DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


9.6.2018, 6:03, Jaroslav Doffek

chtěl bych se zeptát,jestli město vi,že v parku někdo ukradl s asi 12laviček dřevěné lišty na kterých se sedi a jestli to někdo hlídá,aby nakonec nezmizely všechny lavičky

Dobrý den,
město Orlová reklamovalo dřevěné výplně laviček v lesoparku, ty vykazovaly po zimě značné poškození. Zhotovitel postupně výplně demontuje, latě opravuje nebo vyměňuje. V tomto případě se nejedná o řádění vandalů.
S pozdravem
Nataša Cibulková5.6.2018, 8:58, Michal Jelínek

Dobrý den. Spousta přilehlých pozemků na ulici Dr.Miroslava Tyrše je v majetku firmy Asental group (zřejmě nástupce RPG) Spousta těchto pozemků není v nájmu, což znamená, že v současné době jsou opět zarostlé cca metrovou trávou a plevely, které se šíří vzduchem a naprosto decimují jakékoli snahy udržet pěkný trávník nám ostatním majitelům pozemků v této oblasti. Myslím, že to řeší zákon 147/1996 o rostlinolékařské péči. Může město nařídit společnosti Asental posekání svých ladem ležících pozemků (s upozorněním, že až k jejich hranicím a ne jako v minulosti, kdy se posekalo jen to, kde se otočí traktor)?

Dobrý den,
k dotazu na údržbu pozemků Asental Lang sdělujeme, že na území města již od května probíhá kosení ploch např. bývalá Klášterní kolonie, avšak není možné celoplošně vykosit vše najednou. Část pozemků mají v nájmu a zbývající mají smluvně určeno kosení do 30.6.2018. Ke způsobu dokosování můžeme sdělit, že není dle zákona vymahatelné, i když se snažíme vlastníky vést k dokončování prací až k hranicím.
Vykosení ploch je možné požadovat po vlastníkovi 2x ročně. Četnost kosení na zahradách občanů je mnohem vyšší, ale bohužel nelze kterémukoliv sousednímu vlastníkovi nařídit stejný režim údržby. Ul. Dr.Tyrše je velká a rozsáhlá oblast pozemků.
Nařizovat zásahy a kosení dle zák. č. 326/2004 o rostlinolékařské péči lze pouze u škodlivých organismů dle Vyhlášky k zákonu.
Na ul.Dr.Tyrše je také značné množství i lesních pozemků, kde kosení nelze vůbec požadovat a údržba stromového porostu probíhá dle lesního zákona.

Kontroly ploch probíhají opakovaně a průběžně, ale vzhledem k letošnímu extrémnímu počasí, kdy horka střídají bouřky, je celoplošnou údržbu nemožné ke spokojenosti všech zajistit.
Věřte, že bychom nesmírně rádi a děláme pro to vše…

Ing. Hana Juřicová
vedoucí odboru výstavby a životního prostředí
Městský úřad Orlová4.6.2018, 22:22, Dana

Dobrý den , jelikož bydlim v okolí pivnice Moravy na ulici Osvobození .....jsem velice rozostřena situací v okolí pivnice a neustálého hluku .....pokud vím existují vyhlášky ,zákony a také doba, kdy se zahrádky v okolí smi vyuzivat ,ještě ,když je to v okolí, kde bydlí lidi a jsou obytné zóny ....neexistuje ,aby z pivnice (zahradky) byly výkřiky bordel a řvaní , až do rána !!!nezlobte se na mě ,ale bydlí tu děti a normální lidi , kteří by se i někdy vyspali u otevřeného okna ....budu ráda, za každou odezvu ,jelikož už plánuji tuto situaci nahlásit příslušným orgánům .viz.stavebnímu uřadu jestli maji vse k tomu ,aby tuhle zahrádku provozovali nebo hygiene ......nikomu neberu zábavu nebo něco takového , ale trošku ohleduplnosti vůči lidem, co bydlí v okolí by také neuškodilo !!!!Děkuji

Dobrý den,

pokud rušení zaznamená městská policie, zcela určitě je každý případ, který spadá do její kompetence projednán. Ovšem znovu zdůrazňuji, pokud rušení městská policie zaznamená, tedy pokud se o rušení dozví. Proto si dovoluji požádat občany, aby v podobných případech ihned informovali policii a nesnažili se situaci řešit ex post, kdy už se s věcí nedá nic moc udělat. Předzáhradek je v Orlové přece jen více a z kapacitních důvodů nelze každou obstarat strážníkem.

Mgr. Milan Páleník
zástupce velitele městské policie
Městská policie Orlová

"Provoz restauračních zahrádek upravuje Nařízení města Orlová č.2/2017 „Tržní řád“. Maximální doba provozu je omezena na dobu od 8:00 hodiny do 22:00 hodiny, s tím že v pátek a v sobotu je prodloužena do 24 hodiny, přičemž do této doby se započítává i doba nezbytného úklidu.
Nedodržení omezení, tedy doby stanovené tržním řádem, se postihuje jako přestupek podnikatele podle zákona o některých přestupcích ( §4 odst.1 zák.č.251/2016 Sb.).
Pokud jde o konkrétní situaci, kdy dochází k provozu restaurační zahrádky mimo nařízením vymezenou dobu, nezbývá občanům, než-li přivolat hlídku městské policie.
Pokud ale noční klid ruší hosté odcházející z restaurační zahrádky, restaurace, kuřáci před restaurací, atd., zodpovědná je osoba, která rušení způsobuje."

Ing.Radim Klein
vedoucí odboru
odbor dopravy
Městský úřad Orlová4.6.2018, 13:51, Táňa

Dobrý den chtěla jsem se zeptat dnes hlásili ampliony autem nějaké varování nejsem si jistá o co se jedná jak to není nic vážného nemusíte mi odepisovat jsem z Orlové Lutyně dopoledne to hlásili děkuji moc s pozdravem Bednářová

Dobrý den, šlo o cvičení záchranných sborů k simulovanému úniku amoniaku ze zimního stadionu. Bližší informaci najdete v Orlovských novinách, které vyjdou v pátek 8. června 2018.
S pozdravem
Nataša Cibulková3.6.2018, 17:27, Martin J.

Dobrý den, je v Orlové vyhláškou dané nedělní omezení hluku (myslím tím sekání trávy a další hlučné strojní práce)? Pokud ano, tak jak a kde si to mohu přečíst. Děkuji.

Dobrý sen,

proběhly pokusy realizovat tuto OZV, ale v ZM to neprošlo...

Ing. Radislav Hájek
ved. oddělení životního prostředí
odbor výstavby a životního prostředí
Městský úřad Orlová30.5.2018, 21:51, Kempná

Dobrý den, znovu se obracím s dotazem, zda město plánuje vybudovat nějaký přístřešek na autobusové zastávce Orlová, město, Zimný důl. Jedná se o jedinou nekrytou zastávku mezi Orlovou a Ostravou. Občané Orlové cestující autobusy se tak při čekání nemají kde schovat při silném větru (ideálně v kombinaci se silným mrazem), v létě před sluncem a zejména za deštivého počasí před vodou odlétavající od kol aut projíždějících po silnici I. třídy. Zejména vzhledem k plánovaným změnám v rozmístění tarifních zón mezi Orlovou a Ostravou (tedy k tomu, že si kvůli žádosti města za jízdné připlatíme) bych očekávala, že se město alespoň pokusí svým občanům vytvořit komfortnější podmínky pro cestování. Děkuji Kempná

Dobrý den,
v současné době probíhají návrhy ohledně vybudování autobusových čekáren v Orlové-Městě, Zimném dole, a to v obou směrech. Bohužel jsou tato jednání časově náročná, proto prosíme o trpělivost. Tento požadavek bude navržen ke schválení rozpočtu pro rok 2019, s termínem případné realizace v r. 2019-2020.

KARIN PAKOVá
odpadové hospodářství, městský mobiliář
odbor správy majetku a hospodářské správy
Městský úřad Orlová28.5.2018, 19:15, Vlasta Bukalová

Dobrý den, po mnohých urgencích jsme se dočkali a děkujeme za montáž lavičky u vchodu do MŠ K. Dvořáčka. Původně byly dvě, ale i za tu jednu jsme vděčni. Snad se jich dočkáme více v této lokalitě včetně odpadkových košů . Velice se přimlouvám za montáž lavičky u jediného funkčního pískoviště za domem čp. 1237 na ulici F.S. Tůmy. D Za invalidní občany a maminky malých dětí děkujeme . Vlasta Bukalová

Dobrý den, paní Bukalová,

v případě požadavku lavičky u pískoviště za domem čp. 1237 na ulici F. S. Tůmy, prosím o zaslání žádosti o zabudování lavičky a přiložení souhlasu nadpoloviční většiny podpisů nájemníků tohoto vchodu. V takovém případě určitě vyjdeme občanům vstříc.

KARIN PAKOVá
odpadové hospodářství, městský mobiliář
odbor správy majetku a hospodářské správy
Městský úřad Orlová26.5.2018, 2:17, Martin

Dobry den ma mesto v planu nejak rekonstruovat plochu na ulici adamusova 1254 kde je betonove hriste blizko lesa byvala plocha kde bylo piskoviste dalo by se to vyuzit oplotit udelat hriste. Nebo multifunkcni hriste ktere se vyskytuje u zakladnich skol tak tam je akorat dve betonove placky. To rovnou tam muzou byt parkovaci mista

Dobrý den, děkujeme za podnět. Na regeneraci V. etapy je zpracována studie a postupně dochází k rekonstrukcím. Bylo zde vybudováno dětské hřiště u MŠ 1268, v loňském roce byla zahájena 1. etapa regenerace sídliště na ul. Adamusova a Dětmarovická, letos bude rekonstruováno hřiště u ZŠ Dvořáčka a další etapa je plánována na příští rok. Studie Vámi zmiňovanou plochu ponechala pro dětské hřiště. Potřebnost vyhodnotíme po zprovoznění hřiště u ZŠ Dvořáčka.
Ing. Martina Szotkowská, vedoucí odboru rozvoje a investic26.5.2018, 0:48, Martin

Dobry den .Mam dotaz jestli mesto zacne cistit řicky v orlove od spadlych stromu aby tam voda nestala nesmrdela apod. Mensi terrenni upravy tech ricek. Rekultivace mensich lesiku a ricek aby se v orlove udrzovala zelen a prostredi v lesu by neuskodila. Nemluvim ted o lesoparku kde se konecne zrealizovaly opravy chodniku a osvetleni. Ale treba lesik u karla dvořacka priklad.A druhy dotaz kdy zacne rekontrukce hrište (bezecky oval) u školy karla dvořáčka

Údržba vodních toků
K odpovědi na Váš dotaz, zda město začne čistit říčky v Orlové od spadlých stromů tak, aby tam voda nestála (nesmrděla), případně zda město bude provádět menší terenní úpravy těch říček. Vám sdělujeme následující:
Uvedenou problematiku řeší příslušná legislativa, především „vodní zákon“ č. 254/2001 Sb.
Drobné vodní toky na území města Orlové protékají po lesních pozemcích, které nejsou v majetku města. Taktéž město není „správcem“ těchto vodních toků (až na vodní tok Chobotovka v Zimném dole). Z výše uvedeného vyplývá, že město Orlová nemá povinnost ani možnost bez souhlasu vlastníků a správců vodních toků zasáhnout a udržovat koryta vodních toků. To k čemu směřujete svůj dotaz je kombinací možností (povinností) správců vodních toků a vlastníků pozemků na kterých se vodní tok nachází. Prioritou Vodního zákona je však především údržba koryta vodního toku z hlediska neškodného odvádění vod při povodních. Taktéž k tomu směřuje i povinnost vlastníků pozemků udržovat koryto vodního toku (v případě, že k tomu nepotřebuje zvláštní technické prostředky), tak aby byl zajištěn plynulý odtok vody. Taktéž je snahou Vodního zákona, aby byl zachován „přírodě blízký“ stav koryta vodního toku. Jakýkoliv zásah do vodního toku je tedy legislativně regulován.
To se samozřejmě týká i lesíku pod školou Karla Dvořáčka na V. etapě. Obvykle tato problematika je spojována i s tím, že občané Orlové bydlící v nejbližším okolí uvedených lesíků vytvářejí v lesících černé skládky nebo přinejmenším běžně vyhazují různé odpadky. Taktéž hrající si děti často lámou větve stromů, které nechávají na místě. Tyto předměty jsou pak v období silných dešťů a povodní často splachovány a ucpávají různé mostky a propustky níže po toku.
Částečným řešením problémů by byla možnost, že správu vodních toků převezme město Orlová, případně město Orlová vyřeší majetkové poměry na pozemcích, na kterých se nacházejí vodní toky. Pak by město na své náklady provádělo předmětné prohrábky a čištění koryt.
Co se týče Vaší poznámky, (aby tam voda nesmrděla), je nutno podotknout, že mnoho drobných vodních toků protéká oblastmi, které doposud nebyly odkanalizovány a občané bydlící v domech v okolích těchto toků nemají vyřešené zneškodňování odpadních vod v souladu s platnou legislativou.

Tadeáš Janiczek
referent
Odbor výstavby a životního prostředí
Městský úřad Orlová

Dobrý den,
na území města Orlové se vyskytují toky, kde je správce jak město Orlová tak např. Povodí Odry. Spousta toků vede přes pozemky soukromých vlastníků (např. v lese), zde město nemůže samovolně přistoupit k čištění.
Odbor správy majetku se snaží udržovat své toky v čistotě.
Bc. Šárka Kepenyesová
vedoucí oddělení komunálních služeb
evidence a převody nemovitostí
odbor správy majetku a hospodářské správy
Městský úřad Orlová

Pokud budou schváleny chybějící finanční prostředky na zastupitelstvu města, bude rekonstrukce hřiště zahájena na konci školního roku.
Ing. Martina Szotkowská,
vedoucí odboru rozvoje a investic25.5.2018, 10:38, Pavel Novák

Dobrý den, proč se jen látají díry na cestách na 5 etapě a nepoklade se celý koberec, kdy se konečně opraví chodníky kde jsou větší díry jak na cestách a to naše představitelé na úřadech nezajimá, že od výstavby sídliště nebyly opraveny chodníky. Promiňte některé jo, ale jak zaprší jsou horší než s těma dírama, copak 5 etapa nepatří k městu Orlová ...jen 1 - 3 a nedostavěné náměstí...kde jsou chodníky vydlažděné...proč se nakladají výdaje na nesmyslný polyfunkční dům a opravy chodníku nikde....ale 5 etapa není střed města ...bohužel. Děkují za odpověď Novák

Dobrý den,

opravy chodníků z litého asfaltu na V. etapě, hlavně podél komunikace na ul. F.S. Tůmy a na ul. K. Dvořáčka budou probíhat v letošním roce. O celoplošné opravě komunikací město Orlová v letošním roce neuvažuje.

Bc. Šárka Kepenyesová
vedoucí oddělení komunálních služeb25.5.2018, 7:21, Vendula

Dobrý den, jak mám postupovat v případě, že jsem si poškodila kolo na výtlucích v městské komunikaci? Jedná se mi o díry na rozhraní V. etapy a Dětmarovic, které jsou momentálně asi připravené k opravě. Při jízdě směrem z Orlové na Dětmarovice jsem si na této díře 22.5.2018 prorazila duši na zadním kole. Děkuji za odpověď

Dobrý den,
škodní událost můžete nahlásit v kanceláři č. 314, popř. podat písemně na podatelnu městského úřadu.

Bc. Šárka Kepenyesová
vedoucí oddělení komunálních služeb
evidence a převody nemovitostí
odbor správy majetku a hospodářské správy
Městský úřad Orlová23.5.2018, 19:08, Emilie Krainová

Asi už vypadám jak stálý stěžovatel, ale byli jste již někdy na novém autobusovém nádraží a stáli na nástupišti v dešti pod tzv. čekárnami? Prší na vás ze tří stran,a ty stříšky, kterým se říká čekárna, jsou k ničemu. Naproti tomu v místech, kde autobus v Orlové ani nestojí jsou plně kryté čekárny.

Dobrý den.
Autobusové přístřešky na území města jsou majetkem města Orlová. Autobusové nádraží je majetkem ČSAD Karviná a.s. Vyjádření zástupce ČSAD Karviná a.s.: pro tyto případy je autobusové nádraží vybaveno plnohodnotnou čekárnou včetně sociálního zařízení přímo v budově AN. V této čekárně je umístěn rovněž online informační LED panel zobrazující příjezdy jednotlivých autobusů. Následně se cestující přesune na nástupiště, které již má pouze přístřešky na případné krátkodobé čekání. Tyto přístřešky nemohou být zakryty z bočních stran, neboť by omezily průjezdnost nástupiště vozíčkářům a rodičům s kočárky. Věřím, že cestující bude natolik tolerantní, že tuto situaci pochopí.
Miroslava Cygonková
dopravní úřad pro MHD
odbor dopravy
Městský úřad Orlová22.5.2018, 18:48, Karel

Chci upozornit na právo cloveka,které má každý z nás,stala se mi taková věc že mne kriminalista vyslichal z dané věci a já odmítl vypovídat s tím že mám důvodným strach jak o svůj tak život své rodiny a nejmenovaní kriminalisté vyuzily psychické stránky člověka k tomu aby dokozaly podstrčit úplně jiný papír nes se do spisu který je nahráván řeklo,zítra budu zdejší system policie ČR řešit s vnitřní jo ontrolou,protože to co se nám lidem aniž by jjsme o tom mnely potuchy děje ze strany správních orgánů a veřejných činitelů.

Dobrý den,
děkujeme za Váš příspěvek, ale v tomto případě Vám město nemůže nijak pomoci. Musíte se obrátit na policii nebo právníka.
S pozdravem
Nataša Cibulková21.5.2018, 17:05, Miroslav Encemler

Ti, co nepracují, musí vykonat 40 hodin veřejných prací, aby se jim zvedly dávky. Proč všechny ÚP zařazuje na tyto práce v Orlové. Jsou to třeba občané Petřvaldu, ale veř. práce dělají v Orlové. Přitom někdy o sebe "zakopávají" jak je jich ve skupině hodně. Jel jsem autem v Orlové 1 a tam čistili ulici Fr.Palackého - ke staré poště. Sedělo jich tam na schodech staré pošty asi 10, ačkoli tu cestu by zvládli 2. Jak mají získat pracovní návyky. To jsou spíš návyky na lenošení, protože pořád odpočívají. Těch 8 mohlo pracovat třeba v Petřvaldu nebo jinde.

Dobrý den,
dotaz ohledně zařazování uchazečů úřadem práce není v naší kompetenci, v tomto případě se obraťte přímo na úřad práce. Co se týká rozdělování skupin ohledně úklidu zaměstnanců veřejně prospěšných prací a veřejné služby, tito jsou posíláni na místa dle nahlášených požadavků občanů v rámci působnosti města Orlová.

KARIN PAKOVá
odpadové hospodářství, městský mobiliář
odbor správy majetku a hospodářské správy
Městský úřad Orlová

Město Orlová má s úřadem práce uzavřenou smlouvu o výkonu veřejné služby na 40 pracovních míst a tyto práce se vykonávají pro město Orlová. Pokud by se mělo uklízet v Petřvaldu, muselo by o veřejnou službu zažádat město Petřvald. Navíc přidělování zájemců k výkonu veřejné služby provádí úřad práce - oddělení dávek hmotné nouze. Rozdělení a organizaci práce pro veřejnou služby zajištuje OSMHS.

Bc. Dagmar Vaňková,
personalistka21.5.2018, 16:54, Lubomír Miksa

Dnes jsem se dočetl, že město chce prodat pozemky u restaurace Horník firmě WALBO RAILWAY na výstavbu výrobních hal.¨To chcete Orlovou "obklíčit" výrobními halami? Proč pozemky nenabídnete např. společnosti, která staví Senior Parky - t.j. byty pro seniory jak je například v Rychvaldu. Jednak by to nehyzdilo příjezd do Orlové, ale naopak a bylo by to potřebné. Populace stárne a Orlová má 2 Domovy důchodců. Senior Parky nabízejí bezbarierové byty důchodcům.

Dobrý den,
záměr prodeje pozemků u restaurace Horník je vyvěšen na úřední desce již min. od roku 2011. Na základě této skutečnosti firma WALBO RAILWAY zaslala žádost se záměrem výstavby výrobních hal. Tento záměr byl předložen orgánům města ke schválení a poté nově vyvěšen na úřední desce s uvedením přesnějších údajů. Záměr firmy je v souladu s územním plánem města Orlové.

Bc. Šárka Kepenyesová
vedoucí oddělení komunálních služeb
evidence a převody nemovitostí
odbor správy majetku a hospodářské správy
Městský úřad Orlová

Plochy "U Horníka" se podle územního plánu nacházejí v území s funkčním využitím VS - plochy výrobní smíšené, komerční logistické. Územní plán pro jejich využití stanoví následující podmínky:
Využití hlavní
- stavby a zařízení lehké průmyslové výroby;
- stavby a zařízení pro logistiku;
- výrobní služby, drobná výroba;
- stavby pro skladování;
- komerční zařízení plošně rozsáhlá;
- čerpací stanice pohonných hmot;
- sociální a stravovací zařízení pro zaměstnance, administrativní budovy;
- stavby komunikací funkční skupina C a D, účelové komunikace, parkovací a manipulační plochy a další stavby související s dopravní infrastrukturou;

Využití přípustné
- hromadné garáže podzemní, nadzemní;
- byty pro majitele, hlídače, správce;
- oddychové a relaxační zařízení pro zaměstnance;
- autobazary;
- stavby a zařízení veřejné technické infrastruktury;
- stavby a zařízení pro sport, relaxaci a volný čas, včetně hřišť;
- odstavování nákladních vozidel a autobusů;
- chov hospodářských zvířat v souladu s platnými hygienickými předpisy. Vypočtené ochranné pásmo nesmí zasahovat objekty hygienické ochrany;

Využití nepřípustné:
- stavby, zařízení a využití pozemků nesouvisející se stavbami a využíváním pozemků uvedených ve využití hlavním a přípustném;

S pozdravem

Aleš Grúber
úřad územního plánování
Městský úřad Orlová
tel.: 596581727