NEZAPOMEŇME!

Členové Městského výboru KSČM Orlová uctili v neděli 4. dubna památku obětí velké orlovské stávky horníků a kovodělníků, která se v roce 1925 odehrála na Starém náměstí v Orlové.

V ten den před 96 lety se na orlovském náměstí ozvaly výstřely z četnických pušek. Měly vystrašit a vyhnat shromážděné občany, kteří přišli, aby projevili svou touhu po lepším životě, právu na práci a spravedlivé mzdě.

„Kulky zabily čtyři občany, včetně dítěte v náručí matky. Tuto smutnou událost si proto každoročně připomínáme položením květin k jejich pomníčku na orlovském náměstí,“ píše orlovská zastupitelka Marie Pustelníková.

Pomníkem je žulový balvan postavený na podstavci v blízkosti Starého náměstí, odhalený v r. 1960. Je to historická památka dokládající společenské události 20. let 20. století. K této památce zároveň patří i hrob těchto padlých na místním hřbitově s nápisem: Žalujeme.

Datum zveřejnění/aktualizace: 6.4.2021