DOMKAŘI SOUTĚŽILI VE TŘÍDĚNÍ ODPADU * ZVÍTĚZIL TÝM ČISTOTA

Osm desítek domkařů se v Orlové zapojilo do půlroční celoměstské soutěže ve třídění odpadu, kterou město vyhlásilo v říjnu loňského roku.

K recyklaci nás obvykle vede nejen vztah k životnímu prostředí, ale i legislativa o odpadech. „Cílem soutěže bylo motivovat občany ke třídění odpadu a snížit tak směsný komunální odpad z domácností. S tím souvisí i snížení nákladů na skládkovné. Během šesti měsíčního období měli soutěžící třídit odpad tak, aby dosáhli co nejmenšího množství směsného komunálního odpadu. Motivací ke třídění byla i symbolická finanční odměna,“ vysvětluje místostarostka Orlové Bc. Naděžda Kubalová.

Podstatné je, že SMO, městská akciová společnost, která zajišťuje svoz odpadu ve městě, má již od roku 2020 na svých svozových vozech namontovány váhy od společnosti NAM system, a.s. Díky tomuto systému lze vážit množství odpadu v každé zaregistrované nádobě. Občané, kteří se přihlásili do soutěže, zaregistrovali čísla svých nádob na stránkách města. V průběhu soutěže věděli, jak se jim v třídění daří a dokázali se porovnat s ostatními. Pořadí bylo zveřejněno s týdenní periodicitou. Pro vyhodnocení soutěže byl použit systém EOKO – efektivní odvoz komunálního odpadu, který taktéž naprogramovala společnost NAM systém, a.s.  

„Orlová je jedno z mála měst, která má nainstalovány váhy na všech vozech, které svážejí odpad a dokáže tak průběžně vyhodnocovat tvorbu odpadu,“ upřesňuje Ing. Jiří Tomčala, jehož společnost NAM se vývojem tohoto systému zabývá. Výhodou vah je, že jsou cenově dostupné a lze je namontovat i na starší komunální vozy. Díky tomu město s minimální investicí získá úplný přehled o tvorbě odpadu. Ředitel městské akciové společnosti SMO Ing. Libor Tannhäuser dodává: „Bez konkrétních dat nejsme schopni vyhodnotit třídění odpadu. Tuto jednoznačnou identitu odpadu považujeme za velmi důležitou i z pohledu budoucnosti. Je totiž zřejmé, že do budoucna bude svoz a skládkovné odpadu stále dražší. Přesná data nám pomáhají lépe plánovat svoz, určit správnou periodicitu výsypu a posoudit zda počet a objem odpadových nádob je dobře zvolen. Software umožňuje porovnávat separaci v jednotlivých částech města.“

S tím souhlasí i místostarostka Orlové Bc. Naděžda Kubalová: „Zavedení systému vážení poskytuje data, která umožňují radnici lépe rozhodovat o zásadních věcech, jako je četnost svozu nebo počtu sběrných nádob. Před zavedením systému se při změně podmínek objevila určitá skupina obyvatel, kterým změna nevyhovovala. Nemohli jsme této skupině dobře argumentovat a změny prosadit. Dnes dokážeme změnu obhájit a podložit fakty. Jako zásadní pro lepší separaci vidíme do budoucna práci s naší mládeží. Díky průběžným údajům o tvorbě odpadu z jednotlivých obvodů města získáme zpětnou vazbu, zda děláme osvětu dobře. Při vyhodnocení soutěže vyšlo najevo, že je potřeba v Orlové zvýšit periodu svozu plastu. Dále chceme pořídit větší počet nádob na jedlé tuky a oleje a zkušebně zavést zvony na kov.“

V soutěži Třídím, se hodnotil pokles směsného komunálního odpadu v nádobách na odpad oproti minulému sledovanému období. Například pokud tým v minulém období vyprodukoval 300 kg odpadu za měsíc a díky lepší separaci následně vyprodukoval pouze 270 kg/měsíc, dosáhl poklesu -10%. Zvítězil ten, kdo dosáhl největšího poklesu. Do soutěže se přihlásilo 16 týmů. Každý tým se skládal z 5 rodinných domů, celkem soutěžilo 80 rodinných domů. Výsledky a pořadí byly průběžně zveřejňovány na  internetových stránkách města Orlové.

Vítězná místa v soutěži Třídím, obsadil tým s názvem Čistota následovaný týmem Náhoda 2 a Pohoda.
Vítězné týmy soutěže Třídím

 

Množství odpadu před soutěží za 1měsíc (kg)

Množství odpadu během soutěže za 1měsíc (kg)

Rozdíl v množství odpadu před a po soutěži (kg)

Relativní pokles KO (%)

Pořadí

Čistota

353

218

134

-38,1

1

Náhoda 2

203

129

74

-36,6

2

Pohoda

159

103

56

-35,3

3

Celkem

715

450

265

 

 

 
*Tým Čistota dokázal během soutěže snížit množství odpadu za jeden měsíc o 134 kg. Pokud by tým Čistota takto separoval dále, ročně by městu dokázal ušetřit (134*12měsíců) 1.608 kg směsného odpadu.
*Tři vítězné týmy by ročně mohly ušetřit (265*12měsíců) 3.180 kg směsného odpadu.
*Je velmi příznivé, že 15 domácností (3 týmy) dokáže vyseparovat přibližně 3 tuny odpadu ročně, které by jinak skončily na skládce.

 


Datum zveřejnění/aktualizace: 14.6.2022

Zpět na výpis