Na Studánce dbáme na prevenci zaměřenou na duševní zdraví

Během února se na ZŠ Ke Studánce konal preventivní program pro žáky devátých tříd zaměřený na duševní zdraví. Tento program byl organizován ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem v Ostravě a jeho hlavním cílem bylo poskytnout žákům znalosti a dovednosti potřebné k udržení a zlepšení jejich duševní pohody. Během programu se deváťáci dozvěděli o důležitosti zdravých návyků a byli seznámeni s různými relaxačními technikami, které jim mohou pomoci zvládat stres a napětí.

Pro žáky osmých tříd byl připraven program na téma wellbeing, který vedla školní psycholožka a speciální pedagožka. Během tohoto setkání se žáci zabývali otázkami týkajícími se stresu, jeho projevů, způsoby, jak si od něj ulevit a také jak lépe porozumět svým emocím.

Na tyto programy navázal 4. března projektový den s názvem "Nebuď out” pro žáky druhého stupně, který byl zaměřen na podporu duševního zdraví a digitálního wellbeingu. Děti strávily den

 plný inspirativních aktivit se svými třídními učiteli, kteří je vedli k posilování psychické pohody a zlepšování digitálních návyků. Diskutovali o tom, co je v oblasti duševního zdraví „in“ a co „out“. Program byl pestrý a zahrnoval aktivity na několika stanovištích. V relaxační zóně si děti

 vyzkoušely dechová cvičení, techniky relaxace a prvky jógy. Při muzikoterapii objevovaly uvolňující hru na tělo a zvuky různých hudebních nástrojů. Ve smyslové zóně měli žáci možnost ochutnat bylinné čaje, přičichnout k bylinkám a dozvědět se o jejich léčivých účincích. Den byl navíc obohacen o výzvu obejít se bez mobilního telefonu, což bylo pro děti zábavným experimentem a příležitostí uvědomit si, jak trávit čas jinak než v online prostředí.

Mgr. Veronika Tobolová, školní metodik prevence


Datum zveřejnění/aktualizace: 11.3.2025

Zpět na výpis