DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


10.5.2021, 11:47, Daniel O

Dobrý den, chci se zeptat kdy se bude sekat tráva v okolí ulice Květinová jelikož byl zasazen nový trávník, který už je opravdu velice vysoký. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

na ulici Květinová se budou trávníky kosit v průběhu následujících cca dvou dní.

S pozdravem
odbor správy majetku a hospodářské správy7.5.2021, 16:35, K. Koláčková

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda by mohl být udělan alespoň přechod pro chodce na zastávce Dvě Hranice. Cesta se zde ve špičce celkem špatně přechází. Některé auta zde jezdí jako prasata. Při představě, že mi tam mají přecházet děti na autobus do školy mám z toho obavy. Dalo by se s tím něco udělat? Děkuji Koláčková

Dobrý den,

hlavním kritériem pro zřízení přechodu pro chodce je dostatečná zatíženost lokality jak pěší, tak motorovou dopravou, tj. minimálně 50 chodců/hodina a 200 vozidel/hodina. Dané místo nesplňuje požadovanou intenzitu pěších. Zřízení přechodu pro chodce se dále řídí příslušnými ČSN a Technickými podmínkami, jde především o stavebně technické řešení, řádné nasvětlení doplňkovým veřejným osvětlením apod. Na základě uvedeného nelze v tomto případě o zřízení přechodu pro chodce uvažovat.

Děkujeme za pochopení.
odbor dopravy7.5.2021, 7:50, Andrej

Dobrý den, jelikož se mi stejně, jako paní Lence přede mnou odpovědi poprvé nedostalo, táži se znovu. Kde bych mohl najít či nahlédnout do jakéhokoliv odborného posudku nebo vyjádření ohledně poškozeného retardéru na ulici Dětmarovická? Stále by mě zajímalo, na jakém základě jste vyhodnotili, že podélným stáním automobilů na okraji silnice "docházelo k dalšímu poškozování retardéru a bohužel i automobilů". Je něco takového k dispozici? Nebo bylo toto doporučení a následné zrušení většího množství parkovacích míst vydáno na základě posudku laika? Děkuji.

Dobrý den,

velmi se omlouvám, pokud jsem se nevyjádřila přesně. Podélné parkování není zakázáno z důvodu poškozeného retardéru. Toto parkování není povoleno několik let, minimálně od dokončení stavby regenerace panelového sídliště (viz dopravní značení a dopravní předpisy). Nelegální stání způsobuje, že oboustranný provoz probíhá pouze v jednom jízdním pruhu místo ve dvou a zhotovitel na tuto skutečnost v rámci reklamačního řízení poukázal. Dopravní značení je vždy navrženo autorizovanou osobou v oboru dopravních staveb, je samozřejmě schváleno policií a odborem dopravy. S laiky nespolupracujeme.

S pozdravem
odbor rozvoje a investic6.5.2021, 11:37, Dana Urbaníková

Dobrý den, ctěla bych se zeptat, zda v Orlové na Lesní ulici budete přistavovat kontejnery na velkoobjemový odpad. Děkuji za odpověď. Dana

Dobrý den,

ulice Lesní není zahrnuta v harmonogramu pro přistavování velkoobjemových kontejnerů. Prosím obraťte se přímo na odbor správy majetku a hospodářské správy pro upřesnění požadavku pro přistavení velkoobjemového kontejneru. E-mail denisa.nitschova@muor.cz.

S pozdravem
Kancelář starosty5.5.2021, 16:11, Jana Gvuzdová

Dobrý den, kolik má zaplatit v letošním roce (2021) dvoučlenná rodina žijící v rodinném domku za odvoz odpadu? Jsme důchodci žijící v rodinném domku a v loňském roce jsme měli slevu na "poplatek ze psů". Platili jsme 100 Kč. Platí to i v letošním roce? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

platební podmínky a výše poplatku pro rok 2021 je stejná jako v roce 2020.

S pozdravem
Právní odbor5.5.2021, 8:24, Vlastimil Fedič

Dobrý den, Jak hodláte řešit úpravu zákona o silničním provozu a to povinný odstup aut od cyklistů při předjíždění - 1,5 m? Na silnici Masaryková třída díky dělícímu pásu (úsek nemocnice – čerp. Stanice Shell a zpět) není dostatečný prostor pro předjetí cyklisty. Ve chvílí kdy vejde toto pravidlo v platnost budeme jezdit v tomto úseku rychlostí nejpomalejšího cyklisty nebo budeme neustále porušovat zákon. Přejí pěkný den Vlastimil Fedič

Dobrý den,
ve zmíněném úseku Masarykovy třídy mají cyklisti vyhrazený jízdní pruh. V tomto případě stejně jako u souběžné jízdy platí, že nejde o vzájemné předjíždění, pokud ve vyhrazeném jízdním pruhu jedou vozidla, v našem případě cyklisti, jinou rychlostí než ostatní vozidla jedoucí stejným směrem. Znamená to, že se na danou situaci nepoužije ust. § 17 zákona o silničním provozu o předjíždění, konkrétně nové ust. odst. 6, ale ust. § 14 stejného zákona o jízdě ve zvláštních případech.

S pozdravem
odbor dopravy4.5.2021, 6:09, Lenka

Dobrý den, zkusím to znovu, jelikož jsem odpověď nedostala. Kdy se bude opravovat zpomalovací práh na Dětmarovické ulici? A proč se stále rozdávají pokuty, i když značky zákazu stání tam již nejsou? Policie předtím tvrdila, že se pokuty rozdávají kvůli opravě retardéru, proto tam byly i zákazové značky, značky jsou dávno pryč, oprava žádná a pokuty stále. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
na jaře letošního roku město Orlová reklamovalo poškozený retardér na ulici Dětmarovická. Po počátečních sporech se zhotovitelem došlo k dohodě o způsobu opravy. Vzhledem ke skutečnosti, že oprava bude technicky i organizačně náročná, její povolení dotčenými orgány vyžaduje dle zákona až 30 dní a 20 dní dopravní uzávěru. Práce byl měly být dokončeny do konce června. Na dopravní omezení budou občané včas upozorněni. Vzhledem ke skutečnosti, že koncem května bude probíhat oprava komunikace Dětmarovická v úseku mezi čp. 1065 po čp. 1077, oprava retardéru bude na tuto stavbu navazovat.

Ve věci pokutování si Vás dovolujeme upozornit na trvalé dopravní značení a platné dopravní předpisy, které v této lokalitě parkování neumožňují. Dočasné dopravní značení bylo umístěno, protože lidé nerespektovali trvalé značení a docházelo k dalšímu poškozování retardéru a bohužel i automobilů.

S pozdravem
odbor rozvoje a investic

Dobrý den,
ze strany městském policie dochází pouze k dohledu nad dodržováním pravidel silničního provozu a z místní úpravy vyplývá, že na retardéru na ul. Dětmarovické nelze stát (parkovat). Nejedná se o parkoviště.
Městská policie Orlová3.5.2021, 23:32, I.Juchelková

V Orlové se uklízí po zimě ,ale komu patří parkoviště u Billy tam je nehorázny binec v okolí uklizeno ,kvetou květiny a ten nepořádek vynikne I.J.

Dobrý den,

parkoviště před supermarketem Billa není v majetku města Orlové, ale právě v majetku supermarketu. Tudíž zde město Orlová neuklízí a ani nečistí parkoviště. Město se nemůže starat o cizí majetek, byť je na jeho území, ale patří někomu jinému. Děkujeme za pochopení.

odbor správy majetku a hospodářské správy3.5.2021, 16:55, Mecnerová

Dobrý den. Bydlíme na první nebo poslední ulici Orlové, podle toho z které strany se to vezme - na Porubské ulici. Je pravda, že nás zde bydlí poměrně málo, v pár rodinných domech od ulice Záchranářů po Ostravskou. Přesto bychom byli rádi, kdyby i my jsme slyšeli hlášení městského rozhlasu. Nejbližší hlásič je zřejmě na ulici U haldy, ale na Porubské hlášení není slyšet, snad jen nezřetelně gong. Nelze hlásič umístit i na Porubské ulici? Děkuji.

Dobrý den,

stávající varovný systém byl spolufinancován z prostředků Státního fondu životního prostředí. V současné době není vyhlášena žádná dotační výzva, tzn. že rozšíření "rozhlasu" je závislé na finančních možnostech rozpočtu města. Rozpočet pro rok 2021 již byl schválen orgány města, tj. rozšíření je možné zařadit do rozpočtu města pro rok 2022.

S pozdravem
odbor správy majetku a hospodářské správy3.5.2021, 14:40, Andrzej Rygiel

Krásný den přeji, mám dotaz ohledně parkování s dodávkou v Orlové. Od doby co se podstatná část parkovišť stala parkovišti pouze pro osobní vozidla je s parkováním dodávek velký problém, jelikož na zbylá také parkují osobní vozidla i přesto že na vyhrazených parkovištích jsou ještě místa. Z toho důvodu bych se rád zeptal, zdali by nebylo možné vyhradit parkoviště u LDN na ulici Školní pro nákladní vozidla, případně alespoň jeho pravou polovinu. Děkuji za Váš čas a těším se na reakci. S přáním krásného dne, Ing. Andrzej Rygiel

Dobrý den,

dodávku lze v sídlištní části Orlové - Lutyně zaparkovat buď na parkovištích v Rydultowské ulici (starší „spodní“ parkoviště pod Doubravanem, nové „horní“ parkoviště před školou), anebo na parkovišti u letního kina, které lze pro tento účel využívat po dobu záboru parkoviště pod kinem Vesmír stavbou náměstí. O vyhrazení parkoviště u LDN na ul. Školní pro silniční vozidla kategorie N1 se neuvažuje.

Děkujeme za pochopení.
odbor dopravy3.5.2021, 6:59, Barta

Dobry den kdy konecne opravite díru ve vozovce na Okružní ulici primo u domu 921 ?

Dobrý den,

oprava výtluků na ulici Okružní je v harmonogramu zařazena na druhý týden měsíce května 2021. Realizace oprav výtluků je mírně posunutá vlivem nepříznivého počasí.

S pozdravem
odbor správy majetku a hospodářské správy30.4.2021, 8:29, Ladislav Keklak

Dobrý den, měl bych na Vás dotaz ohledně prakovacích míst na 4 etapě. Zároveň se omlouvám, pokud zde již podobný dotaz byl, ale nepovedlo se mi jej dohledat. Plánuje se nějaké rozšíření? Konkrétně mě zajímalo komu patří parkoviště / prostory vedle pivnice Pětka(bývalý Atom). Pokud by se zde zvládlo vybudovat patrové parkoviště, které by potencionálně mohlo zvýšit kapacity o 100 - 200 parkovacích míst, mohlo by to vyřešit potíže s parkováním (nebo jim hodně ulevit). Dle mého skromného názoru si myslím, že by to všichni zdejší spoluobčané více než uvítali. Děkuji za odpověď. Ladislav Keklak

Dobrý den,
k drobné úpravě a doplnění parkování dojde v rámci realizace stavby Regenerace panelového sídliště V. Etapa - 4 část, která bude zahájena na podzim letošního roku. Tato část zahrnuje ulici F.S. Tůmy a parkovací plochu před č.p. 1209, 1210 a 1212. Jedná se o rekonstrukci části místní komunikace ul. F.S. Tůmy, rekonstrukci parkovacích ploch a chodníků podél komunikace včetně přístupových chodníků k bytovým domům. V rámci stavby dojde k sjednocení šířky komunikace od supermarketu Billa po ulici Krátká na šířku 6,0 m mezi obrubami. Zároveň se jedná o novostavbu doplňovaných parkovacích stání pro osobní automobily a rozšíření stávající parkovací plochy před bytovými domy č.p. 1209, 1210 a 1212, zpevněné plochy pro kontejnery na komunální a tříděný odpad.
Vámi zmiňované parkoviště u "Atomu" bude součástí další etapy. Zde se plánuje pouze rekonstrukce povrchu tohoto parkoviště a prověřují se další možnosti, jako je např. karuselové parkování apod. Od původního záměru vybudování parkovacího objektu v této lokalitě bylo z technických a finančních důvodů upuštěno.

S pozdravem
odbor rozvoje a investic29.4.2021, 18:02, Martin Kričfaluši

Dobrý den, chtěl bych poradit na koho se obrátit? Mám důvodné podezření že někdo přečerpává/vypouští splašky, místo aby je řádně zlikvidoval/vyvezl. Co dva měsíce se mi objevují na pozemků zapáchající laguny. Jak mohu postupovat, popřípadě zda je to legální. Předem děkuji za jakoukoliv odpověď. S pozdravem Martin Kričfaluši.

Dobrý den,

odpadní vody je každý jejich původce povinen likvidovat v souladu s vodním zákonem. To znamená buď řádným napojením na veřejnou kanalizaci, nebo jejich zneškodňováním v souladu s vydaným povolením k vypouštění odpadních vod, a to v případě jejich likvidace prostřednictvím vlastní čistírny odpadních vod, anebo v případě žumpy pravidelným vývozem do zařízení, které je pro zneškodňování odpadních vod certifikováno, resp. předáním vod z žumpy oprávněné osobě, která tento vývoz zprostředkuje.
​Pokud existuje důvodné podezření na porušování vodního zákona, věc prošetří vodoprávní úřad, jehož pracovníci sídlí na Radnici, Staré náměstí 76, Orlová-Město. Podání je možno učinit i mailem na adresu posta@muor.cz.


Ing. Hana Juřicová
vedoucí OVŽP29.4.2021, 17:36, František Skupník

Můžu si zaregistrovat auto u vás i když jsem z okresu Ostrava? A dostanu u vás RZ.

Dobrý den,

zápis nového (dosud neregistrovaného) vozidla do registru silničních vozidel, stejně tak např. zápis změny vlastníka silničního vozidla, můžete řešit na kterémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností, tedy i v Orlové.

S pozdravem
odbor dopravy29.4.2021, 10:59, Filip

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o přidání popelnice na ulici Masarykova třída a to mezi domy č.p. 739 a 740. Jsou tam umístěny dvě popelnice, které jsou permanentně přeplněné. Děkuji.

Dobrý den,

další nádobu na komunální odpad o objemu 1100 litrů není kam umístit, překážela by v chodníku. Místo je zde pouze na dvě nádoby.

S pozdravem
odbor správy majetku a hospodářské správy