DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


26.2.2023, 14:51, Hana

Dobrý den do kdy mám zaplatit psa na rok 2023?Děkuji

Dobrý den,
poplatek ze psů je splatný do 31.05.2023.
S pozdravem
Právní odbor23.2.2023, 19:41, Petr V.

Dobrý den před několika měsíci byla přesunuta velká klouzačka z orlího kaňonu do lesoparku. Už to jsme špatně nesli. Teď čekáme kdy ji půjde použít, protože je tam všude bláto. Blíží se jarní prázdniny... Moc nechápu, když dětem přemístili klouzačku , proč tam nenasypali aspoň multikáru štěpky ať se můžou klouzat ? Demontáž , montáž a přeprava ocelové klouzačky stála určitě mnohem více, než trochu štěpky ... Děkuji za odpověď

Dobrý den,

dřevní štěpka bude pod skluzavku samozřejmě doplněna. Skluzavka byla z Orlího kaňonu do lesoparku přesunuta na sklonku minulého roku. Dětská hřiště na území města Orlová jsou v provozu od 1. dubna do 31. října běžného kalendářní roku. Mimo toto období je na hřištích prováděna údržba, nutné opravy a také doplnění dopadových ploch. Užívání dětských hřišť mimo provozní období je na zvážení rodičů.

S pozdravem OSMHS23.2.2023, 8:48, Kuzníková Jaroslava

Dobrý den.Obracím se s požadavkem na zhodnocení situace a ev. řešení vzniklého problému.Na ulici 17.listopadu v místě RD č.p.297,494,286,416 je podél cesty příkop, který odvádí vodu stékající ze silnice. Z něho je pak na konci voda odváděna výpustí pod cestou.Protože je problém s parkováním na V.etapě, parkují vozidla na této cestě a krajnici, která je neustále zatlačována do příkopu a tím je bráněno správnému odtoku vody. Nechtěli bychom se dočkat problému, který již v r. 2022 ev. 2021 hlásili p. Třaska a Kozubek , kteří bydlí od RD 416 výše.Ti mají na příjezdové cestě rybník při každém větším dešti, protože při stavbě chodníku zrušila stavební firma v tomto místě příkop a voda ze silnice a chodníku nemá kam odtékat. Děkuji za zpětnou informaci, zda se tyto problémy budou nějak řešeny.Kuzníková

Dobrý den,
děkujeme za Váš podnět. Odpovědné odbory prověří situaci přímo na místě.
S pozdravem
KS22.2.2023, 17:58, drobková

kdo vlastní budovu zvláštní školy na polní? děkuji za odpověď, Drob.

Dobrý den,
budova bývalé zvláštní školy není v majetku města, ale v rukou soukromého vlastníka.
S pozdravem
KS22.2.2023, 8:41, Dagmar Petrova

Dobrý den,do konce roku 2022 měla být nově opravena ulice Nad Vlečkou.Nenašla jsem nikde zminku o rekonstrukci ani jiné související sdělení .Kde najdu informaci, zda se bude tato ulice opravovat?

Dobrý den,

komunikace na ul. Nad Vlečkou se v roce 2022 neopravovala z důvodu nedostatku finančních prostředků. Figuruje v harmonogramu oprav komunikací na rok 2023 a měla by být také letos opravena.

S pozdravem
odbor správy majetku a hospodářské správy20.2.2023, 11:57, Naďa

Dobrý den, bydlíme na ulici Na Stuchlíkovci a už dva krát jsme si všimli strážníků městské policie s kamerou, jak natáčejí ulice kolem vchodů a parkujici auta. Chtěla bych se zeptat z jakého důvodu. Děkuji

Dobrý den,

Městská policie Orlová provádí v daném případě monitoring, týkající se statické dopravy v městě Orlová.
S pozdravem

Městská policie Orlová20.2.2023, 6:54, Halaszová

Dobrý den,prosím vás o sdělení věku dítěte ,kdy je nutnost platit za komunální odpad.

Dobrý den,

dle aktuálně platné obecně závazné vyhlášky o místním poplatku za obecní systém odpadového hospodářství jsou od placení poplatku osvobozeny děti do 3 let. V případě nejasností je vhodné, aby se zákonný zástupce informoval na oddělení místních poplatků. V okamžiku zahájení poplatkové povinnosti je zaslána na jméno dítěte a adresu složenka s výší poplatku, která uvědomí zákonné zástupce o tom, že dítěti skončilo období osvobození od poplatku a je za něj zákonný zástupce povinen hradit.

Právní odbor19.2.2023, 21:35, Filip Adm

Dobrý den, mám velkou prosbu. Ze záhadných důvodů zmizel horní kryt na veřejném osvětlení na ul. Výsluní. Bydlíme v horním patře máme v oknu rolety i žaluzie, ale osvětlení ve večerních hodinách poměrně silně osvětluje okolní domy, máme malé děti, proto bych se chtěl zeptat jestli by se s tím nedalo něco udělat.. V případě upřesnění o kterou lampu se jedná mě kontaktujte.. díky moc za info. přeji hezký večer. F.Adam.

Dobrý den,

dané svítidlo na ulici Na Výsluní s označením 55|14 bylo pro poškození opravováno, byl tedy dočasně demontován i kryt. Náprava byla sjednána smluvním správcem v rámci rutinních prohlídek fyzického stavu zařízení soustavy veřejného osvětlení.

S pozdravem
OSMHS18.2.2023, 8:06, Ivan Zaduban

Dobrý den, moc dlouho jsem tady nic nenapsal, ale akce pořádaná kulturním domem pod záštitou města mi pěkně zvedla žluč v těle, mám namysli Masopust. Nechápu, jednání prodejců na malém náměstí před kulturním domem, zabrali si parkovací stání na úkor obyčejných lidí, stali jak se jim to hodilo nehledě na to, že prodejci na velkém náměstí byli natolik kultivovani, že své zboží a výrobky na náměstí přivezli a svá vozidla a dodávky odvezli mimo prodejní plochu. Akce nebyla vůbec dobře zorganizovana, řekl bych, že to bylo totální fiasko, pak se nedivím, že je Orlová na nejhorším místě pro život když si děláme mezi sebou naschvaly. Všechny akce se organizovali v prostorách letního kina nebo na prostranství před Moravu, kde se konají třeba farmářské trhy, tak proč tuto akci, rovněž nepřesunout tam. Bojí se snad organizátoři, že nikdo neprijde, lidé si vždycky cestu najdou když se budou chtít bavit a nebudeme, tak strpcovat život lidem co přijedou z práce a nemají kde parkovat.

Dobrý den,
jako organizátoři kulturních akcí ve městě máme za úkol po dokončení rekonstrukce náměstí využívat tato prostranství. Farmářské trhy již od září loňského roku probíhají na náměstí 28. října. Termín Masopustu se nám podařil sladit s termínem Farmářských trhů, aby byla akce ve větším rozsahu a propojili jsme záměrně náměstí s prostorem před DK. Vždyť právě pořádání různých zajímavých akcí pro občany je jedna z možností jak dokázat, že Orlová není nejhorším městem pro život.
Problém s parkovacími místy máme neustále i při pořádání akcí v budově DK (divadla, taneční apod.), kapacity jsou nedostačující a při větší návštěvnosti se bohužel stane, že občané bydlící v blízkosti DK nemají kde parkovat. V podzemních garážích je stále informace o volných parkovacích místech, tak i toto řešení je možné občas využít. (Sama tento problém řeším skoro denně). Navíc prochází rekonstrukcí do konce března i prostor za DK a nemůžeme využívat dvůr ve kterém by alespoň část prodejců a účinkujících, kteří nepotřebují mít auto blízko, mohla parkovat. To však neznamená, že nebudeme pořádat akce. Není to nějak často. V letošním roce kdy Orlová slaví 800 let od svého vzniku bude sice akcí více, ale občané to budou předem vědět. Týká se to oslav Dnů města 26. a 27.5.2023, Orlovského jarmarku 24.6.2023, Gastrofestu 2.9.2023 a pak Adventu. Zbytek akcí bude tradičně v letním kině.
Mrzí mě, že úspěšnost kulturní a společenské akce závisí na možnosti zaparkování v blízkosti bydliště a rozhodně nejde o žádnou provokaci, nebo naschvál. Navrhuji pánovi, aby mě kontaktoval, můžeme se sejít a tato témata probrat.

Pěkný den,

Bc. Bára Heczková
ředitelka DKMO p.o.16.2.2023, 18:03, Nela

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat kde jsou vsude umístěny kamerove systémy? Asi ne na kazde ulici ne? Mam na mysli tim ze na Masarykove tride 854 ze u popolenic se furt vyhazuje bordel ktery tam nepatří, jako jsou sedacky, lednice atd.. Bylo by vhodne to nekdy taky zkontrolovat. Děkuji

Dobrý den,
kamerové body MDKS naleznete zde https://www.mesto-orlova.cz/cz/mestska-policie/obecne-informace-mp/, a přestupky Vámi uvedeného typu se ze strany městské policie v rámci možností odhalují a řeší.

S pozdravem
Městská policie Orlová15.2.2023, 15:07, Jiří Klouda

Dobrý den, chci se zeptat jak je možné provést změnu v užívání nebytových prostor v panelovém domě. Nebytové prostory už dlouho neslouží k účelu k jakému byly kolaudovány (prádelna s mandlem, sušárna). Chceme v domě nebytové prostory využívat jako kolovnu, posilovnu, úklidovou mistnost a kulturní místnost. Náš dům má 3 vlastníky a 29 členů družstva. Prosím o informace jak v takovém případě postupovat. Děkuji správce domu č.1211 Orlová

Dobrý den,
podat žádost o změnu v užívání nebytových prostor v panelovém domě je pouze v kompetenci vlastníka stavby. Podává se na předepsaném tiskopise a dokládá se projektovou dokumentací pro změnu v užívání stavby.

Změna v užívání musí být v souladu se stavebním zákonem č.183/2006 Sb., s prováděcími vyhláškami č. 503/2006 Sb., a č. 268/2009 Sb., a také s normou ČSN 73 4301 Obytné budovy. Nebytové prostory pak mohou obsahovat domovní vybavení bytového domu - kolovnu, úklidovou místnost, nemohou však obsahovat kulturní místnost nebo posilovnu.

Ing. Hana Juřicová
vedoucí OVŽP13.2.2023, 20:11, Dagmar Kolářová

S jakým časovým předstihem mám požádat o nový OP?

Dobrý den,

o nový občanský průkaz je možno požádat maximálně půl roku před skončením platnosti původního OP – v takovém případě bude podání bez poplatku. Žádost lze podat i víc než půl roku před skončením platnosti původního OP, avšak v takovém případě je zpoplatněno částkou 200,- Kč.
Jestliže požadujete vydat první OP pro občana, který dovrší věk 15 let, žádost lze podat ve lhůtě 30 dnů od dovršení 15 let a je bez poplatku.
V obou zmíněných případech je lhůta pro vyřízení nového OP 30 dnů.

V případě nejasností můžete kontaktovat úsek občanských průkazů telefonicky na číslech 596 581 237 (Bc. Skoumalová), 596 581 254 (p. Miklósyová), 596 581 255 (p. Mrusková), 596 581 227 (p. Marmolová).

Úsek občanských průkazů9.2.2023, 7:05, roman ručil

Dobrý den,prosím o informaci ohledně rozvozu jídla pro seniory do místa bydliště Orlová -poruba

Dobrý den,

doporučujeme se obrátit na pečovatelskou službu, na paní Bc. Janu Trvajovou tel. 603 100 778 a tam podle konkrétních potřeb vyhodnotí, zda je to jen na dovoz obědů - což může komerční služba (např. Dakol), nebo by to mělo být spojeno s dalším jiným úkonem, a dělala by to pečovatelská služba.
S pozdravem
KS8.2.2023, 17:32, Olga Žáková

Vážení na naší radnici, chtěla bych se zeptat na výši místního poplatku za komunální odpad v roce 2023. Ve srovnání s ostatními městy platíme dokonce víc než občané Brna atd. a tak se domnívám, že je tady něco špatně.

Dobrý den,
s novým rokem přichází také řada změn. Mezi ty pozitivní změny, které se Orlovanů v novém roce dotknou, patří například ta, že už nebudeme muset pro osvobození od placení místního poplatku za odpady dokládat všechny potřebné dokumenty do třiceti dnů od vzniku nároku. Nově stačí všechny tyto doklady doložit vždy do konce kalendářního roku. Tato změna je ze strany správce poplatku vstřícným krokem k občanům. Nadále však zůstává termín splatnosti poplatku každoročně do konce května.

Rovněž došlo od 1. ledna 2023 k úpravě osvobození od poplatku pro nezletilé děti od data jejich narození, tedy od vzniku poplatkové povinnosti, a to do konce měsíce, ve kterém dítě dosáhlo tří let. Upravena je i výše místního poplatku za svoz komunálního odpadu, a to na 960 korun. Při rozpočítání této částky na jednotlivé měsíce, je měsíční částka 80 korun. V loňském roce byla měsíční suma 66 korun. Jde tedy o navýšení o částku 14 korun. Senioři nad 70 let, kteří mají řádně uhrazeny místní poplatky k 31. prosinci 2022 mají i nadále úlevu ve výši 50 % ze sazby a hradí poplatek 480 korun za osobu na rok.

Rádi bychom upozornili, že poplatky můžete uhradit postupně. Například čtyřčlenná rodina tak může každý měsíc poslat poplatek za jednu osobu. Nesmí však překročit termín 31. května 2023.

Výše poplatku se mění po třech letech a důvodem jsou rostoucí náklady a skutečnost, že vybrané poplatky zdaleka nepokrývají náklady na likvidaci komunálního odpadu a město každoročně dorovnává rozdíl za tyto služby. V roce 2021 byly výdaje 47,3 milionu korun, na poplatcích se vybralo 19,4 milionu korun. Město tedy za svoz komunálního odpadu doplácelo 27,9 milionu korun.

Rozpočet na rok 2023 počítá s výdajem 51,3 milionu korun, příjem by měl tvořit 19,5 milionu korun. Město by tedy mělo doplácet necelých 32 milionů korun. Tyto částky se však mohou změnit, kvůli situaci na trhu s pohonnými hmotami a cenami energií, a výsledná částka pro město může být ještě vyšší. Tato skutečnost se však občanů nedotkne.
KS7.2.2023, 11:55, Eva Cubrova

Dobrý den, chci se zeptat,jestli je možné odhlasit syna z platby za odpad, již delší roky žije v jiném městě kde odvádí platbu za odpad.Pokud ano,co je nutno doložit.Děkuji za odpověď

Dobrý den,
ano, pro vyřízení záležitosti kontaktujte Ing. Dominiku Buchtovou, tel. 596 581 217. Většinou občané dokládají smlouvu o nájmu bytu v jiné obci.
S pozdravem
právní odbor