DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


4.3.2018, 21:39, Daniel Kučera

Prosím Vás..Nevím už co dělat,či napsat,,ale co se ve městě mění,mění se k horšímu.Vše proti lidem,tak aby to bylo komplikovanější..Né že lidé ve městě nemaj parkovací prostor,pak nesmyslně uzavřeli velkou plochu ve Staré Orlové,né že náměstí na Orlové 4 je šílenost,,(na což nejeden občan poukazoval a to pravdivě),chodníky a cyklostezky ve staré časti odpovídají standardu středověku,,ale když už zruší spoj co jezdil léta 502 na okruh Petřvald,tak to je opět ulet.Jak se prosím Vás mám dostat s dítětem třeba v dnešních -15st mrazech do Petřvaldu a pak i zpět.Vždy to tu jezdilo a nikdy nebyl problém.Ted opět někdo něco musel vykutit,,,ano a opět špatně...

Dobrý den.
Linka MHD Orlová č. 502 zajížděla do Petřvaldu od srpna 2014. Jednalo se o cca 2,5 km zajíždění na Březiny a zpět a tyto spoje byly využívány minimálně, proto byly k prosinci 2017 zrušeny. Do Petřvaldu, Březiny jede příměstská doprava, a to linky 870551 (za tarif MHD), 870552, 870558.
Ing. Radim Klein, vedoucí odboru dopravy4.3.2018, 14:11, Štěpánka Skříšovská

Dobrý den, ráda bych věděla, proč město Orlová zrušilo monitoring kvality ovzduší. Domnívám se , že zvlášť v těchto dnech by informaci o stavu ovzduší mnozí občané uvítali. Štěpánka Skříšovská

Měřicí stanici znečištění ovzduší v Orlové přes nesouhlas představitelů města zrušil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v rámci inovace státní imisní sítě, která vycházela z požadavků aktuální legislativy. Stanice byla přemístěna do Rychvaldu a reprezentuje koncentrace městského pozadí na Karvinsku.
Nezbytnost a účelnost měření jednotlivých škodlivin byla dle sdělení ČHMÚ posuzována podle úrovně znečištění ovzduší na území ČR v uplynulých letech, předpokládané úrovně znečištění ovzduší v letech následujících a možnosti modelování a dalších technik při hodnocení úrovně znečištění ovzduší. Z posouzení nezbytnosti a účelnosti měření vyplynulo, že lokalita Rychvald bude dostačující pro hodnocen úrovně znečištění ovzduší na Karvinsku.
Aktuální koncentrace znečišťujících látek naměřené na stanici Rychvald a informace o kvalitě ovzduší je možné získat na internetových stránkách města orlová: http://www.mesto-orlova.cz/cz/radnice/zivotni-prostredi/stav-ovzdusi/, kde je rovněž odkaz na stránky ČHMÚ. Další měřicí stanice se nacházejí např. v Havířově, Ostravě, Věřňovicích a Karviné.

OVŽP1.3.2018, 14:49, Kolářová Jana

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli potřebuji povolení nebo spolupráci policie, když budu kácet strom z plošiny, která bude zasahovat do silnice Ostravská, tím pádem zabereme pravý pruh silnice. Jak je třeba postupovat, pokud Obec Petřvald povolila pokácení stromu a jiným způsobem nelze strom odstranit? Děkuji za odpověď .

Silnice I/59 ulice Ostravská nespadá pod kompetenci zdejšího Městského úřadu Orlová, OD. Doporučuji tazateli se obrátit přímo na Policii České republiky, Dopravní inspektorát v Karviné, případně na Krajský úřad Moravskoslezského kraje.
Bc. Věra Górecká
silniční správní úřad
Odbor dopravy
Městský úřad Orlová28.2.2018, 12:23, Rudolf Sroka

Zdravím a přejí hezky den,mám dotaz mému synovi končí řidčský prúkaz jak má postupovat při jeho výměně.Děkuji SROKA

Vážený pane,
vše, co bude potřebovat Váš syn k výměně řidičského průkazu naleznete na webových stránkách:
http://www.mesto-orlova.cz/cz/radnice/jak-resit-zivotni-situace/odbor-dopravy/13519-vydani-ridicskeho-prukazu.html

Silvie Havlásková
úředník oddělení dopravně správních agend - registr řidičů
Odbor dopravy
Městský úřad Orlová24.2.2018, 23:19, Pavla

Dobrý den, dne 24.02.2018 jsem byla na V.etapě mezi 15.30 - 17.00hod. a udivilo mě že vynášeli nábytek z domu 1242 a okolo jela Městská policie a vůbec se nazastavila a asi se ani nedivila i když jim nábytek nesli před nosem k popelnici. Vypadá to tam zase příšerně a ještě k tomu to dali na chodník. Takže se nedá projít. A ještě maličkost ty popelnice co tam jsou tak popeláři pořád posouvají právě k tomuto chodníku.

Dobrý den,
děkujeme za podnět a zvláště za upřesnění doby události, z níž lze poměrně přesně zjistit, zda došlo k trestuhodnému pochybení ze strany hlídky MěP (doufáme, že nešlo o vozidlo Policie ČR, občané nás někdy zaměňují anebo nerozlišují)nebo nikoliv. Podnětem se budeme zabývat a v případě pochybení strážníků vyvodíme důsledky. K popelářům se nemůžeme vyjadřovat.
Mgr. Milan Páleník
zástupce velitele městské policie
Městská policie Orlová21.2.2018, 23:13, Pavel Frýda

Dobrý den, píši, i když vím, že na můj dotaz nejspíš neodpovíte, jak jsem poznal při poslední zprávě o nefunkčních hodinách mezi Hypermarketem a Priorem. :( Mám přesto další dotaz: prostranství před komplexem s hospodou Morava je upravena plocha k odpočinku. Pěkná, opravdu. I když jsem pesimista, že se bude využívat k odpočinku. Sím, vysvětlete mi, proč jsou lavičky usazené ze šikma, tzn., kopírují terén. Kdo někdy seděl na lavičce "z kopce", již ví, že z toho max bolí páteř. Ale spíš je na vině ten, kdo toto nezkontroloval a firmě zaplatil. Děkuji

Dobrý den,
Lavičky mají kotvení otvory k tomu připravenými s patkami přes dlažbu na chemické kotvy v podloží. Výrobek sám neumožňuje kotvení "do svahu". Vzhledem k tomu, že terén je velmi mírně svažitý, není nutné podkládat a dorovnávat malý sklon laviček. 2 lavičky "z kopce" u schodiště jsme tam v současné době ponechali na zkoušku. Pokud to bude problém, budou v rámci rekonstrukce schodiště přemístěny. To, že jsou tyto lavičky používány jsme si v terénu ověřili a laviček je celkově v tomto prostoru dostatek. V současné době jednáme s výrobci, jak budeme řešit lavičky ve svažitém terénu v budoucnu.

Ing. Martina Szotkowská, vedoucí odboru rozvoje a investic21.2.2018, 16:39, Michal Mlčák

Dobrý den, chtěl bych se zeptat když chci odhlásit psa kterého dávám do okresu Opava. Co k tomu budu potřebovat? Děkuji

Dobrý den,
k odhlášení psa je nutno vyplnit formulář, ke kterému by měla být doložena kopie přihlášky, která stvrzuje přihlášení psa u nového držitele.
Ing. Jaroslava Buchtová, právní odbor21.2.2018, 13:58, Marie

Dobrý den, chci se zeptat, zda by bylo možné nechat namalovat čáry na parkovišti na spodní ulici Květinová, jelikož někteří řidiči stále neumí normálně zaparkovat. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

odbor správy majetku a hospodářské správy Vám k Vašemu dotazu sděluje, že vodorovné dopravní značení na ul. Květinová nikdy nebylo. Je všeobecně známý fakt, že v případech kdy se vyznačí vodorovné dopravní značení dochází ke snížení počtu parkovacích míst. Vodorovné dopravní značení nezaručuje, že lidé budou parkovat tak ,jak se sluší a patří.

Ing. Kristina Dvoroková
ostatní vztahy ke komunikacím, veřejná zeleň
oddělení komunálních služeb
odbor správy majetku a hospodářské správy21.2.2018, 8:20, Miroslava Hovorková

Na ulici Dr. E.Tyrše někdo způsobil vytékání většího množství vody na komunikaci. Správce komunikace či město , které je vlastníkem parcely , na které se nachází komunikace, vyřešilo situaci instalací přenosné značky a hotovo. ZnaČKA JE V MÍSTĚ URČITĚ PŮL ROKU A NIC SE NEDĚJE. Počkáme na nějaký smrťák ? V okolí jsou podél komunikace stromy , do kterých se snadno narazí. To už tady bylo, zkoukněte pomníček nedaleko. Máte k této situaci nějaké vysvětlení ?

Dobrý den,
Dopravní značení na ul. Dr. M. Tyrše je umístěno jen dočasně, protože zimní období nedovoluje provádět stavební úpravy na této komunikaci. Město Orlová rovněž vede jednání s vlastníkem pozemků, ze kterých dochází k vyvěrání vody na komunikaci ve věci provedení takových úprav, aby již nedocházelo k zatápění komunikace.

Radim Venglař
Odbor správy majetku a hospodářské správy
Městský úřad Orlová16.2.2018, 8:18, orlovak

to mame slepou policii ze ignoruje spatne parkovani na Okružní ulici ? U domu 921 auta stoji v priti smeru pri vyjezdu z parkoviste a nikdo nic nevidi,

Dobrý den,
upozorníme strážníky, aby situaci u čp. 921 zmapovali a případně pořešili.
Mgr. Milan Páleník
zástupce velitele městské policie
Městská policie Orlová15.2.2018, 17:07, Ziomková Irena

Proč spoj 504 nestaví na zastávce Věžáky? a proč důchodci nad 70 let v Orlové mohou používat jen pár autobusu a jinde jezdí zdarma všude?

Dobrý den.
Kromě dvou spojů celá linka 878504 Poruba-Lutyně-Město-Lazy začíná u pošty a pokračuje směr nemocnice, a proto nemůže zastavit na zastávce věžáky, která předchází zastávku pošta. K cestování ze zastávky věžáky lze využít linky MHD Orlová č. 501, 502 a 503 a příměstské linky 870534, 870551, 870553 a 870558, na kterých lze ve stanoveném obvodu IDS cestovat za tarif MHD.
Radou města Orlové jsou schváleny Tarifní a přepravní podmínky platné v obvodu IDS – MHD Orlová. Důchodci nad 70 let mohou za podmínky vyřízení příslušné karty (do 31.03.2018 na Emcard, od 1.4.2018 jen
ODISka) a nahrání příslušného kupónu cestovat zdarma na linkách MHD Orlová a čtyřech příměstských linkách zmíněných výše.

Miroslava Cygonková
dopravní úřad pro MHD
odbor dopravy
Městský úřad Orlová14.2.2018, 14:45, Denisa Horvathova

Dobry den.CHtela jsem se zeptat jestli muzu zadat o prideleni bytu v Orlove ikdyz nemam trvale bydliste v Orlove ale jsem na podnajmu vice nez rok v danem meste .Dekuji za odpoved Denisa Horvathova

Žádost o poskytnutí bytu do nájmu může dle § 16 a § 17 zákona o obcích č. 128/2000 Sb., podat občan způsobilý k právním úkonům, který dosáhl věku 18 let, má trvalé bydliště v Orlové, nebo prokáže místo trvání zaměstnání v Orlové. Žadatel doloží potvrzení o bezdlužnosti vydané právním odborem MěÚ, že nemá žádné nesplněné finanční závazky vůči městu Orlová.

Bc. Šárka Kepenyesová
vedoucí oddělení komunálních služeb
evidence a převody nemovitostí8.2.2018, 15:19, Alena Donová

Dobrý den, nebylo by možno umístit lavičku na chodník ve směru od Lidlu na STS.Chodí zde hodně starších občanu, kteří se již špatně pohybují a toto by .jimjistě trochu pomohlo si cestou odpočinout. Děkuji. Donová.

Dobrý den,
prosíme o upřesnění místa, kde by měla být lavička umístěna, poté bude možnost umístění lavičky prověřena v terénu.

Karin Paková
odpadové hospodářství
odbor správy majetku a hospodářské správy
Městský úřad Orlová7.2.2018, 18:08, Radim

dobry den,chtel bych se zaptat kam se muzu obratit s zadosti o umisteni dodatkove dopravni znacky na parkoviste POUZE PRO OSOBNI VOZIDLA mezi domy 842 a 843 je pomerne male parkoviste a kdyz zde zaparkuji dodavkova vozidla je mnohdy velmi snizen manevrovaci prostor,dekuji za odpoved Radim

Sděluji, že v záležitostech týkajících se dopravního značení je možnost se obrátit přímo na správce komunikací (odbor správy majetku města), případně svůj podnět směřovat na odbor dopravy.
Přeji příjemný den.
Bc. Věra Górecká
silniční správní úřad
Odbor dopravy7.2.2018, 12:23, jarek

zdravím. ještě ke zrušení zastávky u Prioru. Pokud se uzavře chodník a bude volný vstup do Prioru tak ,jak to je na mapce , tak pořád zůstává asi 25 m pro zastávku a to v rozšířené vozovce .Ono je asi lepší pro občany zrušit zastávku , místo aby se jenom posunula. O posunutí zastávky se psalo i minulý rok v nejaké zprávě o stavbě náměstí. Ale ono to je jednodušší. Jinak dík za vaše odpovědi. Pořád žádná odezva. asi jste zavalení prací.

Dobrý den,
zastávka je zrušena pouze po dobu nezbytných stavebních prací. Práce budou pokračovat také před Priorem (šachtice pro přeložku CETIN) a právě na úpravě autobusového zálivu. Před Priorem bude vybudována nová čekárna a celá zastávka bude následně posunuta. Bohužel na této stavbě nic jednoduchého není a koordinace všech vlastníků sítí je také velmi problematická. Děkujeme za pochopení.
Ing. Martina Szotkowská, odbor rozvoje a investic