DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


23.2.2024, 10:59, Žyrek Arnošt

Dobrý den,bydlím v Jesenikách a mám jít v pondělí na pohřeb strýce.Mužete mi poradit kde máte v orlové pohřební smuteční sínˇ? Moc děkuji za odpovědˇ. Žyrek Arnošt

Dobrý den,
smuteční síň v Orlové 1 najdete na ulici Klášterní 1186, Orlová-Město,.
S pozdravem
KS22.2.2024, 20:23, Roman

Bude na místě koupaliště i minigolf které charta na bývalém koupališti

Dobrý den,
děkujeme za dotaz. V současné době se ve veřejném prostoru po bývalém koupališti s minigolfem nepočítá. Celá studie je k dispozici na https://www.lepsi-orlova.cz/soubory_texty/157_1-revitalizace-arealu-letniho-koupaliste_orlova-faze-2_01-pdf.pdf.
S pozdravem
ORI22.2.2024, 19:10, Libuše Pernická

Dobrý den, hlášení městského rozhlasu na konci ulice Lesní se rozléhá tak, že v podstatě není vůbec rozumět sdělení, která hlasatel říká. Dále jsem se chtěla zeptat, proč není možné zveřejňovat hlášení rozhlasu na stránkách MUNIPOLIS Orlová,kde je zaregistrována spousta občanů. Myslím, že by občané ocenili informační sms prostřednictvím tohoto systému. Děkuji za informaci.

Dobrý den,
prosím o nahlášení čísla hlásiče městského rozhlasu u kterého jste zaregistrovala problém se zvukem na tel. číslo 596 581 330 Ing. Tomáš Polášek popř. mail: tomas.polasek@muor.cz, který se problémem bude zabývat.
Co se týká komunikačního systému MUNIPOLIS, tak každý den je na Vámi zaregistrovaný email popř. do aplikace zasíláno informativní sdělení o dění ve městě Orlová. SMS zprávy jsou zpoplatněny, a proto je využíváme v mimořádných případech.
S pozdravem
KS22.2.2024, 14:43, Petr

Dobrý den, mířím na Vás s dotazem ohledně nákupního centra Orel (pokud se tomu dá přezdívat ještě pořád nákupní centrum). Je na úřadě nějaká profese, která se zabývá kontrolou "vzhledu okolí" nebo něco podobného? Je neskutečné, do jaké fáze se tato budova dostává. Když tudy člověk prochází, má pocit že se vyskytuje někde v opuštěném, vyrabovaném městě. Chápu, že můžete argumentovat tím, že Orel nepatří pod město ale pod soukromníka. Nicméně budova se pořád nachází na území města Orlová, a proto by mělo být ve Vašem vlastním zájmu zajistit to, aby se vlastník o budovu více staral, a občané se tudy nebáli chodit. Je sice moc pěkné, že zde přibyl HHC obchod, jistě to je věc, která Orlové "scházela", ale především byste to měli být Vy, kdo se soukromníkem bude jednat a jakýmsi způsobem ho donutí, aby se staral o svůj majetek na území Vašeho města. Doufám že můj komentář nezní útočně (protože tak znít ani nemá), ale trápí mě (a myslím že nejenom mě) už delší dobu. S přáním hezkého dne, Petr :-)

Dobrý den,
děkujeme za Váš podnět ohledně vzhledu nákupního centra Orel. Údržba nemovitosti je bohužel věcí vlastníka budovy, ale město Orlová bude majitele kontaktovat a projedná s ním případné úpravy nebo opravy nemovitosti.
S pozdravem
KS22.2.2024, 10:53, Hana

Dobrý den, chci se zeptat, proč při bourání jednoho z pavilonů ZŠ na Energetiků 940 se při bouracích pracích nepoužívá kropení - oblaka prachu znemožňují větrání ve všech bytech přilehlé bytové zástavby !

Dobrý den,
děkujeme za Váš podnět. Firmu, která prováděla demolici budovy jsme upozornili. Byla zjednána náprava a firma pravidelně staveniště kropila.
S pozdravem
ORI21.2.2024, 10:37, Pavel

Dobrý den. Chci se optat zdali Město Orlová poskytuje dotace na výměnu plynových kotlů. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
město Orlová dotace na plynové kotle neposkytuje. Pouze se podílí částkou 5 000,- Kč na žadatele na dotacích, které jsou vyhlašovány státním fondem životního prostředí (kotlíkové dotace). Nicméně ani v rámci těchto dotací už není podporováno pořizování plynových kotlů. Bližší informace týkající se dotací lze dohledat na webových stránkách: https://www.sfzp.cz/dotace-a-pujcky/kotlikove-dotace/.
S pozdravem
OVŽP21.2.2024, 9:16, Pavel Rusek

Dobrý den. Chtěl bych podat dotaz, nebo spíše stížnost, na veřejné osvětlení u Penny Marketu v Orlové-Porubě. Veřejné osvětlení tam nefunguje již více než 1 rok! Když jdou občané nakoupit do tohoto obchodu, tak ve večerních hodinách tam je problém "najít" svoje auto, kde jste si ho zaparkovali! Je tam tma jak v prdeli! A navíc se tam ve večerních hodinách zdržuje nadměrné množství místních "nepřizpůsobivých" obyvatel i přes to, že je v nedaleké blízkosti základna PČR. Vypadá to tam jako v Bronxu! Ani hlídka Městské policie se tam ve večerních hodinách neukáže! Jako občan Orlové se tam cítím velice ohrožen! Když přijedu s nákupním košíkem ke svému vozidlu, které musím v té naprosté TMĚ napřed najít, tak při vykládání nákupu si nejsem jistý zda, kdy a kým budu napaden nebo okraden! Takže jako bývalý policista bych chtěl znát důvod, proč se tam "šetří" elektrinou na úkor bezpečnosti občanů! Začne se to řešit, až se něco "vysere"? Třeba vražda, znásilnění, krádež, nebo jiný násilný trestný čin v té naprosté tmě? S pozdravem Pavel Rusek.

Dobrý den,
dle Vašeho popisu se jedná o venkovní osvětlení na pozemku parc. č. 3073/17 v k.ú. Poruba u Orlové přilehlé k prodejně Penny Market. Toto osvětlení není veřejným osvětlením v majetku ani provozování města Orlová. Provozovatel byl vyzván ke zprovoznění svítidla u přechodu pro chodce, které zároveň obsluhuje silnici a jeho provoz tedy dle legislativy má být zajištěn nezávisle na vlastníkovi, a to dopisem pod č.j. MUOR 13621/2024 ze dne 31.01.2024. Ostatní zařízení tohoto venkovního osvětlení jsou v režii jejich provozovatele na soukromém pozemku a jejich provoz ani údržba nemohou být odborem správy majetku a hospodářské správy vyžadovány. Doporučujeme Vám, aby jste se obrátil na provozovatele prodejny či na vlastníka dotčeného pozemku.
Městská polici Orlová se této lokalitě nevyhýbá a provádí zde pravidelné kontroly.
S pozdravem
OSMHS+MP21.2.2024, 7:46, Emil Vyhlas

Dobrý den, letní koupaliště v Orlové nebude,tak mně napadlo, zda.li je možné zrealizovat v letních měsících přímí autobusový spoj z Orlové na Kališovo jezero v Bohumíně-Šunychl-škola. parkoviště u Kališova jezera je v drtivé většině plné a dosavadní autobusový spoj z Orlové na Kališovo jezero je komplikovaný s přestupem a dlouhým čekáním. děkuji za odpoved´

Dobrý den,
město zajišťuje dopravní obslužnost ve svém územním obvodu formou Městské hromadné dopravy (MHD) nad rámec dopravní obslužnosti území kraje. Dopravní obslužnost území kraje je mimo jiné realizována veřejnou linkovou dopravou (tzv. meziměstskou). Kališovo jezero se nachází v územním obvodu města Bohumín, a je jednou z více možností, kde lze v létě vyrazit z Orlové za koupáním. Do zmíněné lokality je zajištěna doprava z Orlové s přestupem v Bohumíně, a to na linku 874565, která zajíždí na zastávku Bohumín, Šunychl, škola (poblíž Kališova jezera).
Na základě uvedeného není uvažováno o zřízení prázdninových spojů formou tvz. zvláštní linkové dopravy, která by byla vyhrazena pouze pro stanovenou skupinu lidí a kterou by plně financovalo město.
S pozdravem
OD20.2.2024, 21:46, Marek

Dobrý den, rád bych se vrátil k dotazu občana ze dne 22.7.23 a 12.7.23 k výrobně palivového dřeva na adrese Rolnická 26/Orlová. Činnost na pozemku probíhá nadále i k dnešnímu dni, na obecní příjezdovou cestu s novým povrchem byla sice instalovaná dopravní značka zakazující vjezd vozidlům na 3,5t ale naprosto běžně tam zajíždějí nákladní vozidla s návěsem s dřevní kulatinou obvykle ve večerních hodinách, probíhá svoz kulatiny pod rouškou tmy v pozdních hodinách -nelegální?( viz jejich video příspěvky na FB profilu) část obecní příjezdové cesty je oplocená k soukromému pozemku, řezání kulatin probíhá v jakoukoliv denní večerní hodinu včetně víkendů.je toto vše se souhlasem města a příslušných odborů?

Dobrý den,
k níže uvedenému dotazu sdělujeme, že na základě podnětu z webu města byla naším úřadem provedena živnostenská kontrola, jejímž cílem bylo prověřit, zda provozovatel činnosti má příslušné živnostenské oprávnění a dodržuje podmínky stanovené živnostenským zákonem a zákony souvisejícími s podnikáním. V současné době je kontrola již ukončena.
Není však v pravomoci živnostenského úřadu posuzovat intenzitu hluku vznikajícího z předmětné činnosti, ani šetřit porušování nočního klidu. Pokud k takovému protiprávnímu jednání dojde, doporučujeme obrátit se na Městskou policii Orlová (linka 156 nebo 158) nebo podat oznámení na MěÚ Orlová - oddělení přestupků, které se tímto podnětem bude následně zabývat. Dále odkazujeme na: https://www.mesto-orlova.cz/cz/radnice/jak-resit-zivotni-situace/odbor-vnitrnich-veci/13542-prestupkove-rizeni.html.
S pozdravem
OVVŽÚ+MP19.2.2024, 12:43, Daniel Kučera

Dobrý den,bude Město dělat nedokončený a rozbitý chodník na silnici 59?Bude Město zaujímat stanovisko vůči nepřizpusobivým v Orlová Město?Dnes už to opět začíná být vyloučená lokalita,ikdyž se odvedl kus poctivé estetické práce.Děkuji..

Dobrý den,
právě provádíme kontrolu stavebně - technického stavu komunikací a chodníků po zimním období a připravujeme seznam oprav na rok 2024. Děkujeme za Váš podnět ohledně rozbitého chodníku kolem silnice 59 na ul. Ostravská, který prověříme.
S pozdravem
OSMHS15.2.2024, 20:10, Tomáš

Dobrý den chtěl jsem se zeptat kdy budete opravovat cestu 17 listopadu.Ta cesta je v katastrofálním stavu,vyhnete se jedné díře a hned vyjede do druhé děkuji za odpověď

Dobrý den,
silnice 17. listopadu spadá pod údržbu Správy silnic Moravskoslezského kraje. Budeme informovat o stavu silnice zástupce Správy silnic Moravskoslezského kraje.
S pozdravem
OSMHS14.2.2024, 19:56, Vlastimil

Dobrý den. Už od neděle nesvítí pouliční osvětlení, na Dělící. Romské děti, které nikdo nehlídá, ničí úmyslně kryty na sloupech a to i ve večernich pozdních hodinách. Uvítali by jsme rychlou opravu a častější kontroly, sociálních pracovníků a MP. Děkuji

Dobrý den,
osvětlení v této lokalitě bylo nahlášeno smluvnímu správci veřejného osvětlení k opravě a zajištění bezpečnosti zařízení. V rámci možností budou prováděny častější kontroly.
S pozdravem
OSMHS14.2.2024, 13:42, Hana

Dobrý den, zajímalo by mě i mé okolí z jakého důvodu nebylo nikam vráceno červené orlovské srdce?? Srdce bylo krásné, pochybuji že ho opravujete už několik let. Člověk by se u něho i teď na Valentýna rád vyfotil.. Děkuji, Hana J.

Dobrý den,
červené orlovské srdce bylo dnes nainstalováno na náměstí 28. října.
S pozdravem
KS13.2.2024, 8:59, Lenka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, proč se zrušily lampy u chodníku, který je mezi hlavní cestou a velkým parkovištěm u orla? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
při pravidelných kontrolách technického stavu světelných míst ve Vámi zmíněné oblasti zjistil dne 29.1. smluvní správce havarijní stav stožáru na 3 světelných místech s čísly 57.14, 57.17 a 57.18. Pro zajištění bezpečnosti osob a majetku musely být tyto stožáry seříznuty do bezpečného stavu. Světelná místa jsou určena k opravě, ovšem vzhledem k dostupnosti materiálu jehož část má v současné době dodací lhůtu 6 - 7 týdnů, budou však tato místa opravena tedy cca do 8 týdnů. Za toto prodlení se omlouváme.
S pozdravem
OSMHS9.2.2024, 12:34, Marie Hrádková

Dobrý den, navštěvuji místní krytý bazén, a opět jsou stropní panely, asi 13 kusů promáčeny z protékající střechy. Již jednou jsem na to upozornila, bylo to jiném místě, panely vyměněny, ale voda si vždy najde někudy cestu, jak známo. Proto by bylo třeba udělat rekonstrukci střechy, aby bazén mohl zůstat nadále v provozu, když tu už tedy nebudeme mít koupaliště, jak bylo oznámeno současnými zastupiteli. Děkuji.

Dobrý den,
děkujeme za váš zájem. Vedení společnosti SMO, m.a.s. Orlová tuto záležitost řeší. Vzhledem k příznivému počasí na konci roku 2023 již byla opravena část střechy bazénové části. V současné době probíhá výběrové řízení na realizaci opravy další části střešní krytiny.
Samotné stropnice, pokud se nacházejí nad bazénovou vanou, nelze vyměnit ihned. V takovém případě je nutno bazén nejprve vypustit a následně postavit lešení a provést výměnu. Toto je možné realizovat pouze v době odstávky. Odstávka je plánována na měsíc červen tohoto roku. O přesném datu odstávky Vás budeme informovat prostřednictvím sociálních sítí a na našich webových stránkách.
S přátelským pozdravem

Ing. Petr Maciejovský
Provozně technický manažer
SMO, městská akciová společnost Orlová