DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


28.5.2018, 19:15, Vlasta Bukalová

Dobrý den, po mnohých urgencích jsme se dočkali a děkujeme za montáž lavičky u vchodu do MŠ K. Dvořáčka. Původně byly dvě, ale i za tu jednu jsme vděčni. Snad se jich dočkáme více v této lokalitě včetně odpadkových košů . Velice se přimlouvám za montáž lavičky u jediného funkčního pískoviště za domem čp. 1237 na ulici F.S. Tůmy. D Za invalidní občany a maminky malých dětí děkujeme . Vlasta Bukalová

Dobrý den, paní Bukalová,

v případě požadavku lavičky u pískoviště za domem čp. 1237 na ulici F. S. Tůmy, prosím o zaslání žádosti o zabudování lavičky a přiložení souhlasu nadpoloviční většiny podpisů nájemníků tohoto vchodu. V takovém případě určitě vyjdeme občanům vstříc.

KARIN PAKOVá
odpadové hospodářství, městský mobiliář
odbor správy majetku a hospodářské správy
Městský úřad Orlová26.5.2018, 2:17, Martin

Dobry den ma mesto v planu nejak rekonstruovat plochu na ulici adamusova 1254 kde je betonove hriste blizko lesa byvala plocha kde bylo piskoviste dalo by se to vyuzit oplotit udelat hriste. Nebo multifunkcni hriste ktere se vyskytuje u zakladnich skol tak tam je akorat dve betonove placky. To rovnou tam muzou byt parkovaci mista

Dobrý den, děkujeme za podnět. Na regeneraci V. etapy je zpracována studie a postupně dochází k rekonstrukcím. Bylo zde vybudováno dětské hřiště u MŠ 1268, v loňském roce byla zahájena 1. etapa regenerace sídliště na ul. Adamusova a Dětmarovická, letos bude rekonstruováno hřiště u ZŠ Dvořáčka a další etapa je plánována na příští rok. Studie Vámi zmiňovanou plochu ponechala pro dětské hřiště. Potřebnost vyhodnotíme po zprovoznění hřiště u ZŠ Dvořáčka.
Ing. Martina Szotkowská, vedoucí odboru rozvoje a investic26.5.2018, 0:48, Martin

Dobry den .Mam dotaz jestli mesto zacne cistit řicky v orlove od spadlych stromu aby tam voda nestala nesmrdela apod. Mensi terrenni upravy tech ricek. Rekultivace mensich lesiku a ricek aby se v orlove udrzovala zelen a prostredi v lesu by neuskodila. Nemluvim ted o lesoparku kde se konecne zrealizovaly opravy chodniku a osvetleni. Ale treba lesik u karla dvořacka priklad.A druhy dotaz kdy zacne rekontrukce hrište (bezecky oval) u školy karla dvořáčka

Údržba vodních toků
K odpovědi na Váš dotaz, zda město začne čistit říčky v Orlové od spadlých stromů tak, aby tam voda nestála (nesmrděla), případně zda město bude provádět menší terenní úpravy těch říček. Vám sdělujeme následující:
Uvedenou problematiku řeší příslušná legislativa, především „vodní zákon“ č. 254/2001 Sb.
Drobné vodní toky na území města Orlové protékají po lesních pozemcích, které nejsou v majetku města. Taktéž město není „správcem“ těchto vodních toků (až na vodní tok Chobotovka v Zimném dole). Z výše uvedeného vyplývá, že město Orlová nemá povinnost ani možnost bez souhlasu vlastníků a správců vodních toků zasáhnout a udržovat koryta vodních toků. To k čemu směřujete svůj dotaz je kombinací možností (povinností) správců vodních toků a vlastníků pozemků na kterých se vodní tok nachází. Prioritou Vodního zákona je však především údržba koryta vodního toku z hlediska neškodného odvádění vod při povodních. Taktéž k tomu směřuje i povinnost vlastníků pozemků udržovat koryto vodního toku (v případě, že k tomu nepotřebuje zvláštní technické prostředky), tak aby byl zajištěn plynulý odtok vody. Taktéž je snahou Vodního zákona, aby byl zachován „přírodě blízký“ stav koryta vodního toku. Jakýkoliv zásah do vodního toku je tedy legislativně regulován.
To se samozřejmě týká i lesíku pod školou Karla Dvořáčka na V. etapě. Obvykle tato problematika je spojována i s tím, že občané Orlové bydlící v nejbližším okolí uvedených lesíků vytvářejí v lesících černé skládky nebo přinejmenším běžně vyhazují různé odpadky. Taktéž hrající si děti často lámou větve stromů, které nechávají na místě. Tyto předměty jsou pak v období silných dešťů a povodní často splachovány a ucpávají různé mostky a propustky níže po toku.
Částečným řešením problémů by byla možnost, že správu vodních toků převezme město Orlová, případně město Orlová vyřeší majetkové poměry na pozemcích, na kterých se nacházejí vodní toky. Pak by město na své náklady provádělo předmětné prohrábky a čištění koryt.
Co se týče Vaší poznámky, (aby tam voda nesmrděla), je nutno podotknout, že mnoho drobných vodních toků protéká oblastmi, které doposud nebyly odkanalizovány a občané bydlící v domech v okolích těchto toků nemají vyřešené zneškodňování odpadních vod v souladu s platnou legislativou.

Tadeáš Janiczek
referent
Odbor výstavby a životního prostředí
Městský úřad Orlová

Dobrý den,
na území města Orlové se vyskytují toky, kde je správce jak město Orlová tak např. Povodí Odry. Spousta toků vede přes pozemky soukromých vlastníků (např. v lese), zde město nemůže samovolně přistoupit k čištění.
Odbor správy majetku se snaží udržovat své toky v čistotě.
Bc. Šárka Kepenyesová
vedoucí oddělení komunálních služeb
evidence a převody nemovitostí
odbor správy majetku a hospodářské správy
Městský úřad Orlová

Pokud budou schváleny chybějící finanční prostředky na zastupitelstvu města, bude rekonstrukce hřiště zahájena na konci školního roku.
Ing. Martina Szotkowská,
vedoucí odboru rozvoje a investic25.5.2018, 10:38, Pavel Novák

Dobrý den, proč se jen látají díry na cestách na 5 etapě a nepoklade se celý koberec, kdy se konečně opraví chodníky kde jsou větší díry jak na cestách a to naše představitelé na úřadech nezajimá, že od výstavby sídliště nebyly opraveny chodníky. Promiňte některé jo, ale jak zaprší jsou horší než s těma dírama, copak 5 etapa nepatří k městu Orlová ...jen 1 - 3 a nedostavěné náměstí...kde jsou chodníky vydlažděné...proč se nakladají výdaje na nesmyslný polyfunkční dům a opravy chodníku nikde....ale 5 etapa není střed města ...bohužel. Děkují za odpověď Novák

Dobrý den,

opravy chodníků z litého asfaltu na V. etapě, hlavně podél komunikace na ul. F.S. Tůmy a na ul. K. Dvořáčka budou probíhat v letošním roce. O celoplošné opravě komunikací město Orlová v letošním roce neuvažuje.

Bc. Šárka Kepenyesová
vedoucí oddělení komunálních služeb25.5.2018, 7:21, Vendula

Dobrý den, jak mám postupovat v případě, že jsem si poškodila kolo na výtlucích v městské komunikaci? Jedná se mi o díry na rozhraní V. etapy a Dětmarovic, které jsou momentálně asi připravené k opravě. Při jízdě směrem z Orlové na Dětmarovice jsem si na této díře 22.5.2018 prorazila duši na zadním kole. Děkuji za odpověď

Dobrý den,
škodní událost můžete nahlásit v kanceláři č. 314, popř. podat písemně na podatelnu městského úřadu.

Bc. Šárka Kepenyesová
vedoucí oddělení komunálních služeb
evidence a převody nemovitostí
odbor správy majetku a hospodářské správy
Městský úřad Orlová23.5.2018, 19:08, Emilie Krainová

Asi už vypadám jak stálý stěžovatel, ale byli jste již někdy na novém autobusovém nádraží a stáli na nástupišti v dešti pod tzv. čekárnami? Prší na vás ze tří stran,a ty stříšky, kterým se říká čekárna, jsou k ničemu. Naproti tomu v místech, kde autobus v Orlové ani nestojí jsou plně kryté čekárny.

Dobrý den.
Autobusové přístřešky na území města jsou majetkem města Orlová. Autobusové nádraží je majetkem ČSAD Karviná a.s. Vyjádření zástupce ČSAD Karviná a.s.: pro tyto případy je autobusové nádraží vybaveno plnohodnotnou čekárnou včetně sociálního zařízení přímo v budově AN. V této čekárně je umístěn rovněž online informační LED panel zobrazující příjezdy jednotlivých autobusů. Následně se cestující přesune na nástupiště, které již má pouze přístřešky na případné krátkodobé čekání. Tyto přístřešky nemohou být zakryty z bočních stran, neboť by omezily průjezdnost nástupiště vozíčkářům a rodičům s kočárky. Věřím, že cestující bude natolik tolerantní, že tuto situaci pochopí.
Miroslava Cygonková
dopravní úřad pro MHD
odbor dopravy
Městský úřad Orlová22.5.2018, 18:48, Karel

Chci upozornit na právo cloveka,které má každý z nás,stala se mi taková věc že mne kriminalista vyslichal z dané věci a já odmítl vypovídat s tím že mám důvodným strach jak o svůj tak život své rodiny a nejmenovaní kriminalisté vyuzily psychické stránky člověka k tomu aby dokozaly podstrčit úplně jiný papír nes se do spisu který je nahráván řeklo,zítra budu zdejší system policie ČR řešit s vnitřní jo ontrolou,protože to co se nám lidem aniž by jjsme o tom mnely potuchy děje ze strany správních orgánů a veřejných činitelů.

Dobrý den,
děkujeme za Váš příspěvek, ale v tomto případě Vám město nemůže nijak pomoci. Musíte se obrátit na policii nebo právníka.
S pozdravem
Nataša Cibulková21.5.2018, 17:05, Miroslav Encemler

Ti, co nepracují, musí vykonat 40 hodin veřejných prací, aby se jim zvedly dávky. Proč všechny ÚP zařazuje na tyto práce v Orlové. Jsou to třeba občané Petřvaldu, ale veř. práce dělají v Orlové. Přitom někdy o sebe "zakopávají" jak je jich ve skupině hodně. Jel jsem autem v Orlové 1 a tam čistili ulici Fr.Palackého - ke staré poště. Sedělo jich tam na schodech staré pošty asi 10, ačkoli tu cestu by zvládli 2. Jak mají získat pracovní návyky. To jsou spíš návyky na lenošení, protože pořád odpočívají. Těch 8 mohlo pracovat třeba v Petřvaldu nebo jinde.

Dobrý den,
dotaz ohledně zařazování uchazečů úřadem práce není v naší kompetenci, v tomto případě se obraťte přímo na úřad práce. Co se týká rozdělování skupin ohledně úklidu zaměstnanců veřejně prospěšných prací a veřejné služby, tito jsou posíláni na místa dle nahlášených požadavků občanů v rámci působnosti města Orlová.

KARIN PAKOVá
odpadové hospodářství, městský mobiliář
odbor správy majetku a hospodářské správy
Městský úřad Orlová

Město Orlová má s úřadem práce uzavřenou smlouvu o výkonu veřejné služby na 40 pracovních míst a tyto práce se vykonávají pro město Orlová. Pokud by se mělo uklízet v Petřvaldu, muselo by o veřejnou službu zažádat město Petřvald. Navíc přidělování zájemců k výkonu veřejné služby provádí úřad práce - oddělení dávek hmotné nouze. Rozdělení a organizaci práce pro veřejnou služby zajištuje OSMHS.

Bc. Dagmar Vaňková,
personalistka21.5.2018, 16:54, Lubomír Miksa

Dnes jsem se dočetl, že město chce prodat pozemky u restaurace Horník firmě WALBO RAILWAY na výstavbu výrobních hal.¨To chcete Orlovou "obklíčit" výrobními halami? Proč pozemky nenabídnete např. společnosti, která staví Senior Parky - t.j. byty pro seniory jak je například v Rychvaldu. Jednak by to nehyzdilo příjezd do Orlové, ale naopak a bylo by to potřebné. Populace stárne a Orlová má 2 Domovy důchodců. Senior Parky nabízejí bezbarierové byty důchodcům.

Dobrý den,
záměr prodeje pozemků u restaurace Horník je vyvěšen na úřední desce již min. od roku 2011. Na základě této skutečnosti firma WALBO RAILWAY zaslala žádost se záměrem výstavby výrobních hal. Tento záměr byl předložen orgánům města ke schválení a poté nově vyvěšen na úřední desce s uvedením přesnějších údajů. Záměr firmy je v souladu s územním plánem města Orlové.

Bc. Šárka Kepenyesová
vedoucí oddělení komunálních služeb
evidence a převody nemovitostí
odbor správy majetku a hospodářské správy
Městský úřad Orlová

Plochy "U Horníka" se podle územního plánu nacházejí v území s funkčním využitím VS - plochy výrobní smíšené, komerční logistické. Územní plán pro jejich využití stanoví následující podmínky:
Využití hlavní
- stavby a zařízení lehké průmyslové výroby;
- stavby a zařízení pro logistiku;
- výrobní služby, drobná výroba;
- stavby pro skladování;
- komerční zařízení plošně rozsáhlá;
- čerpací stanice pohonných hmot;
- sociální a stravovací zařízení pro zaměstnance, administrativní budovy;
- stavby komunikací funkční skupina C a D, účelové komunikace, parkovací a manipulační plochy a další stavby související s dopravní infrastrukturou;

Využití přípustné
- hromadné garáže podzemní, nadzemní;
- byty pro majitele, hlídače, správce;
- oddychové a relaxační zařízení pro zaměstnance;
- autobazary;
- stavby a zařízení veřejné technické infrastruktury;
- stavby a zařízení pro sport, relaxaci a volný čas, včetně hřišť;
- odstavování nákladních vozidel a autobusů;
- chov hospodářských zvířat v souladu s platnými hygienickými předpisy. Vypočtené ochranné pásmo nesmí zasahovat objekty hygienické ochrany;

Využití nepřípustné:
- stavby, zařízení a využití pozemků nesouvisející se stavbami a využíváním pozemků uvedených ve využití hlavním a přípustném;

S pozdravem

Aleš Grúber
úřad územního plánování
Městský úřad Orlová
tel.: 59658172720.5.2018, 9:59, Emil

Chtěl bych se zeptat jestli mám možnost někde sehnat nějaké fotografie bývalého Dětského ústavu na ulici Lazecká 201 v Orlové 1...děkuji

Dobrý den,
bohužel, fotografie dětského ústavu v Orlové-Městě v našem archivu nejsou. Zkuste se obrátit na Okresní archív v Karviné, třeba budete mít štěstí.
S pozdravem
Nataša Cibulková15.5.2018, 7:06, Alena

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, co se stalo s výtahem na Doubravanu, výtah je zcela zdemolován, šíří se mezi lidmi, že se utrhl z 12.patra. Máme se bát jezdit těmi zbývajícími ? Děkuji za odpověď.

Výtah domu čp. 1370 v Orlové-Lutyni se neutrhl, jedná se o fámu. Výtah byl poničen po bujarém večírku u nájemnice domu. Návštěva vykopla 3 ks výtahových dveří, které následně shodila do výtahové šachty, dále poškodila 1 ks kabinových dveří včetně fotobuňky a vlečných kabelů, kdy dveře vhozené do výtahové šachty tyto kabely poškodily. Šetřeno Policií ČR.

Jarmila Kukutschová
technik oddělení budov a bytů
odbor správy majetku města
Městský úřad Orlová10.5.2018, 18:48, Jaroslav Doffek

Jsem absolutně proti výstavbě plynových kotelen,zase někdo chce mít kšeft bez ohledu na lidi.Vybudování tolika kotelen přívodu plynu k nim bude stát desitky miliónu ,takž to že něco přeplácime za teplo je jen drobek toho,co by nás stalo zpláceni plynových kotelen.Tak v Bohumině je měli a zrušili je protože to bylo drahší a napojili se na Ďetmarovice a my máme jit do toho co v Bohumině zlikvidovali ,to je nenormální.To že si nějaká firma chce udělát kšeft mě nazajímá a buď se to schváli referendem nebo to dáme k soudu,třeba Evropskému

Dobrý den,
děkujeme za Váš podnět, který byl předán vedení města Orlové.
S pozdravem
Nataša Cibulková10.5.2018, 9:38, Vojtěch

Chtěl bych se zeptat, jestli jsou v Orlové nějaké legální plochy pro sprejování? Vím, že kdysi se sprejovalo u bývalé futry(nová Koulovna) a pod jazykovou školou školní. Funguje to ještě? Nebo už nejsou žádné takové plochy? Děkuji

Dobrý den,
pro tyto účely (sprejování) město Orlová nemá legální plochy.

Bc.Patrik Günther
oddělení komunálních služeb
odbor správy majetku a hospodářské správy
Městský úřad Orlová8.5.2018, 21:26, Monika Korduliaková

Dobrý den chtěla bych se zeptat jak se dá zjistit kdo má na starosti jaké dětské hřiště aby to hřiště bylo udržované .... jde mi konkrétně o už v dezolátním stavu hřiště na ulici Osvobození mezi baráky kde jsou č.p. 871,872 .... Před 5 lety tam byla prolízka kterou někdo už asi 2-3 roky nazpět odřezal a asi dal do šrotu nebo nevím kde zmizela,pískoviště dvojité které je plné velkých travin,pletele,kolem všude popraskaný asfalt , tráva,sklo protože tam jsou výrostci co tam chodí chlastat , kouřit trávu.... koše na basket které by bylo vhodné dát do pořádku a dvě houpačky které jsou taky šílené.Kdybych tu mohla vložit foto tak bych to hned udělala. Roky se o to nikdo nezajímá a nestará a na to kolik je tady dětí je to škoda že to máme všichni pod okny a musíme chodit jinam. A pokud by byla možnost aby to bylo funkční tak by bylo dobré aby se o to daný člověk staral. Proto mě zajímá jestli se dá zjistit pod koho to spadá. Děkuji Monika

Dobrý den paní Moniko,
dětské prvky, které byly v minulosti cca 80. letech zřizovány svépomocnou výrobou a nemají příslušné atesty, certifikáty jsou průběžně dle jejich stavu ve městě rušeny. V předmětném místě byl již dříve odstraněný dětský prvek nevyhovující. Nacházející se překlápěcí houpačky vyžadují drobnější opravu a nátěr. Nevyhovující poškozené pískoviště bude zlikvidováno, asfaltová plocha uklizena a basketbalové koše natřeny a opraveny. Opravy budou zajištěny odborem správy majetku a hospodářské správy. Děkujeme za upozornění.
Město postupně realizuje v rámci finančních možností nová ucelená hřiště, která již nové normy splňují na vytipovaných pozemcích mimo ochranná pásma inženýrských sítí. Ve vašem případě jsou zatím nejblíže situovaná sportovní a dětská hřiště za MŠ Lesní u ZŠ a na ulici Osvobození u parkoviště.

S pozdravem
za OSMHS Bc.Günther8.5.2018, 8:15, Ing. Milan Juchelka

"Hlaste se o wi-fi zdarma," vyzývá české obce ministr průmyslu. EU začne nabízet dotace v květnu Evropská unie začne přesně 15. května 2018 ve 13:00 hodin přijímat žádosti měst a obcí na instalaci bezplatného internetu. Do roku 2019 hodlá na rozvoj připojení rozdat 120 milionů eur, v přepočtu přes tři miliardy korun. Každý žadatel může získat 15 tisíc eur, při dnešním kurzu české koruny vůči jednotné evropské měně přes 382 tisíc korun. Ačkoliv Unie spustí první výzvu až za osm dní, zájemci se mohou na internetovém portálu www.wifi4eu.eu registrovat už dnes a ušetří si tím čas potřebný na odeslání žádosti. Při posuzování žádostí bude totiž záležet na datu a čase odeslání, nikoliv na datu registrace.

Dobrý den,
o dotaci jsme požádali, tak nám držte palce! Děkujeme za podnět.
S pozdravem
Nataša Cibulková