DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


1.4.2016, 16:27, Daniel Kučera

Děkuji za zodpovězený dotaz..Stará část Orlové je prioritou..Pokud se k tomu bude přistupovat jako doposud,že težbou zasažené oblasti,kde musela zákonitě firmou OKD proběhnout kompenzace,,a Tyto se budou promítat tam ,kde těžba neprobíhala,,bude vše stále při starém.Nádherné pochůzné zony v Orlové-4,všude samá zelen a revitalizace........Nemůžete opomínat tuto letitou lokalitu..(Už jen chodník na Nádražní ulici je v havarijním stavu a okolní stavby zrůdné..To tak chcete nechat??)..Orlová-1 zde byla jako první,,a to před mnoha mnoha lety,kde právě toto by mělo zůstat dominantou ,,pozdější zbytek se stavěl jako sidliště..To by také někdo mohl říci,že Praha-1 nemusí být pro občany prioritou,,proto se budeme zaměřovat na její okrajové části,kde bydlí většinová populace a ta se přeci spokojí s vybarvenými domy,markety apod..Na co budeme udržovat stará centra..K ničemu to přece není,umístíme tam nepřízpusobivé a máme klid...Teprve ted je mi jasné,,proč se vše v Orlové ubirá né až tak dobrým směrem a teprve ted už věřím že zastupitelstvo chtělo udělat na Starém Náměstí kasíno..(vždy jsem si myslel,že to byl špatný vtip)..Proč tedy byla vyhlášena soutěž Petra Parléře..Jen jako idea,,??Odměna architektů..?? Vy si myslíte,že lidé by nechtěli bydlet v teto části Orlové,,kdybyste jim nabídli lukrativní pozemky za lukrativní ceny,kterých jsou zde hektary??Stonava je toho příkladem,,lidé tam bydlí a nemyslím si,že by měli jiné možnosti.Byli na tom stejně..Vše vychází ze stejné podstaty,,ale je pravdou,že i z patriotního zastupitelstva...

Dobrý den,
město Orlová samozřejmě činí kroky k revitalizaci staré Orlové. Vzhledem ke skutečnosti, že není vlastníkem všech pozemků, jedná s vlastníky o případném převodu. Město vykoupilo dům čp. 840 a bude připravovat jeho rekonstrukci.
V současné době také připravuje opravy budov čp. 313, 76,91 nebo 801. Město Orlová má v úmyslu zpracovat regulační plán této části města, čemuž by měl předcházet průzkum území historického centra Orlové se zaměřením na inženýrsko - geologické podmínky území a hodnocení souvisejících rizik.
Město se musí chovat s péčí řádného hospodáře a prodávat pozemky za cenu obvyklou (ne lukrativně). Samotný pozemek však pro stavbu nestačí a bez inženýrských sítí je daná lokalita bezcenná.
Velmi si vážím Vašeho zájmu o danou lokalitu a doufám, že se zúčastníte veřejných projednávání při tvorbě strategií, kde budete moci vyjádřit svůj názor.
Pokud máte konkrétní dotazy, jsme připraveni Vám je kdykoli zodpovědět např. na martina.szotkowska@muor.cz.31.3.2016, 14:53, Eduard

Dobrý den chtěl bych Vas strasne moc poprosit o pozváni jednoho z nejlepších imitatoru www.Michael Jackson show.cz předem Vám mnohokrát děkuji s pozdravem Eduard z Ostravy.

Dobrý den,
Vaše přání jsem předala Domu kultury města Orlové, který organizuje Den města Orlové.
S pozdravem
Nataša Cibulková30.3.2016, 9:53, Ladislav Kugler

Dobrý den, můžete mi, prosím Vás, sdělit v jakém termínu bude probíhat rekonstrukce vodovodního řádu na ulici Svornosti. Děkuji za odpověď. Ladislav Kugler

Dobrý den,
podle informace z odboru správy majetku města má být stavba zahájena 11. dubna 2016 s předpokládaným ukončením prací včetně přepojení vodovodních přípojek v polovině června 2016. Realizátor stavby je společnost JUBAR, s.r.o., Kontaktní osoba p. Vladimír Bárt, tel. 608 724 462.
S pozdravem
Nataša Cibulková30.3.2016, 6:21, Ivana

Dobrý den.Měla bych jednu otázku a jednu prosbičku.K té otázce-proč byl úplně odstraněn vzrostlý mohutný strom u pizzerie Alfredo?Strom se nezdál být ve špatném stavu. Prosba-mohlo by se vysadit pár stromků u domu 1210 na 5etapě(ul.F.S.Tůmy)?Před 20 léty se tu daly dva jehličnany ani ne metrového vzrůstu,jenže nevydržely ani rok.Nešlo by zde nasadit stromky již většího vzrůstu,aby byly již trošku odolnější proti žhavému sluníčku a psí močí?Dost často si také po trávníku krátí cestu auta-nechce se jím objíždět pár metrů navíc.Prostor je trojúhelníkového tvaru a místo pro větší zeleň tady zeje prázdnotou.Výhled by byl daleko příjemnější a časem také zastínění oken a balkonů před žvahým sluníčkem.Tohle byla jen prosba,jestli by to bylo možné.Děkuji za odpověď a přejí hezké dny.

Dobrý den,
co se týče kácení, tak se jednalo o topol kanadský, ze kterého se lámaly a padaly celé větve, tudiž byl nebezpečný pro okolí. Po každém větrném počasí se odklízely větve z trávníku....Jeho věk překročil hranici bezpečnosti dřeviny. Kácení se odkládalo asi 2 roky, ale nyní již byla situace značně horší a proto se přikročilo k radikálnímu řešení.

Květoslava Vítová, odbor životního prostředí29.3.2016, 8:59, Zdenka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat proč byly pořezány všechny sttromy a keře na náměstí u prioru,pošty a spořitelny. Děkuji

Dobrý den,
počátkem letošního roku jsme veřejnost prostřednictvím městských novin, webových stránek, TV Polar i Deníku informovali o kácení dřevin v centru města. Kácení souviselo s projektem Humanizace centra města, čili s rekonstrukcí náměstí.
Součástí revitalizace centra byly i vegetační úpravy. Vzhledem k tomu, že rozsah stavby bude značný, vyžaduje i kácení stromů a skupin keřových porostů, které jsou v kolizi s budoucí výstavbou. Kácení bylo zahájeno koncem ledna a bylo ukončeno nejpozději v půli března. V současné době se kácí 41 stromů a 9 keřových porostů. Převážná část stromů má podle odborníků zhoršený zdravotní stav a vykazuje poškození.
Podstatné ale je, že se v projektu počítá s náhradní výsadbou. Celkem by mělo být vysazeno 80 stromů a bezmála 8 tisíc keřů. Vegetační úpravy proběhnou na hlavním náměstí, které bude zdobit 22 stromů a 865 keřů, zbývající stromy a keře budou vysazeny na náměstí před úřadem a kulturním domem a následně i v městském parku.
S pozdravem Nataša Cibulková29.3.2016, 8:31, Bednarik

Dobrý den Mám dotaz ohledně parkovani v ul. Masarykova třída..není označeno kde parkovat(při napruhovani parkování pribude denně i 5-8 míst) ,díry po zimne už jsou víc než hluboké..Kdy se bude vše dávat do pojízdného stavu?

Dobrý den,
děkuji za Váš dotaz, požádala jsem o vyjádření odbor dopravy a OSMM. Jejich stanovisko zveřejním.
S pozdravem Nataša Cibulková29.3.2016, 7:55, Doffek Jaroslav

Za prve zkopirováné odkazy p.Kuči moc nesvědčí o zájmu lidi v dané oblasti.Dále nejen 5 etapa ,ale i část u benzinky Shel a ul.Vnitřní na tom nejsou dobře a auta namačkána jsou kolikrát odřena manipulaci auta v malém prostoru,kde celou část hlídá jedna kamera která slídí jednou tam a podruhé tam ve výšce 30m kde už za setmění nepozná oč jde..Bude se i tam něco dělat nebo jen psát

Dobrý den, vůbec se tady nejedná o nezájem starosty o problémy dané lokality, ale o fakt, že na stejný dotaz obvykle existuje jedna odpověď, jedno stanovisko.Nelze na stejný dotaz, byť od různých autorů, odpovídat různě, proto vždy stejná odpověď. K problematice části u benzínky a na ulici Vnitřní ověřím fakta a zveřejním.
Děkuji za vstřícnost a pochopení.
S pozdravem Nataša Cibulková


Odpovídá vedoucí odboru rozvoje a investic Ing. Martina SZOTKOWSKÁ:

Město Orlová má zpracované projektové dokumentace na nová parkovací stání na ul. Masarykova čp. 1016 -1020 a čp. 1005-1015, ul. Ke Studánce čp. 1031-1032, ul. Zátiší čp. 1021-1025 a projektovou dokumentaci rekonstrukce parkoviště a chodníku vč. odvodnění za DKMO u čp. 871-873.
Bez realizace již připravených akcí není zpracování dalších projektových dokumentací na parkovací místa v současné době možné. Stavební povolení mají omezenou platnost. Samozřejmě si město uvědomuje problémy a potřeby parkování na ul. Na Stuchlíkovci. Vzhledem k délkám přípravy a realizace investičních akcí není vybudování nových parkovacích míst v této lokalitě otázkou nejbližších dvou let.26.3.2016, 19:33, Korbsa

Dobrý den Prosím kdy pŕesně bude zveřejněn program Dne města Orlová a Dne dětí? děkuji. :)

Dobrý den,
program na Dny města a Den dětí se zatím pečlivě připravuje a dolaďuje. Ve chvíli, kdy bude známa jeho definitivní podoba, bude zveřejněn na webových stránkách města a v městských novinách.
S pozdravem
Nataša CIbulková25.3.2016, 18:25, Sylva Šmaterová

Dobrý podvečer,můžete mi vzdělit zda senior taxi je i pro občany ZTP? Zda mne odveze do Ostravy Na Hornickou polikliniku ? Jsem po operaci nadaru ns mozku a pobiram příspěvek na péči. Přechodné bydlim NS Masarykově tř.v Orlové ,trvale v Ostravě Porubě. Nebude problém? Děkuji za zodpovězeni dotazu. Popř.prosím o kontakt.Šmaterová

Dobrý den,
Senior taxi je určeno pro seniory a pro osoby ZTP, takže by neměl být problém. Kdyby se problém přece jen objevil, ozvěte se.
S pozdravem Nataša Cibulková25.3.2016, 14:45, Pavla

Zdravím, chtěla bych se zeptat, proč byly pokáceny všechny stromy a keře naměstě u pošty.

Dobrý den,
počátkem letošního roku jsme veřejnost informovali všemi dostupnými prostředky (městské noviny, webové stránky, Deník, TV Polar i Český rozhlas) o nezbytném kácení stromů v centru města.

Orlová se intenzivně připravuje na rekonstrukci náměstí v rámci projektu Humanizace a revitalizace centra Orlové-Lutyně. „V rámci projektu bude
provedena kompletní přestavba centra města, výstavba podzemních garáží, výstavba polyfunkčního domu a revitalizace dalších ploch,“ upřesňuje starosta města Ing. Tomáš Kuča.
Součástí revitalizace centra jsou však i vegetační úpravy. Vzhledem k tomu, že rozsah stavby bude značný, vyžaduje i kácení stromů a skupin keřových porostů, které jsou v kolizi s budoucí výstavbou. Kácení bylo zahájeno koncem ledna a ukončeno nejpozději v půli března. V současné době se kácelo 41 stromů a 9 keřových porostů. Převážná část stromů má podle odborníků zhoršený zdravotní stav a vykazuje poškození.
Podstatné ale je, že se v projektu počítá s náhradní výsadbou. Celkem by mělo být vysazeno 80 stromů a bezmála 8 tisíc keřů. Vegetační úpravy proběhnou na hlavním náměstí, které bude zdobit 22 stromů a 865 keřů, zbývající stromy a keře budou vysazeny na náměstí před úřadem a kulturním domem a následně i v městském parku.
S pozdravem
Nataša Cibulková25.3.2016, 8:31, Petr Bernatík

Chtěl bych se zeptat, z jakých důvodů nebyla přidělena dotace na sport jednomu z nejstarších spolků na území města. který letos oslaví své 108 výročí založení a V rozhodnutí rady je pouze uvedeno, že dotace nebyla přidělena, zápis sportovní komise nemohu najít. Za sdělení důvodu děkuji.Petr Bernatík, tajemník TJ SLOVAN Orlová

Dobrý den,

usnesením Rady města Orlové č. 900/23 spolku Tělovýchovná jednota Slovan Orlová, IČ: 48005215, nebyla schválená žádost o poskytnutí neinvestiční dotace z důvodu nesplnění kritérií dotačního programu č. 4/2016 – Podpora celoroční činnosti sportovních organizací/sportovců, bodu 5. Kritéria pro přiznání dotace, písm. a) Základní pravidla, odrážky druhé: „mít aktivní členskou základnu minimálně z 50 % s trvalým bydlištěm ve městě Orlová“, kdy dotčený spolek vykazuje pouze 4 % aktivních členů působící v klubu (1 sportovec).

Po řádném ukončení dotačního programu bude statuárnímu zástupci Tělovýchovná jednota Slovan Orlová zaslána písemná oficiální odpověď včetně odůvodnění nevyhovění žádosti.

V případě jakýchkoli dotazů ke sportovní oblasti ve městě Orlová se neváhejte obrátit na odpovědného pracovníka odboru školství, kultury a sportu Ing. Michala Kozáka – michal.kozak@muor.cz, tel.: 596 581 360.

Ing. Michal Kozák, OŠKS24.3.2016, 8:47, Ivana Tomečková

Dobrý den, ohledně parkování na V.etapě. Mohu vědět proč vysoce nákladový parkovací dům (na něž není dostatek financí) na ulici Dětmarovická - nestačilo by jen zavezení té obrovské doliny a vybudování normálního parkoviště?Nemyslím si totiž, že je parkovací dům vůbec rentabilní co se obsazenosti (vzhledem k poplatkům v něm) i do budoucna týká. Mladé rodiny pokud se sem vůbec nastěhují (utíkají spíš jinam!)budou mít sotva na nájem a provoz auta (pokud si ho pořídí). Prosím o nezkopírovanou odpověď, viz.dotazy níže. Předem děkuji Tomečková

Dobrý den,
o efektivnosti a nákladnosti "zavezení doliny" lze polemizovat. Část pozemků není ve vlastnictví města Orlové a z velké části se jedná o lesní pozemky, kde podobné stavby nejsou možné. Z urbanistického hlediska bohužel parkovací domy budou jedinou možnou alternativou parkování ve městě, protože není možné nekonečné zabírání veřejných prostor parkovacími místy. Proti dalším parkovacím místům protestují nejen ekologové, ale také samotní občané přilehlých domů. Současný stav je dlouhodobě neudržitelný a budoucí koncepce parkování bude pravděpodobně muset počítat nejen s určitým zpoplatněním parkování, budováním parkovacích domů, ale také se zavedením služeb sdílení aut, podpory hromadné dopravy apod. S narůstajícím počtem aut musí tento problém řešit všechna města.
Ing. Martina Szotkowská, vedoucí odboru rozvoje a investic19.3.2016, 21:02, Daniel Kučera

Děkuji za zodpovězený dotaz ohledně revitalizace staré části Orlová..Není to však pro mě uspokojivá odpověd..Vím že nic nelze dělat ze dne na den,,ale nedovedu pochopit,když byly vypracovány plány a soutěž adresně na tuto část města,,nedávno se uváděla ve sdělovacích prostředcich revitalizace parku která by měla začít na jaře tohoto roku,,mluví se o tom už tolik let a stále se nic neděje..Je pro mě nepochopitelné,proč to lze v jiných oblastech a obcích,ale zrovna Orlová,která je zasažena ted nejvíc,tak na tu peníze nezbudou..Již zminovaná Stonava a Bohumín byly na tom obdobně a finance se prostě našly.Vlakotramvaj,revitalizace,zalidnění,zpětné vybudování,ztraceného centra,toto vše už mělo být dávno v pohybu.Nevěřím tomu ,že to nelze..To by to nesmělo jít vubec nikde,,ale jak je vidět,jinde to prostě jde..Ikdyž pomalu ,,ale jde...

Odpovídá Ing. Martina SZOTKOWSKÁ z odboru rozvoje a investic:

V rámci rozpočtu je prioritou zabezpečení chodu města, poskytování základních služeb a údržba majetku města. Na významné investice a strategické projekty již nezbývají dostatečné finanční prostředky, z čehož vyplývá, že bez dotační podpory není město Orlová schopno realizovat velké strategické projekty.
V rámci realizace revitalizace lesoparku město neobdrželo podporu ze Státního fondu životního prostředí a je nuceno hledat jiné finanční zdroje. Tato skutečnost posunula termín realizace projektu.
Ministerstvo financí v současné době dotuje rekonstrukci náměstí a je pochopitelné, že do dokončení této stavby není financování dalších projektů v Orlové pro ministerstvo prioritou.
V posledních letech se v rámci města investovaly nemalé finanční prostředky, které jsou vidět na každém kroku.
Vámi preferované projekty jako je vlakotramvaj, revitalizace lesoparku nebo zpětné vybudování ztraceného centra nemusí být prioritou pro ostatní občany, které trápí např. parkování, koupaliště, vybavení škol nebo veřejného osvětlení.
Město Orlová bude připravovat nový strategický plán, který by měl reagovat právě na podněty veřejnosti.17.3.2016, 20:05, Waltrys

Dobrý den,říká se,že MěNV nemněl peníze na parkování u cukrárny a vzniklá petice pochází z MěNV kde jsou inicijatoři teto petice.Kolik podpisu je z V.etapy.Je tato petice veřejně dostupná.Kolik podpisu je MěNV ?

Dobrý den,
požádala jsem právní odbor o informaci ohledně petice proti vybudování parkovacího objektu na V. etapě a o kontrolu počtu podpisů ze strany města. Informaci zveřejním.
S pozdravem Nataša Cibulková

Odpovídá Lenka Richterová z právního odboru:
S ohledem na skutečnost, že se předmětná petice nachází již v archívu MěÚ Orlová, bude tento dotaz zodpovězen v pozdějším termínu. Děkujeme za pochopení.17.3.2016, 12:00, Katka

dobrý den. měla bych jen dotaz..je třeba odevzdat starý pas,nebo se nemusí?pokud platnost skončila už dávno,platí se něco?děkuji za info.

Dobrý den,
ano, starý pas se odevzdává.
S pozdravem Nataša Cibulková