10 DŮVODŮ, PROČ TŘÍDIT ODPAD
Existuje hned několik důvodů, proč třídit odpad. Správné třídění má totiž význam nejen ekologický, ale také ekonomický. Mezi nejdůležitější argumenty, proč třídit odpad, bezesporu patří:
- zákonná povinnost (§ 12 zákona č. 185/2001 Sb.),
- zlepšení životního prostředí,
- šetření přírodních zdrojů surovin a energie,
- snížení zdravotního rizika expozicí nebezpečných látek,
- opětovné použití odpadových materiálů,
- zmenšení množství odpadů na skládkách,
- šetření lesů a zlepšení čerstvého vzduchu,
- finanční úspora za odvoz odpadu,
- podpora recyklované výroby,
- občanská zodpovědnost.
Při třídění bychom se měli řídit informacemi uvedenými na samolepkách na sběrných nádobách. Odpady, které třídíme do sběrných nádob, nesmí obsahovat různé zbytky nebo dokonce celý obsah. Drobné znečištění při třídění nevadí, obaly není nutné vymývat vodou, obsah stačí důkladně vyškrábat, nebo vytřít. Před tříděním je potřeba objem minimalizovat, například sešlápnutím, zmačkáním, rozložením krabic apod.
- PLASTY – žlutý kontejner
PET lahve, ale i ostatní duté plasty od potravin, kosmetiky, čisticích prostředků musíme před vhozením do barevného kontejneru vždy zmáčknout či sešlápnout, abychom zmenšili objem. Plastové folie, sáčky a tašky můžeme také vytřídit do sběrných nádob na plasty. Z hlediska trvalé udržitelnosti můžeme použít i opakovaně – zejména u tašek.
Do sběrných nádob na plasty patří také: ochranné a skupinové obaly z balení minerálek, bublinkové folie, či obaly od spotřebičů. Patří tam i polystyren, který slouží k ochraně nových výrobků (nikoliv stavební), ideální je rozlámat je na kousky, větší kousky by se měly odvézt do sběrného dvora! Jednorázové plastové obaly od jídla (polystyrenové boxy, plastové krabičky na obědy, obaly od sýrů či salámů, ale třeba i kelímky od jogurtů, pomazánek nesmí být příliš znečištěné nebo mastné. Zbytky jídla stačí vyškrábat, nebo vytřít například papírovou utěrkou.
SMO, městská akciová společnosti doporučuje nádobu na plasty používat také na nápojové kartony (od mléka, nebo džusů). Do plastů se mohou vhazovat také plechovky od piva nebo nealkoholických nápojů, pokud nemáme poblíž šedou nádobu.
Do plastů nepatří: Obaly se zbytky nebezpečného odpadu (chemikálie, barvy, mastné a znečištěné obaly se zbytky jídla, plastové vodovodní trubky, zbytky podlahových krytin, pneumatiky, rozměrný plastový odpad.
- PAPÍR – modrý kontejner
Papírové krabice a další druhy papírových odpadů třídíme vždy sešlápnuté nebo nařezané, aby zabíraly co nejméně místa ve sběrných nádobách. Papírové obálky s plastovou bublinkovou fólií tam můžeme třídit v případě, že se nám podaří tyto vrstvy oddělit, jinak patří do směsného odpadu.
Papírové obálky s fóliovým okénkem můžeme vytřídit do kontejneru na papír, patří tam také papíry, sešity s měkkou vazbou, noviny, časopisy. Plata od vajec a ruličky toaletního papíru tam můžeme třídit také.
Nevadí: sponky používané k sešití listů, třeba u časopisů či knih
Vadí: Nelze třídit pevnou vazbu knih, je potřeba oddělit od měkké části, kterou třídit můžeme.
- SKLO – zelený kontejner
Skleněné obaly třídíme prázdné, obsah bychom měli ideálně vytřít, či vyškrábat, drobné znečištění ale nevadí. Není potřeba obaly vymývat. Při třídění nemusíme sundávat víčka, nevadí ani etikety. Tabulové sklo třídíme bočním podlouhlým vhozem, ideální je odvoz na sběrný dvůr.
Do skla nepatří: porcelán, keramika, termosklo (zapékací mísy, varné konvice), autoskla, zrcadla, drátěné sklo, teploměry.
- KOVOVÝ ODPAD – šedý kontejner
Kontejnery na kovový odpad jsou určeny zejména k třídění drobnějšího kovového odpadu (nápojové plechovky, plechové obaly od potravin, kovová víčka z lahví apod.
Hlavním místem pro sběr rozmanitějšího kovového odpadu jsou sběrné dvory, nebo výkupny surovin!
Kovové obaly třídíme bezezbytku obsahu – ten stačí důkladně vytřít, či vyškrábat, nebo vymačkat (tuby), Pokud je to možné, snažíme se zmenšit velikost.
Do kovového odpadu nepatří: kombinované obaly (pokovený papír a plast), plechovky od barev a laků, tlakové nádobky se zbytky obsahu, obaly od nebezpečných látek, těžké nebo toxické kovy, jako jsou olovo, rtuť, elektroodpad a baterie.