DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


26.1.2016, 11:08, Monika Latová

Dobrý den, prosím o aktuální a funkční emailový kontakt na krytý bazén v Orlové. Ani jeden z uvedených na webových stránkách (bazénu a města Orlové) nefunguje. Děkuji, Latová.

Dobrý den, děkujeme za upozornění. Kontaktovala jsem SMO, m.a.s. a e-mailová adresa by už měla být v pořádku. Správně je: bazen@smo-orlova.cz
S pozdravem
Nataša Cibulková23.1.2016, 11:01, Ing. Zdeněk Fismol

Jsem senior - 70 let - platí v Orlové nějaká sleva na místní autobusovou dopravu, je k tomu třeba nějaký dokla a jaký, platí sleva i pro meziměstské linky?!? Na stránkách Orlové se mi takovou informaci nepodařilo najít. Jsem s pozdravem a děkuji za odpověď. Fismol

Odpovídá Miroslava Cygonková z odboru dopravy:

Dobrý den.
K Vašemu dotazu Vám sděluji:
Jako 70-letý si můžete vyřídit čipovou kartu pro bezplatnou přepravu. Je nutno navštívit přepravní kancelář v Orlové, cena karty je 180,-Kč a v případě, že bydlíte na území Orlové či Doubravy by Vás karta stála 50,-Kč. Další postup:
Výňatek z Tarifních a přepravních podmínek platných v MHD Orlová:

d) Výdej čipových karet na bezplatnou přepravu

2. U nákupu čipové karty pro občany starší 70 let je nutno předložit platný občanský průkaz, případně platný cestovní pas. Tato čipová karta je nepřenosná a smí ji používat pouze držitel karty. Karta je vzájemně uznávána v MHD Havířov a MHD Karviná. Platnost čipové karty se při ověřování omezí na jeden rok ode dne vzniku nároku na bezplatnou přepravu. Po uplynutí této doby je nutno nárok na bezplatnou přepravu znovu u dopravce uplatnit.

Tato karta platí na linkách MHD Orlová 501-505 a na těchto příměstských linkách:
870534 Karviná-Orlová a zpět
v úseku zastávek: Orlová,Lutyně,AN – Doubrava, Špluchov
- Karviná, Jánská;
870551 Orlová-Petřvald-Ostrava a zpět
v úseku zastávek: Orlová,Lutyně,AN – Petřvald,Březiny;
870553 Orlová-Rychvald-Ostrava a zpět
v úseku zastávek: Orlová,Lutyně,AN – Rychvald,zámek,
870558 Orlová-Petřvald-Bohumín a zpět
v úseku zastávek: Orlová,Lutyně,AN –Petřvald,Březiny.
Plné znění Tarifních a přepravních podmínek platných v MHD Orlová je k dispozici na stránkách:
http://www.3csad.cz/mhd-orlova/tarifni-podminky/20.1.2016, 12:20, Alena

Dobrý den. Syn bydlí již 15let v zahraničí. Má trvalé bydliště na Okružní 905. Tento byt mu byl odebrán v roce 2013 družstvem, jelikož tam měl nájemníky, kteří neplatili. Je povinen platit odpady, když na adrese od 2013 bydlí jiní lidé a syn nemá přístup do tohoto bytu? Je sice občanem Orlové, ale nenbydlí v Orlové. Je, prosím nějaké řešení a pokud ano, kde se mám a na koho obrátit. Děkuji a přejí hezký den.

Dobrý den,
i když Váš syn již v Orlové nebydlí a žije v zahraničí, je povinen platit místní poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů (dále jen „poplatek“), neboť zde má stále trvalé bydliště. Tento poplatek hradí každá fyzická osoba, která má ve městě Orlová trvalý pobyt (§ 10b odst. 1 písm. a) zákon č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů). Váš syn však může být dle Obecně závazné vyhlášky města Orlová (dále jen „OZV“) č. 3/2012, v platném znění (od 3.3.2016 dle nové OZV č. 1/2016), od poplatku osvobozen z titulu dlouhodobého pobytu v zahraničí (déle než 1 rok). Vznik nároku na osvobození je poplatník povinen oznámit správci poplatku osobně nebo písemně, a současně doložit doklad tento nárok potvrzující (např. pracovní povolení v zahraničí, potvrzení od zaměstnavatele, nájemní smlouvu apod.). Pokud je doklad v jiném jazyce než českém nebo slovenském, je nutno přiložit vlastní překlad. Pouze na základě takto doložených dokladů, a po jejich posouzení správcem poplatku, může být Váš syn od poplatku osvobozen a to od roku, ve kterém doklady doložil na dobu 2 let, případně na neurčito.
Bližší informace Vám budou sděleny na:
Městském úřadě Orlová
Osvobození 796
Finanční odbor
II. patro, kancelář č. 47, 48

e-mailová adresa: michaela.krulova@muor.cz14.1.2016, 18:09, Bjalsky

Kdy začnete řešit parkování! Hrůza asi to bude muset jit tvrdě s Váma pánove

Dobrý den,

je pravdou, že parkování na V. etapě našeho města je velmi problematické a řešení není mnoho. Městská policie v současné době pokutuje parkování mimo vyhrazená parkovací místa, ovšem přikročila k tomu až po čtrnácti dnech, kdy informovala metodou letáčku za stěrač automobilu o špatném parkování.
Důvody proč k tomu došlo, jsou následující:
V poslední době probíhá na V etapě kontrola průjezdnosti pro vozidla IZS z důvodu pořízení nového vozidla profesionálními hasiči. Postupem je zjišťováno, že v některých místech nejsou jejich vozidla schopna projet, a tak vznikají místa, kde opravdu nebude možno parkovat. Chápu, že do doby, než se něco stane, je priorita parkování, ale nechtěl bych zapříčinit neprůjezdnost komunikace v případě nutného zásahu. Tolik pouze na vysvětlenou.
Jak danou situaci řešit? V minulosti byly vyčleněny finanční prostředky na výstavbu parkovacího domu na pozemku u cukrárny (vedle Billy). Bohužel tento projekt byl peticí občanů V. etapy smeten a k výstavbě nedošlo. V současné době máme vypracován projekt druhého parkovacího domu na ulici Dětmarovické s kapacitou 142 míst. Tento projekt ovšem naráží na financování. Chtěli bychom, aby se na tomto projektu podílela i družstva, která vlastní bytové domy v dané lokalitě. A ještě jeden příklad, vyprojektovali jsme parkoviště s 8 místy (ne mnoho, ale každé místo dobré) a od družstva přišlo zamítavé stanovisko, že nesouhlasí místní občané s umístěním stavby. Chápu, že ten, komu by se mělo postavit parkoviště pod okny, nesouhlasí, ale kde potom na V. etapě stavět? Mnoho variant není, ale věřím, že se nám podaří alespoň zčásti vybudovat nějaká parkovací místa. Toto jaro se začnou budovat parkoviště na ul. K. Dvořáčka a F.S.Tůmy.
Ing. Tomáš Kuča, starosta města13.12.2015, 16:57, Michal

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je nějaký kontakt na osobu která se stará o zaparkované auta ( vraky ) na parkovištích a jejich odtah děkuji.

Dobrý den,
Váš dotaz jsem předala k vyjádření odboru dopravy. Obdrženou odpověď zveřejním.
S pozdravem
Nataša Cibulková13.12.2015, 15:33, Filip

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kdo je zodpovědný za tragické vánoční nazdobení města? Jedna věc jsou staré, v některých případech špatně svítících, či vůbec nesvítících ozdoby. Druhá věc je tragické umístění ozdob...., např. ozdoby jen na jedné straně, na druhé nic, částečné ozdobené rondly...., neesteticky nazdobené stromy na Masarykově tř. Bohužel tohle není jen můj názor, podobné názory zaznívají celou Orlovou, např. při jízdě autobusem a podobně. Jen bych chtěl doporučit, zastupitelům, radním, aby zajeli do okolních měst i obcí, protože i daleko menší obce mají krásnější a vkusnější vánoční výzdobu. Vánoční výzdoba je bohužel jen jedna velká ostuda, ostuda města... Děkuji za zamyšlení a odpověď...., tedy pokud odpověď dostanu, jelikož už na jednu čekám a to od konce října, kdy jsem směřoval dotaz na Dr. Kuču ohledně vlakotramvaje.

Dobrý den,
Váš dotaz jsem předala odboru správy majetku města. Jejich vyjádření zveřejním.
S pozdravem Nataša Cibulková10.12.2015, 9:11, Tomas

dobry den chci se zeptat kdy chodi preplatky ci doplatky za vodu a teplo.. F.S. Tumy 1242 dekuji

Odpovídá odbor správy majetku města:
Dobrý den, přeplatky z vyúčtování služeb jsou zasílány v termínu do 31.7. daného roku (z vyúčtování služeb za předcházející rok) a nedoplatky z vyúčtování služeb jsou splatné do 31.7. daného roku.9.12.2015, 10:25, Szostok Jiří

Dobrý den,nedá se k Vám dovolat měl bych dotaz jak je možné že už od pátku nemám vyvezenou popelnici.Mají jezdit v pátek a dodneška nic.Já musím platit pravidelně popelnice a popeláři nemusí vyvážet odpad.Nechápu co to je za bordel!!!Takže to znamená že já nemusím taky paltit.Děkuji Szostok Rychvaldská,Orlová-Lutyně

Odpovídá odbor správy majetku města:
V posledních dvou týdnech dochází ke změně svozových tras odpadů, tím pádem také ke změně termínů svozů.
O této akci byli občané informováni letáčky, které byly umísťovány do poštovních schránek, byla zde také informace, že sběrová nádoba má být k vývozu přistavena po celou dobu. Pokud byla nádoba vyvážena v pátky, je možné, že bude vyvážena například ve čtvrtky. Podle poskytnutých informací z SMO byl směsný komunální odpad vyvážen na ulici Rychvaldská dne 3.12.2015.

Prosíme o trpělivost, nádoby budou vyvezeny v co nejbližší době.6.12.2015, 9:52, Daniel

Dobrý den chci se zeptat zdali i zde v Orlové existuje vyhláška ohledne nedělního a svátečního klidu. děkuji

Dobrý den, předpokládám, že máte na mysli obecně závaznou vyhlášku o rušení nedělního klidu, která by v neděli zakazovala kosit trávu apod. Takováto vyhláška v Orlové není. Odbor životního prostředí neeviduje ve větší míře požadavky ze strany občanů na vznik takovéto vyhlášky, pouze ojedinělé připomínky.2.12.2015, 16:55, Melounová

Dobrý den chtěla bych se zeptat kde nahlásit nesvítící pouliční lucerny na Staré štrece už rok nesvítí a očividně nikdo se nezajíma o nápravu.Vzhledem ktomu ,že mám stále ranní směny tak mi to vadí.Děkuji za odpověď.

Odpovídá Ing. Milan Bill, vedoucí odboru správy majetku města:

Dobrý den, případné nefunkční veřejné osvětlení je možné nahlásit na odboru správy majetku města, kontaktní osoba Ing. Lukáš Valový, tel. 596 581 330, popř. e-mail: lukas.valovy@muor.cz. Ve věci nesvítícího veřejného osvětlení na ul. Stará Štreka budeme kontaktovat správce veřejného osvětlení, aby sjednal nápravu. Děkujeme za Váš podnět.1.12.2015, 10:39, Občan

Dekujeme za opet nadherne ozdobeny vanocni stromecek na nadhernem namesti!Hamba naseho vedeni mesta,nezapomente se vymlouvat na prechozi vedeni mesta.

Odpovídá Ing. Valový z odboru správy majetku města:

Vzhled vánočního stromku a technický stav náměstí není něco, čím by se město mohlo pochlubit.
Všechno je o penězích. Pro letošní rok se zvažovalo, že by se jako vánoční strom využil strom vedle spořitelny. Je nutné zvážit několik věcí, strom musí být v místě, kde je dostatečný prostor pro občany, dále otázka bezpečnosti a financí. Osvětlení vánočního stromku musí být umístěno dostatečně vysoko, nejen kvůli možnému zásahu el. proudu, ale také z důvodu poškození popř. krádeže. Strom musí nést cca. 134 kg váhy vánoční výzdoby. Vedení města nakonec rozhodlo o nazdobení stávajícího vánočního stromu i vzhledem k tomu, že v příštím roce se začne realizovat nové náměstí (jakmile Ministerstvo financí vysoutěží dodavatele stavby). Stávající vánoční strom bude v rámci stavby odstraněn, a bude se hledat nový strom, který by splnil parametry vánočního stromu.1.12.2015, 10:37, Martin Klosko

Dobry den, doporucuji zvazit premisteni web kamery na misto, ktere bude vice representovat nase mesto (stare namesti vypada po demolici staticky narusenych budov o mnoho lepe nez to afaltove s dirami a krabicovym obchodnim centrem) s pranim hezkeho dne Martin Klosko

Dobrý den, Váš dotaz jsem předala odboru správy úřadu k vyjádření. Poté zveřejním jejich odpověď.
S pozdravem
Nataša Cibulková17.11.2015, 22:55, Martina Rzeszutková

Dobrý den, zapomněla jsem dodat, že jsem online rezervaci udělala na 30.11. mezi 14:30-15:30, prosím o zodpovězení dotazu, zda naše rezervace platí. Děkuji a s pozdravem Rzeszutková

Dobrý den,
Váš dotaz jsem předala odboru vnitřních věcí k vyjádření. O výsledku budu informovat. S pozdravem Nataša Cibulková12.11.2015, 11:39, Dylongová

Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat, kde najdu nějaký seznam městských bytů k pronájmu, kdybych si chěla podat žádost.A je možná prohlídka těchto bytů? Děkuji za odpověd

Dobrý den, Váš dotaz jsem předala odboru správy majetku města k vyjádření. O výsledku budu informovat.
S pozdravem
Nataša Cibulková

Odpovídá odbor správy majetku města:
Dobrý den,
Město Orlová nezveřejňuje seznam uvolněných bytů, neboť tyto jsou ihned přidělovány žadatelům ze schváleného pořadníku. Žádost o poskytnutí bytu do nájmu si může podat občan, který prioritně má po dobu posledních 5 let trvalé bydliště v Orlové nebo prokáže místo trvání zaměstnání v Orlové po dobu posledních 3 let + další podmínky dané Zásadami pro hospodaření s bytovým fondem Města Orlová (čl. II).
Pozn.
1. žádost o byt a text Zásad si lze stáhnout z webových stránek města - v sekci Radnice, záložce Bytový fond, oddíle žádost o byt.
2. v majetku města jsou pouze byty v komplexu Doubravan (č. p. 1370 a č. p. 1390 na ulici Rydultowské v Orlové-Lutyni), byty v domech bývalé pečovatelské služby (č. p. 1241 a č. p. 1242 na ulici F. S. Tůmy v Orlové-Lutyni, pouze velikosti 0+1, 0+2), byty v domech bývalé II. kategori Orlová-Poruba, Spojenců č. p. 886 a č. p. 887, v Orlové-Městě, P. Cingra č. p. 313 a v domech s pečovatelskou službou.8.11.2015, 19:55, Emil Lopata

Dne 29.9.2015 jsem zaslal tento dotaz : Proč MP nepokutuje zákazy parkování v obytných zonach mimo vyznačená parkoviště a pokutuje řidiče ,kteří pouze přistaví auto v zákazu stání a čekají na nástup svých kolegu. Je to zbytečná buzerace z namyšlenosti některých tzv.policistů, nebo MP nezná význam značky zákaz stání a to je ještě horší. Díky za odpověď. S Vaší odpovědí nejsem spokojen. 1.Proč pokutuje řidiče, kteří pouze přistaví auto v ZÁKAZU STÁNÍ a čekají na nástup svých kolegu? 2.Zná MP zněni značky ZÁKAZ STÁNÍ? 3.Je to zbytečná buzerace? Tři body ,čekám tři odpovědi. Stání znamená uvedení vozidla do klidu na dobu delší, než je doba pro zastavení - doba nezbytně nutná k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob anebo k neprodleném naložení nebo složení nákladu.

Dobrý den,
Váš dotaz jsem předala městské policii k vyjádření. O výsledku budu informovat. S pozdravem Nataša Cibulková