DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


17.1.2024, 9:03, Tereza

Dobrý den, chci se zeptat kdo rozhoduje o parkován dodávekdo 3,5t, že můžou a nemůžou parkovat tam nebo tam. Je to pracovní auto jako kterékoliv jiné pracovní auto jen je to nákladní a ne osobní automobil. Tolik firemních aut parkuje v centru města a to nikomu nevadí nevidím v tom rozdíl jen je dodávka větší auto. Proč to městu tak vadí to nemůžu pochopit.

Dobrý den,
o parkování rozhoduje Město Orlová z titulu vlastníka místních komunikací, jejichž součástí jsou veřejná parkoviště. Ostatní bylo uvedeno v předchozí odpovědi na Váš dotaz.
S pozdravem
OD16.1.2024, 17:18, Jaromír Piprek

Dobrý den, bydlím v části Zátiší, kde se v poslední době hodně zhoršila bezpečnost v dopravě. Dochází zde k nedodržování maximální dovolené rychlosti, nebezpečnému předjíždění a ohrožování chodců. Chci se zeptat, zda by nebylo možné vybudovat chodníky podél silnice a úsekové měření rychlosti. Radar, který měří jen v jednom místě je naprosto k ničemu a navíc je zřejmě nefunkční. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
s úsekovým měřením rychlosti v předmětné části ul. Zátiší není uvažováno s ohledem na současná kritéria Policie ČR, která místa měření městské policii určuje (schvaluje).
V roce 2022 bylo realizováno nové vodorovného dopravní značení navazující na končící úsek chodníku na okraji zastavěné části ulice Zátiší směrem k ulici Těšínská za účelem vytvoření prostoru na kraji komunikace v šířce od 1m do 1,5m pro bezpečnější chůzi při jejím okraji.
Na místním šetření dne 25. 1. 2024 byla dohodnuta instalace retro reflexně zvýrazněného dopravního značení A 12a - Pozor chodci s vyznačením délky úseku 500 m v obou směrech. Možnost výstavby chodníku se v současné době prověřuje.
S pozdravem
OD, MP14.1.2024, 19:41, Ladislav Skříšovský

Dobrý den, Mám dotaz, zda máme u nás svítit zbytečně nebo šetřit elektřinou? Rád chodím na procházky do našeho lesoparku. Pořád se divím, proč tolik světel svítí v letním kině i když se tam přes zimu nic neděje. V sobotu 13.1. 2024 již v 15 hod. se svítilo v celém areálu. Pro koho se tam svítí? Do jara než se čas srovná kolik MWh se zbytečně spotřebuje? Kolik nás to jako občany bude stát zbytečných peněz? Nejsem jediný návštěvník lesoparku kterého toto znepokojuje.

Dobrý den,
v areálu letního kina je nainstalováno 19 světelných míst s celkovým příkonem 710 Watt, tj. s průměrným příkonem cca 38 W na svítidlo. Dále se zde nachází zařízení nouzového osvětlení (NO) k dobíjení z téže soustavy každé o příkonu 55 W. Svítidla jsou spínána soumrakovým čidlem, které v souladu s projektovou dokumentací zajišťují i udržování kapacity baterií těchto NO. Toto je v souladu s požárně bezpečnostním řešením (PBŘ). Tato soustava ročně spotřebuje průměrně celkem cca 3,2 MWh. Dle teoretického výpočtu udávajícího průměrnou provozní dobu osvětlení v našich zeměpisných šířkách v souladu s řadou norem ČSN EN 13201 - 1 až 4 je průměrná provozní doba osvětlení počítána na 4000 hodin ročně. To znamená že nutná teoretická spotřeba areálu letního kina je po vynásobení instalovaným příkonem 2840 KWh, neboli 2,8 MWh. Tedy roční teoretická ztráta díky předčasnému dennímu spínání je 0,4 MWh, což při vysoutěžené sazbě C62d odpovídá cca 2 000 Kč ročně. Tato ztráta by se dala eliminovat instalací astrohodin, PLC controlleru či kombinací dalších úprav RVO. To by ovšem znamenalo i vypracování nového PBŘ, úpravu DSPS a další úkony, které by finanční návratnost takovéto úpravy stanovily na cca 15 až 20 let při současných cenách elektrické energie. Dalším neméně důležitým aspektem je situační prevence v areálu letního kina.
S pozdravem
OSMHS14.1.2024, 19:34, Jakub Ch.

Dobrý den, chci se zeptat kdy budou vyvezeni plastové popelnice podle harmonogramu měli být vyvezeni 10. 1 což se neuskutečnílo jedna se o ulici Tichá děkuji za odpověď.

Dobrý den,
děkujeme za upozornění a omlouváme se za způsobené potíže, náhradní svoz odpadu proběhne dne 16.01.2024.
​S pozdravem
OSMHS12.1.2024, 9:55, Martin Kocák

Dobrý den, moc bych Vás chtěl poprosit o informaci k jednomu pozemku. v inzerci jsem našel nabídku pozemku pozemek p. č. 1256 v k. ú. Poruba u Orlové o celkové výměře 714 m². o pozemek mám zájem ale než to začnu řešit, rád bych věděl zda tam do budoucna nebude problém stavět. Jelikož je plocha zarostla stromy (zda tam není třeba chráněný strom) Taky bych potřeboval vědět, zda jsou dostupné přípojky. Moc Vám předem děkuji za ochotu a vyjádření. S úctou Martin Kocák , 734 391 010. Děkuji moc!

Dobrý den,
velmi se omlouváme, ale sekce dotazy občanů neslouží k poskytování těchto informací. Ohledně využití pozemku lze poskytnout informace na odboru rozvoje a investic , oddělení územního plánování osobně nebo na základě zaslané žádosti o vyjádření k pozemku nebo záměru z hlediska územního plánování, která je ke stažení na https://www.mesto-orlova.cz/cz/radnice/formulare-ke-stazeni/odbor-rozvoje-investic-formulare/. T
S pozdravem
ORI11.1.2024, 12:31, Lenka Heroková

Dobrý den, vkládám podnět na zvážení spojit akci jarního čištění ulic a parkovišť s obnovou nátěru parkovacích čar, konkrétně na parkovišti u domů na ul. Masarykova 844 - 854. Parkoviště je velmi využívané a z důvodu již značné neviditelnosti parkovacích čar je patrné neefektivní využívání parkovacích míst. Děkuji

Dobrý den,
na Váš podnět ohledně spojení akce jarního čistění ulic a parkovišť s obnovou vodorovného dopravního značení na parkovištích u domů na ul. Masarykova 844 – 854 Vám sdělujeme, že práce na obnovách vodorovného dopravního značení budou prováděny v době optimálního technologického období pro tuto činnost.
S pozdravem
OSMHS9.1.2024, 20:04, Michal N.

Dobrý den, když budou popelnice s komunálním odpadem odváženy od rodinných jednou za 14dní, je možné požádat o druhou popelnici na komunální odpad? Jako 4 členná rodina máme popelnici plnou za týden a to třídíme. Popřípadě když budou služby odvozu za kalendářní rok poloviční, neměla by i cena za odpady být poloviční? Děkuji za odpověď

Dobrý den,
pokud jsou na jednom čísle popisném hlášeny k trvalému pobytu 4 osoby, tak nejsou splněny podmínky pro přistavení dvou 240 litrových nádob na směsný komunální odpad. Je možnost si na Městském úřadě zažádat o chybějící nádoby na separovaný odpad a třídit odpad, čímž se sníží množství směsného komunálního odpadu v černé nádobě. Město Orlová poskytuje tyto nádoby na separovaný odpad: plast, papír, sklo, bioodpad. Poplatek za svoz odpadu se nesnižuje.
S pozdravem
OSMHS8.1.2024, 10:58, Dominika Drzyzgová

Dobrý den, ráda bych se zeptala, od kdy se do sipa přidávají poplatky za odpady? Zda to mělo být už v lednu, nebo je to až od února? Měli bychom to mít přihlášené na Sipu na jméno Tomáš Fojtík. Předem děkuji za odpověď. S přáním krásného dne Dominika Drzyzgová

Dobrý den,
poplatek za obecní systém odpadového hospodářství se do SIPO nahrává ve 4 splátkách, a to vždy únor - květen daného kalendářního roku.
S pozdravem
PO5.1.2024, 23:43, Pepe

Dobrý den, Na dotaz z 19.12. ohledně svozu komunálního odpadu jste odpověděli, že bude probíhat ve stejné dny jako jsme byli zvyklí v liché týdny. Počínaje prvním týdnem. Doposud nám byl odpad vyvážen každý pátek. Dnes nám však popelnice vyvezena nebyla. Přestože je lichý pátek. Kdy tedy můžeme očekávat svoz odpadu? Děkuji

Dobrý den,
svoz směsného komunálního odpadu byl v prvním týdnu tohoto roku posunut o jeden den, vzhledem ke svátku dne 1.1.2024. Svozy které byly prováděny v pátky byly v některých místech provedeny až v sobotu 6.1.2024. Další svoz bude proveden až za 14 dní v den, ve který jste zvyklí.
S pozdravem
OSMHS5.1.2024, 17:30, Raszyková

Dobrý den, psali jste, že směsný odpad od rodinných domů bude vyvážen v liché týdny, ale na ulici K Holotovci, nám dnes zůstaly popelnice nevyvezené. Bude svoz v náhradním termínu nebo až za 14dni? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
svoz směsného komunálního odpadu byl v prvním týdnu tohoto roku posunut o jeden den, vzhledem ke svátku dne 1.1.2024. Svozy které byly prováděny v pátky byly v některých místech provedeny až v sobotu 6.1.2024. Další svoz bude proveden až za 14 dní v den, ve který jste zvyklí.
S pozdravem
OSMHS5.1.2024, 10:21, Jiří Šmíd

Dobrý den, rád bych se tímto dotázal na moje pořadí, týkající se parkování v podzemních garážích na ul. F. S. Tůmy. Pořadník na Vaších stránkách je aktuální k 28. 04. 2023. Děkuji. J. Šmíd

Dobrý den,
Vaše pořadí týkající se parkování v podzemních garážích na ul. F. S. Tůmy je shodné s pořadím uvedeném na našich stránkách, tudíž v současné době jste vedený na 15. místě. Pořadník na našich stránkách se aktualizuje vždy při jakékoli změně v evidenci žádostí o přidělení parkovacího místa, a ta proběhla naposledy 28.04.2023.
S pozdravem
OSMHS5.1.2024, 7:42, Tereza

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli by nebylo možné povolit parkování dodávek ve městě na určitě hodiny. Např. 6:00-14:00. Jezdím dodávkou a někdy potřebuji něco vyřídit na úřadech ,doktor atd a nemůžu jelikož to nelze. Jezdím poté pozdě domů osobním autem a už nic nestihnu vyřídit. Díky

Dobrý den,
pro parkování dodávky - užitkového vozidla kategorie N 1 s maximální hmotností nepřevyšující 3,5 tuny můžete využít parkovišť na ul. Osvobození u letního kina, na ul. Kpt. Jaroše pod bývalým kinem Vesmír a na ul. Rydultowská za Doubravanem. Parkoviště v sídlištní části Orlové - Lutyně jsou součástí občanské vybavenosti a jsou určena pro osobní vozidla. O povolení parkování dodávek na těchto parkovištích v určitých hodinách se neuvažuje.
S pozdravem
OD4.1.2024, 16:57, Burianová

TERMÍNY A MÍSTA PŘISTAVENÍ VELKOOBJEMOVÝCH KONTEJNERŮ v roce 2024 jsem na stránkách města nenalezla, prosím, o informaci. Děkuji Burianová

Dobrý den,
od 1.1.2024 je přistavování velkokapacitních kontejnerů ve městě Orlová zrušeno, tudíž harmonogram nikde zveřejněn není.
S pozdravem
OSMHS3.1.2024, 8:10, Lída

Zdravím. Z harmonogramu svozu odpadů, konkrétně odpadu BIO jsem zjistila, že první svoz bude až v březnu. V loňském roce byl aspoň jeden svoz v lednu i únoru. U rodinných domů se najde BIO odpad i v lednu a únoru, když vám například vítr zlomí haluz jehličnanu, tak je kontejner plný hned. Tak proč tak razantní změna.

Dobrý den,
v průběhu zimních měsíců není produkce bioodpadu tak velká, aby se musel svážet pravidelně. V loňském roce se sváželo v zimních měsících, bioodpad v nádobách byl zmrzlý a při vývozu se ničily nádoby. Pokud nastane případ, který zmiňujete, můžete větev odvézt do sběrného dvora.
S pozdravem
OSMHS2.1.2024, 9:52, Tomasz

Dobrý den, chci nahlásit nesvitící veřejné osvětlení. Ulice Klidná u domu s č.p. 1564. Děkuji.

Dobrý den,
svítidla v této oblasti nejsou již ve správě města Orlová, jedná se o část soustavy spravované obcí Dolní Lutyně. Informace o poruše byla předána telefonicky panu Šeligovi, který pro obec Dolní Lutyně vykonává místní samosprávu mimo jiné i v rámci veřejného osvětlení. Všechna světelná místa s jedním nebo více svítidly, která jsou v majetku a správě města Orlová, jsou označována černými číslicemi oddělenými lomítkem na bílém čtvercovém podkladu.
S pozdravem
OSMHS