ORLOVÁ A ŘÍČANY SPOLU SOUTĚŽÍ V PARTICIPACI OBČANŮ

Jak v Orlové, tak v Říčanech už odstartoval letošní ročník participativního rozpočtu. Orlová má za sebou tři ročníky a v tom čtvrtém chce porovnat průběh s městem Říčany. Tam letos odstartoval ročník šestý. Města spolu soutěží zejména v počtu podaných návrhů, hlasujících občanů a v celkovém počtu hlasů pro navržené projekty.

Postup a podmínky obou měst jsou velmi podobné. Výraznější rozdíl je ovšem v částce, o které mohou občané rozhodovat. Ta činí v Říčanech pět milionů korun, v Orlové pak jeden milion korun na investiční projekty a sto tisíc korun na neinvestiční projekty.

V rámci tří ročníků PaR přihlásili občané Orlové celkem 28 návrhů, z toho se o 19 hlasovalo. Od roku 2019 se v Orlové realizovalo osm projektů a další dva vítězné projekty z loňska se připravují. Mimo to se dva návrhy z 1. ročníku PaR podařilo uskutečnit z dotací a velké červené srdce získala Orlová darem od partnerského města Crikvenica.

Občané Říčan přihlásili v rámci pěti ročníků 148 námětů, z toho se o 114 hlasovalo. Od roku 2017 se v Říčanech zrealizovalo 45 projektů a na dalších 12 se pracuje.

Navrhované projekty se v obou městech v mnohém podobají. Lidé navrhují nová dětská hřiště, či inovaci stávajících, nové možnosti vyžití pro své čtyřnohé miláčky, sportoviště typu skatepark a pumptrack, turistické atrakce, cykloboxy či opravy schodů a chodníků.

Své návrhy do čtvrtého PaR mohou občané Orlové podávat do 23. března 2022. Poté bude následovat odborná analýza doručených návrhů, jejich představení veřejnosti formou krátkých videí a hlasování. Stejně jako v loni bude hlasování i letos probíhat prostřednictvím aplikace Mobilní rozhlas.

Od roku 2019 se v Orlové z PaR zrealizovaly tyto návrhy:

• Dětská naučná stezka v lesoparku
  • Úprava plochy v ul. F. S. Tůmy na hřiště
  • Psí hřiště na V. etapě
  • Vylepšení dětského hřiště v ul. Okružní
  • Designové betonové lavičky před ZŠ Mládí
  • Herní prvky v Orlím kaňonu
  • Naučná stezka Zapomenutá Orlová
  • Cykloboxy v letním kině a lesoparku

Z jiných zdrojů se podařilo uskutečnit tyto návrhy:

• Cykloboxy u Relax Centra a zimního stadionu
  • Projektová dokumentace nového skateparku