DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


18.1.2023, 10:27, Atila Niebroj

Dobrý den chtěl bych se zeptat kdy se nám vrátí kontejnery na opdpadky ? Od listopadu se prováděla Masarykova třída 916 ,915,914 u školky oprava chodníku provedena jezdí zde normálně i osobní auta tak i ten popelářský by přijel Odpadky ted nosíme k věžáku u san Marca tam je to přecpané

Dobrý den,

nádoby na odpad jsou již na kontejnerová stání přesunuty.

S pozdravem
OSMHS16.1.2023, 16:37, Jakub

Dobrý den, na ulici Žofinská v Porubě řidiči stojí mimo parkoviště na trávníku. V tomto počasí to zde vypadá jak v "tankodromu" a pro jistotu když je místo kde parkovali dostatečně rozjezdene tak se posunou o kus vedle , takže z trávníku bahnacka a na cestě taky. Lze s tím něco dělat ?

Dobrý den.
Vámi popisované jednání řidičů motorových vozidel lze podle platných předpisů městskou policií postihovat. Očekáváme spolupráci místních občanů formou neprodleného oznámení.
S pozdravem
Městská policie Orlová13.1.2023, 9:16, Kateřina Schaalová

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat,je možné v době zimního období přesunout černou popelnici dolů k baráku,tedy na jiné místo,ale hned vedle vyvážíte odpad sousedce,tedy tam jezdíte. Je to z důvodu místa kotle,je těžké tahat popelnici s popelem nahoru. Děkuji za odpověď.k schaalová k Holotovci 772 Orlová

Dobrý den,

bohužel z Vašeho dotazu není zřejmé, o co konkrétně se jedná. Prosím kontaktujte mne na tel.č. 596 581 329.

Děkuji Nitschová11.1.2023, 16:33, Kateřina Schaalová

Děkuji. Nesvítilo světlo K Holotovci 772.Dnes opravili a já moc děkuji.S pozdravem k. Schaalová

Dobrý den,
děkujeme za zpětnou vazbu a přejeme klidné a pohodové dny.
S pozdravem
KS9.1.2023, 9:32, René

Dobry den, šlo by prosím nasměrovat orlovskou webovou kameru jinam než na reklamu na budově Prioru? Děkuji

Dobrý den,

kamera byla na pokyn tehdejšího vedení města nasměrována tak, aby zabírala kašnu. Z aktuálního umístění to jinak nejde.
S pozdravem

KS8.1.2023, 10:29, Jarošová

Dobrý den,chci se zeptat zda jsou k dostání ještě tašky na odpad (papír, plast,sklo). Děkuji

Dobrý den,

ano, tašky na tříděný odpad jsou ještě k dostání.

S pozdravem OSMHS5.1.2023, 11:18, Pavel

Vyšel už kalendář výdeje Orlovských novin?

Dobrý den,
informaci o vydání Orlovských novin najdete zde:
https://www.mesto-orlova.cz/cz/zpravodajstvi/orlovske-noviny/terminy-vydani/
S pozdravem
KS2.1.2023, 20:21, Petr Sedláček

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem na svozy separovaného odpadu – plasty. Po zveřejnění termínu svozu na rok 2023 jsem byl zaskočen. V minulých letech byl svoz 1x měsíčně a mělo to svoji logiku. V roce 2023 je svoz nastaven na 1x za 4 týdny. Při pohledu na termíny svozu je zřejmé, že v 7 týdnech v roce 2023 nebude zajištěný svoz. Vzhledem k rozložení svozu některé oblasti nemají nárok na svoz během ledna 2023, jiné nemají nárok v prosinci 2023. Např. ulice Šamalikůvka měla poslední svoz 21.12.2022, první svoz v roce 2023 je až 3.2.2023. Místo, aby se zvětšila četnost svozu na 13x ročně, tak se vymyslel tento nesmyslný harmonogram. Toto rozhodně nepřispívá k motivaci obyvatel ke třídění odpadu. Petr Sedláček

Dobrý den,

svozy separovaného odpadu (plastů) jsou nastaveny dle kalendářních týdnů. 5. týden roku 2023 začíná ještě v lednu, i když je pravdou, že konkrétní svozový den je až v pátek, tedy 3. února. Je naplánováno 12 svozů ročně, tedy v průměru jeden měsíčně, a pokud poslední svoz v měsíci prosinci 2022 proběhl 22. prosince, je naprosto zbytečné provádět svoz hned na počátku roku 2023. Logicky by se pak posunul poslední svoz v roce 2023 z 8. prosince na ještě dřívější dobu.

Na ulici Šamalikuvka je umístěno 9 nádob na separovaný plast přičemž 3.února bylo občany přistaveno a tudíž vyvezeno jen 7 nádob, obsah nejzaplněnější nádoby činil pouhých 6 kg plastů, což je hluboko pod kapacitou 240 litrové nádoby. V měsíci prosinec 2022 byly vyvezeny jen 4 z těchto 9 nádob.

S pozdravem SMO, m.a.s. a OSMHS22.12.2022, 10:45, Hana

Dobrý den, během tohoto roku byly přidány popelnice na kovový odpad a roušky, super to moc chválím. Chybí mi však popelnice na nápojové kartóny, plánujete je nebo bohužel ne? Děkuji.

Dobrý den,

šedé kontejnery jsou pouze na kovový odpad, ne na roušky! Nápojový karton je možné v Orlové odkládat do žlutých nádob na odpad, určených na plast.

S pozdravem

OSMHS19.12.2022, 18:07, Banszel Jaroslav

Dobrý večer, dnes jsem cestoval z Jablunkova do Orlové na orlovský hřbitov. Předem jsem si ověřil oteviráci dobu která je : do 18 hod. Bohužel v 17,20 hod již byl hřbitov uzavřen. Mám průkaz ZTP, takže nemou hledat někoho, kdo má tuto povinost uzavírání hřbitova na starost ! Takže jsem 100km cestu tam a spět absolvoval zbytečně. Proto se ptám při dnešní ceně benzínu, kdo mi tyto náklady zaplatí ? Jsem důchodce a nemám peníze na vyhazování.

Dobrý den,

město Orlová i Hřbitovní správa, spol. s r.o. se v maximální míře snaží vyjít vstříc všem návštěvníkům hřbitova. Aby nedocházelo k uzamčení návštěvníků hřbitova v areálu, jsou vstupní branky zamykány správcem postupně až po 18 hodině. Je tedy nepravděpodobné, že areál hřbitova byl uzamčen již v 17:20 hodin.

S pozdravem OSMHS15.12.2022, 17:35, Žáková Olga

Dobrý den, jsme s manželem v důchodu a chtěli bychom se aktivně podílet na životě seniorů v obci. Nicméně netušíme na jakou organizaci, spolek se obrátit. Poradíte prosím?

CO MOŽNÁ NEVÍTE O SENIOR POINTU…

Senior Point funguje od roku 2020 jako kontaktní, informační a poradenské středisko pro seniory. Nachází se v centru města, v budově Městské knihovny Orlová. Budova i samotné kontaktní místo je viditelně označeno logem projektu. Přístup do objektu je bezbariérový, včetně výtahu a sociálního zařízení. Návštěvníci mají možnost využívat přátelské zázemí pro setkávání a vybrat si z nabídky volnočasových aktivit.

V minulých letech byly pořádány nejrůznější kurzy, od těch tvořivých až po počítačové,
a nezapomnělo se ani na trochu pohybu na lekcích jógy na židlích. Všechny tyto akce se uskutečnily za podpory Moravskoslezského kraje. Počet návštěvníků využívajících služeb Senior Pointu stále narůstá.

I v loňském roce byly zdarma rozdávány hlásiče požárů a detektory CO_2. IN.F.Obálky do lednice (plastové obálky, ve kterých jsou umístěny informace o zdravotním stavu, užívaných lécích a kontakty na blízké) se stále rozdávají.

A co přinese rok 2023? Opět se podařilo na provoz Senior Pointu získat dotaci ve výši 70 tisíc Kč z Moravskoslezského kraje. Další akce budou spolufinancovány z rozpočtu města Orlové.
V nabídce na první pololetí máme například tvořivé dílny (velikonoční tvoření, výroba mýdla apod.). Také si můžete rezervovat termín v bezplatné právní poradně. Aktuální informace najdete na letácích v Senior Pointu, knihovně a informačním centru, na webových stránkách nebo Facebooku knihovny.10.12.2022, 13:06, Jarmila Drobková

Kdy budou znovu instalovány lavičky na autobusových zastávkách u Polské školy u PZKO a na Zbytkách. Slíbeno bylo v září, je prosinec , cestující trpí a lavičky nikde !

Dobrý den,

​dle šetření odboru dopravy Městského úřadu v Orlové ohledně umístění laviček na autobusových zastávkách sdělujeme následující:

Dle ČSN - 736425-1 se šířka nástupiště doporučuje 2,5 m, ve stísněných prostorách min. 1,7 m. V současné době není na předmětných zastávkách dodržena ani minimální šířka stanovená pro nástupiště ve stísněných prostorách

Autobusové zastávky, které byly vybudovány před platností této normy by měly být dle této normy postupně upravovány. Umístěním lavičky by nedošlo k nápravě, ale naopak k výraznému odklonu od stanovené normy. Každý občan, osoba pohybující se na invalidním vozíku, matka s kočárkem má právo na tento prostor, který jim zajišťuje nástup/výstup z/do dopravního prostředku a bezpečný příchod/odchod na autobusovou zastávku.

Vzhledem k omezeným finančním prostředkům města Orlová není možno vybudovat nástupiště tak, aby byly dodrženy České technické normy a na nástupišti byla umístěna lavička.

Vyčkávací plocha pro nastupující má šířku okolo 1 m. Umístění dalšího jakéhokoli zařízení by snížilo bezpečnost při nástupu a výstupu.

S pozdravem
odbor správy majetku a hospodářské správy6.11.2022, 20:24, Marek

Dobrý den . 22.7.2020 jsem se vás tázal na opravu mostu u zastávky Fučík 5 . Vaše odpověď byla , že oprava je v gesci správy silnic MS kraje a probíhá na něm monitoring s předpokládanou opravou v r. 2021 . No pomalu nám končí r. 2022 a most je ve stejném stavu jako před monitorningem . A proto se chci zeptat , zda vás správa silnic informovala o postupu oprav , nebo snad usoudili , že je most ve skvělé kondici . Děkuji za odpověď . S pozdravem MP

Dobrý den,

Na mostě evid. č. 470-008 v Orlové přes báňskou vlečku byl prováděn v období 11/2019 – 12/2022 monitoring mostu včetně měření pohybu v inklinometrickém vrtu. V letošním roce dle výsledků měření plánujeme zadat projektovou dokumentaci na souvislou opravu silnice II/470 v Orlové Porubě od silnice I/59 po křižovatku se silnicí III/4747 ul. Slezská a to včetně opravy okružní křižovatky u Horníka. Součástí bude také oprava dilatačních závěrů mostu, jeho předpolí a závěrné zídky. Realizaci takové opravy předpokládáme v časovém horizontu 2024+. Do té doby se budeme snažit provizorně eliminovat výškový rozdíl mezi dilatacemi nalepením živičných pásu popřípadě jiným způsobem.
S pozdravem

Středisko Karviná
Bohumínská 1877/4, 733 01, Karviná24.9.2022, 13:38, Daniel Bula

Dobrý den, můžete mi prosím říci jak se dnes jmenuje ulice , která se před rokem 1989 jmenovala : Vítězného Února . Děkuji Daniel Bula.

Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Nicméně, můžete přiblížit, ve které části města se tato ulice nacházela a kudy vedla?
Děkujeme za pochopení.
S pozdravem
kancelář starosty22.9.2022, 12:30, Věra.G

Dobrý den, chci se zeptat zda by bylo možné vyměnit kontejner na odpadky. Chybí horní víko, takže tam zaprvé prší a v létě vylétá plno much a včel plus smrad. V zimě tam zase nasněží plno sněhu. Je to na ulici Na Stuchlíkovci 697. Děkuji.

Dobrý den,
děkujeme za upozornění, situaci prověříme a poškozenou nádobu na odpad vyměníme.
Přejeme pěkný a pohodový den.
S pozdravem
odbor správy majetku a hospodářské správy