Nezaměstnanost mírně stoupla

V průběhu července se změnil trend předchozích měsíců a stav uchazečů o zaměstnání ve srovnání s předchozím měsícem vzrostl. Ke dni 31. 7. 2016 bylo na kontaktních pobočkách úřadu práce v okrese Karviná evidováno celkem 18 946 uchazečů o zaměstnání, což je o 236 uchazečů více než na konci prvního pololetí letošního roku. Podíl nezaměstnaných na Karvinsku činil k 30. 7. 2016 10,78 %. Ve srovnání s loňským červencem je letošní míra nezaměstnanosti o 0,58 % nižší.

V evidenci Úřadu práce ČR bylo na konci července 2 402 uchazečů o zaměstnání s trvalým bydlištěm v Orlové, z toho 25 mladistvých po základní škole, 54 absolventů a 254 osob se zdravotním postižením. Podíl nezaměstnaných na celkovém počtu obyvatel stoupl na 11,31 %, což znamená pomyslné čtvrté místo v rámci okresu Karviná. Nejvyšší míra nezaměstnanosti je aktuálně v Karviné (14,11 %), Doubravě (13,94 %) a v Havířově (11,61 %). Nejlíp jsou na tom Chotěbuz (5,14 %), Těrlicko (5,28 %) a Rychvald (6,00 %).

V průběhu července bylo na Karvinsku nově nahlášeno 341 volných pracovních míst. Celkem bylo v okrese k 31. 7. 2016 k dispozici 1 371 volných pracovních míst, což je o 20 míst více než v červnu. Z uvedeného počtu volných pracovních míst bylo 188 vhodných pro osoby se zdravotním postižením a 383 bylo registrováno pro mladistvé po základní škole a absolventy.

V červenci byla nejvyšší poptávka po nástrojařích a příbuzných pracovnících, instalatérech, potrubářích, stavebních zámečnících a klempířích, uklízečkách a pomocnících v průmyslových, ubytovacích a administrativních objektech, pracovnících ostrahy a bezpečnostních agentur, řidičích osobních a malých dodávkových automobilů, taxikářích, řidičích autobusů, trolejbusů a tramvají, číšnících a servírkách.

Mírný nárůst nezaměstnanosti byl ovlivněn vyšším počtem nově evidovaných uchazečů oproti počtu vyřazených. Na počtu nově evidovaných uchazečů se zvýšeným počtem podílely i osoby, které pracovaly jako učitelé a příbuzní pracovníci ve školství. Meziměsíční nárůst zaznamenaly všechny sledované skupiny.

Datum zveřejnění/aktualizace: 10.8.2016