DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


5.4.2022, 10:34, Petr

Dobrý den v Altenheimu naproti cp 707 nesvítí pouliční lampa.

Dobrý den,

děkujeme za podnět. Pouliční lampa byla ihned opravena.
S pozdravem

odbor správy majetku a hospodářské správy3.4.2022, 8:51, Katka

Dobrý den, kdy a kde proběhne čištění komunikací a parkovišť? Nikde jsem nenašla harmonogram. Děkuji

Dobrý den,

týdenní harmonogram čištění parkovišť zveřejňujeme vždy jednou týdně, zpravidla ve středu, na webových stránkách města Orlové a na facebookovém profilu města. Informace je vždy zveřejněna jako top článek, tj. vždy nahoře, takže ji není třeba hledat. Odkaz níže:
https://www.mesto-orlova.cz/cz/zpravodajstvi/aktuality/39152-strojni-cisteni-parkovit-postupuje-z-centra-mesta-smerem-k-nemocnici.html

Děkujeme za pochopení.
kancelář starosty31.3.2022, 10:15, Kateřina

Dobrý den, zajímalo by mě od kdy můžou být otevřeny terasy u hospody.

Dobrý den,

provoz restauračních zahrádek je upraven Nařízením města Orlová č.2/2017 "Tržní řád" viz následující odkaz Nařízení města Orlová č. 2/2017 "Tržní řád" (mesto-orlova.cz) .
V článku 5 odst. 2) nařízení je stanoveno, že restaurační zahrádka může byt provozována celoročně. Maximální doba provozu je od 8.00 hod. do 22.00 hod od pondělí do čtvrtku a v neděli, v pátek a sobotu od 8.00 hod. do 24.00 hod; přičemž do této doby se započítává i doba nezbytného úklidu.

S pozdravem
odbor dopravy31.3.2022, 7:23, ŠOCHOVÁ

Dobrý den. Již deset let, prosíme souseda,/Orlová Poruba, kosmonautů 1262/, aby alespoň ostříhal Lískové ořechy, které jejich větve přesahují do naší zahrady a stíní nám na vyvýšené záhony. Stromy jsou zasazené asi 3/4 metru od našeho plotu. Stále jen slibuje, že sjedná nápravu, ale nic se neděje. Nemluvě o hodně zanedbaném pozemku/vysoké stromy, neposečená tráva, spousta buřiny, různé nepoužívané předměty rozhozené po zahradě/. Na koho se mám prosím obrátit o pomoc sjednání nápravy, jelikož nepomáhá naše ani od sousedů domluva ? Děkuji.

Dobrý den,
místo pokojného stavu je upravena v zákoně č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, už jen pokojná držba.
Jenže sousedské vztahy nejsou vždy vřelé a ne každému se bude líbit, že mu soused jezdí přes jeho pozemek nebo že jinak zasahuje na sousední pozemek, např. přerostlými stromy. Pak už nezbývá než sáhnout po právních prostředcích.
Nový občanský zákoník namísto pokojného stavu poskytuje ochranu už jen pokojné držbě. S žalobou na ochranu pokojné držby se již však musíte obrátit na soud.

Dalším operativním prostředkem by pak mohlo být tzv. předběžné opatření, kterým by soud vyřešil poměry mezi sousedy dočasně do doby, než rozhodne ve věci. Žádost o předběžné opatření je možno podat zároveň s žalobou.

Tedy v daném případě je jedině možnou cestou domáhat se ochrany před zásahy do vlastnického práva, pouze soudní cestou podáním žaloby.
S pozdravem

Mgr. Brňovják
právní odbor29.3.2022, 19:27, I.Juchelková

mám dotaz když je dopředu avizováno kdy se bude čistit parkoviště proč majitelum kteří neuposlechnou auta neodtáhnou a musí si odtah zaplatit viděla jsem jak mají práci zaměstnanci stíženou

Dobrý den,

děkujeme za Vás názor. Majitelé automobilů, kteří při čištění parkoviště neopustí prostor, dostávají pokutu ve výši 1 tisíc Kč. Odtahy by při tom množství automobilů byly značně komplikované.

S pozdravem
kancelář starosty29.3.2022, 13:31, Viki

Dobrý den, dnes jsem již po druhé viděla pana na vozíku s jednou nohou a tu druhou naboso celou fialovou. Marně se chtěl dostat na chodník u Billy na F.S.Tůmy. Nevím odkud je, ale je sám bez pomoci. Jsou zde nějací soc. pracovnici kteří se o tyto bezmocné lidí starají. Myslím že je velice zanedbaný a bezradný. Možná někde bydlí bez pomoci a lidé se raději odvrátí než by pomohli. No potřebuji poradit kde se obrátit. Já už nemám sílu abych ho vytlačila na chodník. Děkuji za radu Hezký den

Dobrý den,
samozřejmě, jsou zde sociální pracovníci, kteří v takovéto situaci rádi pomohou. Níže Vám přikládáme kontakty na pracovníky odboru sociálního a zdravotního našeho města.

* Langová Rút, Bc., sociální pracovník, DPS, 596 581 453, rut.langova@muor.cz
* Wojaczková Lýdia, Bc., sociální pracovník, DPS, 596 581 467, lydia.wojaczkova@muor.cz

Děkujeme za Vaši všímavost a vstřícnost.
S pozdravem
odbor sociální a zdravotní28.3.2022, 20:12, Simona Chourová

Dobrý večer, chtěla bych upozornit na pouliční osvětlení, které nesvítí. Chodím ráno ve 3:30hod do práce a docela mám obavy, poněvadž bez lampy je špatná viditelnost. Jedná se o ulici Okružní 935 ( je zde uděláno pískoviště se stříškou). V tomto okolí nesvítí lampy. Moc děkuji za brzkou odpověď Chourová

Dobrý den,

dle správce veřejného osvětlení byla oprava již provedena.

S pozdravem
odbor správy majetku a hospodářské správy

DOPLNĚNÍ:
Opraveno: 30.3.2022
Závada: Porucha u VO 42.4 - Výměna výbojky SHC 70 W + výměna pojistkového článku E27 + pojistky 10A28.3.2022, 18:12, Petr

Dobrý den.Na parkovišti u panelového domu Ke Studánce 1028 směrem k restauraci Studánka už 3 týdny nesvítí jedná pouliční lampa.S pozdravem Petr Sanek.

Dobrý den,

opraveno dne 1.4.2022. Důvodem prodlení opravy byla zaparkovaná vozidla a znemožnění tak vjezdu vysokozdvižné plošiny.

Děkujeme za pochopení.
odbor správy majetku a hospodářské správy27.3.2022, 12:51, Siedlaczková

Dobrý den dne 26.3 večer kolem 20.30h jsem se telefonicky na technických službách ptala proč nesvítí veřejné osvětlení na lesní ulici až dolů ke koupališti. Když jsem řekla že mám obavy z nepřizpusobivých spoluobčanů a taky o auto mi bylo doporučeno sednou si do auta a celou noc ho hlídat. Ráno si prý mám zavolat znovu že mi bude sděleno proč světlo nesvítilo.Zajímalo by mě jestli je tato normální odpověď nebo jen pan neměl svůj den. Děkuji za odpověď Siedlaczková

Dobrý den,

odbor správy majetku a hospodářské správy neeviduje žádné oznámení od občanů ohledně takovéto poruchy ve Vámi specifikovaném čase. Pro nahlášení poruch se veřejným osvětlením kontaktuje prosím pověřenou osobu na telefonním čísle 596 581 330, mobilním čísle 778975029 nebo na e-mailové adrese tomas.novotny@muor.cz. Město Orlová má smluvního správce veřejného osvětlení, kterému tato pověřená osoba nápravu stavu uloží. Jiné společnosti rázu "technických služeb" opravy veřejného osvětlení v současné době nezajišťují, město Orlová tedy odpovědi a způsoby jejich vyjádření nezná, a nemůže za ně ručit. Pro vyřešení oprav tedy prosím využijte výše uvedený kontakt.

S pozdravem

Ing. Milan Bill
vedoucí odboru správy majetku a hospodářských služeb26.3.2022, 8:29, Doffek Jaroslav

Chtěl bych se zeptat jaký osud čeká bývalé koupaliště,protože se nějak přestalo o něm mluvit,bude se opravovat a nebo se zaveze odpadem a dále ulice Vnitřní a okoli a dále kolem Centrumu jsou chodníky ještě z času před 90léty,budou se taky opravovat a nebo jenom stále 5 etapa

Dobrý den.
Vzhledem k současné nejisté době, vysoké inflaci, nedostupnosti některých materiálů, finanční náročnosti rekonstrukce koupaliště i vysoké ceně úvěrů se oprava koupaliště odkládá.
Velkou investicí v okolí Vnitřní je již zahájená rekonstrukce chodníku od ul Kpt. Jaroše po ul Mládí viz https://www.lepsi-orlova.cz/cz/realizujeme/rok-2022/109-stezka-pro-chodce-a-cyklisty-na-ul-kpt-jarose-a-mladi-orlova-lutyne.html.
Děkujeme za pochopení.

odbor rozvoje a investic

Dobrý den,
v současné době probíhá rekonstrukce chodníku a cyklostezky od "Centrumu" směrem k ulici Mládí. V letošním roce je dále naplánována oprava přístupových chodníků k bytovým domům č. p. 737 a 738 v ul. Na Stuchlíkovci ve směru od parkoviště. Co se týká chodníků na území Orlové-Lutyně zvolilo město Orlová zvolilo do budoucna oproti dosavadním zvyklostem jiný postup. Odbor správy majetku bude nadále opravovat jednotlivé přístupové chodníky k bytovým domům. Místo neefektivních oprav jednotlivých defektů na chodnících preferujeme strategii provádění rekonstrukcí celých souvislých úseků chodníků ve stavebních etapách I.-V. na území Orlové-Lutyně. V loňském roce odbor správy majetku a hospodářské správy vypracoval za tímto účelem investiční karty, které byly předány na odbor rozvoje a investic k vypracování investičních záměrů. Než se celá změna projeví přímo v praxi, bude to nějaký čas trvat, proto prosíme o strpení. Věříme, že to přinese pozitivní výsledky.

S pozdravem
OSMHS25.3.2022, 10:06, Hana Tlolková

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně podání daňového přiznání daně z příjmu fyzických osob. Jsem daňovým rezidentem ČR. Od února 2021 jsem zaměstnána v instituci EU v Bruselu. Daně odvádím do rozpočtu Unie srážkou přímo u zdroje. Jako každý euroúředník jsem osvobozena od vnitrostátní daně. Zároveň jsem ale měla v roce 2021 tři DPP v ČR (celkem asi 30 tis.). 1. Jakou základní slevu uplatnit v daňovém přiznání? 2. Ze všech DPP byla odvedena srážková daň, musím tedy podávat daňové přiznání, když oželím případné vrácení srážkové daně? Děkuji za odpověď na výše uvedené dotazy. S pozdravem a přáním hezkého dne Hana Tlolková

Dobrý den,
na tento dotaz Vám město nemůže odpovědět, protože se týká Finančního úřadu. Doporučujeme se obrátit na níže uvedenou instituci:
Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj - Územní pracoviště v Karviné
Název úřadu: Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj - Územní pracoviště v Karviné
Adresa: Zakladatelská 974/20, 735 06 Karviná
Telefon: 596 304 111
Fax:
E-mail: podatelna3212@fs.mfcr.cz
Www: www.financnisprava.cz/...
Dat. schránka: mfyn63q
IČ: 72080043
Úřední hodiny:
Po: 08:00 - 17:00
08:00 - 17:00 (podatelna)
Út: 08:00 - 15:30 (podatelna)
St: 08:00 - 17:00
08:00 - 17:00 (podatelna)
Čt: 08:00 - 15:30 (podatelna)
Pá: 08:00 - 14:00 (podatelna)

Děkujeme za pochopení.
kancelář starosty24.3.2022, 18:46, Petr

Dobrý den. Provádí SMO někdy čištění vnějšího povrchu kontejnerů pro tříděný odpad? Například kontejner na plasty na Lesní 800 je už dlouho k zblití špinavý.

Dobrý den,

děkujeme za podnět. Ano, čištění nádob na tříděný odpad se provádí, ovšem ne v zimním měsících, kdy hrozí mráz. Jakmile počasí dovolí, nádoby budou umyty.

S pozdravem OSMHS.24.3.2022, 12:58, Sláma Lubomír

Dobrý den. Mám dotaz ohledně provozu restauračních zahrádek ve městě Orlová pro rok 2022. Je-li nějaké omezení pro období a čas. Děkuji.

Dobrý den,

provoz restauračních zahrádek je upraven Nařízením města Orlová č.2/2017 "Tržní řád" viz následující odkaz Nařízení města Orlová č. 2/2017 "Tržní řád" (mesto-orlova.cz) .
V článku 5 odst. 2) nařízení je stanoveno, že restaurační zahrádka může byt provozována celoročně. Maximální doba provozu je od 8.00 hod. do 22.00 hod od pondělí do čtvrtku a v neděli, v pátek a sobotu od 8.00 hod. do 24.00 hod; přičemž do této doby se započítává i doba nezbytného úklidu.

odbor dopravy23.3.2022, 14:55, Kateřina

Dobrý den,zajímalo by mě od jakého měsíce je možné sedět na terase?

Dobrý den,

provoz restauračních zahrádek je upraven Nařízením města Orlová č.2/2017 "Tržní řád" viz následující odkaz Nařízení města Orlová č. 2/2017 "Tržní řád" (mesto-orlova.cz) .
V článku 5 odst. 2) nařízení je stanoveno, že restaurační zahrádka může byt provozována celoročně. Maximální doba provozu je od 8.00 hod. do 22.00 hod od pondělí do čtvrtku a v neděli, v pátek a sobotu od 8.00 hod. do 24.00 hod; přičemž do této doby se započítává i doba nezbytného úklidu.

S pozdravem
odbor dopravy23.3.2022, 14:37, Jiří Dubnický

Dobrý den, mam dotaz proč nemohou parkovat auta z vesny na svojím parkovišti? Slyšel jsem že jim to ředitel zakazal nebo je to příkaz města. s pozdraem hezkého dne.

Dobrý den.

kapacitou parkoviště 6 míst není možné zajistit parkování pro 110 zaměstnanců nebo 178 klientů. Nebylo by správné vytvářet nějaké protekční zaměstnance nebo klienty domova s právem parkovat. Dne 1.3.2021 jsem tedy interním sdělením ředitele možnost parkování klientů i zaměstnanců na tomto místě zrušil. V dosahu 120 m od našeho domova jsou k dispozici dvě velká veřejná parkoviště. Zároveň jsou na bývalých místech pro parkování lavičky a plocha se používá pro aktivizaci klientů. V letních měsících se snažíme plochu využívat pro lůžka imobilních klientů pro pobyt venku. Jedinou výjimkou pro možnost parkovat jsou krátkodobé provozní důvody, například při rekonstrukci zde parkovala služební vozidla stavební firmy.

S pozdravem a přáním příjemného dne

Ing. Vít Macháček
ředitel Vesny