DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


11.7.2020, 20:17, Dagmar Procházková

Dobrý den, zhruba před pěti lety prošly domy na ulici Zátiší připojením na místní kanalizaci a ačkoli poté proběhla snaha o úpravu komunikace, příliš se ta snaha nepovedla. Každým rokem je silnice horší a horší, samozřejmě nejvíce v místě výkopu. Nejhorší je to když prší nebo sněží, kdy lidé, kteří jdou po chodníku musí uskakovat před každým autem, aby se vyhli obstřiku od kol. Nemluvím o tom, že voda a sněhový marasmus stříkají na domy a další majetek obyvatel Zátiší. Prosím, kdy je v plánu obnova komunikace? Děkuji, Procházková ml.

Dobrý den,
v současné době obnova této komunikace není v plánu oprav. Dochází k opravě pouze lokálních výtluků. Vláda avizuje uvolnění finančních prostředků na opravu komunikací II. třídy. Pokud k tomu dojde, město by se pokusilo o zmíněnou dotaci na rekonstrukci Zátiší ucházet.
Děkujeme za pochopení.11.7.2020, 17:19, Věra Beranová

Dobrý den. Kde mohu požádat o zelený kontejner na sklo k rodinnému domu? Děkuji. Beranová

Dobrý den,

zelené nádoby na sklo jsou rozváženy dle požadavků občanů. Pokud máte o nádobu na sklo zájem, napište mi prosím jméno, adresu a telefonický kontakt na e-mail denisa.nitschova@muor.cz.
Ing. Denisa Nitschová, odbor správy majetku a hospodářské správy10.7.2020, 14:26, Terezia Ptáčková

Dobrý de. Zajímalo by mě, podle jakého klíče jste zaváželi zelené popelnice k rodinným domům? Někteří naši sousedé je dostali, jiní ne..

Dobrý den,

zelené nádoby na sklo jsou rozváženy dle požadavků občanů. Pokud máte o nádobu na sklo zájem, napište mi prosím jméno, adresu a telefonický kontakt na e-mail denisa.nitschova@muor.cz.
Ing. Denisa Nitschová, OSMHS9.7.2020, 19:46, Romana Musiolkova

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, proč už Polar nevysílá Orlovsky expres. Děkuji

Dobrý den,
město zvolilo jiný způsob komunikace s občany, a to prostřednictvím LTV a internetové televize ITVO. Každou sobotu najdete premiérové díly ORLOVSKÝCH MINUT na LTV-PLUS. Denně můžete sledovat vysílání z Orlové v časech: 7:15-7:30, 13:15-13:30, 19:15-19:30 a 1:15-1:30 hodin. Reportáže z Orlové najdete i na facebookovém profilu ITVO.
S pozdravem
Nataša Cibulková9.7.2020, 17:05, Roman

Dobrý den myslíte si ,že by MP Orlová mohla také pokutovat dodávky ,které parkují na místech pro osobní automobily,protože zatím dělají mrtvé brouky.Dodávky stojí na trávnicích a policie nic i když jede kolem(pešky nechodí).Je to normální stav?

Dobrý den,
městská policie s popisovanou situací nesouhlasí a argumentuje, že problematiku dodávek průběžně řeší.
S pozdravem
Nataša Cibulková9.7.2020, 9:43, Libor Kubita

Dobrý den. Bydlím na ulici Energetiků. která je poměrně hodně vytížena dopravními prostředky, jelikož jsou zde dvě školy, bytové družstvo Orlovan a také Přestupkové oddělení MěÚ Orlová. Uvedená pozemní komunikace je značně zdevastována, takže se ptám, kdy zde bude konečně provedena odpovídající oprava této cesty ( takřka 40 let je ve stejné stavu). Dále mě zajímá, jestli budou z této komunikace odstraněny kontejnery na nejrůznější odpad, jelikož jednoznačně tvoří překážku silničního provozu na jiné vhodnější místo. Jinak mě může kontaktovat zodpovědný pracovník MěÚ Orlová, kterému sdělím podrobnosti. Díky KUBITA Libor

Dobrý den,

kompletní oprava komunikace na ul. Energetiků není letos v plánu. V letošním roce budou provedeny pouze lokální opravy výtluků.
Co se týče přesunutí nádob na odpad, tuto záležitost zkonzultujeme s odborem dopravy a se společností SMO, m.a.s.

Odbor správy majetku a hospodářské správy5.7.2020, 15:56, Tomáš Slíva

Dobrý den, chci se zeptat jestli je na území města Orlové povoleno pálit větve a trávu. 5.7.2020 tady soused na Žofinské ulici pálil celý den větve a trávu, přijeli policisté a řekli mi, že to není nic takového. A přitom ulice byla nasákla tím smradem, venku bylo na slunku kolem 40stupňu a okna nešli otevřít. A ještě mi bylo sděleno, že tam má nachystanou další hromadu větví a že ji bude pálit jindy jako když bude jiné počasí. Tak se chci zeptat tady na Žofinské ulici spadl strom mohu ho spálit ???? nebo jen někteří......mohou pálit.

Dobrý den,
město Orlová nemá vlastní vyhlášku o pálení rostlinného materiálu, takže platí pouze zákon č. 201/2002 Sb., o ochraně ovzduší, který dle §16 umožňuje spalování, ale musí se jednat o suchý rostlinný materiál neznečištěný chemickými látkami. Pokud by byla tato podmínka porušena, jedná se o přestupek, za který může být uložena pokuta až 50tisíc korun. Samozřejmě by měly být splněny i jiné podmínky jako jsou: vhodné klimatické podmínky, dostatečná vzdálenost od lesa, mít po ruce něco na uhašení, atd. Tyto podmínky jsou obecné, ne přímo vyjmenované zákonem.
Fakticky dle zákona musí být dodrženy podmínky dle výše uvedeného §16.
Pokud na ul. Žofinské spadl strom, který je Váš (na Vašem pozemku), je na Vašem rozhodnutí, zda jej využijete pro dřevo nebo spálíte. Spalování za předpokladu splnění výše uvedených podmínek zakázáno není.

Ing. Kateřina Stachurová, OVŽP4.7.2020, 17:49, David Čudek

Má někdy město v plánu nainstalovat např. V lesoparku fotopadti proti vandalům?

Dobrý den,
fotopasti v této lokalitě jsou rozmístěny.
S pozdravem
Městská policie Orlová4.7.2020, 17:31, Jana

Dobrý den, chtěla bych vědět, jestli je dovoleno v Orlové spalovat trávu, když se mluví o životním prostředí a proč se toto nezakáže.

Dobrý den,
spalování rostlinného materiálu řeší zákon č. 201/2002 Sb., o ochraně ovzduší, který dle §16 umožňuje spalování, ale musí se jednat o suchý rostlinný materiál neznečištěný chemickými látkami. Pokud by byla tato podmínka porušena, jedná se o přestupek, za který může být uložena pokuta až 50 tisíc korun. Samozřejmě by měly být splněny i jiné podmínky jako jsou: vhodné klimatické podmínky, dostatečná vzdálenost od lesa, mít po ruce něco na uhašení, atd., s tím, že tyto podmínky jsou obecné, ne přímo vyjmenované zákonem. Spalování na území obce může také omezit vyhláška obce, Město Orlová však takovou vyhlášku nemá. V minulosti byl návrh na vydání vyhlášky o spalování zamítnut při projednávání zastupitelstvem obce.

Ing. Kateřina Stachurová, OVŽP3.7.2020, 9:06, Jan Mokry

Dobrý den, prosím rád bych Vás požádal o informaci, jaká firma realizovala zeleň ve městě (kruhové objezdy, středové pruhy podél cesty). Plánuji rekonstrukci zahrady a tento styl je přesně můj šálek čaje. Tohle se opravdu povedlo, je to velmi krásné a moderní. Velmi děkuji a přeji hezký den. J. Mokrý

Dobrý den,
moc nás těší, že se Vám líbí zeleň v našem městě, stejně tak i naše kruhové objezdy a středové pruhy podél cesty. Toto vše je dílem zahradnické firmy TALPA, která sídlí v Orlové.
Přeji hezké a pohodové dny.
Nataša Cibulková2.7.2020, 20:10, Renda

Dobrý den, chtěl bych se prosím zeptat ohledně uzavření ulice Rydultowská počínaje 7.7.2020 . Možná mi něco uniklo, nicméně proč bude tato ulice uzavřena? Na stránkách města jsem informaci nenašel. Pokud tam je, omlouvám se.Má uzavření něco společného s rekonstrukcí náměstí ? Jak dlouho bude Rydultowská ulice uzavřena? Bude nějakým způsobem průjezdná pro místní? Děkuji, hezký den, Renda

Dobrý den,
v termínu od 7. do 14. července byla zčásti uzavřena ulice Rydultowská. Z důvodu opravy havarijního stavu kanalizace byla v místě parkoviště pod budovou bývalého finančního úřadu komunikace překopána a nebyla průjezdná, nicméně dostupnost všech objektů byla zachována jak při vjezdu z ulice Masarykova třída až k parkovišti u krytého bazénu, tak z druhé strany od ulice Ke Studánce opět až parkovišti u bývalého hotelového domu Doubravan.1.7.2020, 12:12, Petr Lukačík

Dobrý den , na ulici 1.máje čp.1270 . Jedná se o demolici původních hřišť . Proč není vyvěšena a označená stavba ( jako např. kdo tuto stavbu provádí , kdo za ní odpovídá jako stavbyvedoucí atd), dále proč není nikde stanovená pracovní doba provádění prací. Jak je možné , že dneska ráno 1.7.2020 ve 4 . 40 hod. začne lítat s bagrem nějaký blázen a dělat již tak brzo kravál ?

Dobrý den,

stavba "Regenerace panelového sídliště V. etapa v Orlové-Lutyně, 3. část" je označena na ul. Na Výsluní vedle stavební buňky.

Pracovní doba na informačních tabulích se neuvádí. V letním období obvykle stavební firmy začínají pracovat i v 5 hod ráno a využívají počasí.

Podnět na práci s bagrem prověříme.


Ing. Alena Kasanová1.7.2020, 8:58, Petra

Dobrý den, můžete mi prosím sdělit, jestli bude letos vyhlášena soutěž o nejkrásnější balkón, zahradu. A ještě bych vás požádala o řešení problému s parkováním dodávek na parkovišti u nemocnice. Parkovací místa jsou vyznačena tak pro osobní vozidla a i ty mají problém, natož dodávky, přes nichž není ani vidět při výjezdu. Lze umístit značku o zákazu parkování dodávek ? Děkuji Swaczynová Petra

Dobrý den,
soutěž o kvetoucí balkón či zahradu je i v letošním roce vyhlášena. Informace jsou zveřejněny na webových stránkách města i na facebookovém profilu, článek vyjde i v nejbližším čísle Orlovských novin. Co se týče parkování dodávek na parkovišti u nemocnice - tady je nutno upřesnit, o které konkrétní parkoviště se jedná. Město jich tam má více, pokud se jedná o to u býv. Domu sester, tak tam parkovací stání vyznačena nejsou, pokud o to velké u nemocnice, kde se parkuje s parkovacím kotoučem, tak to je nemocnice (potažmo MSK) a město jim do toho nemůže zasahovat.
Děkuji za pochopení.
S pozdravem
Nataša Cibulková1.7.2020, 8:49, Michal Jelínek

Dobrý den. Děkuji za pozitivní odpověď k dotazu ohledně kontajneru na bio na ulici Dr. M. Tyrše. Pokud teda bude možné rozšířit jejich počet, tak možná by stačilo ho umístit vedle těch ostatních. Na odbočce k č.p. 994 je jeden na bioodpad a jeden na směsný odpad. Je to tak nějak uprostřed kolonie, tak by to mohlo vyhovovat i nadále.

Dobrý den,

děkujeme za upřesnění místa pro umístění kontejneru. Přistavení proběhne po naskladnění nádob na bioodpad.
Ing. Denisa Nitschová, odbor správy majetku a hospodářské správy30.6.2020, 5:41, Ivana

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,kdo se stará o údržbu zeleně v Orlové.Mám na mysli-výsadbu květin podél hlavní cesty,rondly atd..K mému dotazu-hezky upravené kruhové objezdy:traviny,kytičky..Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
děkujeme za pochvalu. Obrovský dík v tomto případě patří zahradnické firmě TALPA, která se nám stará o zeleň ve městě, tudíž i o květinové záhony a osazení rondlů. Moc nám těší, že se Vám květinová výzdoba města líbí.
Přeji hezké a pohodové dny.
Nataša Cibulková