DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


10.3.2021, 17:36, Pavel Káňa

Které ulice budou v roce 2021 opraveny?Ulice Odlehlá-je v katastrofálním stavu!

Dobrý den,

oprava části komunikace na ul. Odlehlá je zařazena v Seznamu oprav komunikací na rok 2021. Oprava bude realizována v průběhu tohoto roku. Děkujeme za Váš pondět.

Odbor správy majetku a hospodářské správy10.3.2021, 15:39, Jarmila Folvarčná

Dobrý den, kdy bude v provozu očkovací centrum v naší orlovské nemocnici? Mohla bych dostat na toto centrum tel. číslo? Děkuji, J. Folvarčná

Dobrý den,

očkovací centrum v orlovské nemocnici je již v provozu. Rezervace na očkování je možná pouze přes Centrální rezervační systém na adrese:

https://registrace.mzcr.cz/

Nemáme informaci o tom, že by centrum mělo vlastní telefonní linku.

Kancelář starosty10.3.2021, 10:56, Stáňa

Dobrý den, můžete mi prosím sdělit, proč není na podatelně Finančního úřadu v Orlové, zřízen alespoň sběrný box? Chápu, že je toto pracoviště zcela uzavřeno, ale mnoho lidí nemá možnost podat daňové přiznání elektronicky a poštovné také není levná záležitost. Takže budu stát ve frontě na poště nebo pojedu do Karviné autobusem a budu stát ve frontě na podatelně FÚ, protože i zde jsou úřední hodiny omezeny. Opravdu není možná nějaká domluva s finančním úřadem? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

sběrný box zřízen je. Vypadá jako volební urna, ale je viditelně označen jako sběrný box. Najdete ho v Doubravanu vedle podatelny finančního úřadu. Sběrný box je vybírán 2krát týdně.

Kancelář starosty9.3.2021, 19:18, Dana Takáčová

Od 3.3.je možno se zaregistrovat v očkovacím centru v Orlové.Praxe je však taková,že k dnešnímu datu tj.8.3. se ještě s očkováním nezačalo.Zajímalo by mě ,proč se vedení města aktívně nesnaží očkování urychlit.Jsou mnohem menší města a obce,kde očkování běží

Dobrý den,

s očkováním se v orlovské nemocnici již začalo. Co se urychlování týká, tak očkování pro orlovské občany zajišťuje očkovací tým Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj. Očkování ve všech nemocnicích v kraji, ať už krajských či soukromých, se odvíjí od dodávky potřebného množství vakcín, které neurychlí ani samotný hejtman kraje, natož ředitelé nemocnic či zástupci jednotlivých měst. Distribuce očkovacích látek je celostátní logistickou záležitostí Ministerstva zdravotnictví ČR.

Kancelář starosty9.3.2021, 14:34, František Vlček

Dobrý den, prosím kdy bude provedena oprava oprava zpomalovacího retardéru na Dětmarovické ulici? Děkuji Vlček

Dobrý den,

město Orlová poškozený retardér v ulici Dětmarovická reklamovalo a k opravě dojde nejpozději do konce dubna. Oprava bude rozsáhlejšího charakteru a vyžádá si dopravní omezení.

Odbor rozvoje a investic9.3.2021, 10:31, Tomáš Slíva

Dobrý den, prosím vás chci se zeptat, mám v německu rodinu a všichni kroutí hlavou, proč město Orlová staví náměstí s podzemním parkovištěm. V německu jsou podzemní parkoviště a mají od roku 2021 v nich zakázáno parkovat elektroauta. Všichni víme že se doba elektroaut blíží a budou ve městech převažovat, dejme tomu že za 5let budou ve městě podle EU jezdit jen elektroauta, město Orlová dostaví svoje náměstí s podzemním parkovištěm a co se stane potom, bude tam viset u vjezdu cedule s nápisem zákaz parkování elektroaut, což znamená všech aut ve městě Orlová. Můj dotaz zní proč město staví podzemní parkoviště, když EU je zakazuje a další dotaz jestli má město Orlová nějakou vizi k čemu použije do budoucna podzemní parkoviště, když vjezd elektroaut tam bude zakázán s důvodu hoření jako v sousedním německu. Třeba němci nechápou, proč město buduje v období elektroaut podzemní parkoviště. Děkuji

Dobrý den,

budování podzemních parkovišť a parkovacích domů je jedinou možností na rozšíření parkování ve městě. Není pravda, že v Německu je plošný zákaz parkování elektromobilů v podzemních garážích. Ano, v posledních letech se elektromobilita a bezpečnost hodně skloňuje a některá města v Německu zavádějí zákaz parkování elektromobilů v garážích. Město Orlová se řídí českými bezpečnostními a protipožárními předpisy. Parkovací domy tvoří pouze nepatrnou část parkovacích kapacit ve městě a než v Orlové budou převažovat elektromobily, postoupí určitě vývoj technologií natolik, že si určitě poradí i s tímto nebezpečím.

Odbor rozvoje a investic9.3.2021, 5:57, Adam Balon

Dobrý den, prosím o informaci, proč musím i v roce 2021 platit za prodloužení nájmu hrobového místa složenkou typu "C", tj. jít k bakomatu vybrat peníze, jít na poštu zaplatit v hotovovsti, místo provedení jednoduchého převodu na účet. U platby je variabilní symbol, který hřbitovní správa může použít pro identifikaci. Chápu, že je to Orlová, ale proboha, je už 21. století. Kdy to město Orlová změní a donutí správce hřbitova aby přijímal platby online? Všimli jste si, že existuje něco jako internet?

Dobrý den,

v současné době zle poplatky hradit v hotovosti nebo složenkou. Vzhledem k tomu, že po uplynutí doby, na kterou byla smlouva o nájmu hrobového místa uzavřena se musí uzavřít smlouva nová a nájem a úhrada za služby spojené s nájmem hrobového místa jsou splatné předem jednorázově na celou dobu nájmu, hradí většina občanů poplatky v hotovosti při podpisu smlouvy o nájmu hrobového místa.
Hřbitovní správa se snaží každému občanovi vyjít vstříc a po individuální domluvě lze potřebné záležitosti vyřídit i mimo pracovní dobu.

Odbor správy majetku a hospodářské správy8.3.2021, 19:06, Lenka Koláčková

Dobrý den, jaký je nyní postup, pokud končí platnost OP v 3/2021, ale dotyčný je imobilní pacient a není schopen se dostavit na MÚ. Předpokládám, že pracovnice nyní do domácnosti nepřijdou, ale o prodloužení platnosti jsem četla pouze u STK a řidičáků....

Dobrý den,

v souvislosti s prodlužováním nouzového stavu bylo Ministerstvem vnitra ČR opakovaně doporučováno prodloužit uznávání neplatných občanských průkazů a cestovních dokladů, u nichž skončila doba platnosti dnem 1. října 2020 a později, za účelem podání žádosti o doklady a jejich převzetí, kdy v současné době je to do 30. dubna 2021. V případě prodloužení nouzového stavu může nastat situace, že i tento termín bude prodloužen.
Kdy bude opětovně možné řešit podání žádostí o vydání občanských průkazů a předávání občanských průkazů imobilním občanům návštěvou v domácnostech a v sociálních zařízeních, nám prozatím není známo.

Na agendě občanských průkazů je však možné, pokud takto již není učiněno, nahlásit potřebné údaje imobilního občana, kdy požadavek bude veden v evidenci. Jakmile bude možné uvedené požadavky řešit, budou tito postupně kontaktováni a vyřizováni.

Odbor vnitřních věcí a živnostenský úřad8.3.2021, 14:55, Dagmar Ruislova

Musím reagovat na pana Martina,já osobně jsem se dovolala opakovaně celkem bez problémů,sestřička byla velice vstřícna,a i když toho má moc snaží se vyhovět.A jelikož jsem bývalý zaměstnanec,což sestřička nevěděla,tak si myslím,že potom všem by mohl pan Martin už pochopit,že na kraji je jim Orlová úplně fuk.Asi tak

Dobrý den,

děkujeme za sdílení Vaší zkušenosti. Snad bude brzy objednán také pan Martin.

Kancelář starosty7.3.2021, 8:38, Martin

Dobrý den , plánujete tady už konečně po roce v té naší Orlovské díře zařídit alespoň antigenní testování ať nemusí okolo 30000 lidí dojíždět do okolních měst tak jako jezdíme za nákupy , zábavou za koupáním apod. Teda za vším . Navíc teď když se budou skoro všichni testovat docela často . Dekuji Tohle jsem napsal 3.3.21 A to níže jste mi odpověděli. Celý pátek průběžně ráno i odpoledne jsem tam volal na uvedeném čísle to nikdo nezvedal !! A i kdyby myslíte že je jeden doktor pro celé město adekvátní !? Orlová zaspala a spí ve všem ! na antigenní test se můžete objednat do ORL ambulance MUDr. Ing. Petra Skiby, která se nachází v orlovské nemocnici. Test je zdarma, hradí jej pojišťovna a může na něj každý, kdo nemoc za poslední tři měsíce neprodělal. Otestovat se můžete i opakovaně, a to jednou za pět dní. Objednat se lze výhradně na telefonním čísle 603 769 862. Kancelář starosty

Dobrý den,

ordinace MUDr. Ing. Skiby má pouze jednu telefonistku-sestřičku a ta má na starosti nejen telefonický aparát, ale taky péči o pacienty v ordinaci. Denně provádí i několik vyšetření sluchu, během nich telefon zvednout nemůže. Nemůžete-li do ordinace dovolat, napište vzkaz zde: https://orlova-orl.cz. Sestra Vám zavolá zpět.

K odběrovému místu sdělujeme, že vedení města Orlové se od vypuknutí epidemie snaží vyjednávat s vedením kraje o zřízení odběrového místa v orlovské nemocnici. Bohužel, z kraje vůle není, neboť, jak nám bylo sděleno, je odběrových míst v kraji dostatek.

Kancelář starosty4.3.2021, 23:09, Michaela

Dobrý den, mám dva dotazy z toho jeden opakovaný.... 1. Hřiště na ulici 1.máje stále nemá přístupové chodníky, bývalá paní místostarostka Ječmionková se dušovala jak osobně dohlédne na nápravu a skutek utek, nechala si poslat fotky, několik emailů a nic... 2. Retardér na ulici Dětmarovická je v hrozném stavu, je na něm dána dopravní značka jakože pozor, jednou se ukázali chlapi v montérkách - koukali, ťukali kladívkem a odjeli, myslím, že to zde není tak dlouho a mělo by se to opravit v rámci reklamace... Děkuji za info a přeji pěkný den

Dobrý den,

prozatím zasíláme odpověď k druhé části vašeho dotazu. Máte pravdu, bohužel k poškození retardéru na ulici Dětmarovická došlo. Město Orlová dílo reklamovalo a k opravě dojde nejpozději do konce dubna. Oprava bude rozsáhlejšího charakteru a vyžádá si dopravní omezení.

Odbor rozvoje a investic3.3.2021, 20:38, Věra Janíková

S paní Pavlíkovou z 2.3. 2021, 13,37 nemůžu souhlasit, píše, že tráva byla zaseta do hlíny, která nebyla zrekultivována, naopak byla, viděla jsem jak to dělali, je třeba si více všímat okolí, naopak chtěla bych pověřené osoby pochválit za tuto práci a pěkné dílo. Ten kdo dílo ničí jsou děti puštěné bez dozoru a kolikrát i za dozoru rodičů a dospělích. Pokud umí stěžující si paní vytvořit něco lepšího at to udělá.

Dobrý den,

děkujeme za názor. Jak jsme uváděli v odpovědi na dotaz paní Pavlíkové, jemné terénní úpravy a sadovnické práce budou předmětem kontroly a úprav na jaře následujícího roku. Hned, jak to situace dovolí, dojde ke kontrole lokality.

Kancelář starosty3.3.2021, 20:20, Věra Janíková

Má právo někdo mi bránit v krmení kočky u panelového domu? Ptám se kvůli ofrklím lidem v Orlové nemajíc rádi zvířata. Možná závidí té kočce ty granule.

Dobrý den,

Orlová v současnosti nemá vyhlášku, která by výslovně krmení koček na veřejném prostranství zakazovala, nicméně její vydání zvažuje.
Pokud necháváte na veřejném prostranství u panelového domu misky s krmením nebo i prázdné, může být skutečně Vaše jednání považováno za přestupek proti veřejnému pořádku. Volně položené misky u domu nebo v domě byste měla uklidit, a také všechny zbytky krmiva, protože Vaše kvalitní granule mohou podporovat i rozšíření potkanů v okolí. Zároveň nezodpovědným přikrmováním zdivočelých koček, které nikomu nepatří, a které pravděpodobně nejsou vykastrované, podporujete jejich množení. S rostoucím počtem koček roste i nebezpečí přenosu nákaz a nemocí. Kočky pro své potřeby s oblibou využívají dětská pískoviště a je těžké jim v tom bránit.

Pokud krmíte kočku Vaši nebo kočku toulavou, jste jejím chovatelem se všemi povinnostmi. Odpovídáte za zdraví a dobrý stav zvířete (očkování, kastrace, pravidelné odčervování) a jste povinná učinit opatření proti jeho úniku. Pokud jste se ujala nalezeného zvířete, máte povinnost nález oznámit městu, které nalezená zvířata zveřejňuje na webových stránkách. Věříme však, že pokud už jste s krmením koček začala, převezmete za ně i plnou odpovědnost. Mazlíčkem může být jen zdravá, kastrovaná a odčervená kočka. Pokud Vaši sousedé budou vědět, že je o kočky takto postaráno, určitě nebudou nic namítat ani proti krmení.

Odbor výstavby a životního prostředí, kancelář starosty3.3.2021, 20:11, Monika

Dobrý den,jak je to teď při pandemii s technickou kontrolou u osobních aut?Konci mi na konci března.

Dobrý den,

v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady EU se platnost STK, a stejně tak platnost končících řidičských průkazů, prodlužuje o deset měsíců. Prodloužení platnosti těchto dokladů má vést ke snížení mobility občanů v rámci protiepidemických opatření proti šíření onemocnění Covid-19. Jinými slovy, jestli vám propadl (propadne) řidičák nebo technická v období od 1. 9. 2020 do 30. 6. 2021, nemusíte si zoufat, platí ještě dalších deset měsíců od konkrétního data. Provozovny STK přitom zůstávají i nadále otevřeny, takže lze v případě potřeby služby využít a například udržovat své vozidlo v dobrém technickém stavu.

Kancelář starosty3.3.2021, 17:06, Martin

Dobrý den , plánujete tady už konečně po roce v té naší Orlovské díře zařídit alespoň antigenní testování ať nemusí okolo 30000 lidí dojíždět do okolních měst tak jako jezdíme za nákupy , zábavou za koupáním apod. Teda za vším . Navíc teď když se budou skoro všichni testovat docela často . Dekuji

Dobrý den,

na antigenní test se můžete objednat do ORL ambulance MUDr. Ing. Petra Skiby, která se nachází v orlovské nemocnici. Test je zdarma, hradí jej pojišťovna a může na něj každý, kdo nemoc za poslední tři měsíce neprodělal. Otestovat se můžete i opakovaně, a to jednou za pět dní. Objednat se lze výhradně na telefonním čísle 603 769 862.

Kancelář starosty