DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


25.4.2024, 8:27, Roman Gelner

Dobrý den, Chtěl bych se zeptat, kdy mi přijde roční vyúčtování za elektřinu atd. (Rydultowská 1390) Děkuji Gelner

Dobrý den,
přeplatky z vyúčtování služeb za rok 2023 byly doručeny do schránek nájemníkům dne 26.04.2024 a nedoplatky z vyúčtování služeb za rok 2023 byly odeslány prostřednictvím pošty nebo kurýrní služby dne 22.04.2024.
S pozdravem
OSMHS25.4.2024, 5:51, Břetislav Macko

Díval jsem se,jak krásně opravujete(vyřešili jsme pro Vás).Je to v pohodě.Co takhle přechod od DDM k Moravě?Jak naprší,je to třeba přeskakovat,v zimě to zmrzne a klouže.Při tom je hned vedle kanál,který neplní svou funkci.Pro starší a postižené lidi je to problém.Děkuji.

Dobrý den,
upozornili jsme na tento problém vlastníka silnice Správu silnic Moravskoslezského kraje, středisko Karviná. Během tohoto týdne zajistíme ze strany města Orlová, alespoň pročištění odtokového žlábku u obrub. Děkujeme za Váš podnět.
S pozdravem
OSMHS24.4.2024, 10:17, Petr

Dobrý den , obracím se na vás s opětovným dotazem , kde a jak lze pronajmout parkovací místo na ulici 1Máje . Mám na mysli parkovací místo na SPZ . V minulosti toto bylo možné ale následně se tyto místa odstranili . Proč.

Dobrý den,
město Orlová si v roce 2023 nechalo zpracovat návrh Managementu parkování ve městě Orlová, kde jedním z navržených typů regulace je zpoplatnění předem určeného počtu vyhrazených stání pro konkrétní registrační značku vozidla. Radou města Orlová byla zřízena Pracovní skupina pro implementaci managementu parkování. Momentálně v terénu probíhá určení parkovacích míst k vyhrazení v jednotlivých sídlištních lokalitách. O možnosti vyhrazení parkovacího místa a podmínkách pro jeho vyhrazení bude veřejnost informována v nejbližší době.
K 1. 1. 2021 bylo ukončeno vyhrazení 33 parkovacích míst, která byla občanům vyhrazena před rokem 2000, kdy městská rada v září zmíněného roku vyhrazování dalších míst pozastavila.
S pozdravem
OD23.4.2024, 20:30, josef

dobrý den, na parkovišti před domy 753-756 ulice Kpt. Jaroše je udělán nový asfalt avšak chybí bílé čáry. Budou doplněny?

Dobrý den,
vodorovné dopravní značení bude na parkovišti realizováno v průběhu 2-3 čtvrtletí roku 2024.
S pozdravem
OSMHS23.4.2024, 20:04, Jakub

Dobrý den, da se nějak zjistit zda byla přijata platba poplatku za psa přes účet? Zda mi přijde na e-mail nějaké potvrzení nebo domu dopis? Diky

Dobrý den,
s konkrétní záležitostí se prosím obraťte na Ing. Dominiku Buchtovou - správce poplatku ze psů, tel. 596 581 217.
S pozdravem
PO23.4.2024, 19:54, Petr

Dobrý den, v lednu jste uveřejnili informaci o průběhu prací na stavbě parkoviště u nemocnice s tím, že stavba má být dokončena na jaře. Pokud ale vidím "tempo" stavebních prací a postávající pracovníky, tak váhám - bylo myšleno jaro letošní, nebo až roku 2025 ? Děkuji za informaci, Petr

Dobrý den,
po započtení dob ze smlouvy, kdy zhotovitel nemohl z technologických a klimatických důvodů pracovat, je oficiální termín ukončení stavby konec května. Zhotovitel přislíbil zintenzivnění prací. Pokud nedodrží termíny stanovené smlouvou, město přistoupí k penalizaci. Jiné nástroje k urychlení prací město bohužel nemá. Děkujeme za pochopení a věřte, že dokončení stavby je i našim cílem.
S pozdravem
ORI22.4.2024, 19:26, Milena valova

Chci se zeptat jestli bude letos k dispozici klavir pro verejnost kdyz tam byl bylo to moc fajn???? dekuji za odpoved

Dobrý den,
klavír bohužel nebude venku umístěn z důvodu špatných předchozích zkušeností. Sice pár občanů chodilo hrát a hráli hezky, ale většina produkce byla v okolí bydlícím občanům na obtíž (spali po noční, budilo to děti atd.) Ve večerních hodinách se pak klavír musel zamykat, protože hrající občané rušili noční klid. Několikrát byl vypáčen zámek a klavír byl poškozen, nikdo ho už pak nechtěl ladit a navíc na vzduchu navlhnul a začal plesnivět.
S pozdravem
KS22.4.2024, 14:28, Radmila Krejčíková

Dobrý den, chci se zeptat jestli by bylo možné provést stříhání živých plotů na ulici Topolová. Jedná se živý plot mezi č. 701 a č. 702. Také o keře u cesty téhož domu.Je to zde již příliš zarostlé.

Dobrý den,
úprava zeleně na ul. Topolová byla zadána zahradnické firmě.
S pozdravem
OSMHS22.4.2024, 10:36, Emil Vyhlas

Dobrý den, koupaliště chcete zdemolovat a postavit tam nějáký park,napište nám,kolik bude stát demolice koupaliště a stavba parku pro volnočasové aktivity a kolik by stálo oprava koupaliště....děkuji za odpověd´

Dobrý den,
předpokládané náklady demolice koupaliště a výstavby parku jsou cca 140 mil Kč, kde na realizaci můžeme získat až 80% dotací z EU. Oprava koupaliště je předpokládaná cena stanovena z projektové dokumentace na 251 mil. Kč v cenové úrovni 2021 (ceny jsou nyní vyšší). Zde nelze žádat o dotace z EU a následný provoz by vyžadoval další financování z prostředků města.
S pozdravem
ORI22.4.2024, 8:17, František Vlček

Dobrý den, bylo by možné obnovit vodorovné značení na asfaltovém parkovišti před domem 1263, na ulici Adamusové? Ideálně v době blokového čištění. Děkuji Vlček

Dobrý den,
ano, obnova vodorovného dopravního značení (VDZ) na asfaltovém parkovišti před domem 1263, na ulici Adamusové v době blokového čištění je možné, ovšem povrch komunikace musí být pro realizaci suchý, což nemůžeme zaručit. Obnovu VZD si zaevidujeme a provedeme ji v příznivějších klimatických podmínkách.
S pozdravem
OSMHS21.4.2024, 17:24, Milada

Chci se zeptat, co je to za provozovnu ve dvoře za ubytovnou na ul. Osvobození, kde najíždějí auta z pekáren a v době teplých dnů, ale téměř pořád se odtamaď šíří hluk z klilmatizací, kterých je tam podle mě hodně!!, Nemůžu mát ani otevřené okno!! Vadí mě ten hluk. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
za živnostenský úřad sdělujeme, že z dotazu nelze zjistit přesné místo činnosti (ve dvoře za ubytovnou na ul. Osvobození), ani o jakou osobu se jedná. Mohlo by se jednat o provozovny na adrese Osvobození 828, 735 14 Orlová-Lutyně, nebo na adrese Osvobození 1329, 735 14 Orlová-Lutyně. Na uvedených adresách má svou provozovnu velké množství podnikatelů.
Nicméně je nutno konstatovat, že živnostenský úřad může prověřit, zda provozovatel činnosti má příslušné živnostenské oprávnění a dodržuje podmínky stanovené živnostenským zákonem a zákony souvisejícími s podnikáním. V rámci kontroly může také prověřit způsobilost provozovny k provozování dané živnosti. Není však v jeho pravomoci posuzovat intenzitu hluku vznikajícího z předmětné činnosti, ani případně šetřit porušování nočního klidu.
Pokud k takovému protiprávnímu jednání dojde, doporučujeme obrátit se na Městskou policii Orlová (linka 156 nebo 158), případně obrátit se na oddělení přestupků ve věci porušování nočního klidu podnikající fyzickou osobou – viz § 5 odst. 2 písm. a) zákona č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích.
Ve věci nadměrného hluku mimo noční klid se můžete obrátit na Krajskou hygienickou stanici Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci, Wolkerova 74/6, 779 00 Olomouc, e-mail: epodatelna@khsolc.cz, tel. +420 585 719 111.
S pozdravem
OVVŽÚ18.4.2024, 9:48, Vlastimil Fedič

Dobrý den, můj dotaz je nejspíše na dopravní inspektorát. Řeším problém, který je v Orlové na více místech. Jedná se o výjezd z parkoviště na silnici, která je v obytné zóně. Našel jsem, že výjezd z parkoviště na komunikaci je zákonem č. 361/2000 Sb. řečeno : "Připojení parkoviště na místní komunikaci bývá označeno pomocí P4 (ale nemusí) vjezd se bere jako výjezd z místa ležícího mimo proto se dává přednost všem, kteří jsou na místních komunikacích (i protilehlé straně)." Pro přednost v obytné zóně naopak: "Na všech křižovatkách v obytné zóně platí přednost podle pravidla pravé ruky. Obytná zóna je na stejné úrovni jako například polní nebo lesní cesty." Nikde jsem však nenašel jak je to s výjezdem z parkoviště na silnici, která je v obytné zóně. Můžete někdo vysvětlit jak to je? Ptám se proto, že jsem nedávno stál na takové křižovatce a protože jsem vyjížděl z parkoviště, tak jsem dával přednost, ale řidič auta na silnici zastavil a dával přednost mi, protože jsem prý přijíždějící zprava. A nebyl na mne moc slušný. Kdo tedy má přednost? Konkrétně se jedná o ulici Ke Studánce, kde těchto výjezdu z parkoviště je více. Přeji pěkný den. V.Fedič

Dobrý den,
V obytné zóně je dle zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, dána přednost zprava. Výjezd z parkoviště označeného dopravním značením IP11a dle vyhlášky č. 104/1997 Sb.(§ 1a odst. 2) není křižovatkou. Z uvedeného je tedy zřejmé, že řidič musí dát přednost při vyjíždění z parkoviště všem, nejen vozidlům jedoucím zprava.
S pozdravem
OD17.4.2024, 16:01, Mészárosová Božena

DOBRÝ DEN, JAK ZJISTIT VARIABILNÍ SYMBOL NA ZAPLACENÍ KOMUNÁLNÍHO ODPADU NA POKLADNĚ ÚŘADU? KDYŽ HO MÁME TEDA ZNÁT.DĚKUJI ZA INFO

Dobrý den,
pro sdělení variabilního symbolu pro úhradu poplatku za komunální odpad využijte uvedené kontakty: tel: 596 581 146, kl. 217, kl. 150
e-mail: dominika.buchtova@muor.cz
S pozdravem
PO17.4.2024, 10:21, Petr Kucek

Dobry den bydlim na ulici F.S.Tumy 1209 a ukradli mi tento rok 2 motorky s parkoviste. Kdyby tam byla aspon 1 kamera smerem od bile k atomu tak policie byto mohla lepe zjistit.Jetam porad neco kradeze atd.Dekuji.

Dobrý den,
městský dohlížecí kamerový systém města Orlová čítá v současné době 65 kamer. A soustavně se rozšiřuje. Poslední 3 kamery byly přidány v březnu tohoto roku např. na 5.etapě, na domě 1283, která může snímat m.j. i parkoviště Na Výsluní nebo u Lidlu. Nicméně, aby mohla být realizována nová kamera, musí být splněny také m.j. technické podmínky např. možnost připojení kamery na optický kabel apod. A tyto podmínky nejsou vždy optimální popř. nejsou splněny vůbec. Každý nový kamerový bod je také finančně velmi náročný. Jak z hlediska prvotní investice na pořízení, která se pohybuje v řádech statisíců ze jednu kameru, tak i posléze výdaje na provoz, údržbu , opravy apod. Proto město musí velice zvažovat efektivitu každé investice do nového kamerového bodu, včetně výběru místa umístění. Byť se snažíme pokrýt co nejefektivněji všechna problematická místa v našem městě, slepým místům se nevyhneme. Nevylučujeme ovšem , že i Vámi navrhované místo bude v budoucnu vyhodnoceno jako optimální k umístění nového kamerového bodu.
S pozdravem
MP17.4.2024, 5:48, David O.

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně veřejného osvětlení na náměstí 28.října, proč nesvítí všechny lampy a nasvícení přechodu u pošty.

Dobrý den,
omlouváme se za vzniklou situaci. Došlo k poruše na vedení v sekci nově rekonstruované části osvětlení okolo Náměstí 28. října, ze které jsou tato světelná místa napájena. Tato porucha byla postoupena zhotoviteli k reklamaci a nápravě.
S pozdravem
OSMHS