Evropské peníze pomohly Orlové v celé řadě oblastí

Naše město je velmi úspěšným příjemcem dotačních prostředků z Evropské unie, a to je také téma našeho dnešního rozhovoru se starostou města Ing. Tomášem Kučou.

• Jak dlouho se Orlová zabývá získáváním finančních prostředků z dotačních titulů?

„Odbor rozvoje a investic Městského úřadu v Orlové se zabývá získáváním finančních prostředků od různých poskytovatelů dotace již více než deset let. Bylo podáno téměř šedesát projektů s žádostí o podporu z fondů Evropské unie a jen několika málo žádostem nebylo vyhověno.“

• O jaké projekty šlo?

„Co do počtu bylo nejvíce žádostí o dotaci realizováno v rámci Integrovaného plánu rozvoje města Orlová v Orlové-Porubě, který byl zaměřen na zlepšení kvality života obyvatel sídliště ohroženého sociálním vyloučením. Díky evropským penězům tato lokalita získala zcela novou tvář a není již ostudou města. Dnes jsou zde rekonstruované a revitalizované domy, komunikace, parkoviště a veřejná prostranství. Území získalo nové komunikace, veřejné osvětlení, hřiště, parkoviště nebo kamerový systém. Město čerpalo dotaci na tyto projektu ve výši 57 mil. Kč. Do realizace plánu se zapojil také vlastník bytového fondu RPG Byty, který rekonstruoval své domy téměř za 70 mil. Kč a čerpal dotaci ve výši 26 mil. Kč.“

• Pomohly evropské peníze ještě v jiných oblastech ve městě?

„Pro zlepšení životního prostředí byl vybudován sběrný dvůr na ul. Nádražní, byly vysázeny stromy a keře na ul. Masarykova a Kpt. Jaroše, stabilizován sesuv v lokalitě Olmovec a dokončen projekt odkanalizování okrajových částí města. Zatepleno bylo osm objektů veřejných budov v majetku města, a to čtyři základní školy, tři mateřské školy, Dům kultury města Orlové a objekt Sociálních služeb města Orlové na V. etapě.“

• V domě kultury ale nešlo jen o zateplení?

„Samozřejmě. V oblasti kultury byl postupně modernizován a rekonstruován divadelní sál kulturního domu na moderní multifunkční sál s novými sedačkami, scénickým osvětlením, ozvučením nebo vzduchotechnikou.“

• Týkaly se nějaké projekty i sociální oblasti?

„V sociální oblasti Evropa pomohla při výstavbě nového komunitního centra, kde jsou nejen poskytovány sociální služby, ale také zde jsou provozovány volnočasové aktivity. Dalším projektem byl projekt zaměřený na zlepšení kvality života obyvatel objektu Sociálních služeb města Orlová na V. etapě, který přinesl nové vybavení zahrady, úpravu interiéru denního stacionáře a obohatil klienty o nový automobil.“

• Žádalo město i o podporu sportu?

„Oblast sportu zastupují dotace čerpané na moderní fotbalové hřiště s umělou trávou ve sportovním areálu, moderní nové hřiště u ZŠ Mládí nebo rekonstruované tělocvičny v základních školách Ke Kapličce, K. Dvořáčka a ZŠ Mládí.“

• Modernizovaly se ale i školy …

„Ano. Se zaváděním nových, moderních výukových metod pomohly evropské prostředky ve všech základních školách. Jednalo se o pořízení informačních technologií a multimediálních učebnic do všech tříd a byla modernizována výuka v oblasti přírodních věd. Orlovské školy se tímto staly jedny z nejlépe vybavených škol.“

• Před časem prošel rekonstrukcí i objekt městského úřadu. Jednalo se i tady o dotační peníze?

„Ano. Dotací z Evropské unie byla také podpořena rekonstrukce části budovy městského úřadu po policii ČR. Nyní jsou zde nové kanceláře pro úředníky a nové prostory pro občany. Další dotace směřovaly do oblasti využití moderních informačních a komunikačních technologií ve veřejné správě.“

• Lze dotace vyčíslit?

„Celkově bylo v rámci evropských projektů městem proinvestováno 480 mil. Kč, z čehož 325,5 mil. Kč bylo financováno z fondů Evropské unie.“

• A co město Orlová chystá v dalším dotačním období?

„Určitě hodlá pokračovat v zateplování veřejných budov, připravuje revitalizaci zeleně v lesoparku, úpravu vodní plochy u koliby nebo rekonstrukci městských objektů za účelem poskytování sociálních služeb.“

Datum zveřejnění/aktualizace: 29.2.2016