ZBAVTE SE SVÝCH DLUHŮ VČAS

Ministerstvo spravedlnosti připravilo ve spolupráci s neziskovým sektorem Milostivé léto II.

Jedná se o jedinečnou možnost splatit exekuce bez úroků. Fyzickým osobám, které mají dluh vůči státu a jiným veřejnoprávním věřitelům vymáhaný soudním exekutorem, se otevírá možnost splnit svůj dluh zjednodušeným a finančně výrazně méně nákladným způsobem.

Stačí uhradit pouze jistinu dluhu a paušální náklady exekutora ve výši 1.500,- Kč + DPH, veškerý zbytek dluhu je následně odpuštěn. Není tedy třeba hradit úroky, penále a odměny exekutorů, které přesahují uvedených 1.500,- Kč (1.815,- Kč s DPH).

Úhradu dluhu je třeba provést v období od 1. září do 30. listopadu 2022.

Na koho se Milostivé léto vztahuje?

1. Na všechny, kterým bylo exekuční řízení zahájeno před 28. říjnem 2021
  2. Dluh je vymáhán soukromým exekutorem.
  3. Máte dluh vůči stanoveným veřejnoprávním oprávněným subjektům:
  • stát, samosprávy, města, úřady
  • státní fondy a příspěvkové organizace, veřejné školy
  • městské, státní a polostátní firmy (např. ČEZ, České dráhy či dopravní podniky),
  • zdravotní pojišťovny, státní nemocnice
  • Český rozhlas, Česká televize

Jaký je postup?

• Již jste v rámci exekuce splatili jistinu i částku odpovídající paušálním nákladům exekutora do 31. srpna 2022, nebo tuto sumu zaplatíte v průběhu Milostivého léta II.
  • Požádejte exekutora o zahájení postupu podle právní úpravy tzv. Milostivého léta II doporučeným dopisem do 30. listopadu 2022.
  • Pokud ještě nemáte jistinu dluhu a odměnu exekutora uhrazenou, požádejte doporučeným dopisem exekutora o vyčíslení jistiny a zaslání platebních údajů a proveďte úhradu těchto částek (jistina + 1 815 korun).
  • Po uhrazení dluhu soudní exekutor exekuci zastaví a osvobodí vás od placení zbytku tohoto dluhu.

Další informace a odborné bezplatné poradenství naleznete na webových stránkách a také zde.

Datum zveřejnění/aktualizace: 26.9.2022