DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


11.9.2023, 17:40, Karel Knězek

Dobrý den, je možné, v nejbližší budoucnosti, vyměnit stávající popelnice na tříděný odpad za popelnice, které mají otevíratelné víko? Překládat odpadky po jednom kuse malou škvírou je dost nepohodlné, zdlouhavé a hlavně nehygienické. V okolních obcích, např. Havířov, jsou popelnice s víkem všude. Děkuji. K.

Dobrý den,
nádoby, které momentálně ve městě máme, tzv. "zvony" , mají své opodstatnění. Když do města umístíme nádoby na tříděný odpad s otevíratelným víkem (1100 l), tak nám do nich budou občané házet také směsný komunální odpad a celá nádoba se tedy bude vyvážet na skládku. Do budoucna ale chceme vyzkoušet umístění zkušebních 1100 l nádob právě na tříděný odpad a dle toho zvážíme výměnu zvonů
za 1100 l nádoby.
S pozdravem
OSMHS11.9.2023, 17:33, Karel Knězek

Dobrý den, komu jsou určeny farmářské trhy, když normální pracující přijde ze zaměstnání po 15-té hodině, trhovci balí a odjíždějí. Takže asi jen pro seniory a nepracující, že? Děkuji za takové služby. K.

Dobrý den,
farmářské trhy v Orlové i v jiných městech organizuje skupina Slezský rynek. Ta sdružuje různé stánkaře a drobné prodejce, kteří jsou každý den v jiném městě. Farmářské trhy probíhají u nás v Orlové jednou měsíčně většinou v úterky. Na jiných dnech jsme se zatím nedokázali domluvit. Víkendy jsou pro nás bohužel nedostupné, protože u nás není tak velká kupní síla, jakou by si prodejci představovali a dávají raději přednost velkým městům. Farmářské trhy, jako skoro všechny trhy jsou většinou hlavně dopolední akcí. U nás máme prodejní dobu nahlášenou od 7.00 do 16.00 hod. Hlavně v letních měsících prodejci mohou končit i dříve. Záleží na tom, jak je velké vedro (při vysokých teplotách se zboží kazí, topí apod.) a nebo na tom jak je prodej úspěšný. Pokud prodejce prodává například frgály, čerstvou zeleninu, nebo vejce apod. a vše vyprodá, není důvod, aby na trzích zůstával. Většinou mají stánkaři s čerstvými výrobky jen tolik zboží, kolik si myslí, že u nás prodají.
Několikrát jsme tento problém s organizátory probírali. Můžeme jim opět tento podnět přednést, obávám se však, že nepořídíme.
S pozdravem
DKMO10.9.2023, 15:56, Vontorková Elena

Dobrý den, prosím, má město Orlová vyhlášku o dodržování klidu o víkendech a svátcích? Nebo mohou všichni i o těchto dnech sekat trávu a hlučet? Děkuji za odpověď

Dobrý den,
město Orlová nemá vyhlášku omezující hlučné činnosti o víkendech a svátcích. Při projednávání návrhu takové vyhlášky byl zatím vždy upřednostněn zájem občanů na kosení bez omezení nad zájmem na omezení hluku.
S pozdravem
OVŽP10.9.2023, 9:51, Michaela

Dobrý den.. Takový skromný dotaz na město a polícii. Jak dlouho se budeme bát chodit kolem Hypernovy a jiných částech města??? Buď jdou všude opilý bezdomovci, feťáci a nebo omladina, která začíná být nebezpečná i pro dospělého člověka natož našich dětí. Začíná to být čím dál horší. Začne Město konečně s tím něco dělat nebo vám je poctivé ,pracující a normální obyvatelstvo jedno? Proč nejde po městě vidět pořádně pochuzkovou Policií například? Děkuji

Dobrý den.
Váš dotaz je velmi obecný k relevantní reakci. Lze však konstatovat, že i na občany Vámi uvedeného typu se vztahuje Ústava ČR a Listina základních práv a svobod občana, která např. uvádí, že státní moc slouží všem občanům a lze ji uplatňovat jen v případech, v mezích a způsoby, které stanoví zákon. Tudíž se i tyto osoby , které v dotazu zmiňujete, musí provinit proti zákonu. Pokud se proviní, bezesporu policie a jiné dotčené orgány konají.
S pozdravem
MP9.9.2023, 11:07, Jan Hrádek

Co na to vedení města! Příspěvek z facebooku (Orlová Orlováků) dne 9.9.2013: Tak dnes v noci opět další loupežné přepadení tlupou mladistvých spoluobčanů. Je to hnus jak to tady začíná vypadat, tlupy deseti patnácti dvaceti členných mladistvých i zletilých se potulují městem, vysedávají před Hypernovou, dělají bordel, jsou drzí sprostí, gangy mladistvých napadají a okrádají děti o mobily peníze atd, ty ze strachu doma říkají rodičům že je ztratily, takže se to neřeší, ono se vlastně nic neřeší, kolik bylo o víkendech potyček s tlaupami uřčitého etnika, tam holka pořezaná noha, tam pár zmlácenyých, ale nikdo to neřeší. Město žádna rekace, všude o tom pěkně ticho a hlavně aby se to nedostalo ven mezi lidi !!!!!! Začíná to tu být jak v Bronxu !!!!! Sdílejte ať se to dostane mezi co nejvíc lidí ať už se S tím konečně něco začne dělat

Dobrý den,
velitel MP Orlová o tomto incidentu vedení města informoval. MP Orlová incident který se stal u náměstí zaznamenala z vlastní činnosti na kamerovém záznamu. Během krátké chvíle byla na místo poslána hlídka MP, která podezřelé osoby zadržela a předala PČR k dalšímu šetření. Městská policie na místo kolem Hypermarketu Albert pravidelně zachází a preventivně tam působí. Co se týká dalších informací, které píšete v dotazu, tak dle sdělení velitele městské policie, tak MP Orlová nemá o dalším incidentu žádný záznam. Ani obvodního oddělení PCŘ žádný další incident nezaznamenalo. Chápeme, že osoby které se zdržují kolem Hypermarketu Albert mohou budit v lidech určité obavy, ale pokud se tyto osoby na místě nedopouští protiprávního jednání, tak za MP nebo i PCŘ musí být nějaký důvod, aby mohla policie jakkoliv zakročit.
vedení města Orlové8.9.2023, 19:23, Andy

Velky DIK , za linku Haviřov--Dětmarovice a zastavku u školy ..

Dobrý den,
město Orlová dle požadavku občanů projednalo s KÚ MSK zařazení autobusové zastávky Orlová, Poruba, škola do příměstské linky 874451 Havířov-Orlová-Dětmarovice.
S pozdravem
KS8.9.2023, 14:11, Jan

Dobrý den, prosím Vás pokutuje se už konečně nějak házení nábytku a jiného odpadu k popelnicím? Přece má město kamery, ne? Jedná se o neustále skládky mezi Osvobození 830 a 831. Jede hlavně o hemsteidenaky. Děkuji.

Dobrý den.
Městská policie má za použití městského dohledového kamerového systému relativně úspěch v odhalovaní a zpětného dohledávání osob, jež odloží objemný odpad u kontejnerových stanovišť. Ovšem samotné vypátrání a sankcionování osob nezaručuje automaticky, že tito pachatelé po vyřešení přestupku v příkazním řízení popř. oznámení správnímu orgánu, sami odpad následně odstraní. Objemný odpad poté zůstává na místě do doby, než jej odveze speciální vozidlo SMO. A to někdy trvá delší dobu, jelikož se likviduje podobný odpad najednou v různých lokalitách města. Opět apelujeme na občany, aby byli nápomocní v potírání tohoto nešvaru a neprodleně informovali v podobných případech městskou policii. Zvýší se tak šance na okamžitém zjištění jednotlivých pachatelů těchto přestupků.
S pozdravem
MP8.9.2023, 13:15, marek

K připomínce pí. Juchelkové ze dne 4.9. ohledně popelnic na ul. Na Stuchlíkovci . Možná by problém vyřešilo otočit popelnice otvory vsypu na stranu k chodníku , tak aby občané nemuseli vstupovat do příjezdové komunikace k parkovišti . Myslím tím tedy tu polovinu , která není u travnateho porostu . Pro starší lidi ke opravdu současný stav velmi nešťastný . S pozdravem Plonka M.

Dobrý den,
po domluvě se svozovou firmou SMO, m.a.s. bude část nádob na směsný komunální odpad otočena dle Vašeho přání.
S pozdravem
OSMHS7.9.2023, 15:39, Martin Czerner

Dobrý den. Je vůbec nějaká šance že dojde k opravě povrchu na ulici Na Zbytkách? Je opravdu v havarijním stavu.

Dobrý den,
oprava místní komunikace na ul. Na Zbytkách v Orlové-Lutyni je v kompetenci odboru Rozvoje a investic, Dle nejnovějších informací je dokončeno výběrové řízení na stavební firmu a stavba samotná bude zahájena v průběhu září a října 2023.
S pozdravem
OSMHS6.9.2023, 18:18, Jiří Ulbrich

Dnes mne zmátly kontroverzní informace o koncertu Martiny Jamkové uvedené na stránkách Domu kultury a Aktualitách na stránkách města Orlová. Byl tedy koncert zrušen nebo bude uskutečněn v jiném termínu? Děkuji za odpověď, Jiří Ulbrich

Dobrý den,
prvotní informace byla taková, že je koncert Martiny Jamkové zrušen bez náhradního termínu. Dle informací DKMO je koncert odložen. Prozatím není nový termín znám, jakmile budeme informování o novém termínu odloženého koncertu, budou informace zveřejněny jak na stránkách DKMO, tak na webových stránkách města.
S pozdravem
KS6.9.2023, 18:13, Roman

Dobrý den mám malý dotaz jak to že letos nebyl venku klavír

Dobrý den,
klavír letos nebyl venku umístěn z důvodu špatných předchozích zkušeností. Sice pár občanů chodilo hrát a hráli hezky, ale většina produkce byla v okolí bydlícím občanům na obtíž (spali po noční, budilo to děti atd.) Ve večerních hodinách se pak klavír musel zamykat, protože hrající občané rušili noční klid. Několikrát byl vypáčen zámek a klavír byl poškozen, nikdo ho už pak nechtěl ladit a navíc na vzduchu navlhnul a začal plesnivět.
S pozdravem
DKMO5.9.2023, 10:14, Iveta

Dobrý den mám dotaz kam se obrátit když vám v noci cca00.04 hod přijede auto které má zapnuté rádio tak hlasitě až vás to vzbudí a parkuje mimo parkovací zónu .Parkuje na žlutě vyznačeném vodorovném značení (žlutá přerušovaná čára).Navíc v tomto místě se parkoviště zužuje a přechází v příjezdovou cestu k rod. domům na ulici Květinová Je teda zcela zřejmé z jakého důvodu je žlutá přerušována čára a když v tomto místě parkuji jaká koliv vozidla je zde ztížen příjezd vozidel ZIS a stoji tam celou noc i když kolem jezdi MP a nic s tím nedělají(ulice Květinová) .Trvá to už skoro 14 dní . Děkuji

Dobrý den,
kontaktujte Městskou policii popř. Policii ČR, kteří se věcí budou zabývat.
S pozdravem
KS4.9.2023, 23:28, Ilona Juchelková

JE velký problém přerovnat ppelnice ,aby byly přesunuty kontejreny na papir a sklo nakonec a místo nich daát na odpad ,taky chozeni přez obrubníka ,neni nic příjemneho pro staré lidi ,jinak po chodniku to je tak 400 metru okolo a zase zpatky ,huljy ,smeti parada a v zime to bude ještě lepší popelnice meěly být misto budky N Sstuchlikovci

Dobrý den,
z Vašeho dotazu mi není zcela jasné, o co se Vám jedná. Jak jsem se již nedávno vyjádřila, nádoby na odpad jsme přesunuli z důvodu zvýšeného výskytu potkanů pod nádobami a v kanalizaci. Nádoby byly umístěny na betonové zpevněné ploše a přístup k nim byl přes trávník, bláto a vyčnívající kořeny stromů. Nyní jsou nádoby umístěny pouze o pár metrů dál na zpevněné ploše, navíc s přístupem po asfaltovém chodníku, v místě, kde kdysi stála PNS. Takže je nynější přístup k nádobám příznivější než před jejich přesunem. Jejich uspořádání je zajištěno tak, aby nemusela svozová firma tahat těžké nádoby plné odpadu přes obrubník, dochází tak k ničení nádob. Nezamýšlíme nádoby uspořádat jinak.
S pozdravem
OSMHS4.9.2023, 21:53, Petr

Dobrý den, budu rekonstruovat bytové jádro, byt bude asi měsíc neobyvatelný. Je nějaká možnost pronájmu městského bytu na měsíc, abych mohl někde po dobu rekonstrukce bydlet? V okolí nemám žádné blízké, kde bych se mohl na měsíc nastěhovat. Děkuji za odpověď Petr

Dobrý den,
na Váš dotaz, zda je možné pronajmout byt na měsíc po dobu rekonstrukce Vašeho bytu Vám s politováním musíme sdělit, že tato možnost u nás neexistuje. Město Orlová nemá k dispozici volné byty, které by se daly krátkodobě pronajímat. Volné byty se ihned opravují, procházejí revizemi a poté buď licitujeme výši nájemného za m2 nebo je byt přidělen dle pořadníku schváleného Radou města Orlové.
S pozdravem
OSMHS4.9.2023, 7:57, Peter Kaleta

Dobry den,kdyz chci zmenu adresy na obcanke co budu k tomu potrebovat.

Dobrý den,
podle ust. § 10 odst. 5 zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech a o změně některých zákonů (zákon o evidenci obyvatel), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o evidenci obyvatel“) změnu místa trvalého pobytu občan ohlásí ohlašovně v místě nového trvalého pobytu.
Podle ust. § 10 odst. 6 zákona o evidenci obyvatel je při ohlášení změny místa trvalého pobytu podle odstavce 5 občan povinen:
předložit platný občanský průkaz (v případě, že občan předloží neplatný občanský průkaz, je nutno současně doložit také rodný list, popřípadě platný cestovní doklad či platný řidičský průkaz); rovněž v případě ztráty občanského průkazu je nutno předložit rodný list a platný cestovní doklad či platný řidičský průkaz
vyplnit a podepsat přihlašovací lístek k trvalému pobytu
doložit vlastnictví bytu nebo domu, nebo doložit oprávněnost užívání bytu, anebo předložit úředně ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu. Takové potvrzení se nevyžaduje v případě, že oprávněná osoba potvrdí souhlas na přihlašovacím tiskopisu k trvalému pobytu před zaměstnancem ohlašovny (v případě podnájemní smlouvy je nutno předložit také písemně schválený souhlas družstva s podnájmem)
za přihlášení změny místa trvalého pobytu zaplatí občan správní poplatek podle zvláštního zákona (stanoven ve výši 50,- Kč za každého občana staršího 15 let)
V případě jakýchkoliv nesrovnalostí se neváhejte obrátit na zaměstnance ohlašovny Městského řadu v Orlové, a to buď osobně: budova Městského úřadu Orlová, Osvobození 796, 735 14 Orlová-Lutyně (přízemí, kancelář č. 102), nebo telefonicky na telefonním čísle: 596 581 239.
S pozdravem
OVVŽÚ