DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


2.2.2023, 12:12, Martina

Dobrý den, již 5 let nežiji v Orlové, ale poctivě platím poplatek za komunální odpad. Letos budu v dubnu měnit trvalé bydliště, pro mě a mé dítě. Poplatky za odpady mám zaplacené u nás v obci, kde žiji. Musím platit odpady i v Orlové? Přeji hezký den

Dobrý den,

změna trvalého pobytu (do jiné obce) ukončí Vaši poplatkovou povinnosti v Orlové. Poplatky je nutno řešit individuálně, kontaktujte pracovníky oddělení místních poplatků a pokut: Ing. Dominika Buchtová, tel. 596 581 217, Bc. Tereza Mišíková, tel. 596 581 146.
S pozdravem
Právní odbor2.2.2023, 10:02, Petr Halama

Dobrý den. Můžete mi sdělit číslo účtu a částku zač popelnice pro rok 2023.Dekuji

Dobrý den,

č. účtu Města Orlová: 107216397/0300
roční sazba: 960,- Kč

K řádnému provedení úhrady je důležité uvést variabilní symbol poplatníka, který Vám osobně, telefonicky nebo e-mailem sdělí pracovnice oddělení místních poplatků: Ing. Dominika Buchtová, Bc. Tereza Mišíková, Ing. Michaela Krůlová, Bc. Simona Haroková, tel. 596 581 217, 596 581 146, 596 581 218, 596 581 150.

S pozdravem
právní odbor28.1.2023, 11:55, Doffek Jaroslav

V parku byla dána do provozu delší skluzavka,to je vše pěkné,ale dole u skluzavky nebyla udělana rovinka a vysypana dřevní štěpkou..prozatim je tam bahno a je to v kopci,takže když děcka sjedou tak seskoči do bláta a popřipadě uklouznou a pak běži znovu s těma botama na skluzavku a vše se špini..doufám,že se to dodělá jak má být

Dobrý den,

dřevní štěpka bude pod skluzavku samozřejmě doplněna. Skluzavka byla z Orlího kaňonu do lesoparku přesunuta na sklonku minulého roku. Dětská hřiště na území města Orlová jsou v provozu od 1. dubna do 31. října běžného kalendářní roku. Mimo toto období je na hřištích prováděna údržba, nutné opravy a také doplnění dopadových ploch. Užívání dětských hřišť mimo provozní období je na zvážení rodičů.

S pozdravem OSMHS27.1.2023, 20:22, Kateřina Kolečková

Dobrý den,mám prosím dotaz ohledně dokončení nových chodníků na ul.Okružní . Byly dělány nové povrchy plus patníky,tím pádem firma upravovala i prostor kolem chodníků.Nicmene u vchodu č.p.907 je okolí nedodelano,ve smyslu nedosypani hlíny kolem patníků a úpravě trávy -jsou tam 30cm díry.Bude sjednána náprava? děkuji PS:Poslala bych foto ,ale tady do dotazů nelze vložit .Druhý dotaz se týká oplocení kolem chodníku tamtéž,co je míněno ,že tam bude stát? děkuji

Dobrý den,
vzhledem ke skutečnosti, že se chodník dokončoval v zimním období, byly sepsány vady a nedodělky, které firma postupně dle schváleného časového harmonogramu odstraňuje. Většina těchto nedodělků bohužel musí počkat na jaro. Jemné terénní úpravy včetně zasetí trávy jsou jedny z nich.
S pozdravem
ORI18.1.2023, 10:27, Atila Niebroj

Dobrý den chtěl bych se zeptat kdy se nám vrátí kontejnery na opdpadky ? Od listopadu se prováděla Masarykova třída 916 ,915,914 u školky oprava chodníku provedena jezdí zde normálně i osobní auta tak i ten popelářský by přijel Odpadky ted nosíme k věžáku u san Marca tam je to přecpané

Dobrý den,

nádoby na odpad jsou již na kontejnerová stání přesunuty.

S pozdravem
OSMHS16.1.2023, 16:37, Jakub

Dobrý den, na ulici Žofinská v Porubě řidiči stojí mimo parkoviště na trávníku. V tomto počasí to zde vypadá jak v "tankodromu" a pro jistotu když je místo kde parkovali dostatečně rozjezdene tak se posunou o kus vedle , takže z trávníku bahnacka a na cestě taky. Lze s tím něco dělat ?

Dobrý den.
Vámi popisované jednání řidičů motorových vozidel lze podle platných předpisů městskou policií postihovat. Očekáváme spolupráci místních občanů formou neprodleného oznámení.
S pozdravem
Městská policie Orlová13.1.2023, 9:16, Kateřina Schaalová

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat,je možné v době zimního období přesunout černou popelnici dolů k baráku,tedy na jiné místo,ale hned vedle vyvážíte odpad sousedce,tedy tam jezdíte. Je to z důvodu místa kotle,je těžké tahat popelnici s popelem nahoru. Děkuji za odpověď.k schaalová k Holotovci 772 Orlová

Dobrý den,

bohužel z Vašeho dotazu není zřejmé, o co konkrétně se jedná. Prosím kontaktujte mne na tel.č. 596 581 329.

Děkuji Nitschová11.1.2023, 16:33, Kateřina Schaalová

Děkuji. Nesvítilo světlo K Holotovci 772.Dnes opravili a já moc děkuji.S pozdravem k. Schaalová

Dobrý den,
děkujeme za zpětnou vazbu a přejeme klidné a pohodové dny.
S pozdravem
KS9.1.2023, 9:32, René

Dobry den, šlo by prosím nasměrovat orlovskou webovou kameru jinam než na reklamu na budově Prioru? Děkuji

Dobrý den,

kamera byla na pokyn tehdejšího vedení města nasměrována tak, aby zabírala kašnu. Z aktuálního umístění to jinak nejde.
S pozdravem

KS8.1.2023, 10:29, Jarošová

Dobrý den,chci se zeptat zda jsou k dostání ještě tašky na odpad (papír, plast,sklo). Děkuji

Dobrý den,

ano, tašky na tříděný odpad jsou ještě k dostání.

S pozdravem OSMHS5.1.2023, 11:18, Pavel

Vyšel už kalendář výdeje Orlovských novin?

Dobrý den,
informaci o vydání Orlovských novin najdete zde:
https://www.mesto-orlova.cz/cz/zpravodajstvi/orlovske-noviny/terminy-vydani/
S pozdravem
KS2.1.2023, 20:21, Petr Sedláček

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem na svozy separovaného odpadu – plasty. Po zveřejnění termínu svozu na rok 2023 jsem byl zaskočen. V minulých letech byl svoz 1x měsíčně a mělo to svoji logiku. V roce 2023 je svoz nastaven na 1x za 4 týdny. Při pohledu na termíny svozu je zřejmé, že v 7 týdnech v roce 2023 nebude zajištěný svoz. Vzhledem k rozložení svozu některé oblasti nemají nárok na svoz během ledna 2023, jiné nemají nárok v prosinci 2023. Např. ulice Šamalikůvka měla poslední svoz 21.12.2022, první svoz v roce 2023 je až 3.2.2023. Místo, aby se zvětšila četnost svozu na 13x ročně, tak se vymyslel tento nesmyslný harmonogram. Toto rozhodně nepřispívá k motivaci obyvatel ke třídění odpadu. Petr Sedláček

Dobrý den,

svozy separovaného odpadu (plastů) jsou nastaveny dle kalendářních týdnů. 5. týden roku 2023 začíná ještě v lednu, i když je pravdou, že konkrétní svozový den je až v pátek, tedy 3. února. Je naplánováno 12 svozů ročně, tedy v průměru jeden měsíčně, a pokud poslední svoz v měsíci prosinci 2022 proběhl 22. prosince, je naprosto zbytečné provádět svoz hned na počátku roku 2023. Logicky by se pak posunul poslední svoz v roce 2023 z 8. prosince na ještě dřívější dobu.

Na ulici Šamalikuvka je umístěno 9 nádob na separovaný plast přičemž 3.února bylo občany přistaveno a tudíž vyvezeno jen 7 nádob, obsah nejzaplněnější nádoby činil pouhých 6 kg plastů, což je hluboko pod kapacitou 240 litrové nádoby. V měsíci prosinec 2022 byly vyvezeny jen 4 z těchto 9 nádob.

S pozdravem SMO, m.a.s. a OSMHS22.12.2022, 10:45, Hana

Dobrý den, během tohoto roku byly přidány popelnice na kovový odpad a roušky, super to moc chválím. Chybí mi však popelnice na nápojové kartóny, plánujete je nebo bohužel ne? Děkuji.

Dobrý den,

šedé kontejnery jsou pouze na kovový odpad, ne na roušky! Nápojový karton je možné v Orlové odkládat do žlutých nádob na odpad, určených na plast.

S pozdravem

OSMHS19.12.2022, 18:07, Banszel Jaroslav

Dobrý večer, dnes jsem cestoval z Jablunkova do Orlové na orlovský hřbitov. Předem jsem si ověřil oteviráci dobu která je : do 18 hod. Bohužel v 17,20 hod již byl hřbitov uzavřen. Mám průkaz ZTP, takže nemou hledat někoho, kdo má tuto povinost uzavírání hřbitova na starost ! Takže jsem 100km cestu tam a spět absolvoval zbytečně. Proto se ptám při dnešní ceně benzínu, kdo mi tyto náklady zaplatí ? Jsem důchodce a nemám peníze na vyhazování.

Dobrý den,

město Orlová i Hřbitovní správa, spol. s r.o. se v maximální míře snaží vyjít vstříc všem návštěvníkům hřbitova. Aby nedocházelo k uzamčení návštěvníků hřbitova v areálu, jsou vstupní branky zamykány správcem postupně až po 18 hodině. Je tedy nepravděpodobné, že areál hřbitova byl uzamčen již v 17:20 hodin.

S pozdravem OSMHS15.12.2022, 17:35, Žáková Olga

Dobrý den, jsme s manželem v důchodu a chtěli bychom se aktivně podílet na životě seniorů v obci. Nicméně netušíme na jakou organizaci, spolek se obrátit. Poradíte prosím?

CO MOŽNÁ NEVÍTE O SENIOR POINTU…

Senior Point funguje od roku 2020 jako kontaktní, informační a poradenské středisko pro seniory. Nachází se v centru města, v budově Městské knihovny Orlová. Budova i samotné kontaktní místo je viditelně označeno logem projektu. Přístup do objektu je bezbariérový, včetně výtahu a sociálního zařízení. Návštěvníci mají možnost využívat přátelské zázemí pro setkávání a vybrat si z nabídky volnočasových aktivit.

V minulých letech byly pořádány nejrůznější kurzy, od těch tvořivých až po počítačové,
a nezapomnělo se ani na trochu pohybu na lekcích jógy na židlích. Všechny tyto akce se uskutečnily za podpory Moravskoslezského kraje. Počet návštěvníků využívajících služeb Senior Pointu stále narůstá.

I v loňském roce byly zdarma rozdávány hlásiče požárů a detektory CO_2. IN.F.Obálky do lednice (plastové obálky, ve kterých jsou umístěny informace o zdravotním stavu, užívaných lécích a kontakty na blízké) se stále rozdávají.

A co přinese rok 2023? Opět se podařilo na provoz Senior Pointu získat dotaci ve výši 70 tisíc Kč z Moravskoslezského kraje. Další akce budou spolufinancovány z rozpočtu města Orlové.
V nabídce na první pololetí máme například tvořivé dílny (velikonoční tvoření, výroba mýdla apod.). Také si můžete rezervovat termín v bezplatné právní poradně. Aktuální informace najdete na letácích v Senior Pointu, knihovně a informačním centru, na webových stránkách nebo Facebooku knihovny.