DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


24.8.2022, 9:21, Petříček Jiří

Co se bude dít s parkovištěm ul.Osvobození.

STARTUJE REKONSTRUKCE PARKOVIŠTĚ ZA DKMO
V minulých dnech byla zahájena stavba „Rekonstrukce parkoviště a chodníku vč. Odvodnění za Domem kultury města Orlové u čp. 871-873 v Orlové-Lutyni. Všichni, kdo tam parkují, vědí, že parkoviště je plné děr a výmolů a více, než klidné parkování, tam hrozí poškození pneumatiky.
V průběhu stavby dojde ke stavebním úpravám komunikací a parkoviště, veřejného osvětlení a sadových úprav. Vše si vyžádá finanční náklady ve výši 8,2 mil. Kč. Práce by měly být dokončeny koncem února příštího roku.24.8.2022, 8:35, Petra Věčorková

Dobrý den, dovolím se zeptat, proč je v Orlové, ale ne jenom v Orlové, tak málo laviček. Když se jdu projít s maminkou, nemá si kde odpočinout - například trasy přes Zátiší do Rychvaldu, přes Výhodu do Doubravy, ... Děkuji za pochopení.

Dobrý den,

počet laviček ve Vámi uvedených lokalitách je omezen, jelikož v těchto místech město Orlová vlastní pouze pozemky, na kterých se nachází chodníky, popř. komunikace, okolní pozemky jsou jiných soukromých vlastníků. Možnost umístění na chodnících je omezeno strojním čištěním chodníků a zimní údržbou, kdy by tyto překážky vadily v práci čisticích aut.

S pozdravem
odbor správy majetku a hospodářské správy23.8.2022, 15:40, Anna

Dobrý den, já a moji spolubydlící na č.p. 948 by zajímalo, zda firma Ivana Zábranská v blízkosti našeho domu má povolený stánek s rozlévaným alkoholem ? Od začátku otevírací doby, tj. od 8:30 hod., postávají přede dveřmi stánku muži a konzumují alkohol. Pokud toto podnikatelka Zábranská trpí, tak pak by se měla postarat, aby tito její zákazníci měli k dispozici WC (a ne blízké křoví), nehlučeli a nevyvolávali mezi sebou hádky ! Už tak obyvatelé okolních bytových domů trpí, když Pivnice San Marco, na č.p.945, má otevírací dobu od 10:00 do 3:00 hod. ! V jiných městech se o klid v nočních hodinách komunální politici starají lépe, dlužno dodat.

Dobrý den,
pokud se jedná o rozlévaný alkohol, může jít již o hostinskou činnost, jenž musí splňovat jisté podmínky ze zákona o živnostenském podnikání. Tzn., že by se na tuto problematiku měl zaměřit živnostenský orgán. Městská policie však může kontrolovat dodržování obecně závazných vyhlášek o požívání alkoholických nápojů na veřejném prostranství a pokud přijme oznámení o takové konzumaci, jistě jej bude řešit.
Městská policie Orlová19.8.2022, 18:28, Jan Francák

Do nově postaveného domu na rekonstruovaném náměstí, hledá obsazení ochodů - pekařství, knihy, květiny. Občané by určitě uvítali i obchůdek s farmařskými výrobky tak, jak je tomu v Havířově i Karviné. Schází zde výrobky malých firem uzenářů, pekařů, pěstitelů. V jiných městěch, je o sortiment těchto farmářských výrobků, velký zájem. Snad nebude odpověď ,,nahrazují to farmářské trhy" Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
v polovině letošního roku probíhala mezi občany veřejná anketa (byla na webu a facebooku), kde si občané mohli sami navrhnout, co by v obchodech v objektu na nově zrekonstruovaném náměstí mělo být. A co si většina občanů navrhla, to tam také bude.
V každém případě ještě zůstal jeden objekt volný, který může být využit pro Vámi navrhovaný účel.
Děkujeme za pochopení.
S pozdravem
Kancelář starosty17.8.2022, 12:53, Eva

Dobrý den chtěla jsem se zeptat od koho je objekt bývalé zvláštní školy kdo je majitelem a co tam bude.Děkuji Eva Waishauptová

Dobrý den,

objekt bývalé zvláštní školy je v majetku společnosti Room 4 you, s.r.o. z Petřvaldu. Je připravována přestavba na bytový dům s komerčními jednotkami a součástí projektu jsou i nové parkovací plochy a oprava příjezdové komunikace. Za areálem bývalé školy je plánována výstavba řadových rodinných domů, projekt je zatím v přípravě.

Ing. Hana Juřicová
OVŽP16.8.2022, 14:10, Ivo Cibulka

Zdravím můžete mi říct proč je kupříkladu na nově opraveném úseku od billy dolů tolik parkovacích míst pro invalidy?To jich je v Orlové tolik?Evropská unie nařizuje nějaké místa ale aby na 100 metrech bylo 6 parkovacích míst to už je přehnané ne? Lidi nemají kde zaparkovat ale hlavně že místa pro invalidy jsou prázdné a ještě když se na ně postavíte hrozí vám 2 body.Proč jim nedáte místa na značku alespon se bude vědět kolik jich tu je a zbytek pro obyčejné lidi

Dobrý den,
počet parkovacích míst pro imobilní je stanoven vyhláškou a bez splnění tohoto požadavku nelze stavbu povolit ani zkolaudovat. Vámi navrhované řešení problém nevyřeší, protože závazný počet není definován počtem imobilních osob žijících v okolí, ale vyhláškou na základě celorepublikového průměru. Tato místa jsou určena pro všechny imobilní občany, nejen pro ty, kteří mají v blízkosti bydliště.
Děkujeme za pochopení

odbor rozvoje a investic14.8.2022, 21:53, Andy

Dobry den , proč se postavily nove nebytove prostory na naměsti ? A co bude s nebytovymi prostory např. u Moravy , u Esamu , nad papirnictvim . Děkuji za odpověd zajima to vic občanu.

Dobrý den,
nebytové prostory na náměstí jsou v majetku města a město vyzvalo občany, aby si sami zvolili, co by v těchto prostorách chtěli mít. Součástí některých prostor by mělo být i venkovní posezení, které by mělo vytvářet ten správný kolorit centra města. Co se týče nebytových prostor u Moravy, u Esamu a nad papírnictvím, tak to jsou soukromé prostory a je na majitelích těchto prostor, co v nich bude či nebude. Město do jejich prostor nemůže zasahovat.
Děkujeme za pochopení.
S pozdravem
kancelář starosty12.8.2022, 19:20, marek p.

Dobrý den . Mezi věžáky u Shell roste již drahně let vzrostlá lípa . Myslím , že byla vysázena již v době , kdy si ještě nikdo ani nepomyslel o tom , že jednou bude růst na sídlišti . Pokud si pamatuji z dětských let byla tahle lípa památným stromem . V minulých dnech se na ní ulomila celkem silná větev , která mohla zranit hrající si děti kolem . A tímto se táži , zda se počítá s tím , že by se město postaralo o prořez parazitického jmelí a suchých větví tak , aby nám tento krásný strom zkrášloval i nadále žití v naší ulici

Dobrý den,

velice děkujeme za Váš podnět, ke kterému Vám sdělujeme, že se nejedná o památný strom a ihned po pádu větve, byl strom zkontrolován a řádně ošetřen.

OSMHS9.8.2022, 17:19, Pazdziorová

Dobrý den, chci se zeptat jestli město plánuje někdy opravu chodníků na 4. etapě, zejména v úseku od Masarykova 1019 až ke školce u Studánky? Poté např. také křižující se chodník od sochy Ježíše Krista až k hospodě u Studánky a v oblasti Orlího kaňonu. 20 let ty chodníky vypadají stejně, dokonce i hůř, díry a nerovnosti jsou čím dál tím větší. Děti si zde nemohou pořádně zabruslit, zajezdit na koloběžkách. Člověk si málem rozbije hubu kvůli některým "skokankům" které vznikly tzv. nařasením chodníku. U školky, jak byl kdysi ping pongový stůl je obrovská podélná prasklina. Nemluvě o nedávné kanalizační práci u školky, kde firma provádějící kanalizaci zalepila tu jejich obrovskou díru totálně nevzhledným materiálem a nebyl ani zarovnán s původním chodníkem, takže opět hnusná obrovská díra. Budou se tyto chodníky někdy řešit? Je to vesměs součást centra a je škoda, že jsou tyto chodníky neudržované, hnusné a občas doslova "o hubu".

Dobrý den,
Odbor rozvoje investic v současné době nepřipravuje v této oblasti rekonstrukci chodníků. V současné době není dostatek finančních prostředků na realizaci již připravených projektů. V budoucnu by mohly být za podmínky získání dotací realizovány pouze komplexní revitalizace sídliště zaměřené na modrozelenou infrastrukturu, jejíž součástí je i rekonstrukce chodníků. Město Orlová připraví komplexní studii 4. etapy, která by mohla takové řešení nabídnout.
odbor rozvoje a investic

Dobrý den,
na IV. etapě jsou čerstvě opraveny chodníky v celé šíři mezi MŠ Ke Studánce a BD č. p. 1009-1015 a od "Kříže" (jak pisatel uvádí od sochy Ježíše Krista) až k BD č. p. 1031. V následujících letech bude město postupně opravovat celoplošně další úseky chodníků na IV. etapě. Rozsah oprav v jednotlivých letech bude záviset na množství finančních prostředků v rozpočtu města. V roce 2023 budou opravy pokračovat před blokem BD č.p. 1016-1020.

S pozdravem
odbor správy majetku a hospodářské správy19.7.2022, 19:54, Ondřej

Dobrý den, mužete mi říct proč jsou po cele Orlové značky Cez atd? To se budou rozkopavat nové chodníky i ten co je v arealu nového naměstí? Výborně!!!

Dobrý den,
o akci společnosti ČEZ Distribuce, která provede v termínu od 18. 7. do 30. 11. 2022 rekonstrukci kabelového vedení v centru Orlové-Lutyně jsme Vás již informovali na https://www.mesto-orlova.cz/cz/zpravodajstvi/aktuality/39539-v-centru-probehne-rekonstrukce-kabeloveho-vedeni.html. Do chodníku náměstí tato akce nezasáhne a nejedná se o stavbu města.18.7.2022, 11:12, Hýsek Martin

Dobrý den ! Jsem rodák z Orlové, ale již 35 let bydlím ve Zlínském kraji. Pokud se nepletu, příští rok slaví Orlová 800 let od první písemné zmínky. Chystá vedení obce nějakou knihu nebo publikaci o historii a současnosti Orlové?, Děkuji za dpověď Hýsek Martin

Dobrý den,
děkujeme za Váš zájem o historii Orlové. Ano, máte pravdu, město připravuje k tomuto výročí vydání publikace. Kniha by měla vyjít v příštím roce. O jejím vydání budeme veřejnost včas informovat. Následně by měla být k zakoupení na Městském informačním centru v Orlové-Lutyni.

Přejeme pěkné letní dny.
kancelář starosty18.7.2022, 8:59, Radim P.

Dobrý den, jak je to s novým zákazem vjezdu nákladních aut nad 12t do města?Platí pro všechny nákladní vozy,nebo jen pro kamiónovou dopravu (TRANZIT)? Stále nám zde projíždějí PL nákladní auta "Wielton" , na ně se zákaz nevztahuje? Děkuji.

Dobrý den,

zákaz tranzitu nákladní dopravy se vztahuje na všechna nákladní vozidla a jízdní soupravy, jejichž okamžitá hmotnost převyšuje 12 tun.

Děkujeme za pochopení.
S pozdravem
odbor dopravy17.7.2022, 10:12, Milada Blaniková

Dobrý den,zajímalo by mně z jakých důvodů se neustále rozebírá nový chodník u školy Mládí,proč to nemohlo být 100% tní hned na poprve!!Dekuji za vaše vyjádření!!!

Dobrý den,

rovinnost chodníku lze bezpečně změřit až po finálním zahutnění dlažby. Před předáním díla byly stanoveny vady k odstranění. Ve Vámi dotazovaném úseku, byla v průběhu realizace zřízena skládka materiálů pro druhou část stavby (palety s dlažbou). Vlivem pojezdu stavební techniky byly v tomto úseku vyježděny koleje a proto jsme byli nuceni úsek rozebrat a předláždit. Vady byly odstraněny a dílo od zhotovitele převzato do užívání k 18.7. Děkujeme za dotaz a omlouváme se za vzniklé komplikace.

S pozdravem
odbor rozvoje a investic14.7.2022, 18:23, Vladimír Konecny

Dobrý den chtěl bych se zeptat kde bych mohl vyzvednout čipy na popelnice

Dobrý den,

čipy se nevyzvedávají. Nahlaste prosím adresu, číslo popisné - a o jaké nádoby se jedná na společnost SMO, m.a.s. . Oni Vám nádobu (nádoby) přijedou načipovat.

Děkujeme za pochopení.
odbor správy majetku a hospodářské správy13.7.2022, 15:46, Jan

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se bude v rámci rekonstrukce na V.etapě opravovat i velké parkoviště vedle hospody Pětka. Tuším v původním plánu byla, ale teď v plánech již nevidím tuto část zahrnutou. V případě, kdy se bude tato část dokončovat? Děkuji za odpověď

Dobrý den,
toto parkoviště se bude opravovat ještě v letošním roce. Pokud půjde vše dobře, stavba bude zahájena v srpnu, nejpozději září.

Děkujeme za pochopení.
odbor rozvoje a investic