Mapy
MAPY
Fotogalerie
FOTOGALERIE
Online Rezervace
ONLINE REZERVACE
Dotazy občanů
DOTAZY OBČANŮ

DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:
Zodpovězené dotazy občanů:


Dobrý den. Spousta přilehlých pozemků na ulici Dr.Miroslava Tyrše je v majetku firmy Asental group (zřejmě nástupce RPG) Spousta těchto pozemků není v nájmu, což znamená, že v současné době jsou opět zarostlé cca metrovou trávou a plevely, které se šíří vzduchem a naprosto decimují jakékoli snahy udržet pěkný trávník nám ostatním majitelům pozemků v této oblasti. Myslím, že to řeší zákon 147/1996 o rostlinolékařské péči. Může město nařídit společnosti Asental posekání svých ladem ležících pozemků (s upozorněním, že až k jejich hranicím a ne jako v minulosti, kdy se posekalo jen to, kde se otočí traktor)?

Michal Jelínek

Dobrý den,
k dotazu na údržbu pozemků Asental Lang sdělujeme, že na území města již od května probíhá kosení ploch např. bývalá Klášterní kolonie, avšak není možné celoplošně vykosit vše najednou. Část pozemků mají v nájmu a zbývající mají smluvně určeno kosení do 30.6.2018. Ke způsobu dokosování můžeme sdělit, že není dle zákona vymahatelné, i když se snažíme vlastníky vést k dokončování prací až k hranicím.
Vykosení ploch je možné požadovat po vlastníkovi 2x ročně. Četnost kosení na zahradách občanů je mnohem vyšší, ale bohužel nelze kterémukoliv sousednímu vlastníkovi nařídit stejný režim údržby. Ul. Dr.Tyrše je velká a rozsáhlá oblast pozemků.
Nařizovat zásahy a kosení dle zák. č. 326/2004 o rostlinolékařské péči lze pouze u škodlivých organismů dle Vyhlášky k zákonu.
Na ul.Dr.Tyrše je také značné množství i lesních pozemků, kde kosení nelze vůbec požadovat a údržba stromového porostu probíhá dle lesního zákona.

Kontroly ploch probíhají opakovaně a průběžně, ale vzhledem k letošnímu extrémnímu počasí, kdy horka střídají bouřky, je celoplošnou údržbu nemožné ke spokojenosti všech zajistit.
Věřte, že bychom nesmírně rádi a děláme pro to vše…

Ing. Hana Juřicová
vedoucí odboru výstavby a životního prostředí
Městský úřad Orlová
Dobrý den , jelikož bydlim v okolí pivnice Moravy na ulici Osvobození .....jsem velice rozostřena situací v okolí pivnice a neustálého hluku .....pokud vím existují vyhlášky ,zákony a také doba, kdy se zahrádky v okolí smi vyuzivat ,ještě ,když je to v okolí, kde bydlí lidi a jsou obytné zóny ....neexistuje ,aby z pivnice (zahradky) byly výkřiky bordel a řvaní , až do rána !!!nezlobte se na mě ,ale bydlí tu děti a normální lidi , kteří by se i někdy vyspali u otevřeného okna ....budu ráda, za každou odezvu ,jelikož už plánuji tuto situaci nahlásit příslušným orgánům .viz.stavebnímu uřadu jestli maji vse k tomu ,aby tuhle zahrádku provozovali nebo hygiene ......nikomu neberu zábavu nebo něco takového , ale trošku ohleduplnosti vůči lidem, co bydlí v okolí by také neuškodilo !!!!Děkuji

Dana

Dobrý den,

pokud rušení zaznamená městská policie, zcela určitě je každý případ, který spadá do její kompetence projednán. Ovšem znovu zdůrazňuji, pokud rušení městská policie zaznamená, tedy pokud se o rušení dozví. Proto si dovoluji požádat občany, aby v podobných případech ihned informovali policii a nesnažili se situaci řešit ex post, kdy už se s věcí nedá nic moc udělat. Předzáhradek je v Orlové přece jen více a z kapacitních důvodů nelze každou obstarat strážníkem.

Mgr. Milan Páleník
zástupce velitele městské policie
Městská policie Orlová

"Provoz restauračních zahrádek upravuje Nařízení města Orlová č.2/2017 „Tržní řád“. Maximální doba provozu je omezena na dobu od 8:00 hodiny do 22:00 hodiny, s tím že v pátek a v sobotu je prodloužena do 24 hodiny, přičemž do této doby se započítává i doba nezbytného úklidu.
Nedodržení omezení, tedy doby stanovené tržním řádem, se postihuje jako přestupek podnikatele podle zákona o některých přestupcích ( §4 odst.1 zák.č.251/2016 Sb.).
Pokud jde o konkrétní situaci, kdy dochází k provozu restaurační zahrádky mimo nařízením vymezenou dobu, nezbývá občanům, než-li přivolat hlídku městské policie.
Pokud ale noční klid ruší hosté odcházející z restaurační zahrádky, restaurace, kuřáci před restaurací, atd., zodpovědná je osoba, která rušení způsobuje."

Ing.Radim Klein
vedoucí odboru
odbor dopravy
Městský úřad Orlová
Dobrý den chtěla jsem se zeptat dnes hlásili ampliony autem nějaké varování nejsem si jistá o co se jedná jak to není nic vážného nemusíte mi odepisovat jsem z Orlové Lutyně dopoledne to hlásili děkuji moc s pozdravem Bednářová

Táňa

Dobrý den, šlo o cvičení záchranných sborů k simulovanému úniku amoniaku ze zimního stadionu. Bližší informaci najdete v Orlovských novinách, které vyjdou v pátek 8. června 2018.
S pozdravem
Nataša Cibulková
Dobrý den, je v Orlové vyhláškou dané nedělní omezení hluku (myslím tím sekání trávy a další hlučné strojní práce)? Pokud ano, tak jak a kde si to mohu přečíst. Děkuji.

Martin J.

Dobrý sen,

proběhly pokusy realizovat tuto OZV, ale v ZM to neprošlo...

Ing. Radislav Hájek
ved. oddělení životního prostředí
odbor výstavby a životního prostředí
Městský úřad Orlová
Dobrý den, znovu se obracím s dotazem, zda město plánuje vybudovat nějaký přístřešek na autobusové zastávce Orlová, město, Zimný důl. Jedná se o jedinou nekrytou zastávku mezi Orlovou a Ostravou. Občané Orlové cestující autobusy se tak při čekání nemají kde schovat při silném větru (ideálně v kombinaci se silným mrazem), v létě před sluncem a zejména za deštivého počasí před vodou odlétavající od kol aut projíždějících po silnici I. třídy. Zejména vzhledem k plánovaným změnám v rozmístění tarifních zón mezi Orlovou a Ostravou (tedy k tomu, že si kvůli žádosti města za jízdné připlatíme) bych očekávala, že se město alespoň pokusí svým občanům vytvořit komfortnější podmínky pro cestování. Děkuji Kempná

Kempná

Dobrý den,
v současné době probíhají návrhy ohledně vybudování autobusových čekáren v Orlové-Městě, Zimném dole, a to v obou směrech. Bohužel jsou tato jednání časově náročná, proto prosíme o trpělivost. Tento požadavek bude navržen ke schválení rozpočtu pro rok 2019, s termínem případné realizace v r. 2019-2020.

KARIN PAKOVá
odpadové hospodářství, městský mobiliář
odbor správy majetku a hospodářské správy
Městský úřad Orlová
Dobrý den, po mnohých urgencích jsme se dočkali a děkujeme za montáž lavičky u vchodu do MŠ K. Dvořáčka. Původně byly dvě, ale i za tu jednu jsme vděčni. Snad se jich dočkáme více v této lokalitě včetně odpadkových košů . Velice se přimlouvám za montáž lavičky u jediného funkčního pískoviště za domem čp. 1237 na ulici F.S. Tůmy. D Za invalidní občany a maminky malých dětí děkujeme . Vlasta Bukalová

Vlasta Bukalová

Dobrý den, paní Bukalová,

v případě požadavku lavičky u pískoviště za domem čp. 1237 na ulici F. S. Tůmy, prosím o zaslání žádosti o zabudování lavičky a přiložení souhlasu nadpoloviční většiny podpisů nájemníků tohoto vchodu. V takovém případě určitě vyjdeme občanům vstříc.

KARIN PAKOVá
odpadové hospodářství, městský mobiliář
odbor správy majetku a hospodářské správy
Městský úřad Orlová
Dobry den ma mesto v planu nejak rekonstruovat plochu na ulici adamusova 1254 kde je betonove hriste blizko lesa byvala plocha kde bylo piskoviste dalo by se to vyuzit oplotit udelat hriste. Nebo multifunkcni hriste ktere se vyskytuje u zakladnich skol tak tam je akorat dve betonove placky. To rovnou tam muzou byt parkovaci mista

Martin

Dobrý den, děkujeme za podnět. Na regeneraci V. etapy je zpracována studie a postupně dochází k rekonstrukcím. Bylo zde vybudováno dětské hřiště u MŠ 1268, v loňském roce byla zahájena 1. etapa regenerace sídliště na ul. Adamusova a Dětmarovická, letos bude rekonstruováno hřiště u ZŠ Dvořáčka a další etapa je plánována na příští rok. Studie Vámi zmiňovanou plochu ponechala pro dětské hřiště. Potřebnost vyhodnotíme po zprovoznění hřiště u ZŠ Dvořáčka.
Ing. Martina Szotkowská, vedoucí odboru rozvoje a investic
Dobry den .Mam dotaz jestli mesto zacne cistit řicky v orlove od spadlych stromu aby tam voda nestala nesmrdela apod. Mensi terrenni upravy tech ricek. Rekultivace mensich lesiku a ricek aby se v orlove udrzovala zelen a prostredi v lesu by neuskodila. Nemluvim ted o lesoparku kde se konecne zrealizovaly opravy chodniku a osvetleni. Ale treba lesik u karla dvořacka priklad.A druhy dotaz kdy zacne rekontrukce hrište (bezecky oval) u školy karla dvořáčka

Martin

Údržba vodních toků
K odpovědi na Váš dotaz, zda město začne čistit říčky v Orlové od spadlých stromů tak, aby tam voda nestála (nesmrděla), případně zda město bude provádět menší terenní úpravy těch říček. Vám sdělujeme následující:
Uvedenou problematiku řeší příslušná legislativa, především „vodní zákon“ č. 254/2001 Sb.
Drobné vodní toky na území města Orlové protékají po lesních pozemcích, které nejsou v majetku města. Taktéž město není „správcem“ těchto vodních toků (až na vodní tok Chobotovka v Zimném dole). Z výše uvedeného vyplývá, že město Orlová nemá povinnost ani možnost bez souhlasu vlastníků a správců vodních toků zasáhnout a udržovat koryta vodních toků. To k čemu směřujete svůj dotaz je kombinací možností (povinností) správců vodních toků a vlastníků pozemků na kterých se vodní tok nachází. Prioritou Vodního zákona je však především údržba koryta vodního toku z hlediska neškodného odvádění vod při povodních. Taktéž k tomu směřuje i povinnost vlastníků pozemků udržovat koryto vodního toku (v případě, že k tomu nepotřebuje zvláštní technické prostředky), tak aby byl zajištěn plynulý odtok vody. Taktéž je snahou Vodního zákona, aby byl zachován „přírodě blízký“ stav koryta vodního toku. Jakýkoliv zásah do vodního toku je tedy legislativně regulován.
To se samozřejmě týká i lesíku pod školou Karla Dvořáčka na V. etapě. Obvykle tato problematika je spojována i s tím, že občané Orlové bydlící v nejbližším okolí uvedených lesíků vytvářejí v lesících černé skládky nebo přinejmenším běžně vyhazují různé odpadky. Taktéž hrající si děti často lámou větve stromů, které nechávají na místě. Tyto předměty jsou pak v období silných dešťů a povodní často splachovány a ucpávají různé mostky a propustky níže po toku.
Částečným řešením problémů by byla možnost, že správu vodních toků převezme město Orlová, případně město Orlová vyřeší majetkové poměry na pozemcích, na kterých se nacházejí vodní toky. Pak by město na své náklady provádělo předmětné prohrábky a čištění koryt.
Co se týče Vaší poznámky, (aby tam voda nesmrděla), je nutno podotknout, že mnoho drobných vodních toků protéká oblastmi, které doposud nebyly odkanalizovány a občané bydlící v domech v okolích těchto toků nemají vyřešené zneškodňování odpadních vod v souladu s platnou legislativou.

Tadeáš Janiczek
referent
Odbor výstavby a životního prostředí
Městský úřad Orlová

Dobrý den,
na území města Orlové se vyskytují toky, kde je správce jak město Orlová tak např. Povodí Odry. Spousta toků vede přes pozemky soukromých vlastníků (např. v lese), zde město nemůže samovolně přistoupit k čištění.
Odbor správy majetku se snaží udržovat své toky v čistotě.
Bc. Šárka Kepenyesová
vedoucí oddělení komunálních služeb
evidence a převody nemovitostí
odbor správy majetku a hospodářské správy
Městský úřad Orlová

Pokud budou schváleny chybějící finanční prostředky na zastupitelstvu města, bude rekonstrukce hřiště zahájena na konci školního roku.
Ing. Martina Szotkowská,
vedoucí odboru rozvoje a investic
Dobrý den, proč se jen látají díry na cestách na 5 etapě a nepoklade se celý koberec, kdy se konečně opraví chodníky kde jsou větší díry jak na cestách a to naše představitelé na úřadech nezajimá, že od výstavby sídliště nebyly opraveny chodníky. Promiňte některé jo, ale jak zaprší jsou horší než s těma dírama, copak 5 etapa nepatří k městu Orlová ...jen 1 - 3 a nedostavěné náměstí...kde jsou chodníky vydlažděné...proč se nakladají výdaje na nesmyslný polyfunkční dům a opravy chodníku nikde....ale 5 etapa není střed města ...bohužel. Děkují za odpověď Novák

Pavel Novák

Dobrý den,

opravy chodníků z litého asfaltu na V. etapě, hlavně podél komunikace na ul. F.S. Tůmy a na ul. K. Dvořáčka budou probíhat v letošním roce. O celoplošné opravě komunikací město Orlová v letošním roce neuvažuje.

Bc. Šárka Kepenyesová
vedoucí oddělení komunálních služeb
Dobrý den, jak mám postupovat v případě, že jsem si poškodila kolo na výtlucích v městské komunikaci? Jedná se mi o díry na rozhraní V. etapy a Dětmarovic, které jsou momentálně asi připravené k opravě. Při jízdě směrem z Orlové na Dětmarovice jsem si na této díře 22.5.2018 prorazila duši na zadním kole. Děkuji za odpověď

Vendula

Dobrý den,
škodní událost můžete nahlásit v kanceláři č. 314, popř. podat písemně na podatelnu městského úřadu.

Bc. Šárka Kepenyesová
vedoucí oddělení komunálních služeb
evidence a převody nemovitostí
odbor správy majetku a hospodářské správy
Městský úřad Orlová

Partner projektu:
Moravskoslezský kraj

Poštovní adresa

Městský úřad Orlová
Osvobození 796
Orlová - Lutyně
735 14

Datová schránka:
ID: r7qbskc

Identifikační údaje:
IČ: 00297577
DIČ: CZ00297577

Rychlý kontakt

Elektronická podatelna:
posta@muor.cz

Telefon:
+420 596 581 111

Fax:
+420 596 581 123

Úřední hodiny

Po, St: 8:00 - 11:30 a 12:30 - 17:00
Čt: 8:00 - 11:30 a 12:30 - 13:30
Út, Pá: (pouze pro objednané)

Polední přestávka: 11:30 - 12:30

Pokladní hodiny

Po, St: 9:00 - 11:30 a
12:30 - 16:00
Út, Čt, Pá: 9:00 - 11:30 a
12:30 - 13:30