DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


10.6.2022, 21:30, Leona

Dobrý den Chtěla jsem se zeptat zda hriste pod deichmanem je zcela hotovy? Nezlob se ale je to celkem nebezpečné když si tam hrají děti a u lesa není ani kousek plotu. Je tam skaredy svah a kdyby spadlotreba dítě tak co? Plot je udělaný jen kolem silnice a vzadu u lesa kde to je taky nebezpečné nic není. Místo moderního náměstí by jste mohli investovat do bezpečnosti. My tam radši ani nechodime. Nemluvě o tom že všude na dětských hřištích se válí injekční stříkačky od fetaku s tím by jste taky mohli něco udělat.

Dobrý den,
Vámi zmiňované hřiště na ul. Okružní bylo zkontrolováno a v současné době odbor správy majetku a hospodářské správy řeší zvýšení jeho bezpečnosti.
Dále uvádíte, že se na všech dětských hřištích vyskytují injekční stříkačky. Pokud by toto tvrzení bylo pravdivé, tak by to zjistil správce hřišť při pravidelných kontrolách a také by na tuto skutečnost upozornili ostatní návštěvníky hřišť, a to se nestalo.
Přesto chci upozornit všechny občany, aby v případě nálezu injekční stříkačky na veřejných prostranstvích ihned kontaktovali městskou policii.
S pozdravem
odbor správy majetku a hospodářské správy


Dobrý den,
děkujeme za informaci. Bereme na vědomí.
Městská policie Orlová9.6.2022, 12:42, Ivan Zikmund

Dobrý den. Je nutné v Orlové tak často sekat trávu. Jsou města, kde se snížila frekvence sekání. Citace: "Ve středních Čechách přibývá měst, která omezují sekání trávy. Důvodem je mimo jiné lepší zadržování vody v krajině. Plány sečí upravily například Říčany u Prahy, Mladá Boleslav nebo Beroun. Změny chystají i v Kutné Hoře nebo Sedlčanech. Ve vybraných lokalitách se sníží frekvence sekání a mohou tam vznikat i květinové louky. V trávnících by pak mělo být více rostlinných i živočišných druhů, což má přínos pro životní prostředí." Další problém je v tom, že se používají velké sekačky, které jsou nadměrně hlučné. Bydlím na Masarykově 850 a přál bych vám ten zážitek, když tyto tři "kombajny" vyrazí ob týden do terénu a řádí tady v okolí dva dny. Kdo to má poslouchat ! Navíc se posekaná táva nijak nesbírá, a tyto "chuchvalce" pak tlejí a nepříjemně smrdí. To už neříkám, jak to vypadá. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

velice děkujeme za Váš podnět, ke kterému sdělujeme, že máte pravdu s tím, že omezení sekání trávy zlepšuje zadržování vody v krajině a v trávnících se pak nachází rozmanité druhy živočichů z hmyzí říše.

Kosení ve městě Orlová je prováděno v souladu se smlouvou na údržbu zeleně, a i přesto se neustále množí stížnosti občanů, že se ve městě nekosí, nebo se kosí nedostatečně. Opravdu není v našich silách vyjít vstříc všem občanům tak, aby byli všichni spokojeni.

Kosení ve městě Orlová probíhá formou mulčování, což je ekologičtější způsob kosení, jelikož mulčováním jsou zpět do trávníku dostávány živiny, hlavně dusík, který je potřeba pro zdravý růst trávníku. Nevýhodou této formy kosení je, že pokud je při kosení tráva vlhká, tak může docházet k tvorbě větších nevzhledných kusů.

Ke kosení jsou používané standardní profesionální motorové sekačky a kosení probíhá během řádné pracovní doby a mimo dobu nočního klidu.
Děkujeme za pochopení.

odbor správy majetku a hospodářské správy9.6.2022, 10:42, Krausová

Dobry den, některé práce na F. S. Tůmy už končí. Tak by bylo dobré, aby pánové po sobě pozametali. Všude jsou kameny, které i při dodržení rychlosti způsobují defekty. Je to hlavně v místech kde zrušily retardéry.

Dobrý den,

stavba ještě nekončí. Termín stavby je do 31.7.2022. Na vozovce se budou budovat retardéry a dojde k frézování komunikace a pokládce nového asfaltu. Dodavatel musí udržovat komunikaci průjezdnou. Opět vyzveme dodavatele k zintenzivnění úklidu po stavbě. Žádáme všechny řidiče o zvýšenou opatrnost při průjezdu stavbou.

Děkujeme za pochopení.
odbor rozvoje a investic8.6.2022, 16:51, F.

Dobrý den. zaslechl jsem, že o pozemky u Horníka měly zájem dvě společnosti s informací, že na daných pozemcích by mělo vyrůst hobby centrum, nebo jiné obchodní centrum. Jedna měla zájem o obě plochy, druhá jen o jednu. Jak to tedy vypadá a najdou konečně pozemky u Horníka nějaké smysluplné využití? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

město Orlová eviduje momentálně žádosti od dvou žadatelů na odkoupení pozemků lokality "U restaurace Horník". Pokud se jedná o dotaz na smysluplné využití, tak se žádosti o pozemky musí řídit funkční plochou v platném znění Územního plánu města Orlová, viz územní plán na stránkách města Orlová.
Momentálně jsou pozemky zahrnuty do funkční plochy VS - plochy smíšené výrobní, komerční, logistické.
Mějte hezký den a děkujeme za dotaz.

Odbor správy majetku a hospodářské správy.7.6.2022, 14:29, Milan Pučok

Mohli byste mi sdělit, kdy bude dokončeno náměstí kolem radnice? Děkuji

NÁMĚSTÍ V ORLOVÉ SE KONEČNĚ DOKONČUJE

Přestože se termín předání stavby musel několikrát posunout, dokončení náměstí se opravdu blíží. Stavbu za 344 mil. Kč si v minulých dnech přišli zkontrolovat zástupci ministerstev, která se podílejí na jejím financování částkou ve výši 242 mil. Kč. Kromě fyzické prohlídky se úředníci zúčastnili kvartálního kontrolního dne, na němž byli seznámeni s postupem prací, provedenými změnami a plánem dokončení stavby.

V současné stavbě je stavba polyfunkčního domu a podzemních garáží téměř dokončena. Nejvíce dokončovacích prací zůstává na ploše náměstí a v přilehlém parku. „Pokud počasí dovolí, stavba by mohla být dokončena a předána do konce července. Potom již zbývá městu hlavně ta administrativní část, v rámci které proběhne kolaudace všech staveb a následně se občané budou moci po novém náměstí projít. Slavnostní otevření je plánováno na září,“ upřesňuje vedoucí odboru rozvoje a investic Martina Szotkowská.

S dokončením stavby se v létě plánují také prohlídky bytů a nebytových prostor, které budou nabídnuty k pronájmu formou licitací. Jedná se celkem o 15 bytů a 5 nebytových prostor. K dlouhodobému pronájmu bude také vyhrazena část parkovacích stání v podzemních garážích.7.6.2022, 11:00, Adéla Kunčická

Dobrý den chci se zeptat zda ve městě u paneláku plánujete popelnice na bio odpad? Děkuji za info

Dobrý den,

nádoby na bioodpad byly do sídlištní zástavby umístěny, bohužel vzhledem k tomu, že občané nerozlišovali barevné značení nádob a do nádob na bioodpad vhazovali kdeco, jsme byli nuceni nádoby stáhnout. Prosím, uveďte ulici a číslo popisné, a zvážíme umístění alespoň 240 l nádoby na bioodpad.

Děkuji

OSMHS7.6.2022, 9:50, F.

Dobrý den, v Karviné zrekonstruovali tři historické domy za pomoci krajské dotace. Chtěl jsem se zeptat, proč město neudělá něco podobného s budovou č.p. 840 u Starého náměstí? Proč tedy město nepožádá kraj o dotaci a nenechá zrekonstruovat historickou budovu na byty a komerční prostory? Takto budova jen chátrá a náklady budou v dalších letech mnohem vyšší. A prodávat tuto historickou a pro Orlovou velmi cennou budovu není dobré a myslím si, že ani žádoucí. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

i nás osud této budovy trápí. Bohužel stav budovy je tak špatný, že celkové náklady rekonstrukce se budou téměř rovnat nákladům na rekonstrukci všech tří domů v Karviné. V současné době není rozhodnuto ani o způsobu jejího využití. Na základě petice občanů a ekonomické analýzy zastupitelstvo města v roce 2018 rozhodlo o zrušení záměru přebudování objektu na dům pro matky s dětmi a od té doby nebylo o dalším využití definitivně rozhodnuto. Střídaly se záměry od prodeje po projekt administrativní budovy v rámci revitalizace pohornické krajiny, ale žádný ze záměrů nezískal potřebnou většinu nebo finanční podporu. Město Orlová bude i nadále hledat vhodný způsob využití i potřebné zdroje financování.

Děkujeme za pochopení.
odbor rozvoje a investic7.6.2022, 8:18, Jiri

Dobry den nevíte co se děla v bývalé škole na Zimný Důl Dekuji za Odpověd

Dobrý den,
stavební povolení pro adaptaci budovy bývalé školy v Zimném dole na bytový dům, které vydal stavební úřad v roce 2013, je stále v platnosti, vlastník si žádal o jeho prodloužení. Vlastnictví objektu se několikrát změnilo, podle informací z katastru nemovitostí, které jsou veřejně přístupné, je v současné době vlastníkem objektu společnost PROMET REAL, s.r.o. Ostrava, ale opět probíhá změna ve vlastnictví. Stavební úřad v nejbližší době provede kontrolní prohlídku stavby k zjištění, zda stavebník provádí stavbu v souladu se stavebním povolením a s ověřenou projektovou dokumentací.

Ing. Hana Juřicová
vedoucí OVŽP5.6.2022, 18:00, Petra Kunová

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda budou někdy v budoucnu instalovány popelnice v panelákových lokalitách BIO-popelnice na BIO odpad, předem děkuji za odpověď P. Kunová

Dobrý den,

nádoby na bioodpad byly do sídlištní zástavby umístěny. Bohužel vzhledem k tomu, že občané nerozlišovali barevné značení nádob a do nádob na bioodpad vhazovali kdeco, jsme byli nuceni nádoby stáhnout. Prosím, uveďte ulici a číslo popisné, a zvážíme umístění alespoň 240 l nádoby na bioodpad.

Děkuji
odbor správy majetku a hospodářské správy5.6.2022, 14:54, Zuzana Pelánová

Dobrý den,jak lze uhradit platbu za odpady tak,abych každý rok zjistila aktuální částku a mohla zadat platbu přes internetové bankovnictví?Děkuji Pelánová

Dobrý den,
platby za poplatky za odpady a psy zasílejte na příjmový účet Města Orlová č: 107216397/0300.
S pozdravem
právní odbor4.6.2022, 11:58, Pavel

Dobrý den, kdy bude zpřístupněný prostor náměstí občanům a v místě bývalé tržnice se sníží počet parkovacích stání?

NÁMĚSTÍ V ORLOVÉ SE KONEČNĚ DOKONČUJE

Přestože se termín předání stavby musel několikrát posunout, dokončení náměstí se opravdu blíží. Stavbu za 344 mil. Kč si v minulých dnech přišli zkontrolovat zástupci ministerstev, která se podílejí na jejím financování částkou ve výši 242 mil. Kč. Kromě fyzické prohlídky se úředníci zúčastnili kvartálního kontrolního dne, na němž byli seznámeni s postupem prací, provedenými změnami a plánem dokončení stavby.

V současné stavbě je stavba polyfunkčního domu a podzemních garáží téměř dokončena. Nejvíce dokončovacích prací zůstává na ploše náměstí a v přilehlém parku. „Pokud počasí dovolí, stavba by mohla být dokončena a předána do konce července. Potom již zbývá městu hlavně ta administrativní část, v rámci které proběhne kolaudace všech staveb a následně se občané budou moci po novém náměstí projít. Slavnostní otevření je plánováno na září,“ upřesňuje vedoucí odboru rozvoje a investic Martina Szotkowská.

S dokončením stavby se v létě plánují také prohlídky bytů a nebytových prostor, které budou nabídnuty k pronájmu formou licitací. Jedná se celkem o 15 bytů a 5 nebytových prostor. K dlouhodobému pronájmu bude také vyhrazena část parkovacích stání v podzemních garážích.3.6.2022, 19:05, Eva Eliášová

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ke kterému datu plánujete otevřít přístup přes zrekonstruované náměstí směrem ke spořitelně, respektive k domu kultury. Nebo zda plánujete alespoň otevření koridoru přes náměstí, který by usnadnil přístup starším obyvatelům města. Děkuji za odpověď. Eliášová

Dobrý den,

náměstí bude otevřeno po dokončení, převzetí a kolaudaci stavby. Převzetí díla je prozatím plánováno do konce července a kolaudace po dokončení díla.
Děkujeme za pochopení.
odbor rozvoje a investic3.6.2022, 8:53, Warcholková Eliška

Dobrý den, chci se zeptat zda už jsou někde vyvěšeny obchody, které budou na novém náměstí a zda už někde je nabídka práce. Děkuji.

Sdělujeme Vám, že v rámci projektu Humanizace a revitalizace centra Orlová-Lutyně na Náměstí 28. října v Orlové-Lutyni schválila Rada města Orlová pro nově vybudované nebytové prostory tyto níže uvedené účely užívání:

- pro nebytový prostor č. 1 (celková podlahová plocha 92,14 m2) účel užívání "KAVáRNA + CUKRáRNA"
- pro nebytový prostor č. 2 (celková podlahová plocha 88,73 m2) účel užívání "PEKAřSTVí"
- pro nebytový prostor č. 3 (celková podlahová plocha 88,73 m2) účel užívání "KNIHKUPECTVí"
- pro nebytový prostor č. 4 (celková podlahová plocha 88,73 m2) účel užívání "DáRKOVá GALERIE, KVěTINářSTVí, DEKORACE"
- pro nebytový prostor č. 5 (celková podlahová plocha 61,32 m2) účel užívání „VOLNý“ s tím, že i tento účel užívání musí splňovat využití dle územního plánu.

V souladu se zákonem č. 128/2000 Sb., o obcích, v platném znění, budou záměry pronájmů v nejbližších dnech zveřejněny na úřední desce města Orlové.
odbor správy majetku a hospodářské správy2.6.2022, 20:17, Koňaříková Iveta

Přeji hezký den, chtěla bych vědět proč revitalizace V. etapy v Orlové nepokračuje až po obytné domy 1237 F. S. Tůmy, chodníky a komunikace jsou v katastrofálním stavu, neopravené od roku 2001, pouze zalité díry,ale jít zde s kočárkem, nebo jet na kole je o život. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

regenerace panelového sídliště V. etapa probíhá postupně. Přestože se jedná o nejnovější část města, jsou zde rekonstrukce nejrozsáhlejší. Již hotové etapy jsou znázorněny na https://www.lepsi-orlova.cz/cz/pripravujeme/89-regenerace-paneloveho-sidliste-v-etapa.html.
Na podzim bude pokračovat oprava parkoviště u Atomu a připravuje se regenerace vnitrobloku směrem k základní škole. V rámci města pokračují samostatné opravy chodníků a cest a lokální opravy. Kompletní oprava Vámi zmiňovaného chodníku není v současné době plánována. Bohužel město z finančních důvodů neopravuje komunikace a chodníky tak rychle, jak by si zasloužily. Tento problém se týká celého města.
Děkujeme za pochopení.

odbor rozvoje a investic2.6.2022, 19:17, I.Juchelková

prosím poděkujte firmě která dělá chodník Na Stuchlíkovci v blízko věžáku 738 ti chlapi jsou pracanti jak se patří šéf měl by být rád že v dněšní době má takové zaměstnance kluci dík vidím na vás z okna I Juchelková

Dobrý den,
děkujeme za pochvalu pracovníků. Máme z toho radost.