Mohou autonomní hlásiče požáru zachránit lidské životy?

Česká asociace hasičských důstojníků s hasiči radí

     

V České republice dochází každoročně při požárech k nemalým ztrátám na životech, zdraví a majetku.

 

Mezi nejčastější požáry z nedbalosti patří požáry bytů a rodinných domů, které mnohdy zbytečně končí tragicky  (Územní odbor Karviná rok 2003 14,7 %, 2004 25,57%).

 

Smutným příkladem je požár ze dne 19.05.2005 v Karviné-Ráji, při kterém zahynula jedna osoba.

 

Nabízí se teda otázka: „ Lze požárům s takovými následky předcházet ?“

 

Vznik samotných požárů vyloučit nemůžeme, můžeme ale výrazně omezit tragické následky a to zejména včasným zjištěním požáru.

 

Významným krokem kupředu v tomto směru pro běžné domácnosti by mohlo být využívání autonomních požárních hlásičů. Mají jednoduchou instalaci, údržbu a jejich pořizovací hodnota se pohybuje v řádech stovek korun. Tyto hlásiče dokáži včas varovat obyvatelé bytů a domů před hrozícím nebezpečím požáru, nebo unikajícího plynu.

Co je autonomní hlásič požáru?

Jedná se o požární detekční zařízení obsahující v jediné skříni všechny komponenty potřebné pro zjištění požáru a aktivování zvukového poplašného signálu.

 

Jak to funguje?

Instalovaný bezdrátový hlásič zareaguje na nejvýraznější projev požáru - výskyt kouře spuštěním akustického poplašného signálu. Zařízení je napájeno baterií (jsou tedy vhodné i pro prostory bez elektrické sítě). Baterie v hlásiči vykazují průměrnou dobu životnosti 1 rok. Hlásiče můžou být taktéž napojeny na systém EZS.

Někteří výrobci nabízí možnost drátového i bezdrátového propojení jednotlivých hlásičů s tím, že v případě výstražné reakce jednoho hlásiče, jsou zapnuty i hlásiče ostatní. Tento systém je vhodný např. pro rodinné domy, kdy čidlo, reagující na kouř z případného požáru v garáži nebo dílně v podzemí, spustí čidlo v podkrovní ložnici, kde vzbudí spícího uživatele domu a upozorní jej na vzniklé nebezpečí.

Detektor úniků hořlavých plynů - slouží k indikaci požárního poplachu při úniku plynů. Reaguje na všechny typy hořlavých plynů (zemní plyn, svítiplyn, propan, butan, acetylén, vodík,.... ) ve dvou úrovních koncentrace.

Přístroj signalizuje únik plynu opticky, akusticky.

 

POZOR - v případě indikace úniku plynu zabraňte jeho vznícení v prostoru (nedotýkejte se elektrických vypínačů, důkladně větrejte, zamezte dalšímu úniku plynu, případně volejte hasiče či plynárnu).

Detektor nemontujte v blízkosti překážek bránících přirozené cirkulaci vzduchu, v místech s nedostatkem kyslíku a v místech, kde by činnost detektoru mohla být ovlivňována různými pachy (např. kuchyň). Také výrazné proudění vzduchu v okolí detektoru může nepříznivě ovlivnit.

Umístění

Instalace hlásičů se provádí např. na stropní konstrukci pomocí jednoho max. dvou vrutů.
Detektor není vhodné umisťovat:

  • ve vrcholech půdních prostorů střech tvaru A a všude tam, kde nedochází k přirozené termické cirkulaci vzduchu,
  • v prostorách prašných, velmi vlhkých (koupelny),
  • v blízkosti ventilátorů, tepelných zdrojů, zářivkových a výbojkových svítidel a ionizátorů vzduchu,
  • do prostorů s vysokou koncentrací cigaretového kouře, výparů barev a syntetických rozpouštědel a výfukových plynů. Pozor, detektor též reaguje na zplodiny připálených jídel při vaření!

Závěrem

Cena autonomního hlásiče požáru se pohybuje kolem cca 700 Kč a cena detektoru úniku plynu cca 1200 Kč. U obou těchto zařízení výše ceny záleží na výrobci a druhu hlásiče. Hlásiče by měly být k dostání v autorizovaných prodejnách a hypermarketech OBI, Baumax, apod. V České republice není   problematika autonomních hlásičů řešena z hlediska požární ochrany žádným právním předpisem ani nezávaznou normou. Uvážíme-li ovšem kolik životů a materiálních hodnot lze uchránit včasným zjištěním požárů, jedná se určitě o výhodnou investici.

 

Další informace: www.hzsmsk.cz/prevence/hlasic.php , webové stránky České asociace hasičských důstojníků www.cahd.cz .

 

Použitý materiál:   www.hzsmsk.cz/prevence/hlasic.php
www.pozary.cz


Datum zveřejnění/aktualizace: 18.7.2005

Zpět na výpis