ZACHOVÁNÍ STAVEBNÍCH ÚŘADŮ V PŮSOBNOSTI OBCÍ

Město Orlová se připojilo k petici Svazu měst a obcí ČR za zachování stavebních úřadů v působnosti obcí.

Poslanecká sněmovna v současné době projednává nový stavební zákon, který počítá nejen s odebráním stavební agendy samosprávám, ale také s významnou redukcí počtu stavebních úřadů, které přinese zhoršení dostupnosti těchto úřadů.

Starostové, regionální a komunální politici žádají premiéra Andreje Babiše, aby dodržel svůj slib z ledna 2020 o zachování stavebních úřadů v působnosti obcí a zasadil se o odmítnutí komplexního návrhu poslance Kolovratníka, jenž způsobí vymizení stavebních úřadů z regionu a venkova, což povede ke zhoršení dostupnosti této veřejné služby pro občany.

Návrh by vedl ke zbytečnému přijímání nových státních úředníků, ztrátě původních zaměstnanců, nutnosti pronájmu či výstavby nových sídel stavebních úřadů a k nákladným přesunům archivů,“ vysvětluje orlovský starosta Miroslav Chlubna a dodává: „Protestujeme nejen proti věcnému obsahu tohoto návrhu, ale také proti netransparentnímu procesu přijetí takto zásadních změn, které se odehrávají v nouzovém stavu a bez možnosti řádně projednat předložené poslanecké návrhy.“

Datum zveřejnění/aktualizace: 11.5.2021