DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


22.1.2024, 16:13, Pavla B

Dobrý den, v našem městě máme krásné squashové kurty které jsou uzavřené. Neni to velká škoda. Milovníci tohoto sportu musí dojíždět do okolních měst.Ptám se proč nemůžeme sportovat i v Orlové. Dekuji

Dobrý den,
squashové kurty město žádné nevlastní. Jediné, které jsou na území města Orlová, se nachází v soukromém objektu mezi Gymnáziem a Obchodní akademií a Městskou policií. Bohužel, město Orlová provoz tohoto zařízení neovlivní. V minulé době došlo k jednání s majitelem o odkoupení do vlastnictví města Orlová, ale požadavky majitele byly příliš vysoké.
S pozdravem
OFMŠK22.1.2024, 11:38, Sabina

Dobrý den, chtěla bych nahlásit tyrani psa, kde se mam obrátit

Dobrý den,
Městská police a taktéž Policie ČR je povinna přijmout každé oznámení o podezření z přestupku nebo trestného činu. Oznamovatel může takto učinit na tel. linku 156 nebo 158.
S pozdravem
MP20.1.2024, 18:42, Veronika Lobodinska

Dobry den,mam dotaz když se odpad vyváží jednou za 14 dní zda by nebylo možné přidat ještě jednu popelnici na smesny odpad jsme dvě bytové jednotky (dvou generační dům) o 6lidech, tak pouze jedna popelnice na 14 dni je málo. Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,
prosím napište svůj požadavek, kde uvedete adresu a telefonní kontakt, na e-mailovou adresu posta@muor.cz.
Děkuji
OSMHS19.1.2024, 17:05, Jiri

Dobrý den chci se zeptat jestli je nějaká možnost jak vyřešit parkování na 5. Etapě

Dobrý den,
možností vyřešení parkování na V. etapě je samozřejmě několik. Záleží pouze na tom, kdo bude s tímto řešením spokojen. Pokud všichni obyvatelé V. etapy chtějí parkovat své a popřípadě i služební automobily v blízkosti svého domova bezplatně, tak je to samozřejmě technicky nemožné. Již v minulosti zde byla navržena výstavba několika parkovacích domů. Jejich ekonomická návratnost je však při ochotě platit parkovné diskutabilní. Cena jednoho parkovacího místa v parkovacím domě by byla vyšší než cena bytu na tomto sídlišti. Koupí si vlastník bytu takové parkovací stání?
Město Orlová se pokouší alespoň částečně situaci řešit a nyní plánuje dalších 120 parkovacích míst na střeše současného parkovacího domu. Toto téma je podrobeno diskuzi odborníků již mnoho let. Může se to řešit rezidenčním stáním jako to mají velká města. Zpoplatněním všech parkovacích míst a využitím získaných prostředků na budování parkovacích domů. Bouráním domů a získáním prostoru pro parkovací místa.. Snížením počtu automobilů jejich "ekologizací" apod. Všechna tato řešení jsou samozřejmě extrémní a vyvolala by minimálně rozruch.
S pozdravem
ORI18.1.2024, 15:09, Lubomír Miksa

Ulice Stará štreka od křižovatky s ulicí Porubskou až po dům č. 627, kde je první lampa veř. osvětlení, je bez osvětlení, zarostlá křovinami a tam musí lidé zcela potmě ráno na autobus do práce, děcka do školy a večer potmě zase zpátky. Nešlo by aspoň uprostřed tohoto prostoru postavit sloup s veřejným osvětlením? Je to hrůzostrašná cesta.

Dobrý den,
odbor správy majetku a hospodářské správy nemůže takto rozšiřovat soustavu veřejného osvětlení. Zřízení světleného místa tam, kde není již existující infrastruktura veřejného osvětlení města Orlová je investiční akcí, která musí být realizována odborem rozvoje a investic. Odbor správy majetku a hospodářské správy může pro odbor rozvoje a investic vystavit požadavek na zařazení investiční akce, ke kterému však bude potřebovat podanou písemnou žádost s konkrétními požadavky na umístění těchto zařízení. Technické požadavky lze předem konzultovat telefonicky se správou veřejného osvětlení na čísle 596 581 330 nebo e-mailem tomas.polasek@muor.cz.
S pozdravem
OSMHS17.1.2024, 13:47, Jakub K.

Dobrý den, budete, prosím, letos opět rozdávat tašky na tříděný odpad? Případně kdy a kde? Děkuji.

Dobrý den,
tašky na tříděný odpad je možné si vyzvednout v kanceláři č. 321 na MěÚ na ulici Osvobození 796.
S pozdravem
OSMHS17.1.2024, 9:03, Tereza

Dobrý den, chci se zeptat kdo rozhoduje o parkován dodávekdo 3,5t, že můžou a nemůžou parkovat tam nebo tam. Je to pracovní auto jako kterékoliv jiné pracovní auto jen je to nákladní a ne osobní automobil. Tolik firemních aut parkuje v centru města a to nikomu nevadí nevidím v tom rozdíl jen je dodávka větší auto. Proč to městu tak vadí to nemůžu pochopit.

Dobrý den,
o parkování rozhoduje Město Orlová z titulu vlastníka místních komunikací, jejichž součástí jsou veřejná parkoviště. Ostatní bylo uvedeno v předchozí odpovědi na Váš dotaz.
S pozdravem
OD16.1.2024, 17:18, Jaromír Piprek

Dobrý den, bydlím v části Zátiší, kde se v poslední době hodně zhoršila bezpečnost v dopravě. Dochází zde k nedodržování maximální dovolené rychlosti, nebezpečnému předjíždění a ohrožování chodců. Chci se zeptat, zda by nebylo možné vybudovat chodníky podél silnice a úsekové měření rychlosti. Radar, který měří jen v jednom místě je naprosto k ničemu a navíc je zřejmě nefunkční. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
s úsekovým měřením rychlosti v předmětné části ul. Zátiší není uvažováno s ohledem na současná kritéria Policie ČR, která místa měření městské policii určuje (schvaluje).
V roce 2022 bylo realizováno nové vodorovného dopravní značení navazující na končící úsek chodníku na okraji zastavěné části ulice Zátiší směrem k ulici Těšínská za účelem vytvoření prostoru na kraji komunikace v šířce od 1m do 1,5m pro bezpečnější chůzi při jejím okraji.
Na místním šetření dne 25. 1. 2024 byla dohodnuta instalace retro reflexně zvýrazněného dopravního značení A 12a - Pozor chodci s vyznačením délky úseku 500 m v obou směrech. Možnost výstavby chodníku se v současné době prověřuje.
S pozdravem
OD, MP14.1.2024, 19:41, Ladislav Skříšovský

Dobrý den, Mám dotaz, zda máme u nás svítit zbytečně nebo šetřit elektřinou? Rád chodím na procházky do našeho lesoparku. Pořád se divím, proč tolik světel svítí v letním kině i když se tam přes zimu nic neděje. V sobotu 13.1. 2024 již v 15 hod. se svítilo v celém areálu. Pro koho se tam svítí? Do jara než se čas srovná kolik MWh se zbytečně spotřebuje? Kolik nás to jako občany bude stát zbytečných peněz? Nejsem jediný návštěvník lesoparku kterého toto znepokojuje.

Dobrý den,
v areálu letního kina je nainstalováno 19 světelných míst s celkovým příkonem 710 Watt, tj. s průměrným příkonem cca 38 W na svítidlo. Dále se zde nachází zařízení nouzového osvětlení (NO) k dobíjení z téže soustavy každé o příkonu 55 W. Svítidla jsou spínána soumrakovým čidlem, které v souladu s projektovou dokumentací zajišťují i udržování kapacity baterií těchto NO. Toto je v souladu s požárně bezpečnostním řešením (PBŘ). Tato soustava ročně spotřebuje průměrně celkem cca 3,2 MWh. Dle teoretického výpočtu udávajícího průměrnou provozní dobu osvětlení v našich zeměpisných šířkách v souladu s řadou norem ČSN EN 13201 - 1 až 4 je průměrná provozní doba osvětlení počítána na 4000 hodin ročně. To znamená že nutná teoretická spotřeba areálu letního kina je po vynásobení instalovaným příkonem 2840 KWh, neboli 2,8 MWh. Tedy roční teoretická ztráta díky předčasnému dennímu spínání je 0,4 MWh, což při vysoutěžené sazbě C62d odpovídá cca 2 000 Kč ročně. Tato ztráta by se dala eliminovat instalací astrohodin, PLC controlleru či kombinací dalších úprav RVO. To by ovšem znamenalo i vypracování nového PBŘ, úpravu DSPS a další úkony, které by finanční návratnost takovéto úpravy stanovily na cca 15 až 20 let při současných cenách elektrické energie. Dalším neméně důležitým aspektem je situační prevence v areálu letního kina.
S pozdravem
OSMHS14.1.2024, 19:34, Jakub Ch.

Dobrý den, chci se zeptat kdy budou vyvezeni plastové popelnice podle harmonogramu měli být vyvezeni 10. 1 což se neuskutečnílo jedna se o ulici Tichá děkuji za odpověď.

Dobrý den,
děkujeme za upozornění a omlouváme se za způsobené potíže, náhradní svoz odpadu proběhne dne 16.01.2024.
​S pozdravem
OSMHS12.1.2024, 9:55, Martin Kocák

Dobrý den, moc bych Vás chtěl poprosit o informaci k jednomu pozemku. v inzerci jsem našel nabídku pozemku pozemek p. č. 1256 v k. ú. Poruba u Orlové o celkové výměře 714 m². o pozemek mám zájem ale než to začnu řešit, rád bych věděl zda tam do budoucna nebude problém stavět. Jelikož je plocha zarostla stromy (zda tam není třeba chráněný strom) Taky bych potřeboval vědět, zda jsou dostupné přípojky. Moc Vám předem děkuji za ochotu a vyjádření. S úctou Martin Kocák , 734 391 010. Děkuji moc!

Dobrý den,
velmi se omlouváme, ale sekce dotazy občanů neslouží k poskytování těchto informací. Ohledně využití pozemku lze poskytnout informace na odboru rozvoje a investic , oddělení územního plánování osobně nebo na základě zaslané žádosti o vyjádření k pozemku nebo záměru z hlediska územního plánování, která je ke stažení na https://www.mesto-orlova.cz/cz/radnice/formulare-ke-stazeni/odbor-rozvoje-investic-formulare/. T
S pozdravem
ORI11.1.2024, 12:31, Lenka Heroková

Dobrý den, vkládám podnět na zvážení spojit akci jarního čištění ulic a parkovišť s obnovou nátěru parkovacích čar, konkrétně na parkovišti u domů na ul. Masarykova 844 - 854. Parkoviště je velmi využívané a z důvodu již značné neviditelnosti parkovacích čar je patrné neefektivní využívání parkovacích míst. Děkuji

Dobrý den,
na Váš podnět ohledně spojení akce jarního čistění ulic a parkovišť s obnovou vodorovného dopravního značení na parkovištích u domů na ul. Masarykova 844 – 854 Vám sdělujeme, že práce na obnovách vodorovného dopravního značení budou prováděny v době optimálního technologického období pro tuto činnost.
S pozdravem
OSMHS9.1.2024, 20:04, Michal N.

Dobrý den, když budou popelnice s komunálním odpadem odváženy od rodinných jednou za 14dní, je možné požádat o druhou popelnici na komunální odpad? Jako 4 členná rodina máme popelnici plnou za týden a to třídíme. Popřípadě když budou služby odvozu za kalendářní rok poloviční, neměla by i cena za odpady být poloviční? Děkuji za odpověď

Dobrý den,
pokud jsou na jednom čísle popisném hlášeny k trvalému pobytu 4 osoby, tak nejsou splněny podmínky pro přistavení dvou 240 litrových nádob na směsný komunální odpad. Je možnost si na Městském úřadě zažádat o chybějící nádoby na separovaný odpad a třídit odpad, čímž se sníží množství směsného komunálního odpadu v černé nádobě. Město Orlová poskytuje tyto nádoby na separovaný odpad: plast, papír, sklo, bioodpad. Poplatek za svoz odpadu se nesnižuje.
S pozdravem
OSMHS8.1.2024, 10:58, Dominika Drzyzgová

Dobrý den, ráda bych se zeptala, od kdy se do sipa přidávají poplatky za odpady? Zda to mělo být už v lednu, nebo je to až od února? Měli bychom to mít přihlášené na Sipu na jméno Tomáš Fojtík. Předem děkuji za odpověď. S přáním krásného dne Dominika Drzyzgová

Dobrý den,
poplatek za obecní systém odpadového hospodářství se do SIPO nahrává ve 4 splátkách, a to vždy únor - květen daného kalendářního roku.
S pozdravem
PO5.1.2024, 23:43, Pepe

Dobrý den, Na dotaz z 19.12. ohledně svozu komunálního odpadu jste odpověděli, že bude probíhat ve stejné dny jako jsme byli zvyklí v liché týdny. Počínaje prvním týdnem. Doposud nám byl odpad vyvážen každý pátek. Dnes nám však popelnice vyvezena nebyla. Přestože je lichý pátek. Kdy tedy můžeme očekávat svoz odpadu? Děkuji

Dobrý den,
svoz směsného komunálního odpadu byl v prvním týdnu tohoto roku posunut o jeden den, vzhledem ke svátku dne 1.1.2024. Svozy které byly prováděny v pátky byly v některých místech provedeny až v sobotu 6.1.2024. Další svoz bude proveden až za 14 dní v den, ve který jste zvyklí.
S pozdravem
OSMHS