NOVÁ ODPADOVÁ LEGISTLATIVA PŘINESE VELKÉ ZMĚNY

Letos v lednu vstoupila v platnost nová odpadová legislativa v podobě zákonů a prováděcích vyhlášek. Tyto nové právní předpisy vycházejí z plánů EU, která tím reaguje na zhoršující se stav životního prostředí.

Splnění stanovených cílů má proběhnout do roku 2035 v několika fázích. Opatření, která nová legislativa přináší, je celá řada a dotknou se mnoha oblastí lidské činnosti také v ČR.

Češi dlouhodobě patří mezi nejlepší třídiče v Evropě. Podle údajů z roku 2019 u nás třídí odpady 73 % obyvatel. Aby také ne, k dispozici máme přes 540 tisíc sběrných nádob, ke kterým to máme průměrně pouhých 91 metrů, přičemž nádob neustále přibývá.

Jedním z cílů odpadové legislativy je zefektivnit využití recyklovatelného odpadu a eliminovat množství odpadu, který končí na skládkách. Průměrně v roce 2019 vyprodukoval každý Čech 551 kg odpadu, na skládkách pak podle údajů ministerstva životního prostředí skončilo 46%.

CÍLE PRO NAKLÁDÁNÍ S KOMUNÁLNÍMI ODPADY:

• Recyklace komunálního odpadu

Cílem je odstranit z odpadu, který putuje na skládku či k energetickému využití odpadu (EVO) recyklovatelné složky (sklo, papír, plast, kovy atd.), a umožnit tak jejich recyklaci. Cíle jsou rozloženy na časová období:

1. rok 2025: 55 %
  2. rok 2030: 60 %
  3. rok 2035: 65 %
  • Skládkování komunálního odpadu

Snahou je snížit množství odpadu, který skončí na skládce.

1. rok 2030: zákaz skládkování využitelných odpadů
  2. rok 2035: lze skládkovat max. 10 % z celkové hmotnosti KO
  • Energetické využívání odpadu

Bude možné max. z 25 % celkové hmotnosti KO. V praxi to bude pro občana znamenat většinou změnu tzv. skládkovacího poplatku, který se bude odvíjet od hospodaření obce s odpady.

JAK SE ZMĚNÍ SKLÁDKOVACÍ POPLATKY?

Poplatek za skládkování platí původce odpadu provozovateli skládky při uložení odpadu na skládku. Poplatek platí i původce, který je sám provozovatelem skládky a tuto skládku má na svém pozemku. Poplatek za uložení odpadu na skládky se bude navyšovat z 500 Kč za tunu až na 1 850 Kč.

V souvislosti s navýšením skládkovacích poplatků přináší zákon také motivační nástroje pro obce, které budou plnit požadavky míry třídění komunálního odpadu.

Za část odpadu zůstane poplatek nynějších 500 Kč za tunu. Letos to bude 200 kilogramů na obyvatele, váha však postupně klesne na 120 kilogramů pro rok 2029. Nad uvedenou hmotnost bude poplatek v letošním roce činit 800 Kč za tunu odpadu, každoročně pak poroste až na 1 850 Kč za tunu v roce 2029. To vše s cílem odklonit odpady ze skládek.

KONEC JEDNORÁZOVÝCH PLASTŮ!

Další velkou změnou je zákaz používání jednorázových plastů v unijní sedmadvacítce.

Od července 2021 nebudou na trhu států EU plastové výrobky na jedno použití (např. o jednorázové plastové nádobí a příbory, kelímky z polystyrenu, tyčinky na čištění uší apod.).

Legislativa také stanovuje, že v roce 2029 by mělo být u PET lahví dosaženo 90% míry sběru. Pozitivní je, že ČR již nyní plní tyto cíle pro rok 2025, protože míra sběru PET lahví je okolo 80 %.

Datum zveřejnění/aktualizace: 30.6.2021