Další životní etapa Blanky Zátopkové bude ve znamení odpočinku a zahradničení

Blanka ZÁTOPKOVÁ je pro orlovskou hudební scénu neodmyslitelným pojmem. Léta stála v čele orlovské ZUŠ J. R. Míši, kterou v těchto dnech opouští a odchází na zasloužený odpočinek. „Myslím, že každý člověk, když dosáhne určitého věku, zatouží po „klidnějších vodách“. Moc se těším, že si teď v důchodu splním svůj velký životní sen – budu se věnovat své zahrádce, rostlinkám, kytičkám… snila jsem o tom celý život, ale nikdy pro to nebyl dostatečný prostor…“ usmívá se paní Blanka.

Její otec, houslista Miroslav Pouzar, řediteloval místní ZUŠ pětatřicet let a Blanka byla vedena k hudbě už od svých prvních krůčků. A protože byla nadaná, na housle už uměla v šesti letech. Někdy ji to bavilo, jindy to bylo trápení, ale otec byl přesvědčen o tom, že když se skloubí talent s pílí, má to budoucnost.

V roce 1979 absolvovala hudební konzervatoř a začala učit. Po šesti letech se uvolnilo místo v Orlové a vrátila se do školy, kde v minulosti otec řediteloval. Učila hru na housle a hudební nauku. Když v roce 1992 předčasně zemřel tehdejší ředitel školy Milan Laštůvka, Blanka se přihlásila do konkurzu. Ten vyhrála a stala se novou ředitelkou. Dnes tedy může bilancovat. „Ve funkci ředitelky jsem byla skoro čtvrtstoletí a musím přiznat, že pro mě bylo moc důležité, že jsem kolem sebe měla vždy kvalitní pedagogický sbor, který vychovával amatérské hudebníky, milovníky hudby a mnohdy připravil na start i profesionální hudebníky. Po celá ta léta jsem i dobře vycházela se všemi rodiči, byla výborná atmosféra. Moc jsem si vždycky vážila a vážím si rodičů, kteří často i celá léta platili nemalé školné, aby podpořili své dítě v hudebním vzdělání. A škola, nebo přesněji, pedagogický sbor se snažil udělat pro ty děti maximum,“ ohlíží se Blanka Zátopková za uplynulými lety a dodává: „Největší radost jsem měla vždycky z vynikajících školních akcí, překrásných koncertů, kterých bylo nespočet. Naše škola vždycky žila a bude žít svým uměleckým životem.“

Blanka Zátopková ale nebyla jen hudebnicí a ředitelkou ZUŠ J. R. Míši, ale od roku 2000 stála a vlastně ještě stále stojí v čele Krajské umělecké rady Moravskoslezského kraje. “Nadřízeným orgánem je Ústřední umělecká rada ZUŠ, což je poradní orgán Ministerstva školství, tělovýchovy a sportu ČR,“ upřesňuje Zátopková a dodává, že úkolem Krajské umělecké rady je řešit odbornou stránku „zušek“. Tento post chce od září předat svému nástupci, stejně tak jako židli šéfky sdružení MÚZA. „Předsedkyní Sdružení MÚZA jsem od roku 2006. MÚZA sdružuje 48 „zušek“ v Moravskoslezském kraji, bez ohledu na zřizovatele. Jsou tam umělecké školy soukromé, obecní atd. a společně organizují akce, získávají na ně granty. Například při zavádění nového školního vzdělávacího programu se nám podařilo získat 25 mil. Kč z evropských fondů na proškolení pedagogů, což bylo pro regionální hudební školství velké plus.“

Pracovní kariéra houslistky a hudební pedagožky Blanky Zátopkové dosáhla vrcholu. Byla to cesta náročná, mnohdy trnitá, ale ve svém výsledku velice úspěšná.  Svědčí o tom i slova sedmapadesátileté paní Jany z Orlové-Lutyně: „Obě naše děti chodily na zušku. Jirka se učil na housle a Lenka na klavír. Neživí se tím sice ani jeden z nich, ale je úžasné, když se sejdeme o Vánocích a celá rodina se chopí hudebních nástrojů.  Hrajeme a zpíváme, jen tak pro radost. Dnes chodí do zušky už i vnoučata… Jsem hrdá na svou rodinu a šťastná, že chodily na orlovskou zušku. Nejsou z nich sice umělci, ale lidé, kteří něco umí, lidé, kteří si mohou zahrát a zazpívat. Třeba jen a jen pro radost.“

***

V minulých dnech přijal dnes již bývalou ředitelku ZUŠ J.R.Míši Blanku Zátopkovou starosta města Ing. Tomáš Kuča, aby jí poděkoval za dlouholetou a obětavou práci pro orlovské školství a do další životní etapy jí popřál hlavně hodně zdraví, radosti a pohody.

Datum zveřejnění/aktualizace: 11.8.2016