TÁBOŘENÍ A ROZDĚLÁVÁNÍ OHŇŮ V PŘÍRODĚ

Prázdniny jsou za dveřmi, děti už se jich nemohou dočkat, a dospělí se těší na dovolenou. Letošní jarní měsíce proběhly se spoustou omezení v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu a postupným uvolňováním omezení souvisejících se šířením COVID-19. I proto toto odpočinkové období všichni netrpělivě vyhlížejí. Avšak prázdniny nejsou zcela bez rizik. Proto bychom měli v létě dbát na základní pravidla požární bezpečnosti, aby nám nějaká mimořádná událost nenarušila chvíle pohody.

Léto je mimo jiné čas opékání a večerních posezení u ohniště. Při rozdělávání ohně na zahradě, ve volné přírodě či na chalupě mějte na paměti základní zásady požární prevence:

-                     nenechte děti rozdělávat oheň, zápalky dětem do rukou nepatří,

-                     ohniště ohraničte kameny či jiným nehořlavým materiálem,

-                     vždy si připravte dostatečné množství vody k uhašení ohně pro případ, že by se oheň rozšířil mimo ohniště,

-                     oheň rozdělávejte v dostatečné vzdálenosti od okraje lesa min. 50 m,

-                     za extrémního počasí, např. za silného větru nebo extrémního sucha, nerozdělávejte oheň vůbec,

-                     nikdy neponechávejte oheň bez dozoru,

-                     dohlédněte na své děti, mladší sourozence a kamarády, aby si hráli a seděli v dostatečné vzdálenosti od ohniště (odlétající jiskry mohou zapálit oblečení aj.),

-                     neházejte do ohně jakékoliv výbušné předměty (zábavná pyrotechnika, nádoby od sprejů apod.),

-                     oheň vždy pečlivě uhaste dostatečným množstvím vody a ujistěte se, že nehrozí jeho samovolné rozhoření.

Nezapomínejme, že také při grilování je třeba dbát bezpečnostních opatření a v případě silného větru raději negrilovat vůbec. Velmi nebezpečným nešvarem je grilování na balkónech bytových domů. Odlétající jiskry mohou zapálit přímo vybavení bytu nebo hořlavý materiál umístěný na balkónech, a to i těch sousedních, které mohou být i ve větší vzdálenosti, a způsobit požár třeba až za několik hodin.

Nezapomínejte ani na poskytnutí pomoci, pokud se stanete přímými účastníky nebo svědky požáru, dopravní nehody nebo jiné mimořádné události. Nespoléhejte na druhé a ihned volejte na linku 150 nebo 112.

Bezpečné a bezstarostné prožití léta přeje Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje.


Datum zveřejnění/aktualizace: 17.6.2020

Zpět na výpis