VÝSTUPY Z DNEŠNÍHO ZASEDÁNÍ KRIZOVÉHO ŠTÁBU ORLOVÁ

13. března 2020
• Městský úřad Orlová (MÚ Orlová) situaci výskytu koronaviru aktivně monitoruje a operativně spolupracuje se složkami IZS, Městské policie – MP, SMO m.a.s., provozovateli sportovních, kulturních, společenských, stravovacích zařízení, spolky, sportovními kluby.
• Reaguje na všechna doporučení Bezpečnostní rady České republiky a Moravskoslezského kraje.

V pátek 13. března dopoledne jednal Krizový štáb Města Orlová. Nad rámec nařízení vyplývajících z vyhlášení nouzového stavu v ČR
ŽÁDÁME:
• Obyvatele Města Orlové, kteří se vracejí ze všech oblastí s vysokým rizikem přenosu nákazy koronavirem, aby ihned po příjezdu telefonicky kontaktovali své praktické lékaře, zůstali v karanténě a neohrožovali ostatní občany.
• Obyvatele Města Orlové a přilehlých obcí, aby omezili návštěvu míst s vyšší koncentrací lidí (úřady, obchody, restaurace apod.).
• Obyvatele Města Orlové a přilehlých obcí, aby necestovali za hranice Česka a to včetně tradičních nákupů na burzách a obchodech v Polsku.
• Obyvatelé města Orlové a přilehlých obcí, aby respektovali všechna doporučení Bezpečnostní rady České Republiky, Moravskoslezského kraje, Města Orlová a pracovníků IZS (Policie ČR, Městské policie - MP, zdravotnického personálu, HZS a Dobrovolných hasičů).
• Obyvatelé města Orlové a přilehlých obcí, aby přistupovali ke vzniklé situaci zodpovědně, nepanikařili a chránili sami sebe a i své okolí.

Krizový štáb Města Orlové se dohodl:
• Na zřízení krizové linky pro lidi v karanténě, pro řešení zajištění jídla, hygienických potřeb a dalších náležitostí (metodických rad k řešení situace). Tel. 156, 112 nebo 596 511 112.
• Na zaslání žádosti na MSK k poskytnutí ochranných pomůcek (respirátory, roušky, brýle, obleky) pro příslušníky IZS, Městské Policie, kteří budou zajišťovat distribuci jídla a dalších potřeb lidem v karanténě.
• Na zaslání žádosti na MSK k poskytnutí ochranných pomůcek (respirátory, roušky, brýle, obleky) pro zaměstnance zajišťující svoz odpadů.
• Na zaslání žádosti na MSK k poskytnutí ochranných pomůcek (respirátory, roušky, brýle, obleky) pro poskytovatele sociálních služeb.
• Na zaslání žádosti MSK, aby dohodl poskytování počtu lidí v karanténě pobočkami České správy sociálního zabezpečení, nebo hygienických stanic ihned po změně stavu, nejméně však jedenkrát za den.
• Na uzavření provozu Mateřských školek zřizovaných Městem Orlová, a to od pondělí 16. března 2020.

Krizový štáb Města Orlové doporučuje:

• Všem provozovatelům zařízení s volným přístupem obyvatelstva (úřady, obchody, restaurace, zastávky, hromadná doprava apod.) k zvýšení četnosti dezinfekce prostor a to včetně klik dveří.
• Všem provozovatelům zařízení s volným přístupem obyvatelstva (úřady, obchody, restaurace, apod.) k umístění dezinfekce při vstupu do zařízení včetně výzvy k jejímu použití pro příchozí.
• Občanům města a okolních obyvatel používat u nebaleného pečiva, nebo dalších nebalených potravin, jednorázové rukavice, nebo jiné nekontaktní zařízení (kleště, sáčky apod.).
• SMO m.a.s vytvořit systém svozu odpadů a to tak, aby byl svoz odpadů zabezpečen v případě vyhlášení dalších opatření.
• Tajemníkovi Městského úřadu Orlová vytvořit systém fungování úřadu, tak aby nedošlo k výraznému omezení služby pro občany města a přilehlých obcí v případě vyhlášení dalších opatření.
• Pověřenému veliteli Městské policie vytvořit systém fungování MP, tak aby nedošlo k omezení činnosti MP v případě vyhlášení dalších opatření.
• Pověřeným obcím Města Orlová (Petřvald a Doubrava), uzavřít provoz mateřských školek.

Datum zveřejnění/aktualizace: 13.3.2020