Změny v souvislosti s novelou zákona o občanských průkazech a cestovních pasech

Vážení občané,

v souvislosti s přijetím novely zákona o občanských průkazech a cestovních dokladech informujeme občany o některých změnách, které od 1. 1. 2016 nastanou.

Změny u občanských průkazů

Ø  Pokud si chce občan vyzvednout občanský průkaz u jiného obecního úřadu s rozšířenou působností, než u kterého si podával žádost, uhradí správní poplatek ve výši 100,- Kč.

Ø  Platnost občanského průkazu skončí mimo jiné i ukončením trvalého pobytu na území ČR.

Ø  V případě zrušení údaje o místu trvalého pobytu bude moci občan žádat o vydání občanského průkazu bez strojově čitelných údajů s dobou platnosti 1 měsíc. Rovněž jako v ostatních případech musí být současně podána žádost o vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji.

Ø  Občanský průkaz vydávaný občanovi staršímu 70 let bude mít dobu platnosti 35 let.

Ø  V případě podání žádosti o vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji z důvodu zápisu titulu nebo vědecké hodnosti nebo jeho vydání z jiného osobního důvodu v době delší než půl roku před uplynutím platnosti dosavadního občanského průkazu, uhradí občan správní poplatek ve výši Kč 200,-.

Změny u cestovních dokladů

Ø  Žádá-li občan o vydání cestovního pasu ve lhůtě kratší než 30 dní, vydá se mu cestovní pas ve lhůtě 6 pracovních dní. Správní poplatek u vydání cestovního pasu ve zkrácené lhůtě činí pro občany starší 15 let 4.000,- Kč a pro občany mladší 15 let 2.000,- Kč.

Ø  Žádost o vydání cestovního pasu ve zkrácené lhůtě, tj. ve lhůtě 6 pracovních dní, nelze podat prostřednictvím zastupitelského úřadu.

Ø  O vydání cestovního pasu lze zažádat u kteréhokoliv úřadu obce s rozšířenou působností.

Ø  Pokud občan podal žádost o vydání cestovního pasu u zastupitelského úřadu, může jej převzít i u obecního úřadu obce s rozšířenou působností příslušného k jeho vydání (dle místa trvalého pobytu).

Datum zveřejnění/aktualizace: 4.12.2015