DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


2.3.2021, 10:22, Dietmar Kolder

Dobrý den,dovoluji se pozeptat na realizaci slibovaného Očkovacího centra.Rexistrace funguje OK,nabídka center pouze KA a HA Ostrava je pasé-mimo okres,praktici také neočkují tož nevím,zdali jste se v informaci o Oč.centr v Orlové nesekli o jeden rok.(2022(

Dobrý den,

očkovací centrum v Orlové čeká na registrační kódy z ministerstva zdravotnictví. Hned, jak je obdrží, bude spuštěna možnost zaregistrovat se k očkování do očkovacího centra v Orlové. Občané budou o této skutečnosti neprodleně informováni všemi dostupnými kanály. Prosíme o strpení.

Kancelář starosty2.3.2021, 9:59, Petr

Dobrý den, na webu města vidím m.j. tuto informaci k očkování - "Nejlepší však je zavolat přímo svému obvodnímu lékaři a zeptat se ho, zda ve své ordinaci nabízí možnost vakcinace proti onemocnění Covid-19." Nebylo by rozumnější uvést seznam lékařů, kteří očkovat budou, ať zbytečně občané všem lékařům netelefonují a volají jen těm, kteří očkovat chtějí ? Děkuji

Dobrý den,

evidence obvodních lékařů, kteří chtějí očkovat, je záležitostí krajského úřadu. Praxe by měla být taková, že lékaři, kteří budou očkovat, si své pacienty, kteří jsou nyní "na řadě", tj. 70letí a starší, obvolají a vyzvou je, aby se k očkování dostavili. Lidé nemají telefonovat všem obvodním lékařům, jak uvádíte, měli by se informovat pouze u svého obvodního lékaře, případně se podívat na webové stránky ordinace, zda tuto informaci již dříve nezveřejnila.

Kancelář starosty2.3.2021, 9:21, Andrea Trojovská

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda bude v nejbližší době ve městě Orlová řešena tragická situace týkající se parkovacích míst nebo toto řešení bude nadále spočívat v udělování blokových pokut občanům?

Dobrý den,

parkování ve městě Orlová je řešeno prakticky neustále. Za poslední dva roky přibylo ve městě přes 200 parkovacích míst, momentálně vzniká dalších 100 a k tomu bylo od 1. 1. 2021 zrušeno 33 vyhrazených parkovacích stání, která se pronajímala. Tato jsou nyní k dispozici všem občanům bez omezení.

Jsme si vědomi, že lidé nejsou se situací spokojeni a děláme, co se dá. Je ale potřeba si uvědomit, že v sídelním městě, jako je Orlová, je to složitý úkol. Většina obyvatel Orlové za prací dojíždí do jiných měst. Není výjimkou, že rodina vlastní dvě i tři auta, a tak zatímco počet obyvatel každoročně klesá, potřeba parkovacích míst je stále stejná, ne-li vyšší.

Kancelář starosty2.3.2021, 6:01, Ozsvath Milan

Dobrý den. Majitelka psa zemřela, chci psa přihlásit na sebe, jak postupovat? Děkuji za odpověď. Ozsvath

Dobrý den,

pokud zemřel původní držitel psa, pak ho nový držitel přihlásí písemně vyplněním ohlášení k místnímu poplatku na právním odboru MěÚ. Ohlášení k místnímu poplatku ze psů najdete na tomto odkazu: https://www.mesto-orlova.cz/cz/radnice/formulare-ke-stazeni/odbor-pravni/37014-ohlaeni-k-mistnimu-poplatku-ze-psu.html

Ohlášení je možné naskenovat a zaslat e-mailem, případně ho osobně odevzdat na podatelně MěÚ Orlová.

Právní odbor1.3.2021, 14:27, KLVÁČKOVÁ Gabriela

DOBRÝ DEN, dcera ztratila občanský průkaz. Jak máme postupovat, pro vyřízení nového OP. Děkuji za informaci Klváčková Gabriela

Dobrý den,

ztrátu OP je potřeba neprodleně osobně ohlásit na úřadu obce s rozšířenou působností, jste-li z Orlové, tak na Městském úřadu Orlová. K podání žádosti o nový OP je nutné předložit rodný list nebo cestovní doklad. OP v měsíční lhůtě je vyřízen za poplatek 100 Kč, OP za 5 pracovních dnů lze vyřídit za 500 Kč.

Odbor vnitřních věcí a živnostenský úřad27.2.2021, 18:52, Šarka

Dobrý den... chtěla bych se zeptat, jakým způsobem bude probíhat registrace na očkování v Orlovské nemocnici.....a od kdy. Děkuji

Dobrý den,

registrace na očkování do centra v orlovské nemocnici bude probíhat standardním způsobem přes Centrální rezervační systém, který najdete na adrese crs.uzis.cz. Na dotaz, odkdy bude rezervace do očkovacího centra na orlovském pracovišti NsP Karviná-Ráj možná, nám mluvčí nemocnice Ing. Věra Murínová dnes ráno odpověděla, že očkovací centrum v Orlové prochází registrací, jakmile nemocnice obdrží dostatek vakcín a finální informaci o registraci na ministerstvu zdravotnictví, bude nás o tom informovat. V tu chvíli by už občané v systému měli mít možnost zvolit si očkovací centrum v Orlové.

Kancelář starosty27.2.2021, 17:00, Ivana Fleissigova

Dobrý den, chci se zeptat, kdy bude probíhat úklid veřejných ploch, konkrétně ul. 1.Máje ,kde je dětske hriste? Úklid zde probíhal v říjnu 2020. Je to zde hrůza. Můžete sjednat nápravu? Celá 5.etapa jsou samé odpadky. Děkuji.

Dobrý den,

úklid veřejných ploch probíhá pravidelně s údržbou zeleně. V pondělí 1. 3. 2021 byla na uvedenou ulici vyslána četa VPP, která odpadky uklidila. Následně zde bude probíhat úklid odpadků v zeleni.

Odbor správy majetku a hospodářské správy27.2.2021, 14:52, Graběc Dominik

Dobrý den, jsme s manželkou oba zdravotníci a jelikož jsme v jeslích jediní nebudou otevřené. Ve školce pro zdravotníky ji odmítli že je malá a má plinu (22.mesicu) kam ji tedy umístit když musíme oba do práce?

Dobrý den,

k Vašemu dotazu sdělujeme, že mateřské školy na území města Orlové poskytují vzdělávání dětem starším 24 měsíců.

Kancelář starosty27.2.2021, 13:43, Michal

Zdravím, chtěl bych se zeptat na omezení pohybu za účelem rekreace po katastru obce od 1. 3. Bydlím v Orlové-Lutyni, vztahuje se toto omezení na část Orlová-Lutyně, nebo se mohu pohybovat po katastru celé Orlové? Děkuji

Dobrý den,

dle vládního nařízení se můžete pohybovat po celém území obce, tedy ve všech městských částech Orlové, nikoliv však po okresu, pokud nejedete do práce, nebo k lékaři, což musíte prokázat potvrzením zaměstnavatele, čestným prohlášením, příp. formulářem s časem, místem a délkou návštěvy (např. zdravotnického zařízení).

Kancelář starosty26.2.2021, 20:35, I.Juchelková

mě připadá že v Orlové si hodně lidí z přísnějším nošení roušek dělají legraci ,dokonci i v Lídlu se nedesinkuji vozíky a rukavice jsou až v prodejně a ten pán hlídač na to jen kouká i když je v prodejně pár lidí zážitek včera

Dobrý den,

doporučujeme dezinfikování rukou před i po nákupu a raději u sebe noste kromě povinného respirátoru také vlastní jednorázové rukavice, abyste se ochránila i v případě, že prodejna u vchodu nenabízí ochranné prostředky.

Kancelář starosty26.2.2021, 17:09, Miroslav Lacko

Dobrý den, Lze poslat elektronická dokumentace celkové dlužné částky k zaplacení za odpady v momentální situaci ? Posléze zaplatit z účtu.

Dobrý den,

sdělení nedoplatku elektronickou formou je závislé na jeho výši. Bližší informace k místnímu poplatku za komunální odpad Vám sdělí: Bc. Dominika Buchtová, tel. 596 581 217, e-mail: dominika.buchtova@muor.cz

Právní odbor25.2.2021, 16:01, Martina

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli se pořádají vítání občánků v téhle pandemii děkuji.

Dobrý den,

vítání občánků proběhlo naposledy koncem září 2020 a od té doby se obřady z důvodu epidemické situace a s ní spojenými vládními nařízeními nemohou tyto obřady konat. Vítání občánků začne probíhat neprodleně poté, co jej situace v České republice umožní. Rodiče budou o konání těchto obřadů informováni prostřednictvím všech dostupných informačních kanálů, které má město Orlová k dispozici.

Kancelář starosty25.2.2021, 13:32, JaroslavDoffek

Chtěl bych taky zažádat o prověřeni udajně chodníku za domem 732-735,kde se dle zákonu nesmi vjet autem,jak my důchodci máme nosit nákupy ,když cesta Vnitřní je kolikrát plná a je tam provoz,ale na druhou stranu k výtahu se nesmi zajet vyložit nákup nebo něco jiného.Nešlo by tam z chodníku udělat cestu,kde by se mohlo s nákupem či objemnými věcmi zajet až k výtahu?a nebo s budem řídit 30 let starým usnesením,že je tam chodník a prostě je to neprůstřelné a chodník bude dalších sto let..slyšel jsem,že by se ostatni ohradili,že to chtěji taky,ale zdaleka to nemaji všichni jak my a mělo by se pro staré a starší dělat něco k pohodli těchto lidi a ne jim to ztrpčovat a nebo potřebujete soupis všech nájemníků??

Dobrý den,

na Vámi zmíněný chodník po dohodě s městem Orlová možné vjet je, a to např. za účelem stěhování. Budovat zde komunikaci pro osobní vozidla město Orlová neplánuje.

Odbor správy majetku a hospodářské správy25.2.2021, 13:21, Jaroslav Doffek

Chtěl bych vědět jestli se vůbec hlídá na dětských hříštich,jestli se tam bavi děti do 7 let nebo tinejdři.Už kolikrát jsem v lesoparku viděl na dětském hřišti se houpat na košové houpačce i dvě najednou holky tak 13-14 let nikdo jim nic neřekl krom nás,ale naše povinnost to neni,jezdi tam i policie,ale ti zastavi u letního kina a pak zas odjedou

Dobrý den,

provoz na dětských hřištích se řídí provozním řádem každého hřiště, který mimo jiné určuje pro jakou věkovou skupinu jsou herní prvky určeny. Není v silách úředníků ani strážníků městské policie hlídat provoz na dětských hřištích dennodenně pro celou otvírací dobu. Zaměstnanci úřadu pravidelně dohlížejí na stav hřiště a jednotlivých prvků, a pokud by se v době jejich přítomnosti na hřišti dělo něco, co je v rozporu s provozním řádem, tak samozřejmě zasáhnou, stejně tak strážníci městské policie. Vše je však o lidech a o domluvě. Samozřejmě že občané nejsou povinni upozorňovat teenagery na nevhodné chování na dětských hřištích, na druhou stranu jim ale nic nebrání v tom, aby mládež na nevhodné chování upozornili.

Kancelář starosty25.2.2021, 9:05, Pavel Fedor

Dobrý den, je možné v budoucnu postavit WC pro občany kolem zastávky Orlová-střed? protože těch WC moc v městě nemáme krom obchodů a lesoparku.

Dobrý den,

město prověřuje možnost vybudování veřejného WC v budově městského úřadu v prostorách po bývalé PNS u hlavního vchodu do pošty.

Odbor rozvoje a investic