DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


16.11.2017, 18:37, romana

necitim se bezpecne v tomhle meste co jste tady nastehovali

Dobrý den,
v případě, že máte pocit ohrožení života či majetku, volejte Policii ČR nebo městskou policii, tel.č.: 596 511 112.15.11.2017, 10:50, Václav Zapletal

Dobrý den , zajímalo by mne z jakého důvodu byla umístěna značka zákaz vjezdu v Orlové 1 tzv. Meteor a mám 2 souvisejíci dotazy . 1. Je možné zažádat o povolení k dočasnému vjezdu z důvodu focení ( posledních 10 let jsem na toto místo vjížděl 3-4 ročně na cca 30 min za účelem pořizení fotografii buď za učelem prodeje vozidla, nebo pořizení statických fotografii do soukromého alba . 2. Je v Orlové podobné místo vhodné k focení ( jedna se o fotografie vozidel v klidu takže na kvalitě povrchu vozovky nezáleži ,záleži hlavně na +- stejné volného prostoru pro možnost focení z dálky. Děkuji. V.Zapletal

Dobrý den,
ve věci instalace dopravního značení B 1 „Zákaz vjezdu všech vozidel v obou směrech“ s dodatkovou tabulkou „Mimo vozidel autoškoly a dopravní obsluhy“ na ploše bývalého Meteoru, jsme již odpovídali. Toto dopravní značení zde bylo již v minulosti. Uvedený pozemek (parc. č. 4263/1 v k. ú. Orlová) vlastník dlouhodobě pronajímá a neukázněnými řidiči docházelo k častým dopravním kolizím a ke stížnostem občanů, jež v této lokalitě bydlí, na nadměrný hluk a rušení nočního klidu. Nachází se zde rovněž degazační stanice provozována Green Gas DPB, a. s.
Dopravní značení jasně dokazuje způsob užití této účelové komunikace pro upřesnění dopravní situace a povolení k vjezdu se nevydávají.
Na území města jsou volné plochy vhodné k pořízení fotografií vozidel v klidu (např. parkoviště u letního kina).
Děkuji za spolupráci a přeji příjemný den.

Bc. Věra Górecká
silniční správní úřad
Odbor dopravy13.11.2017, 10:50, Martin Klosko

Reakce na odpověd pana magistra Galii: V minulosti byla povinnost označit měření radarem značkou. Momentálně o tomto neuvažujeme ani z preventivních důvodů. Cílem je samozřejmě zvýšení bezpečnosti a plynulosti silniční dopravy. Mgr. Roman Galia, Městská policie Orlová Dobry den pane magistře, dovolím si s vámi polemizovat. To, jak jsou neoznačené radary umístěny je spise z výdělečného důvodu a ne z hlediska bezpečnosti, protože spíše nutíte situace neznalé řidiče zkratovitě reagovat dupnutím na brzdu a tím nebezpečné situace vytvářet. Dovedu si představit umístěni dopravní značky o měřeni rychlosti v Orlové na každém místě, kde se do našeho města vjíždí (např. před rondelem u Horníka či před světelnou křižovatkou na Olmovci) a tím řidiče podvědomě nutit rychlost nepřekračovat.

Dobrý den,
s umístěním informativního provozního značení o měření rychlosti v městě Orlová nemám ve své podstatě žádný problém. Informaci předám kompetentnímu orgánu, který je oprávněn rozhodnout.
Mgr. Roman Galia
Městská policie Orlová12.11.2017, 8:26, Jan

Dobrý den, je hezké, že město domluvilo vyčištění lesa kolem ulice Dr.M. Tyrše. Ale zajímalo by mě, kdy město zařídí odvoz posbíraného odpadu, stále to leží u cesty a odpad přibývá kolem jedoucími spoluobčany? Děkuji za vyjádření H.B.

Dobrý den,
odpad z ulice Dr.M.Tyrše, po úklidu lesa, byl odvezen 7.11.2017.
Ing. Denisa Nitschová,
OSMHS11.11.2017, 19:47, J.Ch.

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně přestavby chodníků a hlavně teda parkoviště na Adamusové ulici. Úvodem podotýkám že nemám řidičky průkaz ani auto. Tak dle jakých priorit jste postupovali při tvorbě plánu? Respektive jaký je účel toho všeho když ne navýšení parkovacích míst? když jsem viděl začátek přestavby, říkal jsem si fajn, super, konečně začalo město něco dělat s naší parkovací situaci a ještě nám přidají krásné nové chodníky. Ale jak tak po pár týdnech výstavby koukám, je mi špatně a opravdu nechápu nad čím tam ´´nahoře´´ uvažujete? Na ulici kde už byl předtím problém parkovat,konec konců tak jako v celém městě, to vypadá že parkoviště ještě zmenšujete? Jako fakt ? 1, na konci ulice, kde před tím na jednom úseku zaparkovalo podélně asi 7-8 aut. Vy, místo toho aby bylo nové parkoviště kolmo, nebo klidně i šikmo- myslím tím postavení aut vzhledem ke komunikaci, a tím by byl počet parkovacích míst navýšen... Vy místo toho uděláte ten kousek zase podélně a co víc, místo 7-8 aut tam teď vyznačíte 4 parkovací místa+ 4 až 5 metrů široký ´´výjezd´´ z chodníku. 2, zhruba uprostřed ulice byl úsek, kde parkovali kolmo asi 3-4 auta. Byl to klasicky, oficiální, vydlážděný kousek parkoviště. Teď ? trávník ohraničen obrubníkem ? ...bez možností parkování. Ptám se na co ? 3, po celé délce ulice jsou po/při rekonstrukci udělaný výše uvedené asi 4-5 metru široké ´´výjezdy´´ z chodníku. Opět se ptám, na co ? Má snad někdo tak široký kočárek? Nebo na co teda ? Aby jste si nemysleli že jsem nějaký odpůrce zeleně, to v žádném případě, Vyrostl jsem na Hamrech, obklopen lesama takže miluju zeleň celkově, ale opravdu si nemyslím že někomu pomúže kousek trávníku nebo jeden strom uprostřed ulice. Jak jsem psal na začátku, nejsem řidič, nemám auto. Ale když vidím jak tu musejí lidí parkovat je mi jich líto. Předem děkuju za odpověď.

Dobrý den,
cílem projektu je celková regenerace sídliště, které je v současné době poplatné době svého vzniku a neodpovídá současným předpisům. Cílem projektu nebylo primárně navýšit počet parkovacích míst, ale také zajistit bezpečnost chodců nebo přístup integrovanému záchrannému systému. Projektem se napravuje stávající nevyhovující stav, kdy docházelo k parkování na chodníku a v případě požáru nebyl zajištěn hasičům přístup apod. Rekonstrukce musí zapracovat všechny nové normy a zároveň respektovat existenci současných sítí. Z těchto důvodu dochází právě ke změně rozměrů nebo není možné navrhnout parkování u vstupů k topenářským kanálům. Rozměry parkovacích stání jsou daná normou. Kolmé nebo šikmé stání například nesmí být blíž než 3 m od obytného objektu. Část chodníků je rozšířena a pojízdná právě pro přístup hasičů a sanitek k domům. Celá stavba byla navržena autorizovanou osobou a povolena stavebním úřadem. V rámci přípravy projektu bylo veřejné projednávání, kterého se mohli občané zúčastnit. Kompletní dokumentaci si můžete prohlédnout na

https://www.vhodne-uverejneni.cz/index.php?m=xenorders&h=order&a=detaildocumentsandimages&rwr=regenerace-paneloveho-sidliste-v-etapa-v-orlove-lutyni-1-etapa

Výstavba sídliště na V. etapě již v době svého vzniku byla unikátní a porušovala tehdejší bezpečnostní a jiné předpisy. Hustota výstavby je zde vyšší než povolovala norma a není zajištěna průjezdnost hasičům. Bohužel v tomto omezeném prostoru je velmi těžké tento stav radikálně zlepšit a my se přesto o to snažíme.
Ing. Martina Szotkowská
vedoucí odboru rozvoje a investic8.11.2017, 11:04, Lucie

Dobrý den, jsem maminka na mateřské dovolené a moc míst kam chodit s malými dětmi v Orlové zase tolik není, o to více jsem uvítala rekonstrukci v lesoparku. Tento týden jsem se tam jela s kočárkem podívat, jelikož mělo být už po konci rekonstrukce. Na jednu stranu jsem ráda, že došlo k rekonstrukci na stranu druhou jsem byla zklamaná, že není dokončená a že s končárekm je průjezd lesoparkem terenní záležitost. Nejsou dodělané nájezdy na novou dlažbu, nikde nejsou odpadkové koše a odvodnění od studánky je velmi odfláklé, ptž voda vytekla mimo koryto a zatopilo část parku a tím způsobilo vylití bahna na novou dlažbu. Dále mám dotaz, jestli je voda ze studánky v lesoparku pitná. Děkuji za odpověď a teším se na vylepšení.

Dobrý den,
stavba lesoparku nebyla ukončena v řádném termínu a v současné době jsou odstraňovány vady a nedodělky zahrnující například instalaci zbývajícího mobiliáře a opravy některých napojení chodníků, dořezů apod. Během stavby chodníků došlo ke změně odtokových poměrů v lesoparku a město Orlová připravuje opatření na odvodnění některých lokalit. Na tato opatření jsou vyřizována potřebná povolení. Vzhledem k rozsahu zamokření těchto lokalit, doufáme, že přijatá opatření budou dostatečně účinná. V současné době studánka určitě pitná není.
Ing. Martina Szotkowská
odbor rozvoje a investic7.11.2017, 19:19, Pavla Šimčíková

Dobrý večer. Prosím o kontrolu veřejného osvětlení před vchodem 1038, ulice Ke Studánce, ale ze strany mateřské školky. Toto osvětlení není v provozu. Děkuji a pěkný den.

Dobrý den,
informace o nesvítícím světle byla předána správci veřejného osvětlení, který do tří dnů zajistí opravu.6.11.2017, 19:57, Karel Večeřa

Potřeboval bych kopii úmrtního listu mého otce, který zemřel v roce 1993.Nevím zdali kopii dostanu u Vás, nebo někde v archívu. Za odpověď Vám Děkuji. Večeřa Karel

Druhopis úmrtního listu z roku 1993 je možno získat na matrice v místě úmrtí. Došlo-li k úmrtí v Orlové, je možno obrátit se se svou žádostí o vydání matričního dokladu na matriku Městského úřadu v Orlové.

Irena Lindertová
matrikářka2.11.2017, 20:35, Kateřina

Dobrý večer, bylo by prosím možné zaslat výkres, který používá firma AWT rekultivace k výstavbě nových chodníku, parkovacích míst a dětského hřiště na V. Etapě? Momentálně to spíš vypadá, že místo zeleně a nových parkovacích míst, tady budeme mít samé chodníky a daleko menší počet parkovacích míst. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,
dokumentace stavby je k dispozici na https://www.vhodne-uverejneni.cz/index.php?m=xenorders&h=order&a=detaildocumentsandimages&rwr=regenerace-paneloveho-sidliste-v-etapa-v-orlove-lutyni-1-etapa.

Ing. Martina Szotkowská
odbor rozvoje a investic2.11.2017, 15:30, Lenka Chmelařová

Dobrý den,mám na Vás prosbu scháním od spolužačky adresu kvuli srazu myslíte že by jste mi mohly pomoct více informací když tak do emailu děkuji

Dobrý den,

bohužel jsme Vám nuceni oznámit, že dle ust. § 8 zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech a o změně některých zákonů (zákon o evidenci obyvatel, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o evidenci obyvatel“), je možno údaje z agendového informačního systému evidence obyvatel zpřístupnit pouze osobám, které požádají o poskytnutí údajů ke své vlastní osobě, popř. za dalších podmínek stanovených zákonem o evidenci obyvatel (např. na základě zmocnění).
V této souvislosti je nutno zmínit rovněž zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, z něhož pramení skutečnost, že nejsme oprávněni předávat údaje o dalších osobách, pokud tento úkon nemá oporu v zákonem stanoveném režimu.
V úvahu však v tomto případě přichází novela zákona o evidenci obyvatel, jehož ustanovení § 8b umožňuje občanům tzv. zprostředkování kontaktu.
Citované ustanovení § 8b zákona o evidenci obyvatel naleznete blíže popsáno na webových stránkách Města Orlová v sekci „Jak řešit životní situace“ → Odbor vnitřních věcí a živnostenský úřad → Vnitřní věci → Zprostředkování kontaktu, kde je také podrobně popsán způsob, jakým v případě podání žádosti postupovat, přičemž přesné paragrafové znění blíže najdete přímo v zákoně o evidenci obyvatel (viz. výše citováno).
Vzor žádosti poté rovněž naleznete na webových stránkách Města Orlová – www.mesto-orlova.cz v sekci „Formuláře ke stažení“ → Odbor vnitřních věcí a živnostenský úřad → Pobyt, evidence obyvatel → Žádost o zprostředkování kontaktu, či přímo na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR – www.mvcr.cz.
V tomto směru jsme nuceni Vás upozornit na skutečnost, že uvedený úkon podléhá zákonu č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, přičemž za zprostředkování kontaktu je stanoven správní poplatek ve výši 500,- Kč. V případě, že se však zprostředkování kontaktu neuskuteční, nevzniká tím nárok na vrácení správního poplatku.

S pozdravem
Kateřina Štebelová
úředník odboru vnitřních věcí a živnostenského úřadu
evidence obyvatel31.10.2017, 11:15, Barbora Havlásková

Dobrý den, chtěla bych se zeptat kdy bude vyhlášeno výběrové řízení u Městské polici na zpracovávání přestupků, popřípadě zda to pak najdu na webových stránkách města Orlové. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem hezkého dne Barbora Havlásková.

Dobrý den,
všechna výběrová řízení jsou vždy zveřejněna na úřední desce a na webových stránkách, stejně tak jako na facebookovém profilu města Orlové.30.10.2017, 12:53, Zdenka

Dobrý den, mohla bych se zeptat kde přesně se nachází PSÍ LOUKY?

Dobrý den
Ve městě žádné psí louky vymezeny ani zřízeny nejsou - z rozhodnutí zastupitelstva při schvalování OZV 6/2016 Pravidla pro pohyb psů na veřejném prostranství.
Ing. Renata Olšarová
odbor výstavby a životního prostředí30.10.2017, 11:38, Patrik

Dobrý, plánuje město opravu skateparku? Docela by se to hodilo rampy jsou nebezpečné a natřeni fakt nepomůže a plechové rampy taky nejsou zrovna ideální. Dík za odpověď

Dobrý den, z dotazu není zřejmé, o jaký konkrétní požadavek se Vám jedná. V současné době město rozsáhlý zásah do skate areálu neplánuje. Kovové konstrukce skate překážek byly natřeny a následně zrealizovány v rámci projektové dokumentace stavby. V minulém a letošním roce byly provedeny opravy a nátěry skate překážek. Konkrétní požadavek můžete zaslat na patrik.gunther@muor.cz a my prověříme možnost technického řešení.
Bc.Patrik Günther
oddělení komunálních služeb
odbor správy majetku a hospodářské správy25.10.2017, 13:08, alena chodurová

Dobrý den,ráda bych se zeptala,jestli by nebylo možné zviditelnit přechod pro chodce na ulici Školní.Hodně dětí přichází z V.etapy a musí kličkovat mezi auty.Dnes jsem děti odváděla do školy a málem nás smetlo auto na přechodu.Opravdu díky tomuto přechodu máme strach děti pouštět samotné.děkuji za odpověď Chodurová

Dobrý den,
velice děkujeme za Váš podnět, ke kterému Vám sdělujeme, že přechod pro chodce ve zmíněné lokalitě bude obnoven v jarních měsících roku
2018. Podzimní a zimní obnova vodorovného dopravního značení není vhodná z důvodu nevyhovujících klimatických podmínek. Při obnově ve
výše uvedených podmínkách dochází k loupání barvy z důvodu zvýšené vlhkosti během instalace.
S pozdravem

Ing. Kristina Dvoroková
ostatní vztahy ke komunikacím, veřejná zeleň
oddělení komunálních služeb
odbor správy majetku a hospodářské správy24.10.2017, 8:18, Piňur Luděk

Dobrý den. Na začátku prací na úpravě nového náměstí jsem se dotazoval. proč, když je hezké počasí, už po půl čtvrté, kdy přijíždím z práce v Ostravě, se na náměstí nepracuje. Vaše odpověď byla, že není zdržení, harmonogram je dodržován a nechcete rušit lidi celý den. A teď dostanu zpravodaj, kde je psáno, že zdržení už teď je půl roku a bude ještě větší. A nastaly problémy s vícepracemi. Tak jste přesně v tom stavu, který jsem nastiňoval. Budete "brčet" ne po odpolednech, ale minimálně celý rok (i více) navíc, když dobře půjde. Ale tak je to v Orlové skoro se vším. Proto lidé odcházejí z regionu. Náměstí pro Cikány, práce není pro nikoho a hlavně, že si stavíte "pomníky", které po Vás zbudou. K Poště se nedá dostat,třebaže by stačily dřevěné schůdky od zastávky, v plánu je zrušení této zastávky kvůli vjezdu aut a navíc si myslím, že je to nejdůležitější zastávka a Vy ji zrušíte. Je tady Pošta, školy, MěÚ a další. Ale je to škoda psát, najdete výmluvy tak, jako s tím mým prvním dotazem. Přeji hezký den a už se těším na nové náměstí v roce 2025. Piňur Luděk

Dobrý den,
organizace výstavby je plně v kompetenci zhotovitele a musí probíhat v souladu se smlouvou a platnou legislativou.
V rámci stavby takového charakteru a rozsahu je jisté, že bude tato stavba problémy, změny a vícepráce na základě zjištěných skutečností obsahovat. V rámci stavby je přístup na poštu řádně zajištěn a zastávka bude zrušena po dobu výstavby vjezdu, nikoli trvale. Bohužel velikost a složitost stavby vyvolává určitá omezení. Snažíme se se všemi problémy na stavbě vypořádat tak, aby výsledek byl co nejlepší.
Ing. Martina Szotkowská
vedoucí odboru rozvoje a investic