Se sportem začal Jiří Svozil v šedesáti letech

Co soutěž, to medaile či pohár!

Čtyřiašedesátiletý JIŘÍ SVOZIL z Orlové je držitelem světového a evropského rekordu v silovém trojboji – dřep, bench a mrtvý tah. Ač Orlovák, soutěží za oddíl Powerlifting RAPSBERRY v Bohumíně pod vedením Pavla Maliny. Co soutěž, to medaile či pohár!

Se soutěžemi začal teprve v červnu loňského roku, kdy se zúčastnil Mistrovství Evropy v Polsku a vzápětí překonal evropský rekord – dřep 162,5 kg, bench 75 kg, mrtvý tah 200 kg.

V Příbrami na Mistrovství České a Slovenské republiky překonal národní rekord (dřep 165 kg, mrtvý tah 205 kg). A na podzim 2017 se zúčastnil MS GPC Trutnov, kde překonal všechny rekordy v kategorii RAW do 125 kg ve věkové kategorii M5 60-64 let (dřep 175 kg, bench 70 kg a mrtvý tah 205 kg).

Jiřího SVOZILA jsme se zeptali:

·        V jaké kategorii startujete?

„Startuji v kategorii 110 kg a výš, teď vážím 109,5 kg. V současné chvíli překonávám vlastní rekordy.“

·        Jak jste se k tomuto sportu dostal?

„Můj kamarád, bývalý vzpěrač Josef Cichý, mě před třemi lety vzal na Bohumínský gigant, a tam jsem získal bez přípravy na mrtvém tahu 2.místoa zvedl jsem 180 kg. Pan Malina prohlásil, že jsem přirozený talent, že mám přirozenou sílu. No a od té doby trénuju a jezdím na soutěže. Medaile, které vyhrávám, jsou pro mne motivace. V roce 2015 jsem se musel oficiálně zaregistrovat na soutěž Mistrovství veteránů v Praze. Normálně proběhla nominace na tuto soutěž, a pak jsem mohl soutěžit. Tam jsem získal bronz.“

·        Jak to na soutěži probíhá?

„Počítají se vždy tři pokusy, můžete si připlatit další pokusy. Na MS v Trutnově jsem si připlatil čtvrtý pokus, ale na certifikátu je napsán třetí pokus 200 kg na mrtvý tah. Na čtvrtý pokus jsem zvednul 205 kg a to mi započítali do světového rekordu. V Trutnově trval turnaj osm dní, já tam byl dva dny, každý den bylo vyhlášení v daných kategoriích, takže to bylo dobré. Musíte si zaplatit startovné, a když vyhrajete, tak dostanete „akorát“ medaili a certifikát, jinak tam nejsou žádné jiné ceny. Takže trošku finančně náročný koníček, ale já říkám, že lepší takový koníček, než chodit do hospody.

·        Se sportem jste začal v 60 letech, není to škoda, když máte takové výsledky?

„Není, protože kdybych začal dřív, nemusel bych tolik zvedat. Zase to má výhodu, v mé kategorii není tolik závodníků, jako v těch mladších kategoriích. V Trutnově jsem zažil Španěla, který zvedl půl tuny, dovedete si to představit? To musí jít zadek pod kolena a zase se musí postavit.“

·        To je bláznovství.

„To není bláznovství to je adrenalin, to obecenstvo na závodech vás tak vyburcuje. Na tréninku to nejde tak vysoko, připadá vám vše těžké, ale na soutěži pak zvednete hodně. V Bohumíně u Maliny máme posilovnu, která má veškeré vybavení - činky a rám, který si dělal pan Malina sám. Trénuju tam třikrát týdně hodinu a půl.“

·        Co na to vaši nejbližší?

„Moje družka říká, co z toho mám, ale podporujeme mě a chodí na soutěže.“

·        Co se vám na té soutěži líbí nejvíc? Ten adrenalin?

„Já se chci ukázat, těm, co o mně říkají, že jsem „baraba“. A nevěří vlastním očím. Moje motivace jsou pro mě ty úspěchy, chtěl bych do příštího roku překonat minimálně těch 200 kg v dřepu.

·        Je pro vás nějaký cvik opravdu problém?

„Problém je moje rameno, proto zvedám tak málo (70-75kg), v práci jsem udělal prudký pohyb a v rameni mi přeskočila šlacha, jsem objednaný k fyzioterapeutovi. On to musí promasírovat a nahodit zpátky. Jinak jsem na bench dělal 90 kg.“

·        Nebojíte se zranění?

„Kdyby měl člověk strach, nemohl by vylézt na ulici. Na šachtě jsem měl úraz a od té doby mám prasklé břišní svalstvo, ale při mrtvém tahu mám opasek, u dřepu též nezapínám svaly. Nebolí to, akorát nemůžu dělat sklapovačky. Už to mám 20 let.“

·        Při těch cvicích musí strašně trpět klouby?

„Na kolena jsou speciální bandáže. Je to hrubší guma, a když to stáhnete pořádně, tak kolena nejdou ohnout, ale díky té váze vás to pustí dolů.“

·        Máte nějakou speciální stravu?

„Ne, jím co mi chutná. Kupuju si doplňky stravy a vitamíny. Jak být lepší? Víc trénovat, jedině tréninkem se člověk zlepší.“

·        Učí vás někdo techniku?

„Ano, Pavel Malina mě učí dýchat. Postoje a techniku, jak musíte stát a zdvihat, ale já to moc nedodržuji. Měli bychom mít rovná záda a já je mám kulatá, ale to dělá hodně lidí. Při zdvihu musí jít zadek až pod kolena, na bench musíte čekat na pokyny, kdy zvedat, kdy pokládat, když to uděláte dřív, pokus je neplatný. Takže jsou pravidla, která musíte dodržovat. Ale převážně jde o to, abych zvedl, žádné body se nestrhávají, jen musím dodržet ty pokyny k tomu zdvihu a držení. Ale díky dobré technice můžete zvedat i o 50 kg více.

·        Co říkáte na doping?

„Já dopuju před startem jedině rum, při mistrovství světa není povolen, dávaly se normálně vzorky. Jinak doping neuznávám, co z toho mají? Je vidět akorát svalovina, ale síly moc nemají anebo mají, ale ne na dlouho. Zažil jsem kluka, 17 let, co zvedl na bench 300 kg na závodech a za dva měsíce na to vypadl ze závodů, tak je možné, že byl na dopingu.

·        Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho dalších rekordů a úspěchů.

Moravskoslezský kraj

Poštovní adresa

Městský úřad Orlová
Osvobození 796