DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


29.11.2021, 15:17, karel

kde jsou veverky? běhali po balkoně a autech a ted ani jedna

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Netušíme, kde se aktuálně veverky pohybují. Vzhledem k tomu, že je poměrně chladné počasí, budou nejspíš v místech, kde se každoročně v zimě skrývají.
Přejeme hezké a pohodové adventní dny.

Kancelář starosty27.11.2021, 7:51, Kunčíková Eva

Dostala jsem složenky na doplacení místního poplatku za komunální odpad. Tuto platbu si automaticky stahujete na SIPU. Je nějaký problém?

Dobrý den,

jelikož správa daní a poplatků je dle platné legislativy neveřejná, je nutné, aby občan ve své záležitosti kontaktoval přímo správce poplatku: právní odbor, Ing. Buchtová Dominika, tel. 596 581 217, nelze v konkrétním případě odpovědět prostřednictvím webu. Děkujeme za pochopení.

právní odbor26.11.2021, 16:07, Mojžíšek

Dobrý den, chtěl bych požádat o vodorovné dopravní značení (zákaz stání) u chodníků, jež ústí na cestu, vedenou jako parkoviště. Stáním vozidla v tomto místě řidič sice neporušuje předpis (protože parkuje na místě tomu určeném), ale často brání v průchodu lidem o berlích, na vozíku, nebo průjezdu kočárků. Lidé se musejí dostat do domů přes nerovný travnatý povrch... Tradičně tato místa řidiči nezabírají, takže se o žádná parkovací místa nepřijde. Takto byla nedávno označena místa, kde se potřebují dostat zaměstnanci SMO k popelnicím. Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za podnět a prosíme o upřesnění lokality.

odbor správy majetku a hospodářské správy24.11.2021, 15:06, Jiří

Zdravím,chci se zeptat zda letos město vydá kalendáře na rok 2022 a pokud ano tak kdy budou,

Dobrý den,

městské kalendáře na rok 2022 najdete na všech distribučních místech Orlovských novin (trafiky, prodejny potravin na území města) včetně Městského informačního centra v objektu knihovny na Masarykově třídě.

kancelář starosty23.11.2021, 17:24, Zbigniew

Mam dotaz, bude město dávat i letos kalendář na příští rok?

Dobrý den,

ano, kalendář je k dispozici na všech distribučních místech Orlovských novin, tj. ve všech trafikách a v prodejnách potravin na území města. V každém případě ho najdete i v Městském informačním centru v budově městské knihovny.

S pozdravem
Kancelář starosty23.11.2021, 14:34, Stanislav Motyka

Dobrý den, Chci se zeptat z jakého důvodu byl odstraněn nádherný stromu Moravy, který nám sloužil několik let jako Vánoční

Dobrý den,

strom u Moravy byl v minulých letech opravdu nádherný a několik let sloužil i jako strom vánoční. Nicméně v letošním roce ho muselo město nechat vykácet, protože byl uhnilý a ohrožoval bezpečnost chodců. Byla velká pravděpodobnost, že by se zavěšením vánoční výzdoby vyvrátil i s kořeny. Zdravotní stav stromu posoudili odborníci. Děkujeme za pochopení.

Kancelář starosty19.11.2021, 11:39, Eichlerová

Dobrý den, jak je prosím možné , že v Orlové existuje pouze 1 odběrové místo pro PCR testy a to u Moravy? přijde vám normální, že v té frontě stojí lidé i 2 hodiny na dešti s horečkami?!!!!! žádné zastřešení , nic..je to velice smutnééé a trestuhodné

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz a plně chápeme Vaše rozhořčení. Je na místě upozornění, že město nezřizuje a ani nemůže zřídit odběrové místo. Toto je v kompetenci zdravotnických organizací, lékařů či jiných soukromých subjektů, které k tomu získají povolení MZČR. Kde si toto místo zřídí, je jejich záležitostí a rozhodně toto neřeší s městem. Máte-li jakékoliv výhrady k tomuto místu a k podmínkám, měli byste je řešit s provozovatelem tohoto odběrového místa. Město Orlová do toho nemůže nijak vstupovat.
Děkujeme za pochopení.

kancelář starosty17.11.2021, 5:00, Marta Adamčíková

Přeji hezký den. 16.11. jsem ve večerních hodinách nakupovala v Penny Orlová - Poruba. V obchodě nakupovala také skupina cca 9ti mládenců 17-19let se 4mi dětmi cca 8 let. Nikdo z nich neměl roušku. Dokonce si z toho dělali legraci. Ostraha odešla neznámo kam. Pokud se provádí kontroly, tak jako to čteme v tisku, možná by některá mohal být směrována na tuto prodejnu ve večerních hodinách. Vždyť se jedná i o ochranu zaměstnanců obchodu.

Dobrý den

děkujeme za Váš dotaz, nicméně v takovýchto případech nezbývá, než - buď upozornit ostrahu, aby to řešila přímo na místě a tyto osoby vykázala z marketu, nebo zavolat na městskou policii a upozornit je na porušování hygienických pravidel. Samozřejmě, že je i v možnostech občanů kontaktovat Krajskou hygienickou stanici v Ostravě.

S pozdravem
kancelář starosty16.11.2021, 13:45, Lucie

Dobrý den, kde se prosím mohu nechat otestovat antigenním testem v Orlové? a mohu poprosit případně i kontakt k objednání? děkuji

Dobrý den,

veškeré informace o možnostech testování antigenními i PCR testy v okolí Orlové najdete na stránce:
https://testovani.uzis.cz/. Kromě toho tam zjistíte i vytíženost vybraného odběrového místa a jeho kapacitu. Bližší informace získáte na lince 1221.

S pozdravem
kancelář starosty16.11.2021, 7:16, Viki

Dobrý den, při návštěvě v Doubravanu byl nedávno leták na každém patře, aby odstranili z chodeb a společných prostor veškeré věci, jinak budou vyhozený. Prosím dělá někdo takové kontroly v ostatních domech. Někteří si přivlastní půl chodby a zastaví různým harampadim. Kdysi toto kontrolovali požárnici. Děkuji za odpověď Hezký den Viki

Dobrý den,

k Vašemu dotazu ke kontrolám domů Vám sdělujeme, že město Orlová ve svých domech tyto kontroly provádí prostřednictvím domovníků. V případě, že se ve společných prostorech a únikových cestách nacházejí nějaké překážky a věci, které tam nepatří, řešíme to s nájemci individuálně. Od 1. 1. 2022 budou tyto kontroly prováděny rovněž preventistou požární ochrany.
Co se týká situace v domech ostatních majitelů (družstvo, Heimstaden, apod.) není nám známo, v jakém rozsahu kontroly domů provádějí.

S pozdravem
odbor správy majetku a hospodářské správy14.11.2021, 9:19, K. Večeřa

Již velmi dlouhou dobu jsem neviděl Měst.policii Orlová kontrolovat parkování aut na parkovišti u nemocnice. Na poliklinice pár lidí a parkoviště po celý den plné.

Dobrý den,

vzhledem k nepříznivé situaci v oblasti statické dopravy v městě Orlová se městská policie nezabývá primárně parkováním vozidel z úřední povinnosti v rámci preventivní hlídkové činnosti, ale řeší případ od případu na základě konkrétního oznámení. Nicméně parkoviště u nemocnice je městskou policií nepravidelně kontrolováno a řidiči jsou v případě zjištění přestupku projednáváni v příkazním řízení.

S pozdravem
Městská policie Orlová10.11.2021, 12:43, Kateřina

Dobrý den, v jedné z odpovědí tady, jste uvedli, že do konce měsíce října 2021 dodáte popelnici na plast, na ulici Květinová 892, Orlová. Dnes je 10.11.2021 a popelnice tam stále není. Tak nevím jestli si neděláte z nás srandu, už to tak vypadá, popelnice tam nebyla minimálně čtvrt roku.

Dobrý den,

ano, odpověď opravdu tak zněla. Nádoby byly ovšem dovezeny až ve 44. týdnu, musely se ještě načipovat a samotný rozvoz bude probíhat v 46. týdnu. Děkujeme za pochopení.

OSMHS9.11.2021, 14:48, Daniel Kučera

Dobry den,četl jsem nyní článek obchod s chudobou z 8.11.21..Myslim si ,že by nebylo od věci,tento nelehký ukol řešit tím,že veškeré sociálně slabé obyvatelstvo dané obce bude spadat do téže sociální evidence obce,kdy pokud bude chtít nárokovat dávky,musí pro obec vykonávat veřejně prospěšné práce,(pracovni povinnost)a to do doby nástupu stabilního zaměstnaneckého poměru,(či výhry v loterii.)V opačném připadě nebudou dávky vyplaceny a tyto osoby vystěhovány tam,kde je budou "vítat,milovat asimilovat" K tomuto problému by se měl vyjádřit každý občan,a na základě těchto výsledků přijmout opatření na celostátní urovni....Nelze tyto miliardové úniky a laxnost nadále tolerovat.Děkuji

Dobrý den,
děkujeme za Váš názor. Věříme, že se touto problematikou bude zabývat Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky. Je to v zájmu měst i jejich obyvatel.
S pozdravem
Kancelář starosty5.11.2021, 16:27, Ervin Suk

Dobrý den. Docházím na zdravotní středisko v ulici Mládí 724. Není tam výtah a kdo má potíže s chůzí mi dá za pravdu, že vyjít do 4 patra je problém. Nevím proč se dosud nikdo nepostaral aspon" o to, aby bylo podél schodů madlo, o které by se člověk zachytil při chůzi nahoru i dolů. Zábradlí schodů na jedné straně je nedostačující. Děkuji za zprávu, na koho se obrátit. Suk

Dobrý den,

děkujeme za Váš podnět a bezpochyby máte pravdu, nicméně tento objekt není v majetku města, ale v soukromých rukou. Město nemůže zasahovat do cizího majetku a není v jeho moci jakkoliv tuto záležitost řešit. Jediným řešením je obrátit se na lékaře, které v tomto objektu navštěvujete a upozornit ho na tento problém.

Držíme palce!
S pozdravem
Kancelář starosty19.10.2021, 16:50, Jarošová

Dobrý den, chci se zeptat ohledně odpadu na příští rok, pro osoby nad 70 let. O slevu se bude muset žádat a platí až po dosažení věku např. 70 roků dosaženo v 8/2022. Děkuji za odpověď.

Na 20. zasedání Zastupitelstva města Orlová dne 18. 10. 2021 byla schválena nová Obecně závazná vyhláška města Orlová č. 8/2021 o místním poplatku za obecní systém odpadového hospodářství, která bude účinná od 1. 1. 2022. Nahradí tak, v souladu se změnou zákona o místních poplatcích č. 565/1990 Sb., ve znění pozdějších předpisů, dosavadní obecně závaznou vyhlášku o místním poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů.

Roční sazba poplatku zůstává ve výši 792 Kč za osobu ročně.

Nově je v citované obecně závazné vyhlášce schválena úleva pro občany – poplatníky, kteří v daném kalendářním roce dosáhnou věku 70 let a více, (čl. 7, odst. 4). Úleva je ve výši 50 % roční sazby s podmínkou, že občan – poplatník nemá k 1. 1. 2022 vůči městu Orlová žádný nedoplatek na zavedených místních poplatcích.

Vyzýváme proto občany – poplatníky tohoto místního poplatku, kterých by se výše uvedená úleva mohla týkat, aby kontaktovali Městský úřad Orlová a uhradili do konce letošního roku případné nedoplatky. Jen tak mohou využít úlevu pro poplatkové období roku 2022.

Občanům, kteří nebudou mít v evidenci nedoplatky na místních poplatcích, bude úleva zavedena automaticky, není třeba o ni žádat.

Bližší informace vám ochotně poskytnou zaměstnankyně Městského úřadu Orlová, právního odboru, agenda místních poplatků, na tel. číslech 596 581 217, 596 581 150 a 596 581 146.