DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


31.3.2023, 12:23, Miluše Šeligová

Dobrý den, na ulici kpt. Nálepky je poškozená lampa veřejného osvětlení. Můžete mi poradit kde nahlásit?

Dobrý den,
děkujeme za nahlášení poškozené lampy. Tato lampa byla již včera opravena.
S pozdravem
OSMHS30.3.2023, 23:13, Danuše Skokanova

Dobrý večer prosím kdy se bude čistit část Orlové ulice Vojtěcha Martinka u benzínky Shell,přítel je v nemocnici a já nemám řidičák ať si zařídím děkuji Skokanova

Dobrý den,
ulice V. Martínka, Topolová a Na Stuchlíkovci se budou čistit, pokud to počasí dovolí, dne 26.4.2023, značky budou umístěny 18.4.2023.
S pozdravem
OSMHS30.3.2023, 18:49, Glac Milan

Dobrý den. Na ulici F.S.Tůmy před domem 1243 (před vchodem do domu 1244)byl pokácen keř,který chránil vchod domu 1244 před větrem a v zimě sněhem.Nebyl suchý, ani nikomu nepřekážel. Rád bych věděl, proč se tak stalo. O 10 metrů dále, taktéž před domem 1243 leží keř vyvracený z kořenů a před domem 1245 stojí oškubané torzo keře. Ty zůstaly. Proč tedy byl zničen zrovna ten náš?Za odpověď děkuje Glac Milan

Dobrý den,
na ulici F.S.Tůmy bude ve zmíněném místě probíhat v termínu od 5/2023 do 10/2023 rekonstrukce teplovodu. Dle projektové dokumentace se keř nacházel přímo nad trasou teplovodu, a proto bylo bohužel nutné ho odstranit. Po dokončení prací spojených s rekonstrukcí bude zeleň obnovena.
S pozdravem
OSMHS29.3.2023, 22:22, Dagmar Titzová

Dobrý den, proč u kruhového objezdu u gymnázia je stále ukazatel odkazující na muzeum Orlová, když muzeum již pár let u nás není? Dále chci oznámit, že u domů č. 918-919 je zcela zničený nedávno nový odpadový koš i zcela rozbitý beton na kterém byl uchycen. Titzová

Dobrý den,
cedulka ukazatele odkazujícího na Muzeum Těšínska v Orlové bude ze sloupku v nejbližších dnech odstraněna. Co se týče zničeného odpadkového koše, již jsou informovány kompetentní osoby a bude zjednána náprava.
S pozdravem
OSMHS28.3.2023, 13:22, Tereza Kytlicová

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat proč se nemůže parkovat s dodávkou po celé Orlové. Je to benefit k práci. Mám to místo osobního auta tak nevidím důvod proč se nikde nemůže parkovat. Děkuji za odpověď

Dobrý den
Rada města Orlová se na svém jednání dne 25.7.2007 usnesla podle § 102, odst. 2, písm. d) zák. č. 128/2000 Sb., o obcích, ve znění pozdějších předpisů, v souladu s ustanovením § 39 , odst. (6) zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, vydat Nařízení obce 3/2007, kterým se vymezují místní komunikace a jejich úseky v obytné zóně, které nelze užít ke stání nákladního vozidla nebo jízdní soupravy. Z těchto důvodů nelze v městě Orlová s nákladními vozidly stát (parkovat) na místech uvedených v citovaném nařízení. Městská policie v daném případě pouze dohlíží na dodržování tohoto nařízení.
Pro parkování užitkového vozidla kategorie N 1 s maximální hmotností nepřevyšující 3,5 tuny můžete využít parkovišť na ul. Osvobození u letního kina, na ul. Kpt. Jaroše pod bývalým kinem Vesmír a na ul. Rydultowská za Doubravanem. Parkoviště v sídlištní části Orlové - Lutyně jsou součástí občanské vybavenosti a jsou určena pro osobní vozidla.
S pozdravem
MP a odbor Dopravy27.3.2023, 11:18, Ing.Jaroslav Valas, CSc

Dobrý den. Dotaz, zda se chystá v rámci oslav 800. let od založení města setkání seniorů ,nebo pořádání výstavky historických fotografií zaniklých části města. Děkuji JV

Dobrý den,
setkávání seniorů pravidelně pořádají Kluby seniorů z orlovských částí (Lutyně, Zimný důl, Kopaniny a Poruba). Dále je potřeba v případě zájmu sledovat akce Rady seniorů a Senior Pointu, který funguje v Městské knihovně. I Rada seniorů i Senior Point pořádají zajímavá setkání, přednášky, příměstské tábory pro seniory, výlety a zájezdy. Výstavu v Domě Kultury nemáme naplánovanou. Od 27.3.2023 je ale v prodeji v Městském informačním centru kniha Orlová v obrazech, která vyšla u příležitosti 800 let vzniku města. Tato kniha je plná těchto fotografií. Doporučuji tedy knihu zakoupit.
Pěkný den,

Bc. Bára Heczková
ředitelka DKMO p.o.25.3.2023, 14:05, marek

Dobrý den . Chci se zeptat , kdy dojde k realizaci přesunu kontejnerů na odpad na místo původního stání stánku ' gofry ' v ulici Na stuchlíkovci ? Problém s hodujícími potkany žijícími pod panely a kořeny stromů u mometálního umístění kontejnerů je velmi nepříjemný . Díky za odpověď

Dobrý den,
nádoby na odpad na parkovišti Na Stuchlíkovci poblíž č.p. 738 budou přesunuty až po zrealizování vodorovného dopravního značení (VDZ), které je nutné pro zajištění bezproblémového vývozu nádob. Momentálně se řeší Žádost o stanovení místní úpravy provozu na pozemních komunikacích (tj. zjednodušeně povolení k realizaci VDZ). S přesunem kontejnerů dojde také k odstranění betonů, pod kterými se hlodavci vyskytují a bude zde také provedena deratizace.
S pozdravem
OSMHS25.3.2023, 6:10, Hana

Dobrý den.Měla bych vážný zájem o byt v té nové stavbě na proti Hypernovy.Je možné se o tyto byty ucházet a jak.Pokud jsou licitované,tak kdy a jak licitace probíhá.Děkuji za odpověd.

Dobrý den,
k Vašemu dotazu sdělujeme, že 13 bytů v nové stavbě č. p. 1500 na ul. Masarykova tř. v Orlové Lutyni je v současné době již obsazených. Pro dva zbývající neobsazené byty schválila Rada města Orlová výjimku ze Zásad pro hospodaření s bytovým fondem města Orlová a licitace nájmu ve smyslu vyčlenění bytu č. 1 a bytu č. 4 v objektu na ul. Masarykova třída č. p. 1500 v Orlové-Lutyni pro lékaře pracující v Orlové (usnesení č. 145/4. ze dne 21.12.2022). V případě, že se některý z obsazených bytů uvolní, bude informace o licitaci a podmínkách licitace tohoto bytu zveřejněna na úřední desce, na internetových stránkách města a rovněž v Orlovských novinách.
S pozdravem
OSMHS24.3.2023, 19:05, Lukáš Pištělák

Dobrý den prosím o prosbu Zda by šel dosypání pískoviště nebo ho nějak zprovoznit. Je tam dost děti a není poblíž hřiště děkuji Pištělák Na ulici F.S Tuny 1234 Orlová

Dobrý den,
na místě samém byl zkontrolován technický stav pískoviště, který je vyhovující. Písek bude dosypán během měsíce dubna.
S pozdravem
OSMHS24.3.2023, 11:30, Zuzana

Zdravím, prosím, můžete mi vysvětlit, proč policie chodí a natáčí si všechny auta?

Dobrý den,
MP v těchto dnech provádí monitoring staticky stojících vozidel.
S pozdravem
MP24.3.2023, 10:27, Karin

Dobrý den. Souhlasila bych z větším prostorem psího hřiště.

Dobrý den,
svůj návrh v rámci participativního rozpočtu zašlete na jeho koordinátorku, kterou je paní Dominika Ganovská (dominika.ganovska@muor.cz).
S pozdravem
KS23.3.2023, 10:41, Zuzana

Tak jsem dnes koukala, že se v prostoru Dolni Kopaniny staví asi solární panely. A vy jste říkaly že se tam nic nestavi.

Dobrý den,
ptala jste se totiž na dvě věci dohromady, Dolní kopaniny, ul. Hraniční jsou skutečně terénní úpravy, tj. využití území ("záměr" - nestavebního charakteru), jak jsem uvedli minule. Na cit. pozemcích (a dalších), v blízkosti shora uvedeného, pak probíhá "stavba" fotovoltaické elektrárny společnosti AGRO PV3 s.r.o. Brno a jde o lokalitu Dombrovec. Obě akce byly loni řádně povoleny, u obou bylo město Orlová účastníkem řízení (tj. povolení, vč. situací jsou k dispozici rovněž u OSMHS).
S pozdravem
OVŽP23.3.2023, 9:47, Jadwiga Pochylová

Dobrý den, můžete napsat číslo účtu na který poslat poplatek za psa, abych ne musela na pokladnu? Na strankach Orlové jsem nedohledala.

Dobrý den,
číslo účtu na který můžete posílat poplatky za psa je 107216397/0300. Budete ale muset uvést variabilní symbol podle kterého Vaší platbu přiřadíme. Proto prosím kontaktujte Ing. Michaelu Krulovou, která má tyto věci na starosti (michaela.krulova@muor.cz nebo tel. číslo 596 581 218). Vždy budete muset uvést jméno, příjmení, adresu trvalého bydliště a datum narození.
S pozdravem
KS21.3.2023, 12:00, Ela

Dobrý den. Po rekonstrukci parkovacích míst na ulici F.S.Tůmy je zúžená silnice před vchodem 1208 směrem do sídliště. Na pravé straně jsou parkovací místa, silnice je do mírné zatáčky. Dochází k situacím, že řidiči jedoucí do sídliště nevidí protijedoucí auto ze sídliště. Jeden z řidičů musí couvnout...., a když je více aut za sebou je situace nepřehledná. Co na to odbor dopravy. Dotaz je, kdo z řidičů musí uvolnit průjezd ( ten, který vjíždí do sídliště, nebo který vyjíždí). Před úpravou stání se dalo projet oběma směry.

Dobrý den,
dát přednost a tím umožnit průjezd v místě, kde se vozidla nemohou bezpečně vyhnout, musí ten řidič, na jehož straně je překážka, v tomto případě řidič, jedoucí od OD Billa. Musí-li jeden z nich couvat, učiní tak ten, pro něhož je to snazší nebo méně nebezpečné (§ 20 zák. č.361/2000 Sb.). Dopravní situace bude prověřena na nejbližším místním šetření za účasti dopravního inspektora PČR, Dopravního inspektorátu Karviná.
S pozdravem
odbor dopravy"21.3.2023, 8:32, Marie Hrádková

Dobrý den, mám doplňkový dotaz k dotazu od Pavla Nováka ze dne . 3. 2023, kde píšete, že město nemůže zasáhnout, protože budova Orla mu nepatří. Kdo tedy může zasáhnout a jak v tomto případě postupovat? Není v tomto případě porušen nějaký zákon? Třeba o propagaci a šíření drog? Vždyť je to hrozné a proč před tím město zavírá oči?

Dobrý den,
v této věci byly dle § 3 zákona č. 255/2012 Sb., o kontrole (kontrolní řád), ve znění pozdějších předpisů, provedeny úkony předcházející kontrole týkající se dodržování povinností stanovených živnostenským zákonem a rovněž byl předán podnět České obchodní inspekci, Inspektorátu Ostrava k přijetí vlastních opatření. V záležitosti právní úpravy prodeje konopných produktů ve vztahu k zákonu č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek si živnostenský úřad navíc vyžádal stanovisko Odboru vnitra a krajského živnostenského úřadu, Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, na jehož podkladě provede další úkony.
S pozdravem
KS
doplnění informace k 31.3.2023:
Dne 30. 03. 2023 obdržel živnostenský úřad MěÚ Orlová od Krajského úřadu Moravskoslezského kraje vyjádření ve věci právní úpravy prodeje konopných produktů (tzv. psychomodulačních látek) ve vztahu k zákonu č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. V této věci si Krajský úřad MS kraje vyžádal stanovisko Odboru živností a spotřebitelské legislativy Ministerstva průmyslu a obchodu, které sdělilo, že vzhledem k neexistující právní úpravě prodeje tohoto typu výrobků je mohou prodejci v současné době prodávat legálně a nelze je zatím postihnou, neboť se nejedná o právně regulované látky.
Problematika psychomodulačních látek bude řešena v připravované právní úpravě zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách, ve znění pozdějších předpisů a dalších souvisejících zákonů včetně zákona o ochraně zdraví, kdy teprve po nabytí jejich účinnosti dojde k regulaci výroby, distribuce a prodeje psychomodulačních látek.
Závěrem MPO sděluje, že tedy bude nutné vyčkat na novelu zákona, příp. novou právní úpravy, která by řešila uvedenou problematiku.“
S pozdravem
OVVŽÚ