DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


12.1.2021, 22:01, Jiřík

Kororonavirus Ve Zpravodajství "Koronavirus" jsou údaje k dnešnímu dni, tj. 12.1.2021 ze dne 4.12.2020 (resp. k 3.12.2020). Což je údaj více než měsíc starý. Kolem voleb do Kraje a Senátu pan starosta natáčel aktuální stav a opatření města, nyní nic. Zajímalo by mne třeba kolik je nyní nakažených občanů, hospitalizovaných v Karviné a Havířově, vyléčených i úmrtí orlováků s covidem. Zda platí v období mimořádného stavu parkování zdarma před MěÚ, nebo už bylo zrušeno (u výběrčího automatu zmínka není). Zda se budou provádět testy na covid-19 ze slin v bývalé nemocnici. Jak mají občané postupovat při registraci na vakcinaci - byl slibován výběr vakcín, ale vakcinuje se pouze od Pfizeru, v následujících dnech snad od Moderny, ale obě jsou na základě messengeru, jak postupovat, pokud se rozhodnu pro vektorovou, nejlépe 1/2 roku ověřenou od Sputnik V, kterou nakoupil Izrael, Maďarsko, Indie a další. Případně další informace pro občany v souvislosti v koronavirem.

Dobrý den,

město Orlová jako jedno z mála uveřejňovalo od počátku pandemie COVID-19 aktuální data, která se týkala pozitivně testovaných a vyléčených občanů města. V té době nebylo možné tato data nikde jinde získat. Prvotně jsme je zveřejňovali jednou denně, následně dvakrát týdně a nakonec jednou týdně. Zveřejňování těchto dat jsme na začátku prosince ukončili, protože existuje několik portálů, kde lze data jednoduše získat, a to i podrobněji popsaná. Město Orlová mohlo zveřejňovat mapy za ORP (Orlovou, Petřvald a Doubravu). Dobře zpracovaná data najdete například zde:

https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/koronavirus-a-cesko-mapa-aktivnich-pripadu-v-okresech-cr-40337119

Počet hospitalizovaných občanů za město je údaj, který neznáme. Kraj jsme několikrát žádali o zřízení odběrového místa v Orlové, ale ten to neakceptoval. Antigenní testy zdarma provádí soukromá ORL ambulance MUDr. Ing. Petra Skiby v orlovské nemocnici.

Město Orlová bude pomáhat svým občanům s registrací na očkování proti COVID 19, zatím starším 80 let a následně pak každému, kdo o to požádá. Kontakty a princip pomoci naleznete v článcích v sekci Zpravodajství – Koronavirus. Výběr vakcín nejde za městem.

Parkování zdarma na parkovišti před MěÚ již bylo zrušeno. Parkování se neplatilo v období jarního nouzového stavu, viz USNESENÍ vlády České republiky č. 214 ze dne 15. března 2020, které zakazovalo "s účinností ode dne 16. března 2020 od 6:00 hod. do dne 24. března 2020 platnost nařízení, kterým obec vymezuje oblasti obce, ve kterých lze místní komunikace nebo jejich určené úseky užít za cenu sjednanou v souladu s cenovými předpisy". Opětovně k tomuto opatření Vláda ČR nepřistoupila.

Kancelář starosty, Odbor správy majetku města a hospodářské správy, Odbor dopravy12.1.2021, 20:16, Kartáriková

Dobrý den,proč na ul Adamusova dali značku jen pro záchranné služby,kdzž sanitka ,hasiči i policajty parkují na chodnících,Je jasné,že jdou co nejblíž k baráku,ale proč nezmyslně blokuájeme 3 parkovací místa.Dálle proč platíme městskou policii,když nejaký dobrák je zavolá ,že tam parkuje auto a oni pokutujou jen jedno auto a další 2-3 si nevšímají.Není to zcestné,když tam dojedou a nepokutujou i ostatní řidiče,Bolo by dobré a užitečné značku zrušit.

Dobrý den,

po dnešním šetření na místě sdělujeme, že dopravní značení na parkovišti ul. Adamusova B1 zákaz vjezdu s podtabulkou E13 "mimo IZS" bylo instalováno v roce 2018 na základě žádosti odboru rozvoje a investic v rámci revitalizace V. etapy. Účelem DZ je zajištění přístupu k domu č. p. 1247, 1248, kdy před instalací DZ docházelo k blokování přístupu na chodník z parkoviště, čímž byl znemožněn přístup imobilních občanů k vozidlům.

Odbor dopravy12.1.2021, 15:04, Jaromír 831

Dobrý den, k dotazu ze dne 15.11.2020 ohledně dočasného umístění kontejnerů pod balkony domu č.p.831 jste odpověděli, že zpětné přemístění budete řešit po dokončení rekonstrukce parkoviště u Moravy. Parkoviště jsou dokončena, ale kontejnery zůstaly pod balkony domu 831. Na tento náš dotaz již z Vaší strany bylo zodpovězeno, že kontejnery budou umístěny zpět na původní místo. K dnešnímu dni však jsou pořád na provizorním místě u domu 831. Jak dlouho tam ještě budou? Při větru z odpadků létají sáčky a strom vedle nich je ověšen až k balkonům. Je to nechutné. Pevně věříme, že dostojíte svému příslibu a umístíte kontejnery na původní místo, kde byly před zahájením rekonstrukce parkoviště. Děkuji.

Dobrý den,
ano, nádoby budou přemístěny zpět na původní místo v průběhu měsíce února, musí se zajistit, aby na místě přesunu neparkovala žádná vozidla.
Odbor správy majetku a hospodářské správy12.1.2021, 14:14, Ladislav Urbánik

Bydlíme v Orlová-Lazy 731. U baráku máme kanalizační poklop, kolem je upadlá vozovka. Po každém najetí autem a to už neříkám autobusem se nám klepe celý barák. Na koho se máme obrátit, aby byla vozovka opravená. Děkuji

Dobrý den,

k Vašemu dotazu Vám sdělujeme, že oprava propadlé komunikace kolem kanalizační šachty bude opravena v termínu do 31.05.2021.

Odbor správy majetku a hospodářské správy12.1.2021, 8:53, Zicha Zdeněk

Dobrý den. Na ulic U KAPLICKY je totální nedostatek parkovacích míst. Rozšířením(dosipem) svahu směrem k hřišti by přibylo až 30 míst. Děkuji .

Dobrý den,

děkujeme za podnět. Město Orlová se problematikou parkování dlouhodobě zabývá. Bohužel možnosti rozšíření parkovacích míst již ubývá. Vámi nabízená varianta vybudování parkoviště ve svahu by byla nejen velmi nákladná, ale při dodržení všech norem a předpisů neefektivní nebo nerealizovatelná. Vzhledem k normám na šířku a délku parkovacího stání, výjezd, vjezd, rozhledové poměry a výjezdové oblouky by více míst zaniklo než vzniklo.

Odbor rozvoje a investic11.1.2021, 13:12, Pavelková Danuše

Dobrý den ,mám dotaz končí mi platnost občanského průkazu musím objednat pro výměnu?

Dobrý den,

přednostně vyřizujeme objednané klienty ve dnech pondělí, středa od 8 do 11:30 a od 12?30 do 17 hodin. K vyřízení občanského průkazu se můžete objednat na webových stránkách města Orlová nebo telefonicky na číslech 596 581 255 (254, 227, 237).

Odbor vnitřních věcí a živnostenský úřad7.1.2021, 21:38, Marketa

Dobry den chtela jsem se zeptat ,bydlime na Ulici U haldy 81 v Orlove porube .Přijezdova cesta je vlastne pole.Již několikrat jsme nechavali ze svych finančnich prostředku vysypavat strusku aby popelařske auto dojelo k domum.Chtěla jsem se zeptat kam se obratit a zeptat se na nejake řešeni , jestli by se nejal nedal povrch alespon upravit aby byl sjizdny ,chodit v suchych a čistych botach nemožne a o urazy tady neni nouze .děkuji za odpoved a přeji krasny zbytek dne

Dobrý den,
v této souvislosti se můžete obrátit na odbor správy majetku a hospodářské správy Městského úřadu Orlová, tel.č. 596 581 330 nebo přímo na vedoucího odboru Ing. Milana Billa, e-mail: milan.bill@muor.cz.7.1.2021, 0:16, Daniel Kučera

Dobrý den.Jako jediné město v republice bez nádraží,a již velice dávno plánované vlakotramvaje bych rád věděl ,,jak jste prosím už s tímto daleko.Město je nedostupné,přeautované,absolutně ostudně neparkovatelné.Prosím o přesné informace ať my obyvatelé už konečně víme, kdy tyto zásadní kroky ať už v dostupnosti,obslužnosti,cyklotras,všudypřistupného vyžití obrovských ploch či propojení Stará Nová Orlová se konečně budou uskutečňovat.Toto jsou hlavní atributy spokojeného žití a vyžití.Stagnace trvá prosím už převelice dlouho a my stále máme republikový statut doplatkového Města se zanedbaným okolím na které se zcela zapomnělo .(Karviná má už krásné osvětlení u bývalého rozbořeného Gheta a upravené chodníky.)My opět nic...Děkuji ,prosím udělejte už něco...

Dobrý den,
děkujeme za Váš názor, nicméně je všeobecně známo, že skutečnost, že v Orlové není nádraží, je důsledkem těžby uhlí a poddolované dráhy, která není pro hromadný převoz osob dostatečně bezpečná. Problematikou vlakotramvaje se zabýval Moravskoslezský kraj. Je reálný předpoklad, že v aktuální situaci, kdy nás pandemie přivedla do hospodářských problémů, bude záležitost vlakotramvaje uložena na dobu lepší ekonomické situace.
Máte spoustu podnětných připomínek - obslužnost, cyklotrasy, propojení staré Orlové s novou Orlovou, atd. Nicméně - i na tyto záležitosti jsou nezbytné finanční prostředky. Finanční výpadky v rozpočtu města budou v důsledku hospodaření státu tak významné, že i tyto investice nebudou moci být řešeny v nejbližší době. Děkujeme za pochopení.
KS21.12.2020, 11:43, Radka Klotková

Dobrý den, chci se zeptat, jakým způsobem město kontroluje vyvážení popelnic a úklid na sídlišti 5. etapa. Dnes na F.S.Tůmy vyvezeno z 10 popelnic 6 a úklid veřejných ploch zde nebyl prováděn již velmi dlouho. Děkuji Radka Klotková

Dobrý den,
za vyvezení popelnic odpovídá společnost, která pro město tuto službu zajišťuje, tj. SMO, m.a.s. Na Vámi uvedené problémy jsme je upozornili, tudíž takovéto případy už by se neměly opakovat.
Děkujeme za pochopení.
Kancelář starosty19.12.2020, 18:23, Ladislav St.

Dobrý den. Zajímalo by mě jak je to s vyhrazeným parkovacím místem na SPZ? Proč tyhle místa nerušíte? Na osvobození jste udělali sice nové parkoviště, což oceňuji ale ve večerních hodinách zde nemáte šanci zaparkovat. Pokud je člověk handicapován tak tomu rozumím že má na značku asi nárok ale proč člověk který poradí normálně chodit zabírá místo jen pro sebe. Kde mohu zjistit kdo má na tohle místo nárok a za jakých podmínek může tyhle místa využívat? Přijde mi to jako plýtvání místem a nefér vůči ostatním řidičům. Děkuji za Odpověď

Dobrý den,
veškeré informace najdete zde: https://www.mesto-orlova.cz/cz/zpravodajstvi/aktuality/37536-uvolni-se-dalich-33-parkovacich-mist.html
odbor dopravy19.12.2020, 14:07, Pavel Klimovič Ing.

Proč budete dělat ohňostroj? Vyhozené peníze, představení pro primitivy. Zvýšené nebezpečí Covidu. Zrušte akci, dokud to jde, jinak jste zralý na "škodní případ"! To se může dít jedině v Orlové!!!

Dobrý den,
děkujeme za upozornění, nicméně - na jedné straně existuje řada občanů, kterým se ohňostroj nelíbí, na druhé straně je zase řada občanů, kteří jsou nadšení a mají z něho radost. Zrušili jsme půlnoční ohňostroj, a místo toho zavedli novoroční, který může potěšit i děti. Je to symbolické zahájení kalendářního roku. Lidé jej mohou pozorovat ze svých domovů a není nutné jej sledovat z prostranství U Moravy.
Děkujeme za pochopení.
Kancelář starosty17.12.2020, 23:08, Občane Orlove - Poruby

Prosim Vas , kdo vymyslel zlikvidovat autobus č.502 přes Porubu ?!! Zastavky už budou jen na co ? Lide jezdi k doktorum , na nakupy a je hodně staršich lidi. At aspon linkove autobusy zastavi u školy ! Nechapeme !!

Dobrý den,
o chystaných změnách v MHD Orlová a jejich důvodech jste se mohli dočíst v článku publikovaném 13.10.2020 na webových stránkách města a v Orlovských novinách č.20, vydaných 20.10.2020. Od 7.3.2021 bude upraveno několik spojů nové linky č.502, které obslouží zastávku Orlová, Poruba, škola.
Odbor dopravy14.12.2020, 7:28, Dagmara

Dobrý den, uvažujete o zřízení odběrného místa na antigenní testy na území našeho města? Pokud ne, kde je nejbližší takto zřízené místo? Děkuji

Dobrý den,
soukromá ORL ambulance MUDr. Ing. Petra Skiby provádí antigenní testování. Test je zdarma (platí jej pojišťovna) a může na něj každý, kdo nemoc za poslední tři měsíce neprodělal. Můžete se nechat testovat i opakovaně - jednou za pět dní.
Objednávejte se výhradně na telefonním čísle 603 769 862. Prosíme o trpělivost, přednost má klasická ušní, nosní a krční péče. Nezapomeňte na průkazku pojištěnce.10.12.2020, 4:25, Jan

Dobrý den, Má město v plánu stavbu chodníku na ulicí zátiší?tím mám na myslí tam pod kopcem kde končí chodník směr čistička,vůbec vám zřejmě nevadí že tam děti chodí po cestě kde auta jezdí až 100km/h a pokud nemáte v plánu stavět tak tam prosím dejte úsekový radar,aby se tam dodržovala rychlost, děkuji.

Dobrý den,
aktuálně se s vybudováním chodníku na Zátiší nepočítá, ale není řečeno, že v budoucnu se tato myšlenka přehodnotí.8.12.2020, 9:25, Kuzníková Jaroslava

Dobrý den, asi týden registruji zvýšený pohyb těžkých nákladních vozidel ( kamionů) na silnici od Dolní Lutyně směr Kopaniny .Jezdí většinou 3 najednou kolem 5 - 6 hodiny ranní, lae zaregistrovala jsem i 9,30. Zpět jedou prázdné. Přes den bylo vidět polskou reg. značku.Ví někdo proč tato těžká vozidla jezdí touto cestou , přes nově opravený kruhový objezd a po jeho střední části vzhledem k velikosti vozidla? Cena oprav předpokládám nebyla malá. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
"Ul. Na Olmovci a 17. listopadu jsou součástí silnice II. třídy č. 474, jejímž vlastníkem je Moravskoslezský kraj a která začíná v Mostech u Jablunkova a končí v Dětmarovicích na křižovatce se silnicí I/67. Přes Orlovou spojuje dvě silnice vyšší třídy, a to zmíněnou I/67 a I/59. Konstrukčně je dimenzována pro těžkou nákladní dopravu. Rekonstrukci části úseku včetně okružní křižovatky v období 06-08/2020 financoval její vlastník, tedy zmíněný Moravskoslezský kraj nikoliv město Orlová.

Pro doplnění sdělujeme, že PČR, Dopravní inspektorát Karviná ve spolupráci s Centrem služeb pro silniční dopravu organizuje a provádí namátkové nízkorychlostní vážení nákladních vozidel, jedoucích po této silnici, kdy za jejich přetížení byla již uložena nejedna nemalá pokuta."

odbor dopravy