Školáci si na RECYKLIÁDĚ ostudu neudělali

Město Orlová ve spolupráci se společnostmi Služby města Orlové a EKO-KOM pokračuje v dlouhodobé kampani na podporu třídění odpadů. Ta byla zahájena na sklonku letních prázdnin výstavou na Náměstí 28. října.

Panely věnované třídění a recyklaci odpadů teď tiskové oddělení úřadu využilo k uspořádání RECYKLIÁDY – ekologické soutěže pro žáky základních škol a víceletého gymnázia. Recyklační koutek pod širým nebem navštívilo během tří dnů sedm soutěžních týmů.Každou školu reprezentovalo dvacetičlenné družstvo složené z žáků všech věkových kategorií. Jeden z týmů přitom vytvořili žáci základní školy s polským vyučovacím jazykem a víceletého gymnázia. Celkem se do soutěže zapojilo 143 školáků.

V první části programu si soutěžící vyslechli krátké povídání. Následovalo vyplňování kvízů, křížovek a dalších pracovních listů, které ukázaly, co si děti z úvodního vstupu zapamatovaly. „Tímto způsobem jsme si také ověřili, zda umí číst informace na panelech a nádobách na separovaný odpad. Mile nás překvapily hlavně menší děti, které dokázaly pojmenovat biologicky rozložitelný odpad, sběrný dvůr i černou skládku,“ přiblížila průběh soutěže její organizátorka Andrea Vargová. Dodala, že třetí úkol byl ryze praktický.

Soutěžící obdrželi pytel s čistým a bezpečným odpadem, který za týden vyprodukuje průměrná česká domácnost. Nasadili si ochranné rukavice a pustili se do třídění. Právě tato disciplína sklidila největší ohlasy. „Ukázalo se, že povědomí školáků o separaci odpadu je na velmi slušné úrovni. Chyby, které dělali, vznikaly spíše z nedbalosti. Kupříkladu nesešlápli PET láhev, nebo nerozložili krabici. Občas je zmátl polystyren, či nějaký ten sáček. V tom, co je na první pohled zřejmé, však děti vesměs nechybovaly,“ konstatovala pracovnice tiskového oddělení.

Čtvrtý úkol byl speciální. Nebyl totiž zadán dětem, ale učitelům. Ti obdrželi 50 dotazníků určených žákům 2. stupně. „Takový vzorek nám už leccos napoví. A proto…kolik dotazníků se vrátí na tiskové oddělení úřadu, tolik bonusových bodů soutěžní týmy získají. Na splnění tohoto úkoly dostaly školy týden. O výsledcích soutěže tedy můžeme čtenáře informovat až v příštím vydání Orlovských novin,“ řekla závěrem Andrea Vargová.

Datum zveřejnění/aktualizace: 4.10.2015