O ČEM JEDNALO ZASTUPITELSTVO?

Předposlední zasedání Zastupitelstva města Orlové v letošním roce proběhlo v pondělí 6. prosince 2021. Hned v úvodu složil zastupitelský slib Ing. Michal Kratochvíl (ANO 2011), který nahradil odstoupivšího Ing. Josefa Hájka.

Nejdůležitějším bodem jednání bylo projednání a následné schválení rozpočtu města na rok 2022. Rozpočet města na příští rok byl schválen v objemu příjmů ve výši 567 482 tisíc Kč, financování celkem 170 122 tisíc Kč, běžných výdajů ve výši 534 872 tisíc Kč a kapitálových výdajů 202 732 tisíc Kč. Zároveň zastupitelé uložili radě města hospodařit tak, aby provozní saldo v letech 2022-2031 činilo k 31. prosinci minimálně 15 mil. Kč. K problematice rozpočtu města se vrátíme v příštím čísle Orlovských novin.

Zastupitelé vzali na vědomí aktuální stav finančních rezerv města ve výši 45 488 tisíc Kč.

Dalším bodem programu byly žádosti o proplacení nákladů spojených s užíváním sportovišť v majetku města a správě SMO, městské akciové společnosti. Neinvestiční dotace na užívání sportovišť v majetku města byla poskytnuta Tenisovému klubu Slavia Orlová ve výši 24 976 Kč, HC Orlová ve výši 23 986 Kč a FK Slavia Orlová ve výši 19 553 Kč.

Zastupitelé současně schválili poskytnutí neinvestiční dotace na celoroční sportovní činnost HC Orlová v roce 2022 ve výši 1,2 mil. Kč.

Hovořilo se i o plánu financování obnovy vodovodů a kanalizací s tím, že byla schválena aktualizace zmíněného plánu pro období 2022 až 2031, stejně tak jako tvorba rezervy finančních prostředků pro tento účel. Zastupitelé vyjádřili souhlas se spolufinancováním kotlíkových dotací – 4. výzvu ve výši 5 tisíc Kč na dílčí projekt, celkově ve výši 750 tisíc korun.

V další části programu zastupitelstvo města vydalo obecně závaznou vyhlášku města č. 5/2021 o ochraně veřejné zeleně a schválilo smlouvu o spolupráci mezi městem Orlová a obcí Doubrava při zajišťování přepravní služby v rámci projektu Taxík Maxík.

Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb a souvisejících aktivit ve městě Orlová a správním obvodu na období 2022-2024 a Koncepce proseniorské politiky města Orlová na období 2022-2024. Toto je název a víceméně i obsah významného dokumentu, kterým se bude řídit sociální politika města v následujících letech.

V závěru jednání vzali zastupitelé na vědomí zprávu o zahraničních pracovních cestách uskutečněných v letošním roce, zprávu o činnosti Finančního výboru, rezignaci doc. Mgr. Romana Farany, Ph.D. na funkci člena Výboru pro strategické plánování města a zvolili dalšího člena tohoto výboru, kterým se od 7. prosince t.r. stala Mgr. Yvona Dluhošová.

Nelze se nezmínit o návrzích na změnu Územního plánu Orlové a o zprávě o uplatňování Územního plánu za období 2017-2021. Odbor rozvoje a investic seznámil zastupitele s informacemi o průběhu realizace investiční akce „Humanizace a revitalizace centra Orlové-Lutyně.

Datum zveřejnění/aktualizace: 27.12.2021