. Vymlouvat se na občany města je vizitkou nekompetentního vedení, které si neví rady. Proč to v ostatních městech funguje? Slušní, ale i nevychovaní lidé jsou přeci ve všech městech v republice, není to tak, že Orlová by jejich koncentraci měla vyšší. V Bohumíně se jednoho dne starosta naštval a osobně přispěl k úklidu - v Orlové se raději opět všechno svádí na občany. Jaké tedy město navrhuje řešení tristní situace s odpadovou politikou?

Dobrý den,

Vaše vyjádření k odpovědím jsme zaslali odboru správy majetku a hospodářské správy. Poté, co obdržíme jejich stanovisko, zveřejníme.
Děkujeme za pochopení.
S pozdravem

kancelář starosty13.5.2022, 16:01, Petr

Dobrý den, rád bych se zeptal co plánujete s  víceúčelovým hřištěm, které se nachází na ulici Kpt. Jaroše vedle domu č.p. 776. Hřiště je v katastrofálním stavu. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Předali jsme ho zainteresovaným odborům k vyjádření. Jejich odpověď zveřejníme.

S pozdravem
kancelář starosty13.5.2022, 12:15, Alexandr Hošek

Jestli nebudete neco delat s tou posekanou trávou tak to budu řešit s policií městskou nebo státní každá posekana tráva se sbírá po celé Orlové

Dobrý den,

k Vašemu dotazu sdělujeme, že pro řešení konkrétní stížnosti na špatně provedené kosení či jinou údržbu je nutné uvést lokalitu (ulici, číslo popisné, parcelní číslo pozemku, nebo jiný orientační bod). Pokud nám lokalita není upřesněna, tak nemůže být provedena kontrola a ani nemůže být napomenut příslušný pracovník.

S pozdravem

odbor správy majetku a hospodářské správy13.5.2022, 11:53, Alexandr hosek

Dobrý den chtěl jsem se zeptat kdo za prasackou firmu seka travu po Orlové jestli by jsi posekal pred barakem tak travu ještě jednou tak pošlu trestní oznámení za smrad tlici trávy děkuji Hošek

Dobrý den,

k Vašemu dotazu Vám sdělujeme, že pro řešení konkrétní stížnosti na špatně provedené kosení či jinou údržbu je nutné uvést lokalitu (ulici, číslo popisné, parcelní číslo pozemku, nebo jiný orientační bod). Pokud nám lokalita není upřesněna, tak nemůže být provedena kontrola a ani nemůže být napomenut příslušný pracovník.

S pozdravem

odbor správy majetku a hospodářské správy11.5.2022, 16:38, Lubomír Miksa

Dobrý den. V loňském roce na ulici Porubské, u železničního nadjezdu směrem na ul. Ostravskou, vznikla obrovská černá skládka, která byla uklizená dvěma obrovskými kontejnerovými auty. Chci upozornit, že skládka opět pomalu vzniká. Bylo by dobré, pokud to není v kompetenci MěÚ, aby byl majitel pozemku upozorněn, aby pozemek uklidil a hlavně vysekal náletové dřeviny, které svádějí k založení černé skládky. A že poroste jsem si jistý, neboť Petřvald zavedl nově vyvážení komunálního odpadu jednou za 14 dnů a do tohoto místa odpad odkládají nájemníci Heimstadenu z kolonie Marijánka.

Dobrý den,

k dotazu sdělujeme, že na základě podnětu bude odborem výstavby a životního prostředí provedena kontrola v terénu. Podle zjištění v terénu bude vyzván vlastník pozemku k likvidaci černé skládky.

Děkujeme za pochopení.
S pozdravem

odbor výstavby a životního prostředí10.5.2022, 17:17, Věrka

Dobrý den, prosim lze sama od sebe udělat zahon u popelnic na Rydultovske.? Jedná se o to aby odradilo občany vyhazovat velký odpad (gauče, televize, atd)

Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz, který jsme již v minulém týdnu zaslali odboru správy majetku a hospodářské správy k vyjádření. Jejich odpověď po obdržení zde zveřejníme.

S pozdravem
kancelář starosty10.5.2022, 7:45, Jan S.

Dobrý den, měl bych dotaz na datum instalace zpomalovacích prahů na ulici F.S.Tůmy u obch. domu Billa. Řidiči nerespektují obytnou zónu. Přecházení přes cestu se stává čím dál více nebezpečné. Děkuji

Dobrý den,

dle projektové dokumentace "Regenerace panelového sídliště V. etapa v Orlové-Lutyni, 3. část" byl zpomalovací práh u BILLY zrušen s ohledem na dopravní úpravu - zásobování BILLY a nově bude posunutý před křižovatkou mezi domy č.p. 1208 a č.p. 1209. Realizace bude provedena po odfrézovaní asfaltů v rámci opravy komunikace ul. F.S Tůmy od BILLY po ul. Krátká.

Ing. Alena Kasanová9.5.2022, 11:32, Radim

Dobrý den, kdy je v plánu oprava parkoviště před domy Kpt. Jaroše 753 - 756? Mám informaci, že oprava je již nahlášena několik let, ale stále se nic neděje. Koleje jsou čím dál hlubší. Kam se mohu obrátit pro další informace.

Dobrý den,
oprava parkoviště před domy č. p. 753 - 756 na ul. Kpt. Jaroše je zařazena v harmonogramu oprav komunikací na letošní rok. V současnosti necháváme opravu nacenit, ale vzhledem k velmi omezeným finančním prostředkům v rozpočtu města Orlová a množství komunikací a chodníků, které akutně vyžadují opravu, nemůžeme stoprocentně garantovat provedení opravy v letošním roce. Děkujeme za pochopení.

S pozdravem

OSMHS8.5.2022, 16:03, Jaroslav

Dobry den.prosim vás co mam dělat jak mi lidé grilujou celé léto pod okny paneláku a nemůžu ani větrat?Dáse proti tomu něco dělat?Děkuji předem za odpovědˇ.

Dobrý den,
v daném případě doporučujeme volat městskou policii, která posoudí všechny okolnosti v souvislosti s grilováním v sídlištní zástavbě, popř. další faktory důležité k rozhodnutí. Zcela jistě však nelze dle občanského zákoníku narušovat sousedské či lidské vztahy obtěžujícím kouřem. Obecně závazná vyhláška města Orlová " O ochraně veřejné zeleně" , v čl. 2, zakazuje zakládání a udržování ohňů... , atd. Nicméně se domníváme, že citované ustanovení se na grilování nevztahuje.

Městská policie Orlová5.5.2022, 20:16, Veronika Jelínková

Dobrý den, dětské hřiště na V. etapě (nad podzemními garážemi) je stále uzavřeno (na ceduli uvedeno, že z bezpečnostních důvodů). Blíží se letní prázdniny, spoustu rodičů i dětí nepřístupnost daného hřiště mrzí. Ráda bych věděla, co a v jakém časovém horizontu se s hřištěm bude dělat a především, kdy bude pro děti opětovně zpřístupněno? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

v současné době jsou hřiště na střeše parkovacího objektu po své životnosti a prostá oprava již není možná. Zároveň střecha parkovacího objektu vykazuje závažná poškození. Aktuální stav město Orlová zjišťuje, aby mohl být navržen vhodný způsob opravy. Do doby rekonstrukce střechy město Orlová musí odstranit hřiště bez náhrady.

Děkujeme za pochopení.
odbor rozvoje a investic4.5.2022, 10:09, Voglova

Dobrý den. Mohu se zeptat kdy mohu očekávat vrácení dani? Děkuji Voglova

Dobrý den,

na tento dotaz Vám Městský úřad Orlová či město Orlová nedokáží odpovědět, touto problematikou se zabývá Finanční úřad.
Děkujeme za pochopení.

kancelář starosty3.5.2022, 8:52, Darina Škulová

Kolik se letos platí za odpady, a termín zaplacení.

Dobrý den,

roční sazba poplatku činí 792 Kč na osobu a je splatná každoročně do konce května.

S pozdravem
kancelář starosty