DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


9.9.2020, 17:52, Klimša

Dobrý den Parkování v Orlové je velmi problematické.Chtěl bych znát důvod ,proč je tedy již 3 měsíce zákaz stání na začátku ul.kpt.Jaroše.Po celou dobu jsem neviděl,že by se tam něco dělo. S přáním hezkého dne Klimša

Dobrý den,
tato ulice slouží pro staveništní dopravu rekonstrukce náměstí a dopravní omezení je nutné pro průjezd techniky a zásobování kamióny.
Děkujeme za pochopení.9.9.2020, 11:53, Jiří Cílek

Dobrý den, Obecní rozhlas nově nainstalovaný je dobrá věc pro ty co ráno nepracují,pro ty co mají po noční je to radost z nevyspání když si musí vyslechnout celý program schůze bod po bodu.Leda že by se tvůrci tohoto nápadu postarali o zrušení nočních směn.To by bylo fajn, protože mnozí v tomto městě nepracují ani ve dne.Tak proč těm pracujícím spáčům "nevylepšit podmínky ke kvalitě života v tomto městě." Nešlo by to s rozumem? Děkuji

Nový systém je momentálně ve zkušebním provozu. Jsme si vědomi zjištěných nedostatků a vaše připomínky nebereme na lehkou váhu. Kompetentní pracovníci se maximálně snaží doladit systém tak, aby fungoval správně. Ujišťujeme vás, že četnost hlášení nebude v ostrém provozu tak častá jako ve zkušebním. Děkujeme za pochopení.8.9.2020, 18:38, Mojmír

Dobrý den, žádám o vysvětlení, z jakého důvodu jste umístili rozhlas v bezprostřední blízkosti mého domu, takřka naproti vchodu do domu, jedná se o ulici Třešňová, č.p. 334

Dobrý den, zdůvodnění je jednoduché. Rozhlas byl takto umístěn proto, aby byli informováni všichni občané. Nový rozhlas pokrývá rovnoměrně celé město (včetně Vaší ulice).
Konkrétní technický návrh umístění zpracovala odborná firma, která vycházela nejen z potřeby pokrytí, ale také z technických možností na místě, jako je například existence sloupů apod.
Děkujeme za pochopení.6.9.2020, 10:47, Kicko Tomáš

Dobrý den. Píšu znovu, jelikož můj první dotaz, nebyl brán v potaz. Holý čistý fakt,který trápí spoustu obyvatel tohoto města,je otázka romské komunity,přechází mě zrak, jak prázdná jsou gesta zastánců tohoto města. Nechme si klidně dál srát na hlavu, od těchto příživníků, nemám vůbec obavu za vaši kritiku, že to zní rasisticky, podivejme se však na toto již zdevastované město fakticky. Reálný pohled je jasný,město kde kvete bordel a jediný kdo je šťastný jsou naši milí spoluobčané, kteří přerůstají nad hlavu slušným občanům.Nejsem jediný koho tohle téma trápí, myslí někdo na starší občany kteří musí trpět takové sousedy k pohledání. Kdo by chtěl bydlet ve městě kde se člověk obává,děti se baví vandalismem toť romská zábava.Ano najdou se i slušní romští pracující obyvatelé, avšak to zde v tomto již za mračny schovaném městě jsou opravdu jen výjimky.Jen dál stěhujme tyto sociálně slabší obyvatele tady k nám.Pracující člověk bude pořád jen vedlejší, sociální příspěvky jsou přec přednější.No a městská policie pracuje skvěle,procházky ruka v ruce,kluci vykračují si směle.S pozdravem člověk,který kdysi snad hloupě věřil že město kde bydlí celý život jednou bude i vhodným místem pro jeho děti.

Dobrý den,
naprosto Vás chápeme, ale je třeba se na celou záležitost podívat i z trošku jiného pohledu. Největším poskytovatelem bydlení v našem městě je společnost Heimstaden, dříve RPG. Město nemůže přikázat této společnosti, koho má či nemá ve svých domech ubytovat. Stejně tak město nemůže regulovat prodej či nákup ostatních soukromých domů či bytů. Rozhodně nám tato situace není lhostejná, ale v tuto chvíli jediným řešením je, při každém porušování veřejného klidu či pořádku, volat městskou policii.
Děkujeme za pochopení.4.9.2020, 11:39, Terezia Ptáčková

Dobrý den, prosím o informaci, zda město Orlová poskytuje dopravu MHD pro děti 6-15 let zdarma jako to bylo v dřívějších letech? Děkuj předem za odpověď.

Dle schválených Tarifních a přepravních podmínek MHD Orlová mohou děti od 6 do dovršení 15 let cestovat zdarma v tarifní oblasti Město Orlová (č. 15) po nahrání bezplatné 365 denní jízdenky na ODISku.1.9.2020, 11:42, Vlastimil

Dobry den pravidelne chodime hrat fotbal na umelou travu k zs kaplicka ulice k.dvoracka , chybi tam jedna fotbalova branka nevite co sni je a jestli bude??

Dobrý den,
není to tak dávno, co jsme veřejnost informovali o tom, že zmínění fotbalová branka byla poškozená a byla odvezená k opravě. Poté bude vrácena zpět. Je možné, že v tuto chvíli je už na svém místě.
Děkujeme za pochopení.24.8.2020, 6:39, kateřina

dobrý den,když jste prodali pozemky u zvláštní školy a samotnou budovu, utržili jste 12 mil, kam budete utržené peníze investovat? třeba do koupaliště?

Dobrý den,
zatím se jedná o volné finanční prostředky města Orlová. To, jak budou proinvestovány, rozhodne Zastupitelstvo města Orlové v navrhovaném rozpočtu města Orlová na rok 2021.20.8.2020, 20:21, Ivana

Dobrý den, mám dotaz, zda je možno ve vnitrobloku na ulici Polni 966, kde bylo původně pískoviště a lavičky, nyní jen betonová plocha, zasadit pár stromů a 2lavičky na pevno a nějaký herní prvek pro děti Určitě by to zorijemnilo6pihked z okna a možnost posezení v létě, případně pro maminky s dětmi. Děkuji za odpověď Iva

Dobrý den,
u domu na ul. Polní 966 se instalace dětských prvků neplánuje a vysazení stromů není v tomto místě z důvodů inženýrských sítí možné. Pro umístění laviček je nutné mít souhlas občanů bydlících v panelových domech č.p. 965, 966, 967, 968 a 969, a to v nadpoloviční většině z každého vchodu.
S pozdravem
odbor správy majetku a hospodářské správy19.8.2020, 16:32, Jan Stuchlík

Dobrý den, po opravě vozovky opět jezdí přes město polské nákladní vozy s popílkem. Viz dnes, t.j. 19. 8. 2020 natočeno: https://youtu.be/1fS3zbDXV5I Budete nějakým legislativním způsobem bránit přejezdu těchto nákladních vozů přes město? S pozdravem Bc. Jan Stuchlík

"Ul. Na Olmovci a 17. listopadu jsou součástí silnice II. třídy č. 474, jejímž vlastníkem je Moravskoslezský kraj a která začíná v Mostech u Jablunkova a končí v Dětmarovicích na křižovatce se silnicí I/67. Přes Orlovou spojuje dvě silnice vyšší třídy, a to zmíněnou I/67 a I/59. Konstrukčně je dimenzována pro těžkou nákladní dopravu.

Zákaz tranzitu 12t by připadal v úvahu, kdyby silnice II/474 byla v souběhu se silnicí I. třídy, případně kdyby byla spojkou mezi dvěma úseky jedné a téže silnice I. třídy a současně po dohodě s jednotlivými správními orgány ve spolupráci s krajem, PČR a především obcemi, kterých by se přesun této dopravy na jiné komunikace dotýkal.

Pro doplnění sdělujeme, že PČR, Dopravní inspektorát Karviná ve spolupráci s Centrem služeb pro silniční dopravu organizuje a provádí namátkové nízkorychlostní vážení nákladních vozidel, jedoucích po této silnici, kdy za jejich přetížení byla již uložena nejedna nemalá pokuta."
odbor dopravy


Dobrý den,
dle aktuální informace odpovědného pracovníka z ČEZ z EDĚ Dětmarovice nejezdí od května žádná vozidla
s popílkem z důvodu odstávky provozu.
Ing. Hájek R., OVŽP15.8.2020, 23:03, Petr Fišer

Dobrý den, prosím vás chci se zeptat, na Žofinské ulici byla budova na prodej, barák na proti ubytovny č.p.374.Koupila to firma AZET NOVA, Parcelní 815/25, Heřmanice,71300 Ostrava, v katastru je tato budova napsaná jako stavba pro administrativu, Tato firma tuto budovu koupila a udělala tam ubytovnu pro socialně slabé. Orlová ve staré Orlové má budovu k prodeji a psala, že další ubytovny už vznikat nebudou. Já jako občan se ptám jestli to má tato firma AZET NOVA povolené, protože ted na jedné jediné ulici Žofinská je i s touto budovou 4 ubytovny. Chci se zeptat, kdybych si koupil 2.rodinné domy a nastěhoval tam třeba sociálních 6 rodin, tak můžů bez povolení ? nebo je třeba nějaké povolení, můžů vědět jaky je k tomu třeba formulář a jaky odbor do toho spadá ? Chci si založit taky ubytovnu.... když mohou jiní tak proč ne já. Děkuji za odpověď

Dobrý den,
z dotazu není zřejmé, o který dům se jedná a vyjadřovat se k ostatnímu není stavební úřad příslušný.
Odbor výstavby a životního prostředí12.8.2020, 13:52, Ivan Zaduban

Dobrý den, velice by mě zajímalo jakým zázrakem v našem městě došlo k tak obrovskému nárustu cikánské populace ,bydlím v tomto městě 6 let,ale to co se tady děje ted je nemyslitelné. V noci křik,hádky, spory mezi členy komunitya to všechno pod našimi okny , podotýkám bydlím na ulici Osvobození naproti novému náměstí a nejsem rád když musím mít zavřená okna abych neslyšel jejich křik,co dělá městská policie,proč se trochu nezajímá a neudělá si nějaký průzkum co se tady v Orlové v noci děje ,jen projedou autem ,kdysi jsem viděl hlídky chodit pěšky ,dnes se vozí autem kontroly se provádí bez jakýkoliv následků, jen domluvou za našich mladých let byl policista orgán,kterého jsme se báli a dnes si mladí dovolí na ně pokřikovat a dělat pošklebky , jo kdysi byl policista pán s velkým P.Ale vratme se k našim spoluobčanům cikánům,je s podivem jak se zvedl jejich počet v našem městě , není to také tím,že ubývá bílých obyvatel a město musí mít nějaké příjmy od státu podle počtu obyvatel, že a co teprve až nám zavřou OKD a další podniky , to jsem zvědavý kolik tady přibude nových cikánů,aby město mělo penízky do městské pokladny.Omlouvám se za výraz cikán,ale jsem stará škola za našich mladých let žádní romové nebyli.

Dobrý den, k dotazu občana mohu za mne pouze konstatovat, že k takto zobecněnému konstatování či pohledu na současnou práci městské policie se snad ani nelze vyjádřit. Vyzývám tedy touto cestou tazatele, aby se identifikoval (pokud jde o anonymní dotaz), a to za účelem osobní schůzky. Máme velmi dobrou zkušenost v obdobných případech s osobními setkáními s občany, kteří, pokud nejde pouze o účelovou destruktivní kritiku z jejich strany, odcházeli z domluveného osobního setkání s informacemi, jenž ve většině případů změnily kritický pohled občana na práci městské policie. Městská policie je připravena na setkání se všemi, kteří mají zájem o dění ve městě a zlepšení práce městské policie.

Mgr. Milan Páleník, zástupce velitele Městské policie Orlová9.8.2020, 13:23, Piňur Luděk

Dobrý den- Chtěl jsem se zeptat, proč se asi v rámci rekonstrukce cesty a rondlů, předělává parkoviště naproti Lidlu. Místo asfaltu je tam zámková dlažba. Běžte se podívat, jak ta zámkovka vypadá na hřbitově. Hrozné.... A když se to bude čistit od trav a náletů, kdo to bude hradit. Když byl asfalt, tak pohoda. Myslím, že by neškodilo, aby se při řešení tzv. zkrášlování města našel někdo, kdo má rozum a vidí dopředu. Bohužel, pane starosto, jsem Vás volil a myslel jsem si, že to budete Vy. Ale sorry.... Doporučení: když budete něco dělat, pozvěte si alespoň někoho se selským rozumem. Ne, že si každý na MěÚ staví svůj památník. A ještě něco. K varovnému systému jsem neslyšel jeden jediný KLADNÝ názor. Vyhozené prachy... Před čím bude varovat. Voda tady není a když poletí rakety z Rusks nebo Číny, tak nepomůže žádné varování.. Přeji hezký den a rozum do hrsti. Piňur Luděk

Dobrý den,
Vámi zmíněné parkoviště je vyhotoveno ze vsakovací dlažby, která pomáhá zadržovat vodu v krajině. Všechny projekty samozřejmě zpracovávají autorizovaní inženýři v oboru dopravních staveb. Město Orlová se přizpůsobuje moderním požadavkům na řešení veřejných prostranství. Každý materiál má své využití a ani názory odborníků se nemusí shodovat.
Dlažba sice je náročná na údržbu v podobě čištění plevele, ale má delší životnost, napomáhá vsakování vody, je snadno opravitelná a nezvyšuje teplotu ve městě. Asfalt se lépe udržuje, ale odvodnit lze pouze prostřednictvím kanalizace, což při přívalových deštích není vždy funkční. Každá oprava asfaltu je viditelná, při vyšších teplotách asfalt měkne a přehřívá se.
K Vaší druhé části dotazu můžeme pouze konstatovat, že varovný systém je standardem v každé malé vesnici v podobě místního rozhlasu. Nový varovný systém v Orlové je místní rozhlas, který kromě zvuku může přenášet i jiná data. Tuto funkcí město může využít i v jiných oblastech jako je enregetika, telematika a pod. Bohužel se nám tento systém nepodařilo vybudovat před corona krizí, aby mohli být informování všichni občané, včetně těch, kteří nemají přístup k internetu.
Děkujeme za pochopení.6.8.2020, 12:07, Kamila

Dobrý den, chtěla bych se dotázat, jak se vyvíjí situace ohledně vybudování autobusových čekáren na zastávce Orlová, Město, Zimný důl. Již dříve mi bylo sděleno, že probíhají návrhy s případnou realizací v letech 2019-2020. Bohužel se stále nic neděje. Zajímalo by mě tedy, zda je realizace skutečně plánována nebo se opět na okrajové části města ,,pozapomnělo". Za odpověď děkuji

Dobrý den,
podle informací z odboru rozvoje a investic, je autobusová čekárna plánována v rámci rekonstrukce chodníku na. ulici Ostravská na straně u Orfy. V letošním roce se nám podařilo na chodník získat stavební povolení. Příští rok bude město žádat o dotaci a v případě úspěchu by realizace mohla být v roce 2022. Na protější straně se autobusová čekárna nepřipravuje. Jedná se částečně o pozemky České republiky (respektive ŘSD).5.8.2020, 10:34, Patrik Wawr

Dobrý den, již jednou jsem se dotazoval a nebylo mi odpovězeno. Zkusím tedy ještě jednou. Chtěl bych se zeptat, jak moc je městský architekt zapojen do chodu města? Jde mi hlavně o barevné fasády jednotlivých panelových domů. Bude město regulovat barevnost jednotlivých domů a to hlavně městského bytového družstva Orlovan? Ta nevkusná barevnost je do očí bijící. Pro inspiraci by mohl sloužit Bohumín. Ti vkusně a esteticky moc hezky opravují své domy. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
Město Orlová nereguluje barevnost fasád jednotlivých panelových domů. Regulace v této oblasti by byla možná pouze za předpokladu zpracování regulačního plánu, jehož cena by se pohybovala v řádu stovek tisíc Kč. Stavební úřad proto pouze požaduje, aby návrh barevnosti fasády byl proveden oprávněnou osobou - architektem. Bytové družstvo ORLOVAN již několik let není městské bytové družstvo, a pro řešení barevnosti fasád svých panelových domů využívá služeb externího architekta.

Ing. Hana Juřicová, OVŽP1.8.2020, 13:44, Ladislav Podjukl

Hezký den, zajímalo by mě,kdy se najdou v Orlové peníze na konečnou úpravu silnice Jabloňová.Po 2-měsíčním martyniu s plynem,opět se/po třetí/ jen povrch "flikuje", zatím co v okolí mají povrchy OK.

Dobrý den,

Ve věci požadavku na provedení kompletní opravy povrchu komunikace na ul. Jabloňová Vám sdělujeme, že odbor správy majetku a hospodářské správy nemá v současné době v plánu celkovou opravu povrchu komunikace i s ohledem na skutečnost, že na území města Orlová se nacházejí komunikace v daleko horším stavebně-technickém stavu, které je nutné přednostně opravit.